رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
 • کد خبر : 3824
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق
مدیر کل ارشاد کردستان خبر داد؛

آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود. جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن […]

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود.
جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن روابط فرهنگی با اقلیم کردستان عراق به دلیل قرابت فرهنگی دو کشور همواره از خواسته‌های فعالان فرهنگی و هنرمندان استان و اقلیم بوده است، گفت: در همین راستا با هماهنگی استانداری کردستان، هیئتی از کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به سرپرستی رئیس اداره امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان روز یکشنبه ۲۹ بهمن عازم کردستان عراق شد.
وی افزود: تسهیل مراودات، بستر سازی حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق، بهره‌گیری از بازار اقلیم برای عرضه محصولات و تولیدات فرهنگی و هنری استان کردستان، برگزاری نمایشگاه مطبوعات کوردی در اقلیم، دیدار با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل و سلیمانیه از جمله اهداف اعزام این هیئت فرهنگی به کشور عراق بود.
قلعه شاخانی، با بیان اینکه دور جدید تعاملات فرهنگی با حضور ناشران برگزیده شمال عراق در هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان کردستان آغاز می‌شود، افزود: انجام مذاکرات مقدماتی در راستای عقد توافق‌نامه موضوعی به عنوان فصل‌الخطاب مشترک مراودات فرهنگی با مسئولان محلی اقلیم کردستان در شهرهای اربیل و سلیمانیه از جمله دستاوردهای اعزام این هیئت فرهنگی استان بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: پتانسیل‌های فرهنگی و هنری کردستان می‌تواند بر فرهنگ منطقه تاثیرگذار بوده و در بستر تعاملات بین‌المللی زمینه اصلی تعاملات مشترک را فراهم کند.

راه اندازی بازار هنر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از راه اندازی بازار هنر در آینده نزدیک در استان خبر داد و گفت: فرهنگ و ایده خلاقلانه هنرمندان حمایت می شود.
جلال قلعه‌شاخانی در جمع فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان بانه گفت: بازار هنر عرصه‌ای برای ارایه خلاقیت‌های هنری هنرمندان سنتی و بومی در رشته‌های مختلف است.

اگر مکانی دایمی برای عرضه آثار هنری وجود داشته باشد، مردم با خرید آثار هنری به خودکفایی هنرمندان کمک می‌کنند. وی گفت: ایده اهالی فرهنگ و هنرمندان می‌تواند شاه‌کلید توسعه فرهنگی جامعه باشد.
وی ساخت یک پلاتو در بانه را از نیازهای ضروری هنرمندان این عرصه دانست و اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای پیگیری این مسئله به کار خواهیم گرفت. وی با بیان اینکه انجمن‌های فرهنگی و هنری می‌توانند در شناخت و معرفی بهتر توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود یاریگر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند، اظهار کرد: در همین راستا تلاش می‌کنیم فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به انجمن‌ها و موسسات واگذار کنیم.
قلعه‌شاخانی خاطر نشان کرد: ما نباید دچار جشنواره‌زدگی شویم بلکه بایستی در جهت بالا بردن سطح کیفی جشنواره‌ها تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...