رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸
 • کد خبر : 3875
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ساڵ و ڕۆژم پڕ لە جێژنە ژانە نەورۆزانەکەم
چەن شاعیری کورد و شێعری نەورۆز:

ساڵ و ڕۆژم پڕ لە جێژنە ژانە نەورۆزانەکەم

نەورۆز واتا ڕۆژی نوێ، یان بڵێین یەکەمین ڕۆژی نوێی سەری ساڵ، کە جەژنێکی کەون ئارایە و بە وتەی مێژوو نووسان دەگەڕێتەوە بۆ پتر لە سێ هەزار ساڵ لەمەوبەر. لەنێو ئێمەی کورد دا، بۆنەیەکی هەرە گرینگە و دیارە بۆ چوونی زۆریش هەن لە مەڕ نەورۆزەوە. ئەگەر بمەوێ لە سەر ئەو بابەتە بە چڕ و پڕی بدوێم […]

نەورۆز واتا ڕۆژی نوێ، یان بڵێین یەکەمین ڕۆژی نوێی سەری ساڵ، کە جەژنێکی کەون ئارایە و بە وتەی مێژوو نووسان دەگەڕێتەوە بۆ پتر لە سێ هەزار ساڵ لەمەوبەر. لەنێو ئێمەی کورد دا، بۆنەیەکی هەرە گرینگە و دیارە بۆ چوونی زۆریش هەن لە مەڕ نەورۆزەوە.
ئەگەر بمەوێ لە سەر ئەو بابەتە بە چڕ و پڕی بدوێم دەبێ باسی ئادونیس (تەموزە) تیامات و مەردوک و ئەفراسیاو و سیاوەش و جامی جەمشید و زۆر شتی دیکە بێتە ئاراوە بە ڵام ئەمە لە گەڵ دەقی بابەتەکەی من ناگونجێ.
کوتوویانە لەوڕۆژەی کە مرۆڤ ئاگری دۆزیوەتەوە کردوویە بە جەژن.
یان دەڵێن ئەو ڕۆژەی کاوەی ئاسن‌گەر، بە سەر زوحاکی خوێن ڕێژ دا زاڵ بووە کراوەتە جەژنی نەورۆز ….هتد دیارە ئەمە چەمکێکی گەورە و گران و ڕەمزاوییە و دەبێ بەکارناسانی کارزانی بسپێرین. چونکا من کارناسی کارزان نیم.
ئەم نەریتە کۆنە بەپێی وڵات و دڤەر و شار و دێهات جیاوازە، بەڵام لە دەورو بەری موکریان و فەیزوڵڵا بەگی بۆکان بەم شێوەیە ،کە دوایین ساتەکانی زستان لە ئێوارەکەی دا ئاگری نەورۆز دادەگیرسێ و بەیانیەکەی دەبێتە یەکەمین ڕۆژی خاکەلێوە.
ئەوبۆنانەی پێش هاتنی نەورۆز ئەنجام دەدرێ کە لەو ڕۆدا کەم ڕەنگ بوونەتەوە یان بە تەواوی لەبیر چوونەوە، هەندێکیان وەکوو (کۆسە، میر یان میرمیرێن، سەوزە ئاوەنیا، جەژنی سەدە یان بێڵندانە، هێلکە شکێنە، هەلاوە مەلاوە و لە دوای نەورۆزیش چوونە ئامێری سروشت و سەیاحەت لە ڕۆژی سێزدەی خاکەلێوە کە سێزدە بەدەری پێ دەڵێن، کە لێم ڕوونە بە پێی زەمان زۆر داب و نەریتی دیکە سەبارەت بە نەورۆز لە بیر چوونەتەوە و فەوتاون.
لەم ئاڵ وگۆڕە سروشتیەدا، زەوی نەبز و دەمارەکانی وەکار دەکەونەوە و ڕۆحێکی نوێی وەبەر دێ.
شاعێرانی هەستیار، هەستیان بە هەناسەی بەهار بزووتووە و لەنێو ئەو دیمەنە دڵ ڕفێنانەدا دەستیان داوەتە قەڵەم و تابڵۆی بێ وێنەی ئاوهەڵدێر و چیا سەر کەشەکان، هاڕەی شەتاو، جریوەی باڵندە خۆشخوانەکان، چەم و ڕووبار، لەمێشکیان دا وێنەی لە جوانیەکان هەڵگرتووە و بە ناخی قەڵەم دا چۆڕاوەتەوە و بووەتە هەوێنی شێعرێکی تەژی لە نازکی و ناسکی، کە لێرەدا ئاماژە یەکی کورت دەکەین بە هۆنرواکانیان لەمەڕ نەورۆز و سەری ساڵی نوێ.
– ئەحمەدی خانی:
ڕۆژا کو دبوویە عیدێ نەورۆز
تەعزیم ژ بۆ دەما دل ئەفرۆز
سەحرا و چەمەن دکرنە مەسکەن
بەیدا و دەمەن دکرنە گولشەن
– مامۆستا ناڵی:
تەشریفی نەو بەهارە کە عالەم دەکا نوێ
دڵ، چونکە میسلی غونچەیە، بۆی دەپشکوێ
لەم وەعدە خۆشە‌دا گوڵ و گوڵ چێهرە تێکەڵن
یەکڕەنگ و موتتەحید، بە دڵ، ئەمما بەتەن جوێ
– مامۆستامەولەوی تاوەگۆزی:
وەهارەن، سەوزەن، ئاوەن، سەرکاوەن
هاژەی وەفراوەن، شاخەی شەتاوەن
ساقی یەن، بادەن، نەسیمەن، بادەن
بولبول جە دەوری گوڵان ئازادەن
– مامۆستا پیرە‌مێرد:
ئەم ڕۆژی ساڵی تازەیە نەورۆزە هاتەوە
جەژنێکی کۆنی کوردە بە خۆشی و بە هاتەوە
چەن ساڵ گوڵی هیوای ئێمە پێ پەست بوو تاکوو پار
هەر خوێنی لاوەکان بوو گوڵی ئاڵی نەوبەهار
– مامۆستا هەژار:
مزگێنی‌دا بە سروە بای بەهاری
وا هاتەوە نەورۆزی کوردەواری
بە تیشکە تێک شکا سوپای کڕێوە
هەواری ڕۆژ گەیشتە خاکەلێوە
– مامۆستا ئاسۆ:
نەورۆز، نەورۆز، خۆش‌حاڵ، دڵ‌شاد
نەورۆز جەژنی تۆرەمەی ماد
تۆ دوردی نیت عەینی سافیت
بۆ ئازادی کوردان کافیت
– مامۆستا ڕاوچی:
بەهار و بێ‌بژار و ژانە‌سەر بێ
نەیار و نالەبار و دەربەدەر بێ
سەبا بۆتان سەما بێنێ هەمیشە
لە ساڵی نوێ گوڵی نوێتان وەبەر بێ
– مامۆستاحافزی مەهابادی:
بەهەشتە خاکی کوردستان و سەیرانی بەهارانی
نموونەی کەوسەرە و ئاوی حەیاتە چەشمە سارانی
چیاوو دەشتی ڕەنگینە ، گوڵ و سوێسنە و ڕیاحینە
سەراپا سەوزەڵان و شینە شێوەرد و شیارانی
– مامۆستا ئەمین گەردیگلانی:
عاشقێکم ساڵەهایە چاوەڕێی نەورۆز ئەکەم
بێ‌ترووسکەی خۆری ڕووت تاریکە ڕێی نەورۆزەکەم
وەرزی ڕۆحم بێ بەهارە و بەستەڵەک دەوری تەنیم
بێنە بۆم تاڵێ۳ قژی خۆرت بە جێی نەورۆزەکەم
– مامۆستا شەماڵ:
خونچەی دڵەکەم داوەتە دەست سۆزی بەهاری
ڕەخساوە لە خەم، دەشنێتەوە سەرمەست بە خوماری
بێژن بە زوحاک چیدی نەدا پەنجە لە مێشکم
نەمماوە ئیتر ترسێ لە ئەو یاخۆ لە ماری
– مامۆستا پشکۆ:
جێژنە پیرۆزەم لە بۆ چین تا نەبێ جێژنانەکەم
ساڵ و ڕۆژم پڕ لە جێژنە ژانە نەورۆزانەکەم
ناگرم قەت جێژنی نەورۆز گەر بە قاسپەی کەو نەیێ
سووڕ نەدەم سەر چۆپی هەرگیز تا ڕکەن جێژوانەکەم

حوسێن ئەندان

 

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...