رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۸
 • کد خبر : 3837
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تاثیرات درختان بر اکولوژی
به مناسبت هفته منابع طبیعی

تاثیرات درختان بر اکولوژی

اگر نتوانیم نفس بکشیم و اکسیژن مورد نیاز خود را از هوا نگیریم، ما و همه موجودات زنده دیگر ظرف چند دقیقه خواهیم مرد؛ پس زنده بودن فقط و فقط به مولکول‌های اکسیژن وابسته‌اند؛ منبع این اکسیژن کدام است؟ می‌دانید این اکسیژن از کجا می‌آید؟ بی‌شک بیشتر مردم نمی‌دانند که منبع ساخت این اکسیژن، جنگل‌ها […]

اگر نتوانیم نفس بکشیم و اکسیژن مورد نیاز خود را از هوا نگیریم، ما و همه موجودات زنده دیگر ظرف چند دقیقه خواهیم مرد؛ پس زنده بودن فقط و فقط به مولکول‌های اکسیژن وابسته‌اند؛ منبع این اکسیژن کدام است؟ می‌دانید این اکسیژن از کجا می‌آید؟ بی‌شک بیشتر مردم نمی‌دانند که منبع ساخت این اکسیژن، جنگل‌ها و درختان هستند، به همین دلیل است که درختان و جنگل‌ها در سرار جهان این قدر مورد ستم و بی‌مهری قرار گرفته‌اند.
اگر درختان مراتع و پوشش‌های گیاهی نباشند، اکسیژنی نیز ساخته نخواهد شد و زندگی و حیاتی نیز بر روی کره زمین باقی نخواهد ماند. جنگل‌ها و درختان را شش‌های زمین نامیده‌اند و البته چنین نقشی را برای کل حیات دارند. گمان می‌کنید که اکسیژن پیش از آغاز حیات در جو زمین موجود بوده است؛ حدود ۴ میلیارد سال پیش باکتری‌ها بر روی زمین یا در درون دریاها پا به‌عرصه حیات گذاشتند. پیش از آن، آنگونه که دانشوران علم فرگشت باور دارند، زمین دارای اتمسفر نبود.
این انبوه باکتری که در آن زمان تنها شکل حیات بر روی زمین بودند در اثر کنش و واکنش‌های شیمیایی خود، گازهایی تولید کردند که کم کم منجر به تشکیل اتمسفر زمین شد. شاید میلیون‌ها سال دیگر گذشت تا همین باکتری‌ها که موجودات تک‌سلولی هستند به غلظت اکسیژن افزودند و آن را از یک درصد به ۲۰ درصد رساندند. وجود جوی با ضخامت کافی که دارای ۲۰ درصد اکسیژن بود باعث گشت تا به تدریج موجودات چند سلولی و سپس موجودات تکامل یافته دیگری پا به عرصه حیات بگذارند.
اگر باکتری ها نباشند کار حیات مختل است. این باکتری‌ها در آن روزگار دور، هوا و اکسیژن را ساختند و زمینه را برای پیدایش سایر اشکال حیات فراهم نمودند و امروز هم در بازیافت طبیعت و در باروری خاک نقش مهم و اساسی دارند. زندگی دارای نوعی هماهنگی است که هر موجود زنده‌ای در آن وظیفه‌ای برعهده دارد. یعنی ما و درختان و باکتری‌ها هرکدام یکی از چرخ‌ها و یا اعضای این حیات هستیم و هیچ کدام بدون دیگری نمی‌توانیم زنده بمانیم.
بهتر است بگوییم ما بدون آنها نمی‌توانیم زندگی کنیم چون آنها بدون ما و بهتر از حالا می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند. برای اینکه ما به زندگی خودمان ادامه بدهیم و حیات ادامه داشته باشد باید باکتری‌ها و بوته‌ها و سنجاب‌ها و موش‌ها هم همگی وجود داشته باشند و زندگی کنند. چهار میلیون سال پیش باکتری‌ها با تولید انبوه اکسیژن محیطی را فراهم آوردند که بقیه موجودات پا به عرصه حیات گذاشتند. آن ماموریت یا به درختان امروز واگذار شد و یا درختان از تکامل همان باکتری‌ها به وجود آمدند.
درختان همچنان دارند وظایف گذشتگان دور خود را انجام می‌دهند؛ جایگاه درختان برای ما به مانند جایگاه مادر است در کودکی و در پاره‌ای موارد هم مثل تولید اکسیژن شاید جایگاهی فراتر از جایگاه مادر داشته باشد. فایده آنها تنها به جذب گاز کربنیک و تولید اکسیژن محدود نمی‌شود، هرچند همین دو کار هم امکان حیات را برای ما به وجود آورده است. جنگل‌ها و در واقع درختان برای ما منبع دارو و شفا هستند و گفته شده که یک چهارم داروهایی که پزشکان تجویز می‌کنند منشاء گیاهی دارند.
با این توضیحات وظیفه من و شما در برابر جنگل بسیار سنگین است و با مسئولیتمان در قبال سلامتی و زندگی خود و فرزندانمان برابری می‌کند.می‌خواهید از زندگی خود و فرزندانتان مراقبت بکنید باید از درختان جنگلی و غیرجنگلی مراقبت کنید. ما شاید به‌زودی نتوانیم از شر سوخت‌های فسیلی رها شویم، ولی می‌توانیم از درختان و جنگل‌های خود که گاز کربنیک را می‌گیرند و به جای آن اکسیژن و هوای پاک به ما پس می‌دهند، مراقبت کنیم.
جنگل‌ها به ما آب تصفیه شده می‌دهند، هوای پاک و سالم می‌دهند، خوراک و پوشاک و خاک غنی شده برای کشاورزی و دارو می‌دهند و در یک جمله همه پیش نیازهای حیات را می‌دهند. بنابراین ما به جای قربانی کردن و ریختن خون یک حیوان بی‌گناه باید عهد ببندیم که برای سلامتی خود و فرزندانمان و برای میمون بودن خانه نومان و برای از سفر بی خطر برگشتن عزیزانمان و برای بهبود بیمارانمان درخت بکاریم. چقدر زیباست اگر ما برای رفع خطر از ریختن خون حیوانات بی‌گناه دست بکشیم و کاشتن گل و گیاه و درختان را جایگزین آن سازیم. راستی از خودتان پرسیده‌اید تا حالا چند درخت کاشته‌اید؟ اگر نکاشته‌اید باز دیر نشده و از امروز عهد کنید که سالانه چند درخت بکارید و با تمام وجود از حیات جنگل ها و درختان موجود محافظت کنید.

ئامانج قربانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...