رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
 • کد خبر : 3843
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : به‌ یاد دکتر طاهایی

مرگ نابهنگام دکتر نجم الدین صنوبرطاهایی برای کسانی که از نزدیک او را می‌شناختند سخت و جانکاه بود؛ چرا که در این دنیای آشفته که به انواع آسیبها و حیله‌ها آلوده است یافتن انسانهایی که نه برای خود بلکه برای دیگران می‌اندیشند و قدم بر می‌دارند و نفس می‌کشند بسیار سخت است. سال ۱۳۷۴ با […]

مرگ نابهنگام دکتر نجم الدین صنوبرطاهایی برای کسانی که از نزدیک او را می‌شناختند سخت و جانکاه بود؛ چرا که در این دنیای آشفته که به انواع آسیبها و حیله‌ها آلوده است یافتن انسانهایی که نه برای خود بلکه برای دیگران می‌اندیشند و قدم بر می‌دارند و نفس می‌کشند بسیار سخت است. سال ۱۳۷۴ با ایشان آشنا شدم؛ آنزمان که به اتفاق تنی چند از دوستان خود داروخانه شبانه‌روزی شفا را در سنندج بنیاد نهاد. او را برخلاف بسیاری از انسانهای امروز دیدم؛ شخصیتی که تخصص، دانش و علم خود را صرف اندوختن زر و سیم و مادیات نکرد و مانند برخی از پزشکان که به بساز و بفروش و ساختمان‌سازی روی آورده‌اند در این فکر بود که از طریق توسعه مراکز بهداشتی و عرضه دارو زمینه اشتغال چند نفر جوان را فراهم کند.
دکتر طاهایی سال ۱۳۳۰ در خانواده‌ای اصیل سنندچی در محله قطارچیان دیده به جهان گشود؛ دوران تحصیلات خود را در رشته داروسازی در دانشگاه تبریز سپری کرد و پس از مدتی اشتغال در آموزش و پرورش جذب دانشگاه علوم پزشکی شد. وی در جوانی در کنار فعالیت‌های اجتماعی علاقه زیادی به هنر پیدا کرد و در رشته موسیقی به دایر کردن آموزشگاه پرداخت و بسیاری از علاقه‌مندان را در زمینه ساز سنتتور تربیت کرد و همزمان در ساخت سازهای سنتی نیز مهارتی خاص داشت. دکتر طاهایی انسانی خودساخته بود و رنج و محنت دیگران را رنج و درد خود می‌دانست و از این رو با همه سرشلوغی‌هایی که داشت از کمک به محرومین و نیازمندان غافل نبود و به پیشنهاد جمعی از دوستان خود در اواخر دهه ۸۰ انجمن خیریه روجیار کردستان در سنندج را بنیان نهاد تا رسالت انسانی و اجتماعی و دین خود را به جامعه ادا نماید.
در دوران کودکی تحت راهنمایی پدر بزرگوارش به تعلیم و آموزش قران همت گماشت و خیلی زود قران را ختم کرد و در طول خدمت با اینکه در دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد تدریس می‌کرد اما هر گز از فعالیت‌های اجتماعی کناره‌گیری نکرد و دفتر کارش مامن و ملجاء بسیاری از نیازمندان بود و حتی در مشاوره پزشکی به مردم به ویژه جوانان ورزشکار لحظه‌ای دریغ نمی‌کرد. وی که ماه‌ها با عوارض معده دست به گریبان بود سرانجام در سوم اسفندماه به دیار باقی شتافت و دوستداران خود را تنها گذاشت.
یادش گرامی و روحش قرین رحمت الهی

سلیمان الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...