رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
 • کد خبر : 3860
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سال بر ما چون گذشت
نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال ۱۳۹۶ هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی […]

سال ۱۳۹۶ هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند.
در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد.
قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب ۱۲۰ ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند.
در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این انجام در قالب سخن پیش‌بینی کردیم. از قضای روزگار این متن مفصل هم بعد از پایان انتخابات به طاق نسیان نهاده شد و در بایگانی راکد جای گرفت.
بعد از انتخابات نخستین اقدام دولت تدبیر و امید در مورد کردستان تغییر مدیریت عالی استان بود گواینکه این بار جناب وزیر کشور با تغییر عینک بر دید خود در مورد کردستان عمق و وسعت بیشتری بخشیده بود چرا که به جای انتخاب فردی خارج از استان به بهانه نبودن فرد لایق استانداری در کردستان نظر بر بام ایران کرد و در بیجار گروس، «مطلوب» خود را یافته و به سمت والی‌گری کردستانش منصوب کردند.
متعاقب آن تغییرات دیگری در سطح مدیریتی استان صورت گرفت و فرمانداران برخی شهرستان‌ها یا تغییر داده شدند یا جابه‌جیشان کردند. پس از همه‌ی این کش و قوس‌ها فرصت عمل به وعده‌ها پیش آمد و همگان چشم‌انتظار اجرای برنامه‌های وعده داده شده جهشی برای رفع محرومیت از چهره کردستان و اقدام در راستای توسعه این سامان بودیم…؛
بگذریم از آمدن و رفتن مقامات به استان و برپایی نشست‌ها و گردهمایی‌های متعدد که هرکدام همراه با تکرار وعده‌های قبلی بود و حاصل همه این تغییر و تدبیرها و نشست ها را باید امروز در آخرین ایام سال ببینیم و بشنویم.
نگرشی بر ظاهرمان و کاوشی در باطنمان مؤید این است که تفاوتی با سال گذشته و سال‌های پیش نداریم همان استان محروم و مظلوم با مشکلات عدیده بیکاری و گرانی و تورم و رکود که نای ما را برای حیات آبرومندانه گرفته و استان را با مشکلات فراوان مواجه کرده است. مرزهای استان که قرار بود به یکی از پتانسیل‌های قوی برای پیشرفت مردم مبدل شود تحت تأثیر سیاسی‌کاری‌ها و کانون‌های متعدد قدرت در استان و نیز تحولات سیاسی اقلیم کردستان عراق در بین باز و بسته بودن و برنامه‌های متواتر در حال تغییر، دست و پا می‌زند و فعالان تجارت مرزی را در بلاتکلیفی نگه داشته است. جدیداً از طرف مدیریت عالی استان کاسه کوزه‌های عدم پیشرفت بر سر بانک‌های عامل در استان شکسته شد چراکه گویا این مؤسسات مالی اعتبارات اختصاصی به فعالان عرصه تولید را نداده‌اند و در نتیجه باعث تداوم رکود شده‌اند و معلوم نیست اینگونه مؤسسات از چه قانونی پیروی می‌کنند که میثاق‌های حکومتی را رعایت نمی‌کنند. حاصل تمام این کش و قوس‌ها به نسبت ما تداوم محرومیت و مظلومیت و فقر و تبعیض است که در اشکال مختلف خودنمائی می‌کند و معلوم نیست تا کی ادامه خواهد داشت؛ اما منباب آینده از آنجا که جناب روحانی به واسطه محدودیت قانونی نمی‌توانند در دوره سیزدهم در رأس دولتی دیگر، تدبیرگر آلام و تداعی کننده امید برای ما باشند؛ لذا اصراری هم بر جلب قلوب به سوی خود و دولتش نخواهند داشت و در این راستا از تکرار وعده و وعید هم خودداری و ما را به خود واگذار می‌کنند و ایضاً بر اساس آنچه از بودجه سال آینده مملکت اعلام و افشا شده سهم کردستان از این قبا، رقمی معادل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است که با احتساب هزینه‌های جاری رقمی نیست که بتواند حتی خارشی در پوسته یخ بسته تولید و کسب و کار در این استان ایجاد کند لذا آینده چندان امیدوارکننده‌ای هم نداریم.
با تمام این احوال کردستانی‌ها در سال در حال گذر همت و توانی از خود نشان دادند که باید با خط زرین در پهنه یادها نوشته شود و آن هنگامه زلزله در استان کرماشان بود که این مردم فهیم و فرزانه به پا خاسته و چنان صحنه‌ای از ایثار و از خودگذشتگی خلق کردند که تنها در قاب انسانیت می‌گنجد و اما بعد از ذکر همه این مسائل نه‌چندان خوشایند به یادآوریم که ما در آستانه فصل و وصل هستیم و بوی بهار در راه را حس می‌کنیم و در افق و استانمان رنگین‌کمان‌هایی می‌بینیم که فلک به عنوان طاق نصرت بر مسیر سال جدید آراسته و طبیعت را به خلعت سبزه و گل پیراسته است.
نیاکان فرهیخته ما در آستانه این تغییر و تبدیل، آهنگ‌هایی مقرر داشته‌اند که نوروزانه‌اش نامند و قرن‌های متمادی است در این خطه و در این ایام برپا و مردم را به وجد و سرور وا می‌دارد پیشاهنگ این آهنگآها عید نوروز است و سپس آغاز سال جدید که در همین جا فرصت را مغتنم شمرده و فرا رسیدنش را خدمت شما یکایک هم ولایتی‌های عزیز تهنیت گفته و سال و ایام نکوتری را برایتان مسئلت دارم.
کمبودها و نقصان‌ها نباید اراده مصمم شما برای حیات شرافتمندانه را سست کند چراکه به هر صورت خداوند منان شاهد بر صداقت و صلاحیت شماست و به قول کردی خودمان «خوا له سصطان مه‌حموو گه‌وره‌تره»

نوروز پیروز
ما زنده به عشقیم و فنا را نشناسیم
زائیده‌ی دردیم و دوا را نشناسیم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...