رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۴
 • کد خبر : 3824
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق
مدیر کل ارشاد کردستان خبر داد؛

آغاز دور جدید تعامل فرهنگی با اقلیم کردستان عراق

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود. جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن […]

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به سفر هیئت اعزامی از استان کردستان به اربیل و دیدار با مسئولان وزارتخانه‌های روشنبیری و لاوان اقلیم و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: دور جدیدی از فعالیت‌های فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران با اقلیم کردستان آغاز می‌شود.
جلال قلعه شاخانی با بیان اینکه داشتن روابط فرهنگی با اقلیم کردستان عراق به دلیل قرابت فرهنگی دو کشور همواره از خواسته‌های فعالان فرهنگی و هنرمندان استان و اقلیم بوده است، گفت: در همین راستا با هماهنگی استانداری کردستان، هیئتی از کارشناسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان به سرپرستی رئیس اداره امور هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان روز یکشنبه ۲۹ بهمن عازم کردستان عراق شد.
وی افزود: تسهیل مراودات، بستر سازی حضور هنرمندان در اقلیم کردستان عراق، بهره‌گیری از بازار اقلیم برای عرضه محصولات و تولیدات فرهنگی و هنری استان کردستان، برگزاری نمایشگاه مطبوعات کوردی در اقلیم، دیدار با سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در اربیل و سلیمانیه از جمله اهداف اعزام این هیئت فرهنگی به کشور عراق بود.
قلعه شاخانی، با بیان اینکه دور جدید تعاملات فرهنگی با حضور ناشران برگزیده شمال عراق در هفتمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان کردستان آغاز می‌شود، افزود: انجام مذاکرات مقدماتی در راستای عقد توافق‌نامه موضوعی به عنوان فصل‌الخطاب مشترک مراودات فرهنگی با مسئولان محلی اقلیم کردستان در شهرهای اربیل و سلیمانیه از جمله دستاوردهای اعزام این هیئت فرهنگی استان بود.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان گفت: پتانسیل‌های فرهنگی و هنری کردستان می‌تواند بر فرهنگ منطقه تاثیرگذار بوده و در بستر تعاملات بین‌المللی زمینه اصلی تعاملات مشترک را فراهم کند.

راه اندازی بازار هنر
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان از راه اندازی بازار هنر در آینده نزدیک در استان خبر داد و گفت: فرهنگ و ایده خلاقلانه هنرمندان حمایت می شود.
جلال قلعه‌شاخانی در جمع فعالان حوزه فرهنگ، هنر و رسانه شهرستان بانه گفت: بازار هنر عرصه‌ای برای ارایه خلاقیت‌های هنری هنرمندان سنتی و بومی در رشته‌های مختلف است.

اگر مکانی دایمی برای عرضه آثار هنری وجود داشته باشد، مردم با خرید آثار هنری به خودکفایی هنرمندان کمک می‌کنند. وی گفت: ایده اهالی فرهنگ و هنرمندان می‌تواند شاه‌کلید توسعه فرهنگی جامعه باشد.
وی ساخت یک پلاتو در بانه را از نیازهای ضروری هنرمندان این عرصه دانست و اضافه کرد: تمام تلاش خود را برای پیگیری این مسئله به کار خواهیم گرفت. وی با بیان اینکه انجمن‌های فرهنگی و هنری می‌توانند در شناخت و معرفی بهتر توانایی‌ها و ظرفیت‌های موجود یاریگر اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باشند، اظهار کرد: در همین راستا تلاش می‌کنیم فعالیت‌های فرهنگی و هنری را به انجمن‌ها و موسسات واگذار کنیم.
قلعه‌شاخانی خاطر نشان کرد: ما نباید دچار جشنواره‌زدگی شویم بلکه بایستی در جهت بالا بردن سطح کیفی جشنواره‌ها تلاش کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...