رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
 • کد خبر : 3854
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رونمایی از کتاب فاخر« منتخب‌الخواص» آیت‌الله مردوخ

دانشکده علوم انسانی دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج به همت مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد سنندج شاهد رونمایی از کتاب ارزشمند زنده‌یاد آیت‌الله مردوخ کردستانی بود؛ کتابی که در حوزه طب سنتی در سال ۱۳۳۰ به رشته تحریر درآمده است و در همان سال‌ها تعدادی محدود چاپ شده بود که بعد از این مدت زمان بار […]

دانشکده علوم انسانی دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج به همت مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد سنندج شاهد رونمایی از کتاب ارزشمند زنده‌یاد آیت‌الله مردوخ کردستانی بود؛ کتابی که در حوزه طب سنتی در سال ۱۳۳۰ به رشته تحریر درآمده است و در همان سال‌ها تعدادی محدود چاپ شده بود که بعد از این مدت زمان بار دیگر مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی این کتاب را چاپ و عرضه کرد.
این کتاب در ۲۴۶ صحفه و در تیراژ هزار جلد با قیمت ۱۵ هزار تومان در کتاب فروشی های استان کردستان موجود است.
آیت‌الله مردوخ بیش از یکصد کتاب در حوزه‌های مختلف اعم از مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و پزشکی به رشته تحریر درآورده که بیش از ۶۰ کتاب آن چاپ شده است. اکنون نیز این کتاب ارزشمند با ویراستاری جدید توسط دکتر جمال احمدی رئیس دپارتمان فرهنگ و ادبیات کردی مرکز تحقیقاتی شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در دانستن آثار اطعمه و اشربه است. این مراسم با حضور خانواده معزز مردوخ و اساتید ارجمند دانشگاهی و پیشکسوتانی از آموزش و پرورش سنندج و همچنین  تعدادی از علمای دینی شهر دارالعلم  سنندج برگزار شد.
در جریان برگزاری این مراسم دکتر امید ورزنده رئیس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گزارشی از خصوص فعالیت های این مرکز و همچنین روند چاپ این کتاب را ارائه کرد.
عضو شورای افتای اهل سنت کردستان گفت: آیت‌الله مردوخ شخصیتی جهانی و عالمی فرزانه بودند که باید شخصیت و مکارم اخلاقی ایشان به عنوان الگویی برگزیده به نسل جوان معرفی شود.
ماموستا محمد مسعودی افزود: آیت‌الله مردوخ شخصیتی دینی و عالمی فرزانه بودن که برکات وجودی و دامنه خدمات ایشان به فرهنگ و تاریخ کردستان و جهان اسلام برای همیشه دامنه‌دار است.
سیدمهدی حجت‌السادات نوه آیت‌الله مردوخ و از اساتید توانمند موسیقی سنتی کردستان نیز در این مراسم برگزیده‌ای از اشعار آیت‌الله را قرائت کرد و از برگزارکنندگان این مراسم خواست که برای معرفی آثار و تالیفات آیت‌الله مردوخ کردستانی این گردهمایی‌ها را ادامه دهند.
عبدالمومن مردوخ فرزند آیت‌الله مردوخ نیز در سخنانی ضمن تقدیر از متولیان و بانیان این اقدام فرهنگی، عنوان کرد: خدمت به فرهنگ استان کردستان به دلیل ظرفیت‌های بالایی که در اختیار دارد امری لازم و ضروری است.
وی با اشاره به اینکه علیرغم گذشت سالها هنوز آثاری از آیت‌الله مردوخ موجود است گفت: انتظار می رود که شرایطی ایجاد شود تا این چهره فاخر به بهترین شکل ممکن به نسل جوان فعلی شناسانده شود.
سید مهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی ضمن تاکید بر پرهیز از شعارزدگی در حوزه های مختلف، گفت: توسعه فرهنگ کردستان نیازمند کار عملی است.
در ادامه این نشست پنل تخصصی با حضور امید ورزنده، جمال احمدی، فرزاد حاجی میرزایی و عبدالرحمن رحیمی در مورد جایگاه و اهمیت این کتاب ارزشمند و همچنین منزلت و جایگاه آیت الله مردوخ برگزار شد.
در ادامه این مراسم نیز پنل تخصصی با حضور فرزاد حاجی‌میرزایی، امید ورزنده، جمال احمدی و عبدالرحمن رحیمی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد و بخش‌های مختلف کتاب منتخب‌الخواص برای حاضرین تشریح شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...