رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۰
 • کد خبر : 3797
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : زخم‌ها بر پیکر آبیدر تمامی ندارد
گزارش روژان از روند تخریب آبیدر

زخم‌ها بر پیکر آبیدر تمامی ندارد

آبیدر به عنوان منطقه نمونه گردشگری اعلام شده و بر این اساس ساخت و ساز در آن ممنوع است اما هرازگاهی بنری نسب می‌شود و خبر از ساخت اماکن سیاحتی- تجاری و خدمتی بر روی آن نقش می‌بندد. جالب اینکه بعد از نسب هر بنری یا ایجاد هر کارگاهی تحت تاثیر مخالفت‌های مردم و در […]

آبیدر به عنوان منطقه نمونه گردشگری اعلام شده و بر این اساس ساخت و ساز در آن ممنوع است اما هرازگاهی بنری نسب می‌شود و خبر از ساخت اماکن سیاحتی- تجاری و خدمتی بر روی آن نقش می‌بندد. جالب اینکه بعد از نسب هر بنری یا ایجاد هر کارگاهی تحت تاثیر مخالفت‌های مردم و در راس آن طرفداران محیط زیست و کوهنوردانی که با آبیدر مانوس هستند مجری طرح، پا پس کشیده و طرح متوقف می‌شود. نمونه آن طرح نیمه‌کاره‌ای است که سالها از علم کردن ستون‌های آن می‌گذرد اما به همان حالت نیمه‌کاره رها شده است. این درحالی است که هفته گذشته بازهم شاهد نسب بنری دایر بر ساخت و ساز در دامنه موسوم به هفت‌آسیاب آبیدر بودیم که با واکنش افکار عمومی مواجه شد. به ویژه آنکه در بنر مذکور هیچ اشاره‌ای به مجری و مشخصات طرح نشده بود. سازمان‌های مردم‌نهاد طرفدار محیط زیست معتقدند آبیدر خط قرمز است و هرگونه ساخت و ساز به طبیعت و بافت طبیعی این منطقه آسیب جدی می‌رساند. بعد از انتشار اولین خبرها در این رابطه هفته گذشته رییس شورای شهر سنندج ساخت و ساز در آبیدر را قانونی دانست اما شهردار منطقه یک بلافاصله اعلام کرد فعلا طرح متوقف شده است.
شهردار منطقه یک سنندج گفته است: «هفته آینده موضوع احداث این طرح در شورای شهر بررسی و نتیجه آن هم به اطلاع عموم شهروندان خواهد رسید.»
بر اساس خبری که روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری سنندج در اختیار رسانه‎ها قرار داده است قدرت‌الله سیف‌پناهی با بیان اینکه مالکیت زمین‌های هفت آسیاب آبیدر در اختیار اداره کل اوقاف و امور خیریه (تولیت موقوفات صادق وزیری) است، گفت: «۴۳۶ متر از این زمین‌ها از سال ۸۹ در اجاره‌ی فردی به نام صابری است که این شخص هم اقدام به گرفتن مجوز جهت احداث مجتمع تجاری- خدماتی در این منطقه کرده است.»
وی با بیان اینکه در نقشه‌های طرح تفصیلی، منطقه مذکور جزو محدوده شهر است، افزود: «در راستای بررسی بیشتر این موضع فعلا دستور توقف ساخت این مجتمع از سوی این شهرداری صادر شده و موضوع هم به مالک اطلاع داده شده است. مقرر شده که در هفته آینده موضوع احداث مجتمع تجاری خدماتی در شورای شهر مورد بررسی قرار گیرید و نتیجه حاصله هم از طریق رسانه‌ها به اطلاع شهروندان خواهد رسید.»
اما رییس شورای شهر در این باره اعلام کرده است: «طرح مذکور با هدف گردشگری و احداث رستوران در این منطقه بوده است، کمیسیون ماده ۵ مجوز کاربری و خاکبرداری را به این پروژه داده و در حال حاضر روند قانونی خود را طی می‌کند و پروانه احداث آن هم به کمیسیون گردشگری ارسال شده است. با توجه به اینکه طرح گردشگری برای بدنه بالادستی کوه آبیدر تعریف شده است لذا؛ هر گونه ساخت و ساز در راستای این طرح گردشگری در این منطقه قانونی است.» این اظهارات اما سبب واکنش‎های منفی از سوی افکار عمومی، فعالان محیط زیست و رسانه‎ها شد و تحت همین فشارها فعلا براساس گفته‎های شهردار منطقه یک سنندج طرح متوقف شده است. باید دید شورای اسلامی شهر سنندج در جلسه هفته آینده خود چه تصمیمی در این باره خواهند گرفت؟
سید احسن علوی: عرصه‌های ملی باید از دستبرد فرصت طلبان دور بماند
در همین زمینه نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی قصد ساخت و ساز در عرصه طبیعی کوه آبیدر را دارند، گفت: عرصه‌های ملی باید از دستبرد فرصت طلبان دور بماند.
سید احسن علوی با بیان اینکه آبیدر علاوه بر اینکه منابع طبیعی است به عنوان نماد ایستادگی و مقاومت این شهر شناخته می‌شود و مردم نگاه ویژه‌ای به آن دارند، به ایرنا گفته است: «کوچکترین ساخت و سازی در منطقه تفریحی آبیدر آن را نابود می‌کند و این ثروت ملی بین نسلی که باید برای نسل‌های آینده محافظت شود، از بین می‌رود. کسانی که بخواهند تغییر کاربری در طبیعت آبیدر ایجاد کنند به خواست مردم و نماد شهر بی احترامی می‌کنند ضمن اینکه از طریق مقامات قضایی پیگیر این موضوع هستیم چون معتقدیم از هرگونه ساخت و ساز در این عرصه باید جلوگیری شود.»
وی یادآور شد: اگر قصد، رونق گردشگری است می‌توانند در مکان‌هایی همچون پالنگان و صلوات‌آباد این ساخت و سازها را انجام دهند.
علوی به تماس‌های مکرر مردم برای پیگیری موضوع ساخت و ساز در آبیدر اشاره کرد و افزود: حساسیت مردم به‌ویژه اهالی سنندج قابل تحسین است چون نه تنها برای آبیدر بلکه برای حفاظت از محیط زیست همیشه حضور دارند.
آبیدر در سنندج یک نماد و سمبل است
شهروند سنندجی می‌گوید: اگر مسئولین واقعا دلسوز شهر هستند چرا طرح‌های گردشگری دیگر را که سال‌هاست مسکوت مانده به جریان نمی‌اندازد.
مهناز خداکرمی با اشاره به شعارها و وعده‌های انتخاباتی نمایندگان و اعضای شورای شهر ازجمله طرح تله‌کابین آبیدر و طرح‌های دیگر که برای مردم سنندج جزو خواسته‌هایشان است می‌گوید: مگر طرح گردشگری فقط شامل رستوران و ساختمان است که تیشه بر ریشه آبیدر می‌زنند؟ چرا از طرح‌های نهال‌کاری و جنگل‌کاری خبری نیست؟ این سال‌ها آبیدرمان حال خوشی ندارد و بارها طعمه حریق گشته و بر اثر بی‌آبی سالیانه تعداد درختان سبزی که هم دارد خشک می‌شود و مانند تاقه‌دار آویه‌ر به خاطره‌ها می‌پیوندد. وی اظهار امیدواری کرد با تلاش فعالین مدنی برای همیشه قانونی مصوب شود که از تعرض به منابع طبیعی آبیدر جلوگیری شود.
عضو شورای شهر سنندج: مردم مشتاق شنیدن توضیحات اوقاف هستند
دکتر غریب سجادی در یادداشتی در کانال تلگرامی خود با بیان تاریخچه و اهداف وقف، به واگذاری بخشی از زمین‌های آبیدر واکنش نشان داده و نوشته است: متاسفانه در بسیاری از موارد مشاهده شده که نحوه واگذاری زمینهای اوقافی به “اشخاص حقیقی” و “حقوقی” سوالات و ابهام های فراوانی را به وجود اورده است.
این عضو شورای شهر سنندج گفته است: یقینا بسیاری از “مردم شهر سنندج” مشتاق شنیدن گزارش، توضیح و ارائه عملکرد اوقاف شهر سنندج در خصوص “موقوفات سطح شهر” می باشند.
به گفته سجادی به‌جزء اداره اوقاف هیچ ارگان دیگری نقشی در واگذاری زمین‌های اوقافی نداشته و مورد آخری که در “دامنه آبیدر” واگذار شده و حاشیه زیادی به دنبال داشته است، متعلق به اوقاف است و نه شهرداری و نه شورای شهر و فرمانداری هیچ نقشی در چنین واگذاری‌هایی که بعضا سلیق‌ای می باشد ندارند.
دکتر فرشادان: طرح باید متوقف شود
دکتر سید مهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، کامیاران و دیواندره نیز تاکید کرده است که ساخت و ساز در آبیدر اگرچه قانونی هم باشد، جدای از تخریب بافت طبیعی آبیدر، عدول از خواست عمومی است که باید جلو آن گرفته شود.
سید مهدی فرشادان از استاندار، شهردار و اعضای شورای شهر سنندج خواسته که سریعا جلو تداوم تخلفات گرفته شود.
او تهدید کرده درصورت ادامه کار ساخت و ساز در آبیدر، موضوع را بالاجبار در صحن علنی مجلس مطرح خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...