رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۷
 • کد خبر : 3818
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اظهار ناامیدی استاندار کردستان از تشکیل جلسات کارگروه اشتغال

هشتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال کردستان به منظور بررسی وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر شهری و روستایی در استانداری تشکیل شد. استاندار کردستان در این جلسه با اعتراض به روند پرداخت تسهیلات بانکی گفت: در حالی که آورده سرمایه‌گذار و تولید کننده از قبیل زمین، تاسیسات و وسایل تولید ارزش پولی دارند چرا نباید به […]

هشتمین جلسه کارگروه تخصصی اشتغال کردستان به منظور بررسی وضعیت پرداخت تسهیلات اشتغال فراگیر شهری و روستایی در استانداری تشکیل شد.
استاندار کردستان در این جلسه با اعتراض به روند پرداخت تسهیلات بانکی گفت: در حالی که آورده سرمایه‌گذار و تولید کننده از قبیل زمین، تاسیسات و وسایل تولید ارزش پولی دارند چرا نباید به عنوان وثیقه قبول شود؟ سخت‌گیری بانکها سبب شده پیشرفت مورد انتظار در حوزه تسهیلات اشتغالزا تحقق نیابد. بهمن مرادنیا افزود: جای ایراد دارد که ۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانک سینا در مدت ۲ سال پرداخت نشده زیرا این رقم برای نظام بانکی عددی نیست و برگشت این عدد نشان از ناتوانی مدیریت توسعه و یا عدم تمایل به پرداخت دارد، اگر ما نتوانیم ۴۰ میلیارد را پرداخت کنیم چگون می‌توانیم ۲۶۰ میلیارد را پرداخت نماییم.
وی تصریح کرد: اگر روند این چنین پیش رود و بانک‌ها همکاری نکنند دیگر چرا جلسه تشکیل دهیم، هر بانکی که نمی‌تواند و یا نمی‌خواهد تسهیلات پرداخت کند علت را به ما اعلام نماید تا مسایل موجود را طور دیگری پیگیری کنیم. وی اظهار کرد: با این همه بیکار کردستانی این طور می‌خواهیم اشتغال را پیگیری کنیم و بیکاران را نجات دهیم؟ استاندار کردستان با انتقاد از مقایسه میزان پرداخت تسهیلات کردستان با سایر استان‌ها گفت: این که ما بگوییم سایر استان‌ها از کردستان کمتر تسهیلات پرداخت کرده‌اند غلط است زیرا مشکلات و نیازهای ما بیش از سایر مناطق کشور بوده و به جای دل‌خوش بودن به نتیجه مقایسه در فکر خدمت بیشتر در زمینه پرداخت تسهیلات باشیم.
مرادنیا با اظهار تشکر از بانک کشاورزی گفت: لازم است تا از بانک کشاورزی تقدیر و تشکر شود و سایر بانک‌ها بانک کشاورزی را الگوی خود قرار دهند تا بتوانیم به اهداف دست یابیم. این مقام مسئول افزود: هر جا که نمی‌توانیم خواسته مردم را تحقق بخشیم باید از آنها معذرت خواهی کنیم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کردستان نیز با اشاره به عملکرد بانک‌ها و ادارات استان در زمینه پرداخت تسهیلات اشتغالزایی گفت: طرح اشتغال فراگیر و اشتغال روستایی اقدام مهم دولت در راستای رفع بیکاری است زیرا در قالب تسهیلات ویژه و کاهش بوروکراسی اداری وام‌هایی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد و سهم کردستان از این اعتبارات ۲۶۰ میلیارد تومان است.

برهان صلواتی افزود: توزیع این اعتبارات بر اساس میزان بیکاری شهرستان‌هاست و تا کنون ۲ هزار و ۱۵۷ نفر در سامانه اشتغال فراگیر ثبت نام کرده‌اند و ادارات مربوطه در یک تلاش شبانه روزی مدارک ارسالی را بررسی می‌کنند. وی در مورد وضعیت پرونده‌های معرفی شده به بانک‌ها اعلام کرد: امسال تا پایان دی‌ماه ۷۰۰ میلیارد تومان درخواست تسهیلات از سوی کارگروه اشتغال به بانک‌های استان معرفی شده و ۲۹۹ میلیارد تومان مصوبه جدید نیز در دستور کار داریم که اگر مصوب شود جمع پرونده‌های معرفی شده به ۱۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.
وی تصریح کرد: یکی از مشکلات پرونده‌های موجود این است که بانک‌ها منتظر دریافت تایید سامانه اشتغال فراگیر هستند اما بانکها می‌توانند پرونده‌های معرفی شده از سوی کارگروه را بدون اینکه منتظر سامانه بمانند در دستور پرداخت قرار دهند. وی میزان تسهیلات پرداخت شده در سال‌جاری را فقط ۸ میلیارد تومان ذکر کرد.

مدیر امور روستایی استانداری کردستان با تاکید بر لزوم تغییر روش پرداخت بانک‌ها گفت: سال گذشته ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار تسهیلاتی به عاملیت بانک سینا به کردستان اختصاص یافت که با وصف معرفی ۴۰ میلیارد تومان به این بانک تا کنون تنها ۱۴ میلیارد تومان پرداخت شده است و علت این امر برمی‌گردد به ناتوانی روستاییان از تامین وثایق درخواستی است.
کوروش مرادی افزود: ضرورت دارد تا بانک‌ها در زمینه اخذ وثایق از روستاییان تجدید نظر نمایند تا این اعتبارات برگشت نخورد.
مدیر امور شعب بانک کشاورزی کردستان هم با اشاره به وجود اراده قاطع در این بانک برای پرداخت تسهیلات گفت: بانک کشاورزی در زمینه اخذ وثایق قابل تامین برای روستاییان مشکلی ندارد و تا کنون تسهیلات زیادی در قبال اخذ اسناد املاک روستایی، اموال منقول مثل ماشین آلات، چک و سفته پرداخت کرده‌ایم. اسعد فهیمی افزود: بانک کشاورزی اراده کافی برای پرداخت تسهیلات دارد و تا کنون فقط تسهیلاتی پرداخت نشده که متقاضی به علل خاص خود مراجعه ننموده است. وی تصریح کرد: امسال از ابتدای اعلام طرح اشتغال فراگیر روستایی تا کنون ۲۴ میلیارد و ۴۵۸ میلیون ریال تسهیلات پرداخت پرداخت کرده‌ایم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری کردستان نیز با اعتراض به عملکرد بانک‌های استان گفت: برخی از مدیران بانکی هنوز پی به جایگاه کارگروه اشتغال نبرده و در جلسات شرکت نمی‌کنند که چنین مدیرانی باید برکنار شوند و از امروز کارهای اداری مربوط به عزل آنها را از طریق استانداری شروع می‌کنیم.

حسین فیروزی افزود: برای جذب ۶۴۲ میلیارد تومان تسهیلات سهم استان تا پایان سال مهلت داریم که این زمان بسیار اندک بوده و باید مدیران استان تمهیدات لازم را بیندیشند از جمله تشکیل کارگروه ویژه در بانک‌ها.
وی افزود: برای پرداخت تسهیلات ویژه روستایی تا پایان خرداد فرصت داریم و نباید اجازه دهیم این فرصت طلایی از دست روستاییان خارج شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان در ارتباط با عدم حضور تعدادی از مدیران بانک های استان در این جلسه، بیان کرد: مدیر بانکی که اهمیت کارگروه اشتغال استان را درک نکرده باشد شایستگی حضور در پست مدیریتی را ندارد.
فیروزی با اشاره به اینکه سهم استان در تسهیلات طرح اشتغال فراگیر ۶۴۲ میلیارد تومان است، گفت: فرصت زیادی برای جذب این میزان اعتبار نداریم و باید به کارها سرعت ببخشیم.
وی یکی از مشکلات پیش روی طرح مذکور دراستان را مربوط به سامانه کارا خواند و افزود: سه هفته پیش این سامانه در استان راه اندازی شد البته هنوز مشکلاتی دارد و در حال پیگیری رفع آن هستیم تا رسته های اولویت دار استان به طور بهینه تر در آن تعریف شود.
وی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۱۸ طرح به ارزش ۵۱ میلیارد تومان دراستان در سامانه کارا به ثبت رسیده است، اضافه کرد: حدود ۵ میلیارد این مبلغ تاکنون دراستان پرداخت شده است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان ادامه داد: اداره کل ورزش و جوانان ۵ طرح به مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان، اداره کل ارشاد اسلامی دو طرح به مبلغ ۲۲۰ میلیون تومان، سازمان جهاد کشاورزی ۳۱ طرح به مبلغ بیش از ۴ میلیارد و میراث فرهنگی هم ۱۶ طرح به مبلغ ۴ میلیارد تومان در سامانه کارا ثبت کردند.
فیروزی با بیان اینکه عملکرد بانک ها ودستگاه های اجرایی درراستای اجرای این طرح قابل دفاع نیست، اظهارداشت: ثبت تعداد طرح های مذکور به مبلغ ۵۱ میلیارد تومان با توجه به سهمیه استان قابل قبول و توجیه پذیر نیست.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...