رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
 • کد خبر : 3846
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حمله به عفرین نقض قوانین بین‌المللی

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین […]

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین در خاک سوریه آغاز کرده است.تصاویر مخابره شده از عفرین سند وقوع جنایت علیه بشریت در این کانتون است، بالگردهای دولت ترکیه مناطق مسکونی و غیر نظامیان را مورد هدف بمباران خود قرار می دهند و روز به روز آمار کشته و زخمی ها در حال افزایش است در میان قربانیان، نوزادان چندماهه تا کودکان چندساله و زنان و سالمندان وجود دارند. مردم بی‌گناه عفرین به ناچار از ترس جنگنده‌های ترکیه به غارها و زیر زمین پناه می‌برند و به‌دلیل نبود امکانات پزشکی و دارویی اغلب زخمی‌ها هم بر اثر جراحت زیاد و خونریزی می‌میرند.
بدون تردید قلب همه انسان‌های صاحب‌وجدان، آزادی‌خواه و انسان‌دوست را در سراسر جهان جریحه‌دار نموده و در انتظار عکس‌العمل جامعه بین‌المللی و در پیشاپیش آن سازمان ملل متحد این ارگان مدافع صلح و امنیت جهانی قرار دارد.
حق حیات و داشتن امنیت از جمله حقوقی طبیعی و مقدم انسان و اساس برخورداری از دیگر حقوق و آزادی‌های اساسی انسان است، مفهوم امنیت به‌عنوان شرط بنیادین حیات انسانی در همه جای دنیا و اکثر اسناد بین‌المللی و قوانین اساسی کشورها قابل درک بوده و همواره مورد تاکید قرار گرفته است.
شاید معنای قتل را همه بدانند که کشتن انسانی است توسط انسان دیگر، اما برای حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر هر کشتنی با کشتن دیگر تفاوت دارد و سلب حیات از انسان را یک کشتن ساده نمی‌دانند، جوهره‌ی حقوق بشر پاسداری از حیثیت انسانی است هر انسانی فارغ از جنس، نژاد و مذهب دارای حیثیت برابر با دیگر انسان‌هاست؛ برخورداری از حیثیت و کرامت انسانی برابر، از اصول بنیادین حقوق بشر است که در هیچ شرایطی تخصیص نمی پذیرد.
اقدامات وقیحانه ترکیه برخلاف قوانین بین‌المللی و تجاوز آشکار به خاک سوریه است. بند ب ماده ۳ قطعنامه ۳۳۱۴ مجمع عمومی سازمان ملل در ۱۹۷۴ اشعار می‌دارد: بمباران سرزمین کشوری توسط نیروهای مسلح کشور دیگر یا استفاده از هر نوع سلاح توسط کشوری علیه سرزمین کشور دیگر تجاوز محسوب می‌شود، همچنین در ماده ۵ همان قطعنامه آمده است که هیچ‌گونه ملاحظه‌ای قطع نظر از کیفیت آن خواه سیاسی، اقتصادی یا نظامی و غیره نمی‌تواند عمل تجاوزآمیز را توجیه کند، جنگ تجاوزآمیز جنایتی است بر علیه صلح بین‌الملل؛ بنابراین تجاوز، مسئولیت بین‌المللی را ایجاد می‌کند. تسخیر سرزمین و یا هرنوع امتیاز دیگری که از طریق عمل تجاوزآمیز بدست آید قانونی نبوده و قانون شمرده نخواهد شد.
اقدام ترکیه برخلاف قوانین و اسناد بین‌المللی است و لازم است قدرت‌های جهانی و مجامع بین‌المللی از انسانیت و مظلومیت مردم بی‌گناه عفرین و حاکمیت سوریه دفاع کنند.
کنوانسیون منع و مجازات کشتار دسته‌جمعی که در ۹ دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید، کنوانسیونی است که یک روز قبل از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد.
در کنوانسیون مذکور مواد اول و سوم مسئولیت دولت‌ها و در مواد چهارم مسئولیت شخصیت‌های طبیعی یعنی رهبران و مسوولین که‌ به‌ کشتار جمعی دست دارند پیش‌بینی نموده‌ است. لذا سازمان ملل متحد از احکام مندرج در مفاد کنوانسیون‌های فوق و پروتوکل‌های اضافی آن می‌تواند اعمال دولت ترکیه‌ را در بمباران و قتل و کشتار غیرنظامیان کانتون عفرین شناسایی و پرونده‌ جنایی آنرا چون ناقض حقوق بشری و متهم به‌ ارتکاب جرایم جنگی مورد رسیدگی عادلانه‌ قضایی به‌ دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع نماید.
از سوی دیگر مطابق ماده ۴۸ طرح مسئولیت دولت‌ها؛ سایر دولت‌ها می‌توانند با استناد به مسئولیت دولت متجاوز، به عنوان عمل متقابل تلاش لازم برای توقف عمل تجاوزکارانه و اقدامات تنبیهی و بازدارنده علیه کشور به عمل آورند.
از این جهات وظیفه همه دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی است که در مورد این مساله نقض حاکمیت سوریه و کشتار جمعی مردم عفرین سکوت نکرده و برای دفع و توقف این اقدام تجاوزکارانه و جلوگیری از نقض حقوق بشر به تعهدات انسانی، اخلاقی و حقوقی خود عمل کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...