رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 3830
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ترکیه تنهاتر می‌شود

۱- ترکیه در دو دهه اخیر با در پیش گرفتن اعتدال توانست به سرعت به یکی از کشورهای قدرتمند منطقه تبدیل شود و اگرچه همواره با اعتراضات گسترده کردها روبرو بود اما این مسئله نتوانست مانع پیشرفتهای ترکیه به ویژه در حوزه اقتصاد شود. ترکیه دارای دومین قدرت نظامی در بین کشورهای عضو ناتو است […]

۱- ترکیه در دو دهه اخیر با در پیش گرفتن اعتدال توانست به سرعت به یکی از کشورهای قدرتمند منطقه تبدیل شود و اگرچه همواره با اعتراضات گسترده کردها روبرو بود اما این مسئله نتوانست مانع پیشرفتهای ترکیه به ویژه در حوزه اقتصاد شود.
ترکیه دارای دومین قدرت نظامی در بین کشورهای عضو ناتو است و از لحاظ اقتصادی نیز با رشد صادرات و افزایش درآمد ملی به کشورهای درحال توسعه نزدیک شد.
با این حال بافت سنتی و عشیره‌ای برجای مانده از کمالی ها از سویی و تمایل به گروه‌های اسلامی تندرو و نقض قوانین حاکم بر روح اتحادیه اروپا باعث شد ترکیه هرگز نتواند به عضویت این اتحادیه درآید.
اگر تا چند سال پیش که ترکیه در اوج قدرت بود تمایلی از سوی برخی رهبران اروپا در حمایت از الحاق آن به اتحادی اروپا ابراز می شد اینک با کنار رفتن پرده از روی برخی واقعیتهای پیدا و پنهان حزب حاکم به ویژه نزدیکان اردوغان از جریانهای تکفیری، این حمایتها را هم از دست داده و هر روز منزوی‌تر از گذشته می‌شود.
تازه‌ترین اشتباه حزب اردوغان تجاوز به عفرین است که هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می گیرد. به استثنای روسیه که منافع خود را در حمایت از هیات حاکمه ترکیه می‌بیند تقریبا همه کشورهای جهان حمله ترکیه را از منظر حقوق بین الملل نقض کنوانسیون های جهانی می‌دانند و خواستار عقب نشینی ارتش ترکیه از شمال سوریه هستند و مستقیما از اردوغان خواسته‌اند عملیات موسوم به شاخه زیتون را هرچه سریع‌تر متوقف کند.
دبیر‌ کل اتحادیه عرب و وزیر خارجه سابق مصر اخیرا در کنفرانس امنیتی مونیخ مقامات ترکیه را به نقض حاکمیت کشور همسایه متهم کرد و گفت:
“من خیلی تلاش کردم که منشأ اقدامات ترکیه در سوریه را درک کنم، از مقامات ترکیه می‌خواهم اصولی را که بر اساس آن در حال مداخله نظامی در کشور همسایه عرب خود هستند، مشخص کنند.”
ازسوی دیگر، به‌کارگیری زبان تهدید و استفاده ابزاری از اصطلاحاتی نظیر “تروریسم” و نسبت دادن آن به زنان و مردانی که تجلی اراده اثبات هستی خود هستند در دنیای رسانه‌ای جهان، بیش از هر زمان دیگری مشروعیت سیاسی هیئت حاکمه ترکیه را با چالش روبرو کرده است. دنیا از خود می پرسد مبارزانی که الگوی مبارزه با تروریسم داعش بودند و در این راه شهدای زیادی دادند چگونه امروز تروریست نامیده می شوند!؟ موضوعی که در عالم سیاست بیشتر به یک لطیفه شبیه است و جز در محافل حزبی اردوغان و رسانه‌های وابسته به آن در جای دیگر کاربرد ندارد.
بسیاری از آگاهان معتقدند اردوغان امروز سرمست از قدرت نظامی، به ادبیاتی روی آورده است که ۳۰ سال پبش صدام با حمله به کویت آنرا تجربه کرد.
آیا حمله به عفرین اردوغان را به سرنوشت صدام گرفتار خواهد کرد؟

۲- در این میان  توافق کُردها و دمشق بر پیچیدگی مسئله افزوده و معادله قدرت را با چالش جدی موجه کرده است. بسیاری از آگاهان معتقدند این توافق گرچه اهداف ترکیه در بیرون راندن کردها از عفرین را ناکام گذاشته است اما در درازمدت به سود ترکیه تمام خواهد شد.
نیروهای کرد سوریه بعد از گذشت بیش از یک ماه مقاومت در برابر تهاجم ترکیه در عفرین از نیروهای دولتی سوریه خواسته‌اند در خطوط مقدم نبرد با ترکیه مستقر شده و به نیروهای کرد در برابر پیشروی نیروهای ترکیه و شورشیان ارتش آزاد کمک کنند. این نیروها هر چند از نظر برخی مقامات کرد سوریه تعدادشان کافی نیست اما هم‌اکنون در عفرین مستقر شده‌اند.
برخی جریانات کردی مخالف این توافق، آنرا توافقی منطقه‌ای و خطرناک با هماهنگی آنکارا دانسته و بیم آن می‌دهند با بهبود روابط آنکارا- دمشق روند رخدادها به صورتی تغییر کند که ترکیه از این توافق نهایت استفاده را ببرد؛ نشانه‌هایی از این توافق نهایی را می‌توان در اظهارات اخیر اردوغان دید. آنجا که پس از انتشار خبر ورود هوادران دولت سوریه به عفرین از آغاز مذاکرات احتمالی در حد سازمانهای امنیتی دو کشور خبر داد.

سلیمان الله‌مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...