رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۵
 • کد خبر : 3860
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سال بر ما چون گذشت
نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال ۱۳۹۶ هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی […]

سال ۱۳۹۶ هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند.
در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد.
قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب ۱۲۰ ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند.
در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این انجام در قالب سخن پیش‌بینی کردیم. از قضای روزگار این متن مفصل هم بعد از پایان انتخابات به طاق نسیان نهاده شد و در بایگانی راکد جای گرفت.
بعد از انتخابات نخستین اقدام دولت تدبیر و امید در مورد کردستان تغییر مدیریت عالی استان بود گواینکه این بار جناب وزیر کشور با تغییر عینک بر دید خود در مورد کردستان عمق و وسعت بیشتری بخشیده بود چرا که به جای انتخاب فردی خارج از استان به بهانه نبودن فرد لایق استانداری در کردستان نظر بر بام ایران کرد و در بیجار گروس، «مطلوب» خود را یافته و به سمت والی‌گری کردستانش منصوب کردند.
متعاقب آن تغییرات دیگری در سطح مدیریتی استان صورت گرفت و فرمانداران برخی شهرستان‌ها یا تغییر داده شدند یا جابه‌جیشان کردند. پس از همه‌ی این کش و قوس‌ها فرصت عمل به وعده‌ها پیش آمد و همگان چشم‌انتظار اجرای برنامه‌های وعده داده شده جهشی برای رفع محرومیت از چهره کردستان و اقدام در راستای توسعه این سامان بودیم…؛
بگذریم از آمدن و رفتن مقامات به استان و برپایی نشست‌ها و گردهمایی‌های متعدد که هرکدام همراه با تکرار وعده‌های قبلی بود و حاصل همه این تغییر و تدبیرها و نشست ها را باید امروز در آخرین ایام سال ببینیم و بشنویم.
نگرشی بر ظاهرمان و کاوشی در باطنمان مؤید این است که تفاوتی با سال گذشته و سال‌های پیش نداریم همان استان محروم و مظلوم با مشکلات عدیده بیکاری و گرانی و تورم و رکود که نای ما را برای حیات آبرومندانه گرفته و استان را با مشکلات فراوان مواجه کرده است. مرزهای استان که قرار بود به یکی از پتانسیل‌های قوی برای پیشرفت مردم مبدل شود تحت تأثیر سیاسی‌کاری‌ها و کانون‌های متعدد قدرت در استان و نیز تحولات سیاسی اقلیم کردستان عراق در بین باز و بسته بودن و برنامه‌های متواتر در حال تغییر، دست و پا می‌زند و فعالان تجارت مرزی را در بلاتکلیفی نگه داشته است. جدیداً از طرف مدیریت عالی استان کاسه کوزه‌های عدم پیشرفت بر سر بانک‌های عامل در استان شکسته شد چراکه گویا این مؤسسات مالی اعتبارات اختصاصی به فعالان عرصه تولید را نداده‌اند و در نتیجه باعث تداوم رکود شده‌اند و معلوم نیست اینگونه مؤسسات از چه قانونی پیروی می‌کنند که میثاق‌های حکومتی را رعایت نمی‌کنند. حاصل تمام این کش و قوس‌ها به نسبت ما تداوم محرومیت و مظلومیت و فقر و تبعیض است که در اشکال مختلف خودنمائی می‌کند و معلوم نیست تا کی ادامه خواهد داشت؛ اما منباب آینده از آنجا که جناب روحانی به واسطه محدودیت قانونی نمی‌توانند در دوره سیزدهم در رأس دولتی دیگر، تدبیرگر آلام و تداعی کننده امید برای ما باشند؛ لذا اصراری هم بر جلب قلوب به سوی خود و دولتش نخواهند داشت و در این راستا از تکرار وعده و وعید هم خودداری و ما را به خود واگذار می‌کنند و ایضاً بر اساس آنچه از بودجه سال آینده مملکت اعلام و افشا شده سهم کردستان از این قبا، رقمی معادل یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان است که با احتساب هزینه‌های جاری رقمی نیست که بتواند حتی خارشی در پوسته یخ بسته تولید و کسب و کار در این استان ایجاد کند لذا آینده چندان امیدوارکننده‌ای هم نداریم.
با تمام این احوال کردستانی‌ها در سال در حال گذر همت و توانی از خود نشان دادند که باید با خط زرین در پهنه یادها نوشته شود و آن هنگامه زلزله در استان کرماشان بود که این مردم فهیم و فرزانه به پا خاسته و چنان صحنه‌ای از ایثار و از خودگذشتگی خلق کردند که تنها در قاب انسانیت می‌گنجد و اما بعد از ذکر همه این مسائل نه‌چندان خوشایند به یادآوریم که ما در آستانه فصل و وصل هستیم و بوی بهار در راه را حس می‌کنیم و در افق و استانمان رنگین‌کمان‌هایی می‌بینیم که فلک به عنوان طاق نصرت بر مسیر سال جدید آراسته و طبیعت را به خلعت سبزه و گل پیراسته است.
نیاکان فرهیخته ما در آستانه این تغییر و تبدیل، آهنگ‌هایی مقرر داشته‌اند که نوروزانه‌اش نامند و قرن‌های متمادی است در این خطه و در این ایام برپا و مردم را به وجد و سرور وا می‌دارد پیشاهنگ این آهنگآها عید نوروز است و سپس آغاز سال جدید که در همین جا فرصت را مغتنم شمرده و فرا رسیدنش را خدمت شما یکایک هم ولایتی‌های عزیز تهنیت گفته و سال و ایام نکوتری را برایتان مسئلت دارم.
کمبودها و نقصان‌ها نباید اراده مصمم شما برای حیات شرافتمندانه را سست کند چراکه به هر صورت خداوند منان شاهد بر صداقت و صلاحیت شماست و به قول کردی خودمان «خوا له سصطان مه‌حموو گه‌وره‌تره»

نوروز پیروز
ما زنده به عشقیم و فنا را نشناسیم
زائیده‌ی دردیم و دوا را نشناسیم

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...