رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
 • کد خبر : 3834
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : زیر ساخت‌های لازم برای تأمین برق صنعتی کردستان فراهم است
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان:

زیر ساخت‌های لازم برای تأمین برق صنعتی کردستان فراهم است

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان در جمع خبرنگاران از رویکرد جدید این شرکت در راستای تغییر زیرساخت‌های انرژی استان با استفاده از دستاوردهای نوین علمی خبر داد. «هیوا لهونیان» با اشاره به وضعیت مناسب استان در زمینه تامین انرژی مورد نیاز گفت: کردستان در زمینه تولید برق فعالیت بالایی دارد که بخشی از آن به […]

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان در جمع خبرنگاران از رویکرد جدید این شرکت در راستای تغییر زیرساخت‌های انرژی استان با استفاده از دستاوردهای نوین علمی خبر داد.
«هیوا لهونیان» با اشاره به وضعیت مناسب استان در زمینه تامین انرژی مورد نیاز گفت: کردستان در زمینه تولید برق فعالیت بالایی دارد که بخشی از آن به شبکه سراسری منتقل می‌گردد و در حوزه تولید، انتقال و توزیع زیرساخت‌های عالی داریم به طوری که آماده پاسخگویی برای تمام نیازهای استان به ویژه بخش صنعت هستیم.
وی افزود: کل مصرف استان در شرایط پیک ۴۲۸ مگاوات است که این نصف ظرفیت تولید نیروگاه سنندج می‌باشد و طرح‌های مهمی برای افزایش ظرفیت تولید استان داریم که شامل تبدیل نیروگاه اضطراری ۱۵ مگاواتی سنندج به گازی، ایجاد نیروگاه ۲ مگاواتی مریوان، راه اندازی نیروگاه آبی سد آزاد با ۱۰ مگاوات ظرفیت، ساخت نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سد آزاد با ۵۰۰ مگاوات ظرفیت می‌شود.
لهونیان تصریح کرد: ۲ ایستگاه خط ۴۰۰ کیلوولت تبریز – جنوب در کردستان احداث می‌گردد که توان تامین انرژی مورد نیاز آینده را به حداکثر می‌رساند و این اقدام تحول بزرگی در عرصه برق استان است.
وی در خصوص برنامه‌ریزی و اقدامات حوزه انتقال اعلام کرد: در این حوزه هم اکنون ۷ پست انتقال داریم و مطالعات ۳ پست دیگر تمام شده است، این را نیز بیان کنم که در برخی شهرستان‌ها مثل مریوان ظرفیت انتقال تا ۱۵۰ سال آینده را داریم.
این مقام مسئول افزود: در زمینه فوق توزیع ۲۱ پست فعال داریم که نیاز استان را تامین و با تکمیل پست ۲۳۰ کیلوولت کامیاران آماده تامین انرژی مورد نیاز منطقه آزاد مریوان خواهیم شد.
لهونیان با تاکید بر تلاش این شرکت برای ارائه خدمات مطلوب گفت: ۱۰ هزار و ۲۰۴ کیلومتر طول شبکه برق کردستان است که باید هر سال ۲ بار بازرسی گردد تا اشکالات و معایب آن رفع شود علاوه بر این ۱۱ هزار و ۸۵۴ ترانس برق داریم که باید سالیانه یک بار چک، تعمیر و تعویض قطعات شود.
وی در مورد تعداد انشعابات استان اظهار کرد: ۶۱۸ هزار و ۹۵۲ مشترک داریم که ۸۳ درصد آن خانگی، ۱۱ درصد تجاری، ۳درصد عمومی و ۴۳ صدم درصد صنعتی است.
مدیر عامل شرکت برق کردستان افزود: سالیانه ۶۰ میلیارد تومان هزینه جاری داریم که که بخش بزرگی از آن صرف نگهداری و تعمیرات شبکه می‌شود زیرا وضعیت توپوگرافی و کوهستانی بودن سبب بالا بودن هزینه‌ها شده است.
وی عدم پرداخت هزینه برق مصرفی برخی ادارات را مشکل عمده نامید و گفت: برخی ادارات از پرداخت هزینه برق مصرفی خودداری می‌کنند تا جایی که مطالبات معوق شرکت برق به ۵۰ میلیارد تومان رسیده است و اگر این روند ادامه یابد خدمات ما دچار رکود می‌گردد.
لهونیان در مورد وضعیت اعتبارات تصریح کرد: تا پایان بهمن ماه امسال ۲۸ میلیارد تومان اعتبارات شهری و ۱۲ میلیارد تومان اعتبارات روستایی تامین شده که از این محل ۶۵ کیلومتر شبکه متوسط هوایی، ۲ کیلومتر شبکه متوسط زیرزمینی، ۵۴ کیلومتر شبکه فشار ضعیف احداث، ۳۳۹ دستگاه ترانس نصب و ۱۸ هزار و ۶۸۸ انشعاب برق واگذار شد.
وی با تاکید بر ضرورت برخورد با انشعابات غیر مجاز گفت: بر اساس آمار غیر رسمی ۱۲ هزار انشعاب غیر مجاز در استان داریم که ۶ هزار مورد شناسایی شده است علاوه بر این ۲ هزار مورد هم مربوط به انشعاب‌های فرعی می‌باشد.
وی خبر از بهینه سازی ساختارهای موجود و برنامه‌ریزی برای اقتصادی نمودن عملکرد شرکت برق داد و اعلام کرد: در این راستا بر اساس مدل GIS تمام اطلاعات شبکه تجمیع شده تا برای رسیدگی به نواقص و معایب نیاز به مراجعه به محل نباشد و به وسیله سیستمهای اتوماتیک تعمیرات اعمال گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...