رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
 • کد خبر : 3797
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : زخم‌ها بر پیکر آبیدر تمامی ندارد
گزارش روژان از روند تخریب آبیدر

زخم‌ها بر پیکر آبیدر تمامی ندارد

آبیدر به عنوان منطقه نمونه گردشگری اعلام شده و بر این اساس ساخت و ساز در آن ممنوع است اما هرازگاهی بنری نسب می‌شود و خبر از ساخت اماکن سیاحتی- تجاری و خدمتی بر روی آن نقش می‌بندد. جالب اینکه بعد از نسب هر بنری یا ایجاد هر کارگاهی تحت تاثیر مخالفت‌های مردم و در […]

آبیدر به عنوان منطقه نمونه گردشگری اعلام شده و بر این اساس ساخت و ساز در آن ممنوع است اما هرازگاهی بنری نسب می‌شود و خبر از ساخت اماکن سیاحتی- تجاری و خدمتی بر روی آن نقش می‌بندد. جالب اینکه بعد از نسب هر بنری یا ایجاد هر کارگاهی تحت تاثیر مخالفت‌های مردم و در راس آن طرفداران محیط زیست و کوهنوردانی که با آبیدر مانوس هستند مجری طرح، پا پس کشیده و طرح متوقف می‌شود. نمونه آن طرح نیمه‌کاره‌ای است که سالها از علم کردن ستون‌های آن می‌گذرد اما به همان حالت نیمه‌کاره رها شده است. این درحالی است که هفته گذشته بازهم شاهد نسب بنری دایر بر ساخت و ساز در دامنه موسوم به هفت‌آسیاب آبیدر بودیم که با واکنش افکار عمومی مواجه شد. به ویژه آنکه در بنر مذکور هیچ اشاره‌ای به مجری و مشخصات طرح نشده بود. سازمان‌های مردم‌نهاد طرفدار محیط زیست معتقدند آبیدر خط قرمز است و هرگونه ساخت و ساز به طبیعت و بافت طبیعی این منطقه آسیب جدی می‌رساند. بعد از انتشار اولین خبرها در این رابطه هفته گذشته رییس شورای شهر سنندج ساخت و ساز در آبیدر را قانونی دانست اما شهردار منطقه یک بلافاصله اعلام کرد فعلا طرح متوقف شده است.
شهردار منطقه یک سنندج گفته است: «هفته آینده موضوع احداث این طرح در شورای شهر بررسی و نتیجه آن هم به اطلاع عموم شهروندان خواهد رسید.»
بر اساس خبری که روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری سنندج در اختیار رسانه‎ها قرار داده است قدرت‌الله سیف‌پناهی با بیان اینکه مالکیت زمین‌های هفت آسیاب آبیدر در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه (تولیت موقوفات صادق وزیری) است، گفت: «۴۳۶ متر از این زمین‌ها از سال ۸۹ در اجاره‌ی فردی به نام صابری است که این شخص هم اقدام به گرفتن مجوز جهت احداث مجتمع تجاری- خدماتی در این منطقه کرده است.»
وی با بیان اینکه در نقشه‌های طرح تفصیلی، منطقه مذکور جزو محدوده شهر است، افزود: «در راستای بررسی بیشتر این موضع فعلا دستور توقف ساخت این مجتمع از سوی این شهرداری صادر شده و موضوع هم به مالک اطلاع داده شده است. مقرر شده که در هفته آینده موضوع احداث مجتمع تجاری خدماتی در شورای شهر مورد بررسی قرار گیرید و نتیجه حاصله هم از طریق رسانه‌ها به اطلاع شهروندان خواهد رسید.»
اما رییس شورای شهر در این باره اعلام کرده است: «طرح مذکور با هدف گردشگری و احداث رستوران در این منطقه بوده است، کمیسیون ماده ۵ مجوز کاربری و خاکبرداری را به این پروژه داده و در حال حاضر روند قانونی خود را طی می‌کند و پروانه احداث آن هم به کمیسیون گردشگری ارسال شده است. با توجه به اینکه طرح گردشگری برای بدنه بالادستی کوه آبیدر تعریف شده است لذا؛ هر گونه ساخت و ساز در راستای این طرح گردشگری در این منطقه قانونی است.» این اظهارات اما سبب واکنش‎های منفی از سوی افکار عمومی، فعالان محیط زیست و رسانه‎ها شد و تحت همین فشارها فعلا براساس گفته‎های شهردار منطقه یک سنندج طرح متوقف شده است. باید دید شورای اسلامی شهر سنندج در جلسه هفته آینده خود چه تصمیمی در این باره خواهند گرفت؟
سید احسن علوی: عرصه‌های ملی باید از دستبرد فرصت طلبان دور بماند
در همین زمینه نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی قصد ساخت و ساز در عرصه طبیعی کوه آبیدر را دارند، گفت: عرصه‌های ملی باید از دستبرد فرصت طلبان دور بماند.
سید احسن علوی با بیان اینکه آبیدر علاوه بر اینکه منابع طبیعی است به عنوان نماد ایستادگی و مقاومت این شهر شناخته می‌شود و مردم نگاه ویژه‌ای به آن دارند، به ایرنا گفته است: «کوچکترین ساخت و سازی در منطقه تفریحی آبیدر آن را نابود می‌کند و این ثروت ملی بین نسلی که باید برای نسل‌های آینده محافظت شود، از بین می‌رود. کسانی که بخواهند تغییر کاربری در طبیعت آبیدر ایجاد کنند به خواست مردم و نماد شهر بی احترامی می‌کنند ضمن اینکه از طریق مقامات قضایی پیگیر این موضوع هستیم چون معتقدیم از هرگونه ساخت و ساز در این عرصه باید جلوگیری شود.»
وی یادآور شد: اگر قصد، رونق گردشگری است می‌توانند در مکان‌هایی همچون پالنگان و صلوات‌آباد این ساخت و سازها را انجام دهند.
علوی به تماس‌های مکرر مردم برای پیگیری موضوع ساخت و ساز در آبیدر اشاره کرد و افزود: حساسیت مردم به‌ویژه اهالی سنندج قابل تحسین است چون نه تنها برای آبیدر بلکه برای حفاظت از محیط زیست همیشه حضور دارند.
آبیدر در سنندج یک نماد و سمبل است
شهروند سنندجی می‌گوید: اگر مسئولین واقعا دلسوز شهر هستند چرا طرح‌های گردشگری دیگر را که سال‌هاست مسکوت مانده به جریان نمی‌اندازد.
مهناز خداکرمی با اشاره به شعارها و وعده‌های انتخاباتی نمایندگان و اعضای شورای شهر ازجمله طرح تله‌کابین آبیدر و طرح‌های دیگر که برای مردم سنندج جزو خواسته‌هایشان است می‌گوید: مگر طرح گردشگری فقط شامل رستوران و ساختمان است که تیشه بر ریشه آبیدر می‌زنند؟ چرا از طرح‌های نهال‌کاری و جنگل‌کاری خبری نیست؟ این سال‌ها آبیدرمان حال خوشی ندارد و بارها طعمه حریق گشته و بر اثر بی‌آبی سالیانه تعداد درختان سبزی که هم دارد خشک می‌شود و مانند تاقه‌دار آویه‌ر به خاطره‌ها می‌پیوندد. وی اظهار امیدواری کرد با تلاش فعالین مدنی برای همیشه قانونی مصوب شود که از تعرض به منابع طبیعی آبیدر جلوگیری شود.
عضو شورای شهر سنندج: مردم مشتاق شنیدن توضیحات اوقاف هستند
دکتر غریب سجادی در یادداشتی در کانال تلگرامی خود با بیان تاریخچه و اهداف وقف، به واگذاری بخشی از زمین‌های آبیدر واکنش نشان داده و نوشته است: متاسفانه در بسیاری از موارد مشاهده شده که نحوه واگذاری زمینهای اوقافی به “اشخاص حقیقی” و “حقوقی” سوالات و ابهام های فراوانی را به وجود اورده است.
این عضو شورای شهر سنندج گفته است: یقینا بسیاری از “مردم شهر سنندج” مشتاق شنیدن گزارش، توضیح و ارائه عملکرد اوقاف شهر سنندج در خصوص “موقوفات سطح شهر” می باشند.
به گفته سجادی به‌جزء اداره اوقاف هیچ ارگان دیگری نقشی در واگذاری زمین‌های اوقافی نداشته و مورد آخری که در “دامنه آبیدر” واگذار شده و حاشیه زیادی به دنبال داشته است، متعلق به اوقاف است و نه شهرداری و نه شورای شهر و فرمانداری هیچ نقشی در چنین واگذاری‌هایی که بعضا سلیق‌ای می باشد ندارند.
دکتر فرشادان: طرح باید متوقف شود
دکتر سید مهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره نیز تاکید کرده است که ساخت و ساز در آبیدر اگرچه قانونی هم باشد، جدای از تخریب بافت طبیعی آبیدر، عدول از خواست عمومی است که باید جلو آن گرفته شود.
سید مهدی فرشادان از استاندار، شهردار و اعضای شورای شهر سنندج خواسته که سریعا جلو تداوم تخلفات گرفته شود.
او تهدید کرده درصورت ادامه کار ساخت و ساز در آبیدر، موضوع را بالاجبار در صحن علنی مجلس مطرح خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...