رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
 • کد خبر : 3824
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق
مدیر کل ارشاد کردستان خبر داد؛

آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود. جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن […]

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود.
جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن روابط فرهنگی با اقلیم کردستان عراق به دلیل قرابت فرهنگی دو کشور همواره از خواسته‌های فعالان فرهنگی و هنرمندان استان و اقلیم بوده است، گفت: در همین راستا با هماهنگی استانداری کردستان، هیئتی از کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به سرپرستی رئیس اداره امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان روز یکشنبه ۲۹ بهمن عازم کردستان عراق شد.
وی افزود: تسهیل مراودات، بستر سازی حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق، بهره‌گیری از بازار اقلیم برای عرضه محصولات و تولیدات فرهنگی و هنری استان کردستان، برگزاری نمایشگاه مطبوعات کوردی در اقلیم، دیدار با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل و سلیمانیه از جمله اهداف اعزام این هیئت فرهنگی به کشور عراق بود.
قلعه شاخانی، با بیان اینکه دور جدید تعاملات فرهنگی با حضور ناشران برگزیده شمال عراق در هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان کردستان آغاز می‌شود، افزود: انجام مذاکرات مقدماتی در راستای عقد توافق‌نامه موضوعی به عنوان فصل‌الخطاب مشترک مراودات فرهنگی با مسئولان محلی اقلیم کردستان در شهرهای اربیل و سلیمانیه از جمله دستاوردهای اعزام این هیئت فرهنگی استان بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: پتانسیل‌های فرهنگی و هنری کردستان می‌تواند بر فرهنگ منطقه تاثیرگذار بوده و در بستر تعاملات بین‌المللی زمینه اصلی تعاملات مشترک را فراهم کند.

راه اندازی بازار هنر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از راه اندازی بازار هنر در آینده نزدیک در استان خبر داد و گفت: فرهنگ و ایده خلاقلانه هنرمندان حمایت می شود.
جلال قلعه‌شاخانی در جمع فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان بانه گفت: بازار هنر عرصه‌ای برای ارایه خلاقیت‌های هنری هنرمندان سنتی و بومی در رشته‌های مختلف است.

اگر مکانی دایمی برای عرضه آثار هنری وجود داشته باشد، مردم با خرید آثار هنری به خودکفایی هنرمندان کمک می‌کنند. وی گفت: ایده اهالی فرهنگ و هنرمندان می‌تواند شاه‌کلید توسعه فرهنگی جامعه باشد.
وی ساخت یک پلاتو در بانه را از نیازهای ضروری هنرمندان این عرصه دانست و اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای پیگیری این مسئله به کار خواهیم گرفت. وی با بیان اینکه انجمن‌های فرهنگی و هنری می‌توانند در شناخت و معرفی بهتر توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود یاریگر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند، اظهار کرد: در همین راستا تلاش می‌کنیم فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به انجمن‌ها و موسسات واگذار کنیم.
قلعه‌شاخانی خاطر نشان کرد: ما نباید دچار جشنواره‌زدگی شویم بلکه بایستی در جهت بالا بردن سطح کیفی جشنواره‌ها تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...