رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶
 • الثلاثاء ۳ رجب ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 20 March

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
 • کد خبر : 3886
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رفع محرومیت از زبان کوردی ضرورت تقویت وحدت ملی

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا […]

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا از زبان جانداران جاری می‌شود واژه‌ای کاملا متناسب با آن ساخته که در این حوزه جزو غنی‌ترین زبانهای دنیاست.
در زمینه تاریخ ادبیات دارای متون، سنگ نوشته و پوست نوشته‌های با قدمت تاریخی بیش از ۳ هزار ساله است برای نمونه به پوست نوشته مشهور به پوست نوشته آرابخا ( کرکوک) اشاره می‌گردد که مربوط به شعری کوردی در وصف حمله اعراب به کردستانات می‌باشد.
در حوزه مشاهیر ادبی، ادبا و شعرای کورد در حوزه‌های اخلاقی، دینی، عشقی و عرفانی هزاران اثر فاخر و بی نظیر خلق نموده‌اند که در مدارس قدیم و مراکز علمی معتبر دنیا به عنوان منبع تدریس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
غنای زبان کوردی تا حدی است که تمام بی‌مهری‌های فرهنگی و تلاش‌های سیاسی و حکومتی در تاریخ خاورمیانه نتوانست آن را از پای درآورد و همچنان با اتکاء به قدرت درونی و تلاش خادمان فرهنگی خویش سیر تکامل، خلق آثار عظیم و قدرت نمایی خود را ادامه می‌دهد.
نگاه به تاریخ ایران این واقعیت را به نمایش می‌گذارد که در تمام دوره‌های تاریخی زبان کوردی مورد بی توجهی و گاهی مورد هجمه قرار گرفته و هیچ‌گاه حاکمیت تاریخی این مرز و بوم حاضر به ادای حقوق زبانی کورد و استفاده از ظرفیت آن در قدرت‌بخشی به فرهنگ ملی نبوده است که این کم مهری در زمان رژیم گذشته به اوج خود رسید و حکومت پهلوی در قالب نفی هویت اقوام کشور وارد جنگ عریان با زبان کوردی شده و از تمام امکانات برای تضعیف آن استفاده نمود به طوری که علاوه بر اینکه امکانات موجود را بر علیه زبان کوردی بسیج نمود، حرف زدن به این زبان در مدارس، دانشگاهها و ادارات را نیز ممنوع گردید.
در دوران بعد از انقلاب هم بر خلاف انتظار از یک نظام برآمده از قیام سراسری مردمی و بنیان نهاده بر ارکان دینی با وصف وجود اصل ۱۵ قانون اساسی هیچ اقدامی در راستای حذف تبعیض از حوزه فرهنگ برداشته نشده و زبان کوردی مانند سابق از تدریس در مدارس و دانشگاه‌ها و بهره مندی از امکانات فرهنگی و رسانه‌ای ملی محروم و همچنان با اتکاء به خدمات بزرگان فرهنگ خود به حیات خویش ادامه می‌دهد. رفع تبعیض از زبان کوردی نه تنها سبب آسیب دیدگی فرهنگ ملی، اتحاد درونی و تمامیت ارضی ایران نمی‌شود بلکه باعت تقویت آن و معنا یابی حاکمیت ملی نیز می‌گردد زیرا تا حق زبانی اقلیتها ادا نگردد نمی‌توان بسیاری از ادعاها در زمینه عدالت ملی را ثابت نمود. در شرایطی که عدالت فرهنگی و دستیابی حقوق زبانی در عصر حاضر شاخص دموکراتیک بودن حاکمیت و توسعه یافتگی کشور است و اصل ۱۵ قانون اساسی هم بهره مندی زبان کوردی از امکانات فرهنگی را به رسمیت شناخته و اولین مطالبه کورد برخورداری از حقوق زبانی است محروم نمودن این زبان از حقوق زبانی بانی آسیب پذیری وحدت ملی و محکومیت‌های جهانی می‌باشد.
پس ضرورت دارد حاکمیت نگرش و رویکرد فعلی فرهنگی به زبان کوردی را تغییر داده و از این زبان رفع محرومیت نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی گذرا بر وقایع 96

سال بر ما چون گذشت

سال 1396 هجری شمسی آرام آرام رخت خویش بر بسته و پا در رکاب توسن راهوار گردون گردان می‌رود تا به پیشینیان خود در بستر تاریخ بپیوندد و با فصل خویش زمینه را برای وصل سال جدید مهیا کند. عقل سلیم حکم می‌کند که در آستانه این فصل و وصل و رفتن و آمدن نگاهی به خویش انداخته و عملکردهای مربوط به خود را ارزیابی و دریابیم این کَرده‌ها تا چه اندازه با خواست و آرزهای ما هم‌سویی داشته و از قبل آنها به کجا رسیده‌ایم و دریافتمان چه بود و با این آهنگ رفتن به کجا می‌رسیم. سال در حال گذر را با بحث و بیان انتخابات آغازیدیم؛ انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و نیز پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستاهای کشور. عطف به ماسبق در چنین هنگامه‌هایی فضای سیاسی تا اندازه‌ای باز و به میانداران میدان و هوادارانشان مجال داده می‌شود که هرچه دل تنگشان می‌خواهد بگویند و هرآنچه را که به صلاح می‌دانند بکنند. در این دوره نیز، دَر بر همان پاشنه چرخید و مشتاقان کرسی و پست و مقام تمام‌قد به میدان آمدند. فراهم کردن این فضا بیش از آنکه برای گزینش اصلح باشد با هدف گرم کردن تنور انتخابات است که همیشه مد نظر بوده است. در این دوره مجال داده شد که تعدد و تکثر برای کاندیداهای شوراها باشد و همین امر هنگامه‌ای از تبلیغات را موجب شد که معیارهای اصلی برای گزینش را در محاق گرفت و زمینه را برای انتخاب بر پایه وابستگی‌های قومی و فامیلی دوستی و آشنایی فراهم نمود. در سطح ریاست جمهوری کاندیداهای تأیید شده در مناظره‌های تلویزیونی شرکت کردند و همگان را چنان انتظار بود که حضرات از خود و برنامه‌هایشان برای هدایت امور در بستر بهبود سخن گویند اما این عرصه به میدان تاختن به همدیگر و نسبت دادن فساد و رانت‌خواری به هم و در نهایت مخدوش کردن یکدیگر تبدیل شد؛ با تمام این احوال انتخابات برگزار شد و جناب دکتر حسن روحانی پیروز میدان گردید و دولت دوازدهم را تحت عنوان دولت تدبیر و امید تشکیل داد. قبل از انتخابات منشور حقوق شهروندی در قالب 120 ماده منتشر شد که دولت یازدهم آن را تهیه و در رابطه با دلایل تدوین آن اعلام گردید که در خلال ایام ماضی فصل سوم قانون اساسی که به حقوق ملت مربوط است مغفول بوده لذا ایشان و همکارانشان این منشور را تهیه تا پس از تصویب در مجلس جامه فعلیت بر آن پوشند و حق و حقوق ملت را تأمین نمایند. در همان اوان، بودند بسیاری از صاحب‌نظران که انتشار این منشور در آن شرایط را نوعی تبلیغ در راستای انتخابات دانستند و ما نیز در روژان بر این عقیده بودیم با توجه به اینکه در انتخابات دوره یازدهم شاهد صدور بیانیه‌های متعدد در راستای تأمین حقوق اقلیت‌های ملی و مذهبی در این سرزمین بوده ولی بعد از انتخابات به وادی فراموشی سپرده شد؛ منشور را نیز چنین پنداشتیم و چنان سرانجامی را برای این ...