رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
 • کد خبر : 3834
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : زیر ساخت‌های لازم برای تأمین برق صنعتی کردستان فراهم است
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان:

زیر ساخت‌های لازم برای تأمین برق صنعتی کردستان فراهم است

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان در جمع خبرنگاران از رویکرد جدید این شرکت در راستای تغییر زیرساخت‌های انرژی استان با استفاده از دستاوردهای نوین علمی خبر داد. «هیوا لهونیان» با اشاره به وضعیت مناسب استان در زمینه تامین انرژی مورد نیاز گفت: کردستان در زمینه تولید برق فعالیت بالایی دارد که بخشی از آن به […]

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان در جمع خبرنگاران از رویکرد جدید این شرکت در راستای تغییر زیرساخت‌های انرژی استان با استفاده از دستاوردهای نوین علمی خبر داد.
«هیوا لهونیان» با اشاره به وضعیت مناسب استان در زمینه تامین انرژی مورد نیاز گفت: کردستان در زمینه تولید برق فعالیت بالایی دارد که بخشی از آن به شبکه سراسری منتقل می‌گردد و در حوزه تولید، انتقال و توزیع زیرساخت‌های عالی داریم به طوری که آماده پاسخگویی برای تمام نیازهای استان به ویژه بخش صنعت هستیم.
وی افزود: کل مصرف استان در شرایط پیک ۴۲۸ مگاوات است که این نصف ظرفیت تولید نیروگاه سنندج می‌باشد و طرح‌های مهمی برای افزایش ظرفیت تولید استان داریم که شامل تبدیل نیروگاه اضطراری ۱۵ مگاواتی سنندج به گازی، ایجاد نیروگاه ۲ مگاواتی مریوان، راه اندازی نیروگاه آبی سد آزاد با ۱۰ مگاوات ظرفیت، ساخت نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سد آزاد با ۵۰۰ مگاوات ظرفیت می‌شود.
لهونیان تصریح کرد: ۲ ایستگاه خط ۴۰۰ کیلوولت تبریز – جنوب در کردستان احداث می‌گردد که توان تامین انرژی مورد نیاز آینده را به حداکثر می‌رساند و این اقدام تحول بزرگی در عرصه برق استان است.
وی در خصوص برنامه‌ریزی و اقدامات حوزه انتقال اعلام کرد: در این حوزه هم اکنون ۷ پست انتقال داریم و مطالعات ۳ پست دیگر تمام شده است، این را نیز بیان کنم که در برخی شهرستان‌ها مثل مریوان ظرفیت انتقال تا ۱۵۰ سال آینده را داریم.
این مقام مسئول افزود: در زمینه فوق توزیع ۲۱ پست فعال داریم که نیاز استان را تامین و با تکمیل پست ۲۳۰ کیلوولت کامیاران آماده تامین انرژی مورد نیاز منطقه آزاد مریوان خواهیم شد.
لهونیان با تاکید بر تلاش این شرکت برای ارائه خدمات مطلوب گفت: ۱۰ هزار و ۲۰۴ کیلومتر طول شبکه برق کردستان است که باید هر سال ۲ بار بازرسی گردد تا اشکالات و معایب آن رفع شود علاوه بر این ۱۱ هزار و ۸۵۴ ترانس برق داریم که باید سالیانه یک بار چک، تعمیر و تعویض قطعات شود.
وی در مورد تعداد انشعابات استان اظهار کرد: ۶۱۸ هزار و ۹۵۲ مشترک داریم که ۸۳ درصد آن خانگی، ۱۱ درصد تجاری، ۳درصد عمومی و ۴۳ صدم درصد صنعتی است.
مدیر عامل شرکت برق کردستان افزود: سالیانه ۶۰ میلیارد تومان هزینه جاری داریم که که بخش بزرگی از آن صرف نگهداری و تعمیرات شبکه می‌شود زیرا وضعیت توپوگرافی و کوهستانی بودن سبب بالا بودن هزینه‌ها شده است.
وی عدم پرداخت هزینه برق مصرفی برخی ادارات را مشکل عمده نامید و گفت: برخی ادارات از پرداخت هزینه برق مصرفی خودداری می‌کنند تا جایی که مطالبات معوق شرکت برق به ۵۰ میلیارد تومان رسیده است و اگر این روند ادامه یابد خدمات ما دچار رکود می‌گردد.
لهونیان در مورد وضعیت اعتبارات تصریح کرد: تا پایان بهمن ماه امسال ۲۸ میلیارد تومان اعتبارات شهری و ۱۲ میلیارد تومان اعتبارات روستایی تامین شده که از این محل ۶۵ کیلومتر شبکه متوسط هوایی، ۲ کیلومتر شبکه متوسط زیرزمینی، ۵۴ کیلومتر شبکه فشار ضعیف احداث، ۳۳۹ دستگاه ترانس نصب و ۱۸ هزار و ۶۸۸ انشعاب برق واگذار شد.
وی با تاکید بر ضرورت برخورد با انشعابات غیر مجاز گفت: بر اساس آمار غیر رسمی ۱۲ هزار انشعاب غیر مجاز در استان داریم که ۶ هزار مورد شناسایی شده است علاوه بر این ۲ هزار مورد هم مربوط به انشعاب‌های فرعی می‌باشد.
وی خبر از بهینه سازی ساختارهای موجود و برنامه‌ریزی برای اقتصادی نمودن عملکرد شرکت برق داد و اعلام کرد: در این راستا بر اساس مدل GIS تمام اطلاعات شبکه تجمیع شده تا برای رسیدگی به نواقص و معایب نیاز به مراجعه به محل نباشد و به وسیله سیستمهای اتوماتیک تعمیرات اعمال گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...