رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۸
 • کد خبر : 3854
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رونمایی از کتاب فاخر« منتخب‌الخواص» آیت‌الله مردوخ

دانشکده علوم انسانی دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج به همت مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد سنندج شاهد رونمایی از کتاب ارزشمند زنده‌یاد آیت‌الله مردوخ کردستانی بود؛ کتابی که در حوزه طب سنتی در سال ۱۳۳۰ به رشته تحریر درآمده است و در همان سال‌ها تعدادی محدود چاپ شده بود که بعد از این مدت زمان بار […]

دانشکده علوم انسانی دانشگاه ازاد اسلامی واحد سنندج به همت مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه آزاد سنندج شاهد رونمایی از کتاب ارزشمند زنده‌یاد آیت‌الله مردوخ کردستانی بود؛ کتابی که در حوزه طب سنتی در سال ۱۳۳۰ به رشته تحریر درآمده است و در همان سال‌ها تعدادی محدود چاپ شده بود که بعد از این مدت زمان بار دیگر مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی این کتاب را چاپ و عرضه کرد.
این کتاب در ۲۴۶ صحفه و در تیراژ هزار جلد با قیمت ۱۵ هزار تومان در کتاب فروشی های استان کردستان موجود است.
آیت‌الله مردوخ بیش از یکصد کتاب در حوزه‌های مختلف اعم از مذهبی، اجتماعی، فرهنگی و پزشکی به رشته تحریر درآورده که بیش از ۶۰ کتاب آن چاپ شده است. اکنون نیز این کتاب ارزشمند با ویراستاری جدید توسط دکتر جمال احمدی رئیس دپارتمان فرهنگ و ادبیات کردی مرکز تحقیقاتی شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در دانستن آثار اطعمه و اشربه است. این مراسم با حضور خانواده معزز مردوخ و اساتید ارجمند دانشگاهی و پیشکسوتانی از آموزش و پرورش سنندج و همچنین  تعدادی از علمای دینی شهر دارالعلم  سنندج برگزار شد.
در جریان برگزاری این مراسم دکتر امید ورزنده رئیس مرکز کردستان شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گزارشی از خصوص فعالیت های این مرکز و همچنین روند چاپ این کتاب را ارائه کرد.
عضو شورای افتای اهل سنت کردستان گفت: آیت‌الله مردوخ شخصیتی جهانی و عالمی فرزانه بودند که باید شخصیت و مکارم اخلاقی ایشان به عنوان الگویی برگزیده به نسل جوان معرفی شود.
ماموستا محمد مسعودی افزود: آیت‌الله مردوخ شخصیتی دینی و عالمی فرزانه بودن که برکات وجودی و دامنه خدمات ایشان به فرهنگ و تاریخ کردستان و جهان اسلام برای همیشه دامنه‌دار است.
سیدمهدی حجت‌السادات نوه آیت‌الله مردوخ و از اساتید توانمند موسیقی سنتی کردستان نیز در این مراسم برگزیده‌ای از اشعار آیت‌الله را قرائت کرد و از برگزارکنندگان این مراسم خواست که برای معرفی آثار و تالیفات آیت‌الله مردوخ کردستانی این گردهمایی‌ها را ادامه دهند.
عبدالمومن مردوخ فرزند آیت‌الله مردوخ نیز در سخنانی ضمن تقدیر از متولیان و بانیان این اقدام فرهنگی، عنوان کرد: خدمت به فرهنگ استان کردستان به دلیل ظرفیت‌های بالایی که در اختیار دارد امری لازم و ضروری است.
وی با اشاره به اینکه علیرغم گذشت سالها هنوز آثاری از آیت‌الله مردوخ موجود است گفت: انتظار می رود که شرایطی ایجاد شود تا این چهره فاخر به بهترین شکل ممکن به نسل جوان فعلی شناسانده شود.
سید مهدی فرشادان نماینده مردم شهرستان‌های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی ضمن تاکید بر پرهیز از شعارزدگی در حوزه های مختلف، گفت: توسعه فرهنگ کردستان نیازمند کار عملی است.
در ادامه این نشست پنل تخصصی با حضور امید ورزنده، جمال احمدی، فرزاد حاجی میرزایی و عبدالرحمن رحیمی در مورد جایگاه و اهمیت این کتاب ارزشمند و همچنین منزلت و جایگاه آیت الله مردوخ برگزار شد.
در ادامه این مراسم نیز پنل تخصصی با حضور فرزاد حاجی‌میرزایی، امید ورزنده، جمال احمدی و عبدالرحمن رحیمی از اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد و بخش‌های مختلف کتاب منتخب‌الخواص برای حاضرین تشریح شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...