رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
 • کد خبر : 3843
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : به‌ یاد دکتر طاهایی

مرگ نابهنگام دکتر نجم الدین صنوبرطاهایی برای کسانی که از نزدیک او را می‌شناختند سخت و جانکاه بود؛ چرا که در این دنیای آشفته که به انواع آسیبها و حیله‌ها آلوده است یافتن انسانهایی که نه برای خود بلکه برای دیگران می‌اندیشند و قدم بر می‌دارند و نفس می‌کشند بسیار سخت است. سال ۱۳۷۴ با […]

مرگ نابهنگام دکتر نجم الدین صنوبرطاهایی برای کسانی که از نزدیک او را می‌شناختند سخت و جانکاه بود؛ چرا که در این دنیای آشفته که به انواع آسیبها و حیله‌ها آلوده است یافتن انسانهایی که نه برای خود بلکه برای دیگران می‌اندیشند و قدم بر می‌دارند و نفس می‌کشند بسیار سخت است. سال ۱۳۷۴ با ایشان آشنا شدم؛ آنزمان که به اتفاق تنی چند از دوستان خود داروخانه شبانه‌روزی شفا را در سنندج بنیاد نهاد. او را برخلاف بسیاری از انسانهای امروز دیدم؛ شخصیتی که تخصص، دانش و علم خود را صرف اندوختن زر و سیم و مادیات نکرد و مانند برخی از پزشکان که به بساز و بفروش و ساختمان‌سازی روی آورده‌اند در این فکر بود که از طریق توسعه مراکز بهداشتی و عرضه دارو زمینه اشتغال چند نفر جوان را فراهم کند.
دکتر طاهایی سال ۱۳۳۰ در خانواده‌ای اصیل سنندچی در محله قطارچیان دیده به جهان گشود؛ دوران تحصیلات خود را در رشته داروسازی در دانشگاه تبریز سپری کرد و پس از مدتی اشتغال در آموزش و پرورش جذب دانشگاه علوم پزشکی شد. وی در جوانی در کنار فعالیت‌های اجتماعی علاقه زیادی به هنر پیدا کرد و در رشته موسیقی به دایر کردن آموزشگاه پرداخت و بسیاری از علاقه‌مندان را در زمینه ساز سنتتور تربیت کرد و همزمان در ساخت سازهای سنتی نیز مهارتی خاص داشت. دکتر طاهایی انسانی خودساخته بود و رنج و محنت دیگران را رنج و درد خود می‌دانست و از این رو با همه سرشلوغی‌هایی که داشت از کمک به محرومین و نیازمندان غافل نبود و به پیشنهاد جمعی از دوستان خود در اواخر دهه ۸۰ انجمن خیریه روجیار کردستان در سنندج را بنیان نهاد تا رسالت انسانی و اجتماعی و دین خود را به جامعه ادا نماید.
در دوران کودکی تحت راهنمایی پدر بزرگوارش به تعلیم و آموزش قران همت گماشت و خیلی زود قران را ختم کرد و در طول خدمت با اینکه در دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد تدریس می‌کرد اما هر گز از فعالیت‌های اجتماعی کناره‌گیری نکرد و دفتر کارش مامن و ملجاء بسیاری از نیازمندان بود و حتی در مشاوره پزشکی به مردم به ویژه جوانان ورزشکار لحظه‌ای دریغ نمی‌کرد. وی که ماه‌ها با عوارض معده دست به گریبان بود سرانجام در سوم اسفندماه به دیار باقی شتافت و دوستداران خود را تنها گذاشت.
یادش گرامی و روحش قرین رحمت الهی

سلیمان الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...