رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
 • کد خبر : 3846
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حمله به عفرین نقض قوانین بین‌المللی

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین […]

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین در خاک سوریه آغاز کرده است.تصاویر مخابره شده از عفرین سند وقوع جنایت علیه بشریت در این کانتون است، بالگردهای دولت ترکیه مناطق مسکونی و غیر نظامیان را مورد هدف بمباران خود قرار می دهند و روز به روز آمار کشته و زخمی ها در حال افزایش است در میان قربانیان، نوزادان چندماهه تا کودکان چندساله و زنان و سالمندان وجود دارند. مردم بی‌گناه عفرین به ناچار از ترس جنگنده‌های ترکیه به غارها و زیر زمین پناه می‌برند و به‌دلیل نبود امکانات پزشکی و دارویی اغلب زخمی‌ها هم بر اثر جراحت زیاد و خونریزی می‌میرند.
بدون تردید قلب همه انسان‌های صاحب‌وجدان، آزادی‌خواه و انسان‌دوست را در سراسر جهان جریحه‌دار نموده و در انتظار عکس‌العمل جامعه بین‌المللی و در پیشاپیش آن سازمان ملل متحد این ارگان مدافع صلح و امنیت جهانی قرار دارد.
حق حیات و داشتن امنیت از جمله حقوقی طبیعی و مقدم انسان و اساس برخورداری از دیگر حقوق و آزادی‌های اساسی انسان است، مفهوم امنیت به‌عنوان شرط بنیادین حیات انسانی در همه جای دنیا و اکثر اسناد بین‌المللی و قوانین اساسی کشورها قابل درک بوده و همواره مورد تاکید قرار گرفته است.
شاید معنای قتل را همه بدانند که کشتن انسانی است توسط انسان دیگر، اما برای حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر هر کشتنی با کشتن دیگر تفاوت دارد و سلب حیات از انسان را یک کشتن ساده نمی‌دانند، جوهره‌ی حقوق بشر پاسداری از حیثیت انسانی است هر انسانی فارغ از جنس، نژاد و مذهب دارای حیثیت برابر با دیگر انسان‌هاست؛ برخورداری از حیثیت و کرامت انسانی برابر، از اصول بنیادین حقوق بشر است که در هیچ شرایطی تخصیص نمی پذیرد.
اقدامات وقیحانه ترکیه برخلاف قوانین بین‌المللی و تجاوز آشکار به خاک سوریه است. بند ب ماده ۳ قطعنامه ۳۳۱۴ مجمع عمومی سازمان ملل در ۱۹۷۴ اشعار می‌دارد: بمباران سرزمین کشوری توسط نیروهای مسلح کشور دیگر یا استفاده از هر نوع سلاح توسط کشوری علیه سرزمین کشور دیگر تجاوز محسوب می‌شود، همچنین در ماده ۵ همان قطعنامه آمده است که هیچ‌گونه ملاحظه‌ای قطع نظر از کیفیت آن خواه سیاسی، اقتصادی یا نظامی و غیره نمی‌تواند عمل تجاوزآمیز را توجیه کند، جنگ تجاوزآمیز جنایتی است بر علیه صلح بین‌الملل؛ بنابراین تجاوز، مسئولیت بین‌المللی را ایجاد می‌کند. تسخیر سرزمین و یا هرنوع امتیاز دیگری که از طریق عمل تجاوزآمیز بدست آید قانونی نبوده و قانون شمرده نخواهد شد.
اقدام ترکیه برخلاف قوانین و اسناد بین‌المللی است و لازم است قدرت‌های جهانی و مجامع بین‌المللی از انسانیت و مظلومیت مردم بی‌گناه عفرین و حاکمیت سوریه دفاع کنند.
کنوانسیون منع و مجازات کشتار دسته‌جمعی که در ۹ دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید، کنوانسیونی است که یک روز قبل از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد.
در کنوانسیون مذکور مواد اول و سوم مسئولیت دولت‌ها و در مواد چهارم مسئولیت شخصیت‌های طبیعی یعنی رهبران و مسوولین که‌ به‌ کشتار جمعی دست دارند پیش‌بینی نموده‌ است. لذا سازمان ملل متحد از احکام مندرج در مفاد کنوانسیون‌های فوق و پروتوکل‌های اضافی آن می‌تواند اعمال دولت ترکیه‌ را در بمباران و قتل و کشتار غیرنظامیان کانتون عفرین شناسایی و پرونده‌ جنایی آنرا چون ناقض حقوق بشری و متهم به‌ ارتکاب جرایم جنگی مورد رسیدگی عادلانه‌ قضایی به‌ دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع نماید.
از سوی دیگر مطابق ماده ۴۸ طرح مسئولیت دولت‌ها؛ سایر دولت‌ها می‌توانند با استناد به مسئولیت دولت متجاوز، به عنوان عمل متقابل تلاش لازم برای توقف عمل تجاوزکارانه و اقدامات تنبیهی و بازدارنده علیه کشور به عمل آورند.
از این جهات وظیفه همه دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی است که در مورد این مساله نقض حاکمیت سوریه و کشتار جمعی مردم عفرین سکوت نکرده و برای دفع و توقف این اقدام تجاوزکارانه و جلوگیری از نقض حقوق بشر به تعهدات انسانی، اخلاقی و حقوقی خود عمل کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...