رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۰
 • کد خبر : 3793
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : من بە‌ قولاپەکەم “شا“ ڕاو دەکەم!

خەڵکی سەر قاڵی کار و چالاکی ڕۆژانە بوون، ئاسنگەری، کڕین و فرۆشتن و توجاڕەت و پیشەی جۆراو جۆر، بەڵام زۆربەیان دەچوونە دەریا بۆ ڕاوە ماسی، دەریایە۱کی ڕوون و مەند، چەشنی دەسماڵێکی شین ،یەخەو بەرۆکی شاری وەکوو کیژی گەڕی شایی ڕازاندبوەوە، دەشتی زەنوێر و چیای زۆزانی ئەنگوستیلەیەکی ئاڵتوونی بوون و دەدرەوشانەوە. هەمووی ئەوانە شاریان بە وێنەی […]

خەڵکی سەر قاڵی کار و چالاکی ڕۆژانە بوون، ئاسنگەری، کڕین و فرۆشتن و توجاڕەت و پیشەی جۆراو جۆر، بەڵام زۆربەیان دەچوونە دەریا بۆ ڕاوە ماسی، دەریایە۱کی ڕوون و مەند، چەشنی دەسماڵێکی شین ،یەخەو بەرۆکی شاری وەکوو کیژی گەڕی شایی ڕازاندبوەوە، دەشتی زەنوێر و چیای زۆزانی ئەنگوستیلەیەکی ئاڵتوونی بوون و دەدرەوشانەوە.
هەمووی ئەوانە شاریان بە وێنەی کۆرپەیەکی خنجیلانە ، لە ئامێز گرتبوو.
کەش وهەوا دڵڕفێنەکەی، چیا سەوزە کانی، دەریای پان و بەرین، دەستیان دابووە دەستی یەک هەتاکوو ڕواڵەتی ئەو دەڤەرە بە جوانترین شێوە بڕازێننەوە.
وەکوو هەموو ڕۆژانی دیکە ڕاوچیەکان بەیانیان لە خەوی شیرین ڕادەپەڕین و ڕوویان لە دەریا دەکرد بۆ ئەوەی بژیوی خۆیان وماڵ و مناڵیان بە دەس بێنن.
ئەوەی ڕووی لە دەریا دەکرد بە ناهومێدی نەدەگەڕاوە.
بەشی بێ بەشانی دەداو لێو بە بارو برسیەکانی دەبووژانەوە.
ئەوەی جێی سەرسوڕمان بوو ، ئەوەبوو کە ڕاوچیە کان هەموو ڕۆژێک کابرایەکیان دەدی کە بۆ ماسی گرتن دەهات و بە دەستی خاڵی دەگەڕاوە.
ئەمە ببوە پرسیارێک لە لای ڕاوچییەکانی دیکە.
هەتا ڕۆژێک یەکێک لە ڕاوچییە کان دەچێتە لای وپێی دەڵێ: کاکە هۆی چییە ئێمە ڕۆژانە ماسییەکی زۆر دەگرین، بەڵام تۆ بە دەستی خاڵی بەرەو ماڵ دەگەڕێیەوە،خۆ ئەودەریایە هێندەی ماسی تێدایە نەبێتەوە.
کابراش وڵامێکی وای ناداتەوەو هەرخەریکی کاری خۆی دەبێ.
ڕاوچی فزوولیە کەی گوڵ دەکاو بە بێ ئیزنی کابرا قولاپەکەی لە ئاو دەکێشێتە دەرێ و کە دەڕوانێ، ئەمە قولاپ نییە ، بەڵکوو ئاسنۆکەیەکی ڕاستەو ڕاستە کە ساڵێکیش لە ئاو دابێ هیچ ماسییەکی پێوە نابێ .
بە جێی دێڵێ و دەڕواتە وە بۆ لای هاوڕێکانی و بە سەر هاتە کەیان بۆ دەگێڕێتەوە و ئەوانیش بڕێک پێی پێدەکەنن و تێهەڵ دەچنەوە لە کارو باری خۆیان.
ئێوارێ دەس لە کاردەکێشنەوە و بە ماسیەکانیانەوە بەرەو ماڵ دەبنەوە.
بەیانی ڕاوچیە کان کە دێنەوە بۆ شوێن وجێڕاوگەکەیان بۆ دەریا ، چاولێدەکەن کابرا لە پێش ئەوان دا هاتووەتە سەرکارە سەیرو سەمەرەکەی خۆی .
ڕاوچییەکان دەڵێن: کوڕە کاکە ئەم کابرایە تەواو شێتە وفڕی بە دنیاوە نییە.
ئەوی کەیان دەڵێ: جا باشە شێت کوا کاری وا دەکا.
دوایە دەست دەکەنەوە بەکاری خۆیان.
بەڵام کارو باری کابراو هۆکارەکەی، لە هزرو بیریان ناچێتەدەرێ و ئەوانیش لای هەموو خەڵکی ئەوشارە باسەکە دەگێڕنەوە و لەوەش تێپەڕ دەبێ و پادشای ئەو وڵاتەش لەم بەسەرهاتە بە خەبەر دەبێ.
ئەویش فەرمان دەدا دەڵێ: بڕۆن ئەو کەسەم بۆ بێنن تا بزانم مەبەستی لەم کارە چییە.
خێرا دەچنە دەریا و بە کابرا ڕادەگەیێنن کە پادشا دەستووری داوە بچیە خزمەتی.
کابرا دەڵێ: کاکە من قولاپم لە ئاو دایە و کەسی بە لاوە نییە ، پێم ناکرێ.
ئەوان زۆر دەڵێن ئەویش کەم دەبیسێ، نێردراوانی شا دەگەڕێنەوە دەربارو بە پادشا ڕادەگەیێنن کە، ئاوای پێ کوتووین.
پادشا زۆر تووڕە دەبێ و خۆی پێ ڕاناگیرێ، لەگەڵ۲ وەزیرو دەس وپێوەن وخەدەم وحەشەم دەچنە لای کابرای لاپرەسەن.
پادشا دەڵێ: ئەرێ تۆ پێم ناڵێی ئەو شارەت بۆ خستۆەتە سەر زەلالەت؟ هۆی ئەم کارە بێخودەت چییە ؟
ئەویش لە وڵامی پادشادا دەڵێ: قوربان کارەکەی من هیچ بێخود نییە و زۆریش گرینگە.
ئەو ڕاوچیانەی دێنە ئێرە بە قولاپەکانیان ماسی ڕاو دەکەن، بەڵام من بە قولاپەکەم “شا“م ڕاو کردووە، ئەوەنییە جەنابتان بەو هەموو جەماعەتەوە هاتوونە لای من.
پادشا هیچی پێ نامێنی و لە بەر ئەو وڵامەی خەڵاتێکی باشی دەکا و دەگەڕێتەوە.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...