رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
 • کد خبر : 3886
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رفع محرومیت از زبان کوردی ضرورت تقویت وحدت ملی

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا […]

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا از زبان جانداران جاری می‌شود واژه‌ای کاملا متناسب با آن ساخته که در این حوزه جزو غنی‌ترین زبانهای دنیاست.
در زمینه تاریخ ادبیات دارای متون، سنگ نوشته و پوست نوشته‌های با قدمت تاریخی بیش از ۳ هزار ساله است برای نمونه به پوست نوشته مشهور به پوست نوشته آرابخا ( کرکوک) اشاره می‌گردد که مربوط به شعری کوردی در وصف حمله اعراب به کردستانات می‌باشد.
در حوزه مشاهیر ادبی، ادبا و شعرای کورد در حوزه‌های اخلاقی، دینی، عشقی و عرفانی هزاران اثر فاخر و بی نظیر خلق نموده‌اند که در مدارس قدیم و مراکز علمی معتبر دنیا به عنوان منبع تدریس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
غنای زبان کوردی تا حدی است که تمام بی‌مهری‌های فرهنگی و تلاش‌های سیاسی و حکومتی در تاریخ خاورمیانه نتوانست آن را از پای درآورد و همچنان با اتکاء به قدرت درونی و تلاش خادمان فرهنگی خویش سیر تکامل، خلق آثار عظیم و قدرت نمایی خود را ادامه می‌دهد.
نگاه به تاریخ ایران این واقعیت را به نمایش می‌گذارد که در تمام دوره‌های تاریخی زبان کوردی مورد بی توجهی و گاهی مورد هجمه قرار گرفته و هیچ‌گاه حاکمیت تاریخی این مرز و بوم حاضر به ادای حقوق زبانی کورد و استفاده از ظرفیت آن در قدرت‌بخشی به فرهنگ ملی نبوده است که این کم مهری در زمان رژیم گذشته به اوج خود رسید و حکومت پهلوی در قالب نفی هویت اقوام کشور وارد جنگ عریان با زبان کوردی شده و از تمام امکانات برای تضعیف آن استفاده نمود به طوری که علاوه بر اینکه امکانات موجود را بر علیه زبان کوردی بسیج نمود، حرف زدن به این زبان در مدارس، دانشگاهها و ادارات را نیز ممنوع گردید.
در دوران بعد از انقلاب هم بر خلاف انتظار از یک نظام برآمده از قیام سراسری مردمی و بنیان نهاده بر ارکان دینی با وصف وجود اصل ۱۵ قانون اساسی هیچ اقدامی در راستای حذف تبعیض از حوزه فرهنگ برداشته نشده و زبان کوردی مانند سابق از تدریس در مدارس و دانشگاه‌ها و بهره مندی از امکانات فرهنگی و رسانه‌ای ملی محروم و همچنان با اتکاء به خدمات بزرگان فرهنگ خود به حیات خویش ادامه می‌دهد. رفع تبعیض از زبان کوردی نه تنها سبب آسیب دیدگی فرهنگ ملی، اتحاد درونی و تمامیت ارضی ایران نمی‌شود بلکه باعت تقویت آن و معنا یابی حاکمیت ملی نیز می‌گردد زیرا تا حق زبانی اقلیتها ادا نگردد نمی‌توان بسیاری از ادعاها در زمینه عدالت ملی را ثابت نمود. در شرایطی که عدالت فرهنگی و دستیابی حقوق زبانی در عصر حاضر شاخص دموکراتیک بودن حاکمیت و توسعه یافتگی کشور است و اصل ۱۵ قانون اساسی هم بهره مندی زبان کوردی از امکانات فرهنگی را به رسمیت شناخته و اولین مطالبه کورد برخورداری از حقوق زبانی است محروم نمودن این زبان از حقوق زبانی بانی آسیب پذیری وحدت ملی و محکومیت‌های جهانی می‌باشد.
پس ضرورت دارد حاکمیت نگرش و رویکرد فعلی فرهنگی به زبان کوردی را تغییر داده و از این زبان رفع محرومیت نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...