رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۸
 • کد خبر : 3846
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حمله به عفرین نقض قوانین بین‌المللی

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین […]

این روزها بشریت بار دیگر شاهد بی‌رحمانه‌‌ترین تجاوز و حملات زمینی و هوایی با پرتاب بمب‌های با قدرت کشتار جمعی ترکیه‌ در عفرین خاک سوریه‌ هستند. ارتش ترکیه‌ دومین ارتش ناتو و مجهز به‌ سلاح‌های سنگین و پیشرفته‌ آلمان و دولت‌های اروپایی در سکوت مدعیان حقوق بشر حمله وحشیانه خود را علیه مردم بی‌گناه عفرین در خاک سوریه آغاز کرده است.تصاویر مخابره شده از عفرین سند وقوع جنایت علیه بشریت در این کانتون است، بالگردهای دولت ترکیه مناطق مسکونی و غیر نظامیان را مورد هدف بمباران خود قرار می دهند و روز به روز آمار کشته و زخمی ها در حال افزایش است در میان قربانیان، نوزادان چندماهه تا کودکان چندساله و زنان و سالمندان وجود دارند. مردم بی‌گناه عفرین به ناچار از ترس جنگنده‌های ترکیه به غارها و زیر زمین پناه می‌برند و به‌دلیل نبود امکانات پزشکی و دارویی اغلب زخمی‌ها هم بر اثر جراحت زیاد و خونریزی می‌میرند.
بدون تردید قلب همه انسان‌های صاحب‌وجدان، آزادی‌خواه و انسان‌دوست را در سراسر جهان جریحه‌دار نموده و در انتظار عکس‌العمل جامعه بین‌المللی و در پیشاپیش آن سازمان ملل متحد این ارگان مدافع صلح و امنیت جهانی قرار دارد.
حق حیات و داشتن امنیت از جمله حقوقی طبیعی و مقدم انسان و اساس برخورداری از دیگر حقوق و آزادی‌های اساسی انسان است، مفهوم امنیت به‌عنوان شرط بنیادین حیات انسانی در همه جای دنیا و اکثر اسناد بین‌المللی و قوانین اساسی کشورها قابل درک بوده و همواره مورد تاکید قرار گرفته است.
شاید معنای قتل را همه بدانند که کشتن انسانی است توسط انسان دیگر، اما برای حقوقدانان و مدافعان حقوق بشر هر کشتنی با کشتن دیگر تفاوت دارد و سلب حیات از انسان را یک کشتن ساده نمی‌دانند، جوهره‌ی حقوق بشر پاسداری از حیثیت انسانی است هر انسانی فارغ از جنس، نژاد و مذهب دارای حیثیت برابر با دیگر انسان‌هاست؛ برخورداری از حیثیت و کرامت انسانی برابر، از اصول بنیادین حقوق بشر است که در هیچ شرایطی تخصیص نمی پذیرد.
اقدامات وقیحانه ترکیه برخلاف قوانین بین‌المللی و تجاوز آشکار به خاک سوریه است. بند ب ماده ۳ قطعنامه ۳۳۱۴ مجمع عمومی سازمان ملل در ۱۹۷۴ اشعار می‌دارد: بمباران سرزمین کشوری توسط نیروهای مسلح کشور دیگر یا استفاده از هر نوع سلاح توسط کشوری علیه سرزمین کشور دیگر تجاوز محسوب می‌شود، همچنین در ماده ۵ همان قطعنامه آمده است که هیچ‌گونه ملاحظه‌ای قطع نظر از کیفیت آن خواه سیاسی، اقتصادی یا نظامی و غیره نمی‌تواند عمل تجاوزآمیز را توجیه کند، جنگ تجاوزآمیز جنایتی است بر علیه صلح بین‌الملل؛ بنابراین تجاوز، مسئولیت بین‌المللی را ایجاد می‌کند. تسخیر سرزمین و یا هرنوع امتیاز دیگری که از طریق عمل تجاوزآمیز بدست آید قانونی نبوده و قانون شمرده نخواهد شد.
اقدام ترکیه برخلاف قوانین و اسناد بین‌المللی است و لازم است قدرت‌های جهانی و مجامع بین‌المللی از انسانیت و مظلومیت مردم بی‌گناه عفرین و حاکمیت سوریه دفاع کنند.
کنوانسیون منع و مجازات کشتار دسته‌جمعی که در ۹ دسامبر ۱۹۴۸ به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید، کنوانسیونی است که یک روز قبل از تصویب اعلامیه جهانی حقوق بشر تصویب شد.
در کنوانسیون مذکور مواد اول و سوم مسئولیت دولت‌ها و در مواد چهارم مسئولیت شخصیت‌های طبیعی یعنی رهبران و مسوولین که‌ به‌ کشتار جمعی دست دارند پیش‌بینی نموده‌ است. لذا سازمان ملل متحد از احکام مندرج در مفاد کنوانسیون‌های فوق و پروتوکل‌های اضافی آن می‌تواند اعمال دولت ترکیه‌ را در بمباران و قتل و کشتار غیرنظامیان کانتون عفرین شناسایی و پرونده‌ جنایی آنرا چون ناقض حقوق بشری و متهم به‌ ارتکاب جرایم جنگی مورد رسیدگی عادلانه‌ قضایی به‌ دیوان بین‌المللی دادگستری ارجاع نماید.
از سوی دیگر مطابق ماده ۴۸ طرح مسئولیت دولت‌ها؛ سایر دولت‌ها می‌توانند با استناد به مسئولیت دولت متجاوز، به عنوان عمل متقابل تلاش لازم برای توقف عمل تجاوزکارانه و اقدامات تنبیهی و بازدارنده علیه کشور به عمل آورند.
از این جهات وظیفه همه دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی است که در مورد این مساله نقض حاکمیت سوریه و کشتار جمعی مردم عفرین سکوت نکرده و برای دفع و توقف این اقدام تجاوزکارانه و جلوگیری از نقض حقوق بشر به تعهدات انسانی، اخلاقی و حقوقی خود عمل کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...