رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
 • الجمعة ۹ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Friday 15 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۱
 • کد خبر : 3830
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ترکیه تنهاتر می‌شود

۱- ترکیه در دو دهه اخیر با در پیش گرفتن اعتدال توانست به سرعت به یکی از کشورهای قدرتمند منطقه تبدیل شود و اگرچه همواره با اعتراضات گسترده کردها روبرو بود اما این مسئله نتوانست مانع پیشرفتهای ترکیه به ویژه در حوزه اقتصاد شود. ترکیه دارای دومین قدرت نظامی در بین کشورهای عضو ناتو است […]

۱- ترکیه در دو دهه اخیر با در پیش گرفتن اعتدال توانست به سرعت به یکی از کشورهای قدرتمند منطقه تبدیل شود و اگرچه همواره با اعتراضات گسترده کردها روبرو بود اما این مسئله نتوانست مانع پیشرفتهای ترکیه به ویژه در حوزه اقتصاد شود.
ترکیه دارای دومین قدرت نظامی در بین کشورهای عضو ناتو است و از لحاظ اقتصادی نیز با رشد صادرات و افزایش درآمد ملی به کشورهای درحال توسعه نزدیک شد.
با این حال بافت سنتی و عشیره‌ای برجای مانده از کمالی ها از سویی و تمایل به گروه‌های اسلامی تندرو و نقض قوانین حاکم بر روح اتحادیه اروپا باعث شد ترکیه هرگز نتواند به عضویت این اتحادیه درآید.
اگر تا چند سال پیش که ترکیه در اوج قدرت بود تمایلی از سوی برخی رهبران اروپا در حمایت از الحاق آن به اتحادی اروپا ابراز می شد اینک با کنار رفتن پرده از روی برخی واقعیتهای پیدا و پنهان حزب حاکم به ویژه نزدیکان اردوغان از جریانهای تکفیری، این حمایتها را هم از دست داده و هر روز منزوی‌تر از گذشته می‌شود.
تازه‌ترین اشتباه حزب اردوغان تجاوز به عفرین است که هر روز ابعاد تازه‌ای به خود می گیرد. به استثنای روسیه که منافع خود را در حمایت از هیات حاکمه ترکیه می‌بیند تقریبا همه کشورهای جهان حمله ترکیه را از منظر حقوق بین الملل نقض کنوانسیون های جهانی می‌دانند و خواستار عقب نشینی ارتش ترکیه از شمال سوریه هستند و مستقیما از اردوغان خواسته‌اند عملیات موسوم به شاخه زیتون را هرچه سریع‌تر متوقف کند.
دبیر‌ کل اتحادیه عرب و وزیر خارجه سابق مصر اخیرا در کنفرانس امنیتی مونیخ مقامات ترکیه را به نقض حاکمیت کشور همسایه متهم کرد و گفت:
“من خیلی تلاش کردم که منشأ اقدامات ترکیه در سوریه را درک کنم، از مقامات ترکیه می‌خواهم اصولی را که بر اساس آن در حال مداخله نظامی در کشور همسایه عرب خود هستند، مشخص کنند.”
ازسوی دیگر، به‌کارگیری زبان تهدید و استفاده ابزاری از اصطلاحاتی نظیر “تروریسم” و نسبت دادن آن به زنان و مردانی که تجلی اراده اثبات هستی خود هستند در دنیای رسانه‌ای جهان، بیش از هر زمان دیگری مشروعیت سیاسی هیئت حاکمه ترکیه را با چالش روبرو کرده است. دنیا از خود می پرسد مبارزانی که الگوی مبارزه با تروریسم داعش بودند و در این راه شهدای زیادی دادند چگونه امروز تروریست نامیده می شوند!؟ موضوعی که در عالم سیاست بیشتر به یک لطیفه شبیه است و جز در محافل حزبی اردوغان و رسانه‌های وابسته به آن در جای دیگر کاربرد ندارد.
بسیاری از آگاهان معتقدند اردوغان امروز سرمست از قدرت نظامی، به ادبیاتی روی آورده است که ۳۰ سال پبش صدام با حمله به کویت آنرا تجربه کرد.
آیا حمله به عفرین اردوغان را به سرنوشت صدام گرفتار خواهد کرد؟

۲- در این میان  توافق کُردها و دمشق بر پیچیدگی مسئله افزوده و معادله قدرت را با چالش جدی موجه کرده است. بسیاری از آگاهان معتقدند این توافق گرچه اهداف ترکیه در بیرون راندن کردها از عفرین را ناکام گذاشته است اما در درازمدت به سود ترکیه تمام خواهد شد.
نیروهای کرد سوریه بعد از گذشت بیش از یک ماه مقاومت در برابر تهاجم ترکیه در عفرین از نیروهای دولتی سوریه خواسته‌اند در خطوط مقدم نبرد با ترکیه مستقر شده و به نیروهای کرد در برابر پیشروی نیروهای ترکیه و شورشیان ارتش آزاد کمک کنند. این نیروها هر چند از نظر برخی مقامات کرد سوریه تعدادشان کافی نیست اما هم‌اکنون در عفرین مستقر شده‌اند.
برخی جریانات کردی مخالف این توافق، آنرا توافقی منطقه‌ای و خطرناک با هماهنگی آنکارا دانسته و بیم آن می‌دهند با بهبود روابط آنکارا- دمشق روند رخدادها به صورتی تغییر کند که ترکیه از این توافق نهایت استفاده را ببرد؛ نشانه‌هایی از این توافق نهایی را می‌توان در اظهارات اخیر اردوغان دید. آنجا که پس از انتشار خبر ورود هوادران دولت سوریه به عفرین از آغاز مذاکرات احتمالی در حد سازمانهای امنیتی دو کشور خبر داد.

سلیمان الله‌مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...