رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
 • کد خبر : 3854
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رونمایی از کتاب فاخر« منتخب‌الخواص» آیت‌الله مردوخ

دانشکده علوم انسانی دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج به همت مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد سنندج شاهد رونمایی از کتاب ارزشمند زنده‌یاد آیت‌الله مردوخ کردستانی بود؛ کتابی که در حوزه طب سنتی در سال ۱۳۳۰ به رشته تحریر درآمده است و در همان سال‌ها تعدادی محدود چاپ شده بود که بعد از این مدت زمان بار […]

دانشکده علوم انسانی دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج به همت مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد سنندج شاهد رونمایی از کتاب ارزشمند زنده‌یاد آیت‌الله مردوخ کردستانی بود؛ کتابی که در حوزه طب سنتی در سال ۱۳۳۰ به رشته تحریر درآمده است و در همان سال‌ها تعدادی محدود چاپ شده بود که بعد از این مدت زمان بار دیگر مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی این کتاب را چاپ و عرضه کرد.
این کتاب در ۲۴۶ صحفه و در تیراژ هزار جلد با قیمت ۱۵ هزار تومان در کتاب فروشی های استان کردستان موجود است.
آیت‌الله مردوخ بیش از یکصد کتاب در حوزه‌های مختلف اعم از مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و پزشکی به رشته تحریر درآورده که بیش از ۶۰ کتاب آن چاپ شده است. اکنون نیز این کتاب ارزشمند با ویراستاری جدید توسط دکتر جمال احمدی رئیس دپارتمان فرهنگ و ادبیات کردی مرکز تحقیقاتی شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در دانستن آثار اطعمه و اشربه است. این مراسم با حضور خانواده معزز مردوخ و اساتید ارجمند دانشگاهی و پیشکسوتانی از آموزش و پرورش سنندج و همچنین  تعدادی از علمای دینی شهر دارالعلم  سنندج برگزار شد.
در جریان برگزاری این مراسم دکتر امید ورزنده رئیس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گزارشی از خصوص فعالیت های این مرکز و همچنین روند چاپ این کتاب را ارائه کرد.
عضو شورای افتای اهل سنت کردستان گفت: آیت‌الله مردوخ شخصیتی جهانی و عالمی فرزانه بودند که باید شخصیت و مکارم اخلاقی ایشان به عنوان الگویی برگزیده به نسل جوان معرفی شود.
ماموستا محمد مسعودی افزود: آیت‌الله مردوخ شخصیتی دینی و عالمی فرزانه بودن که برکات وجودی و دامنه خدمات ایشان به فرهنگ و تاریخ کردستان و جهان اسلام برای همیشه دامنه‌دار است.
سیدمهدی حجت‌السادات نوه آیت‌الله مردوخ و از اساتید توانمند موسیقی سنتی کردستان نیز در این مراسم برگزیده‌ای از اشعار آیت‌الله را قرائت کرد و از برگزارکنندگان این مراسم خواست که برای معرفی آثار و تالیفات آیت‌الله مردوخ کردستانی این گردهمایی‌ها را ادامه دهند.
عبدالمومن مردوخ فرزند آیت‌الله مردوخ نیز در سخنانی ضمن تقدیر از متولیان و بانیان این اقدام فرهنگی، عنوان کرد: خدمت به فرهنگ استان کردستان به دلیل ظرفیت‌های بالایی که در اختیار دارد امری لازم و ضروری است.
وی با اشاره به اینکه علیرغم گذشت سالها هنوز آثاری از آیت‌الله مردوخ موجود است گفت: انتظار می رود که شرایطی ایجاد شود تا این چهره فاخر به بهترین شکل ممکن به نسل جوان فعلی شناسانده شود.
سید مهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی ضمن تاکید بر پرهیز از شعارزدگی در حوزه های مختلف، گفت: توسعه فرهنگ کردستان نیازمند کار عملی است.
در ادامه این نشست پنل تخصصی با حضور امید ورزنده، جمال احمدی، فرزاد حاجی میرزایی و عبدالرحمن رحیمی در مورد جایگاه و اهمیت این کتاب ارزشمند و همچنین منزلت و جایگاه آیت الله مردوخ برگزار شد.
در ادامه این مراسم نیز پنل تخصصی با حضور فرزاد حاجی‌میرزایی، امید ورزنده، جمال احمدی و عبدالرحمن رحیمی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد و بخش‌های مختلف کتاب منتخب‌الخواص برای حاضرین تشریح شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...