رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
 • کد خبر : 3886
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رفع محرومیت از زبان کوردی ضرورت تقویت وحدت ملی

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا […]

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا از زبان جانداران جاری می‌شود واژه‌ای کاملا متناسب با آن ساخته که در این حوزه جزو غنی‌ترین زبانهای دنیاست.
در زمینه تاریخ ادبیات دارای متون، سنگ نوشته و پوست نوشته‌های با قدمت تاریخی بیش از ۳ هزار ساله است برای نمونه به پوست نوشته مشهور به پوست نوشته آرابخا ( کرکوک) اشاره می‌گردد که مربوط به شعری کوردی در وصف حمله اعراب به کردستانات می‌باشد.
در حوزه مشاهیر ادبی، ادبا و شعرای کورد در حوزه‌های اخلاقی، دینی، عشقی و عرفانی هزاران اثر فاخر و بی نظیر خلق نموده‌اند که در مدارس قدیم و مراکز علمی معتبر دنیا به عنوان منبع تدریس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
غنای زبان کوردی تا حدی است که تمام بی‌مهری‌های فرهنگی و تلاش‌های سیاسی و حکومتی در تاریخ خاورمیانه نتوانست آن را از پای درآورد و همچنان با اتکاء به قدرت درونی و تلاش خادمان فرهنگی خویش سیر تکامل، خلق آثار عظیم و قدرت نمایی خود را ادامه می‌دهد.
نگاه به تاریخ ایران این واقعیت را به نمایش می‌گذارد که در تمام دوره‌های تاریخی زبان کوردی مورد بی توجهی و گاهی مورد هجمه قرار گرفته و هیچ‌گاه حاکمیت تاریخی این مرز و بوم حاضر به ادای حقوق زبانی کورد و استفاده از ظرفیت آن در قدرت‌بخشی به فرهنگ ملی نبوده است که این کم مهری در زمان رژیم گذشته به اوج خود رسید و حکومت پهلوی در قالب نفی هویت اقوام کشور وارد جنگ عریان با زبان کوردی شده و از تمام امکانات برای تضعیف آن استفاده نمود به طوری که علاوه بر اینکه امکانات موجود را بر علیه زبان کوردی بسیج نمود، حرف زدن به این زبان در مدارس، دانشگاهها و ادارات را نیز ممنوع گردید.
در دوران بعد از انقلاب هم بر خلاف انتظار از یک نظام برآمده از قیام سراسری مردمی و بنیان نهاده بر ارکان دینی با وصف وجود اصل ۱۵ قانون اساسی هیچ اقدامی در راستای حذف تبعیض از حوزه فرهنگ برداشته نشده و زبان کوردی مانند سابق از تدریس در مدارس و دانشگاه‌ها و بهره مندی از امکانات فرهنگی و رسانه‌ای ملی محروم و همچنان با اتکاء به خدمات بزرگان فرهنگ خود به حیات خویش ادامه می‌دهد. رفع تبعیض از زبان کوردی نه تنها سبب آسیب دیدگی فرهنگ ملی، اتحاد درونی و تمامیت ارضی ایران نمی‌شود بلکه باعت تقویت آن و معنا یابی حاکمیت ملی نیز می‌گردد زیرا تا حق زبانی اقلیتها ادا نگردد نمی‌توان بسیاری از ادعاها در زمینه عدالت ملی را ثابت نمود. در شرایطی که عدالت فرهنگی و دستیابی حقوق زبانی در عصر حاضر شاخص دموکراتیک بودن حاکمیت و توسعه یافتگی کشور است و اصل ۱۵ قانون اساسی هم بهره مندی زبان کوردی از امکانات فرهنگی را به رسمیت شناخته و اولین مطالبه کورد برخورداری از حقوق زبانی است محروم نمودن این زبان از حقوق زبانی بانی آسیب پذیری وحدت ملی و محکومیت‌های جهانی می‌باشد.
پس ضرورت دارد حاکمیت نگرش و رویکرد فعلی فرهنگی به زبان کوردی را تغییر داده و از این زبان رفع محرومیت نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...