رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
 • کد خبر : 3824
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق
مدیر کل ارشاد کردستان خبر داد؛

آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود. جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن […]

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود.
جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن روابط فرهنگی با اقلیم کردستان عراق به دلیل قرابت فرهنگی دو کشور همواره از خواسته‌های فعالان فرهنگی و هنرمندان استان و اقلیم بوده است، گفت: در همین راستا با هماهنگی استانداری کردستان، هیئتی از کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به سرپرستی رئیس اداره امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان روز یکشنبه ۲۹ بهمن عازم کردستان عراق شد.
وی افزود: تسهیل مراودات، بستر سازی حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق، بهره‌گیری از بازار اقلیم برای عرضه محصولات و تولیدات فرهنگی و هنری استان کردستان، برگزاری نمایشگاه مطبوعات کوردی در اقلیم، دیدار با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل و سلیمانیه از جمله اهداف اعزام این هیئت فرهنگی به کشور عراق بود.
قلعه شاخانی، با بیان اینکه دور جدید تعاملات فرهنگی با حضور ناشران برگزیده شمال عراق در هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان کردستان آغاز می‌شود، افزود: انجام مذاکرات مقدماتی در راستای عقد توافق‌نامه موضوعی به عنوان فصل‌الخطاب مشترک مراودات فرهنگی با مسئولان محلی اقلیم کردستان در شهرهای اربیل و سلیمانیه از جمله دستاوردهای اعزام این هیئت فرهنگی استان بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: پتانسیل‌های فرهنگی و هنری کردستان می‌تواند بر فرهنگ منطقه تاثیرگذار بوده و در بستر تعاملات بین‌المللی زمینه اصلی تعاملات مشترک را فراهم کند.

راه اندازی بازار هنر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از راه اندازی بازار هنر در آینده نزدیک در استان خبر داد و گفت: فرهنگ و ایده خلاقلانه هنرمندان حمایت می شود.
جلال قلعه‌شاخانی در جمع فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان بانه گفت: بازار هنر عرصه‌ای برای ارایه خلاقیت‌های هنری هنرمندان سنتی و بومی در رشته‌های مختلف است.

اگر مکانی دایمی برای عرضه آثار هنری وجود داشته باشد، مردم با خرید آثار هنری به خودکفایی هنرمندان کمک می‌کنند. وی گفت: ایده اهالی فرهنگ و هنرمندان می‌تواند شاه‌کلید توسعه فرهنگی جامعه باشد.
وی ساخت یک پلاتو در بانه را از نیازهای ضروری هنرمندان این عرصه دانست و اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای پیگیری این مسئله به کار خواهیم گرفت. وی با بیان اینکه انجمن‌های فرهنگی و هنری می‌توانند در شناخت و معرفی بهتر توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود یاریگر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند، اظهار کرد: در همین راستا تلاش می‌کنیم فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به انجمن‌ها و موسسات واگذار کنیم.
قلعه‌شاخانی خاطر نشان کرد: ما نباید دچار جشنواره‌زدگی شویم بلکه بایستی در جهت بالا بردن سطح کیفی جشنواره‌ها تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...