رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
 • کد خبر : 3846
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حمله به عفرین نقض قوانین بین‌المللی

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین […]

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین در خاک سوریه آغاز کرده است.تصاویر مخابره شده از عفرین سند وقوع جنایت علیه بشریت در این کانتون است، بالگردهای دولت ترکیه مناطق مسکونی و غیر نظامیان را مورد هدف بمباران خود قرار می دهند و روز به روز آمار کشته و زخمی ها در حال افزایش است در میان قربانیان، نوزادان چندماهه تا کودکان چندساله و زنان و سالمندان وجود دارند. مردم بی‌گناه عفرین به ناچار از ترس جنگنده‌های ترکیه به غارها و زیر زمین پناه می‌برند و به‌دلیل نبود امکانات پزشکی و دارویی اغلب زخمی‌ها هم بر اثر جراحت زیاد و خونریزی می‌میرند.
بدون تردید قلب همه انسان‌های صاحب‌وجدان، آزادی‌خواه و انسان‌دوست را در سراسر جهان جریحه‌دار نموده و در انتظار عکس‌العمل جامعه بین‌المللی و در پیشاپیش آن سازمان ملل متحد این ارگان مدافع صلح و امنیت جهانی قرار دارد.
حق حیات و داشتن امنیت از جمله حقوقی طبیعی و مقدم انسان و اساس برخورداری از دیگر حقوق و آزادی‌های اساسی انسان است، مفهوم امنیت به‌عنوان شرط بنیادین حیات انسانی در همه جای دنیا و اکثر اسناد بین‌المللی و قوانین اساسی کشورها قابل درک بوده و همواره مورد تاکید قرار گرفته است.
شاید معنای قتل را همه بدانند که کشتن انسانی است توسط انسان دیگر، اما برای حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر هر کشتنی با کشتن دیگر تفاوت دارد و سلب حیات از انسان را یک کشتن ساده نمی‌دانند، جوهره‌ی حقوق بشر پاسداری از حیثیت انسانی است هر انسانی فارغ از جنس، نژاد و مذهب دارای حیثیت برابر با دیگر انسان‌هاست؛ برخورداری از حیثیت و کرامت انسانی برابر، از اصول بنیادین حقوق بشر است که در هیچ شرایطی تخصیص نمی پذیرد.
اقدامات وقیحانه ترکیه برخلاف قوانین بین‌المللی و تجاوز آشکار به خاک سوریه است. بند ب ماده ۳ قطعنامه ۳۳۱۴ مجمع عمومی سازمان ملل در ۱۹۷۴ اشعار می‌دارد: بمباران سرزمین کشوری توسط نیروهای مسلح کشور دیگر یا استفاده از هر نوع سلاح توسط کشوری علیه سرزمین کشور دیگر تجاوز محسوب می‌شود، همچنین در ماده ۵ همان قطعنامه آمده است که هیچ‌گونه ملاحظه‌ای قطع نظر از کیفیت آن خواه سیاسی، اقتصادی یا نظامی و غیره نمی‌تواند عمل تجاوزآمیز را توجیه کند، جنگ تجاوزآمیز جنایتی است بر علیه صلح بین‌الملل؛ بنابراین تجاوز، مسئولیت بین‌المللی را ایجاد می‌کند. تسخیر سرزمین و یا هرنوع امتیاز دیگری که از طریق عمل تجاوزآمیز بدست آید قانونی نبوده و قانون شمرده نخواهد شد.
اقدام ترکیه برخلاف قوانین و اسناد بین‌المللی است و لازم است قدرت‌های جهانی و مجامع بین‌المللی از انسانیت و مظلومیت مردم بی‌گناه عفرین و حاکمیت سوریه دفاع کنند.
کنوانسیون منع و مجازات کشتار دسته‌جمعی که در ۹ دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید، کنوانسیونی است که یک روز قبل از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد.
در کنوانسیون مذکور مواد اول و سوم مسئولیت دولت‌ها و در مواد چهارم مسئولیت شخصیت‌های طبیعی یعنی رهبران و مسوولین که‌ به‌ کشتار جمعی دست دارند پیش‌بینی نموده‌ است. لذا سازمان ملل متحد از احکام مندرج در مفاد کنوانسیون‌های فوق و پروتوکل‌های اضافی آن می‌تواند اعمال دولت ترکیه‌ را در بمباران و قتل و کشتار غیرنظامیان کانتون عفرین شناسایی و پرونده‌ جنایی آنرا چون ناقض حقوق بشری و متهم به‌ ارتکاب جرایم جنگی مورد رسیدگی عادلانه‌ قضایی به‌ دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع نماید.
از سوی دیگر مطابق ماده ۴۸ طرح مسئولیت دولت‌ها؛ سایر دولت‌ها می‌توانند با استناد به مسئولیت دولت متجاوز، به عنوان عمل متقابل تلاش لازم برای توقف عمل تجاوزکارانه و اقدامات تنبیهی و بازدارنده علیه کشور به عمل آورند.
از این جهات وظیفه همه دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی است که در مورد این مساله نقض حاکمیت سوریه و کشتار جمعی مردم عفرین سکوت نکرده و برای دفع و توقف این اقدام تجاوزکارانه و جلوگیری از نقض حقوق بشر به تعهدات انسانی، اخلاقی و حقوقی خود عمل کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...