رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
 • کد خبر : 3834
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : زیر ساخت‌های لازم برای تأمین برق صنعتی کردستان فراهم است
مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق استان کردستان:

زیر ساخت‌های لازم برای تأمین برق صنعتی کردستان فراهم است

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان در جمع خبرنگاران از رویکرد جدید این شرکت در راستای تغییر زیرساخت‌های انرژی استان با استفاده از دستاوردهای نوین علمی خبر داد. «هیوا لهونیان» با اشاره به وضعیت مناسب استان در زمینه تامین انرژی مورد نیاز گفت: کردستان در زمینه تولید برق فعالیت بالایی دارد که بخشی از آن به […]

مدیرعامل شرکت توزیع برق کردستان در جمع خبرنگاران از رویکرد جدید این شرکت در راستای تغییر زیرساخت‌های انرژی استان با استفاده از دستاوردهای نوین علمی خبر داد.
«هیوا لهونیان» با اشاره به وضعیت مناسب استان در زمینه تامین انرژی مورد نیاز گفت: کردستان در زمینه تولید برق فعالیت بالایی دارد که بخشی از آن به شبکه سراسری منتقل می‌گردد و در حوزه تولید، انتقال و توزیع زیرساخت‌های عالی داریم به طوری که آماده پاسخگویی برای تمام نیازهای استان به ویژه بخش صنعت هستیم.
وی افزود: کل مصرف استان در شرایط پیک ۴۲۸ مگاوات است که این نصف ظرفیت تولید نیروگاه سنندج می‌باشد و طرح‌های مهمی برای افزایش ظرفیت تولید استان داریم که شامل تبدیل نیروگاه اضطراری ۱۵ مگاواتی سنندج به گازی، ایجاد نیروگاه ۲ مگاواتی مریوان، راه اندازی نیروگاه آبی سد آزاد با ۱۰ مگاوات ظرفیت، ساخت نیروگاه تلمبه ذخیره‌ای سد آزاد با ۵۰۰ مگاوات ظرفیت می‌شود.
لهونیان تصریح کرد: ۲ ایستگاه خط ۴۰۰ کیلوولت تبریز – جنوب در کردستان احداث می‌گردد که توان تامین انرژی مورد نیاز آینده را به حداکثر می‌رساند و این اقدام تحول بزرگی در عرصه برق استان است.
وی در خصوص برنامه‌ریزی و اقدامات حوزه انتقال اعلام کرد: در این حوزه هم اکنون ۷ پست انتقال داریم و مطالعات ۳ پست دیگر تمام شده است، این را نیز بیان کنم که در برخی شهرستان‌ها مثل مریوان ظرفیت انتقال تا ۱۵۰ سال آینده را داریم.
این مقام مسئول افزود: در زمینه فوق توزیع ۲۱ پست فعال داریم که نیاز استان را تامین و با تکمیل پست ۲۳۰ کیلوولت کامیاران آماده تامین انرژی مورد نیاز منطقه آزاد مریوان خواهیم شد.
لهونیان با تاکید بر تلاش این شرکت برای ارائه خدمات مطلوب گفت: ۱۰ هزار و ۲۰۴ کیلومتر طول شبکه برق کردستان است که باید هر سال ۲ بار بازرسی گردد تا اشکالات و معایب آن رفع شود علاوه بر این ۱۱ هزار و ۸۵۴ ترانس برق داریم که باید سالیانه یک بار چک، تعمیر و تعویض قطعات شود.
وی در مورد تعداد انشعابات استان اظهار کرد: ۶۱۸ هزار و ۹۵۲ مشترک داریم که ۸۳ درصد آن خانگی، ۱۱ درصد تجاری، ۳درصد عمومی و ۴۳ صدم درصد صنعتی است.
مدیر عامل شرکت برق کردستان افزود: سالیانه ۶۰ میلیارد تومان هزینه جاری داریم که که بخش بزرگی از آن صرف نگهداری و تعمیرات شبکه می‌شود زیرا وضعیت توپوگرافی و کوهستانی بودن سبب بالا بودن هزینه‌ها شده است.
وی عدم پرداخت هزینه برق مصرفی برخی ادارات را مشکل عمده نامید و گفت: برخی ادارات از پرداخت هزینه برق مصرفی خودداری می‌کنند تا جایی که مطالبات معوق شرکت برق به ۵۰ میلیارد تومان رسیده است و اگر این روند ادامه یابد خدمات ما دچار رکود می‌گردد.
لهونیان در مورد وضعیت اعتبارات تصریح کرد: تا پایان بهمن ماه امسال ۲۸ میلیارد تومان اعتبارات شهری و ۱۲ میلیارد تومان اعتبارات روستایی تامین شده که از این محل ۶۵ کیلومتر شبکه متوسط هوایی، ۲ کیلومتر شبکه متوسط زیرزمینی، ۵۴ کیلومتر شبکه فشار ضعیف احداث، ۳۳۹ دستگاه ترانس نصب و ۱۸ هزار و ۶۸۸ انشعاب برق واگذار شد.
وی با تاکید بر ضرورت برخورد با انشعابات غیر مجاز گفت: بر اساس آمار غیر رسمی ۱۲ هزار انشعاب غیر مجاز در استان داریم که ۶ هزار مورد شناسایی شده است علاوه بر این ۲ هزار مورد هم مربوط به انشعاب‌های فرعی می‌باشد.
وی خبر از بهینه سازی ساختارهای موجود و برنامه‌ریزی برای اقتصادی نمودن عملکرد شرکت برق داد و اعلام کرد: در این راستا بر اساس مدل GIS تمام اطلاعات شبکه تجمیع شده تا برای رسیدگی به نواقص و معایب نیاز به مراجعه به محل نباشد و به وسیله سیستمهای اتوماتیک تعمیرات اعمال گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...