رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۳
 • کد خبر : 3843
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : به‌ یاد دکتر طاهایی

مرگ نابهنگام دکتر نجم الدین صنوبرطاهایی برای کسانی که از نزدیک او را می‌شناختند سخت و جانکاه بود؛ چرا که در این دنیای آشفته که به انواع آسیبها و حیله‌ها آلوده است یافتن انسانهایی که نه برای خود بلکه برای دیگران می‌اندیشند و قدم بر می‌دارند و نفس می‌کشند بسیار سخت است. سال ۱۳۷۴ با […]

مرگ نابهنگام دکتر نجم الدین صنوبرطاهایی برای کسانی که از نزدیک او را می‌شناختند سخت و جانکاه بود؛ چرا که در این دنیای آشفته که به انواع آسیبها و حیله‌ها آلوده است یافتن انسانهایی که نه برای خود بلکه برای دیگران می‌اندیشند و قدم بر می‌دارند و نفس می‌کشند بسیار سخت است. سال ۱۳۷۴ با ایشان آشنا شدم؛ آنزمان که به اتفاق تنی چند از دوستان خود داروخانه شبانه‌روزی شفا را در سنندج بنیاد نهاد. او را برخلاف بسیاری از انسانهای امروز دیدم؛ شخصیتی که تخصص، دانش و علم خود را صرف اندوختن زر و سیم و مادیات نکرد و مانند برخی از پزشکان که به بساز و بفروش و ساختمان‌سازی روی آورده‌اند در این فکر بود که از طریق توسعه مراکز بهداشتی و عرضه دارو زمینه اشتغال چند نفر جوان را فراهم کند.
دکتر طاهایی سال ۱۳۳۰ در خانواده‌ای اصیل سنندچی در محله قطارچیان دیده به جهان گشود؛ دوران تحصیلات خود را در رشته داروسازی در دانشگاه تبریز سپری کرد و پس از مدتی اشتغال در آموزش و پرورش جذب دانشگاه علوم پزشکی شد. وی در جوانی در کنار فعالیت‌های اجتماعی علاقه زیادی به هنر پیدا کرد و در رشته موسیقی به دایر کردن آموزشگاه پرداخت و بسیاری از علاقه‌مندان را در زمینه ساز سنتتور تربیت کرد و همزمان در ساخت سازهای سنتی نیز مهارتی خاص داشت. دکتر طاهایی انسانی خودساخته بود و رنج و محنت دیگران را رنج و درد خود می‌دانست و از این رو با همه سرشلوغی‌هایی که داشت از کمک به محرومین و نیازمندان غافل نبود و به پیشنهاد جمعی از دوستان خود در اواخر دهه ۸۰ انجمن خیریه روجیار کردستان در سنندج را بنیان نهاد تا رسالت انسانی و اجتماعی و دین خود را به جامعه ادا نماید.
در دوران کودکی تحت راهنمایی پدر بزرگوارش به تعلیم و آموزش قران همت گماشت و خیلی زود قران را ختم کرد و در طول خدمت با اینکه در دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه آزاد تدریس می‌کرد اما هر گز از فعالیت‌های اجتماعی کناره‌گیری نکرد و دفتر کارش مامن و ملجاء بسیاری از نیازمندان بود و حتی در مشاوره پزشکی به مردم به ویژه جوانان ورزشکار لحظه‌ای دریغ نمی‌کرد. وی که ماه‌ها با عوارض معده دست به گریبان بود سرانجام در سوم اسفندماه به دیار باقی شتافت و دوستداران خود را تنها گذاشت.
یادش گرامی و روحش قرین رحمت الهی

سلیمان الله مرادی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...