رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۲
 • کد خبر : 3886
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رفع محرومیت از زبان کوردی ضرورت تقویت وحدت ملی

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا […]

زبان کوردی مهمترین عنصر هویت کوردها و در ردیف زبانهای با قاعده و منظم دنیا قرار دارد زیرا از انظباط دستوری بالا، غنای لغوی، تاریخ ادبیات، نوابغ ادبی فراوانی و کتب ادبی بی نظیر برخوردار است برای مثال می‌توان به نامگذاری اواها اشاره کرد که برای هر صوتی که در عالم فیزیک ایجاد و یا از زبان جانداران جاری می‌شود واژه‌ای کاملا متناسب با آن ساخته که در این حوزه جزو غنی‌ترین زبانهای دنیاست.
در زمینه تاریخ ادبیات دارای متون، سنگ نوشته و پوست نوشته‌های با قدمت تاریخی بیش از ۳ هزار ساله است برای نمونه به پوست نوشته مشهور به پوست نوشته آرابخا ( کرکوک) اشاره می‌گردد که مربوط به شعری کوردی در وصف حمله اعراب به کردستانات می‌باشد.
در حوزه مشاهیر ادبی، ادبا و شعرای کورد در حوزه‌های اخلاقی، دینی، عشقی و عرفانی هزاران اثر فاخر و بی نظیر خلق نموده‌اند که در مدارس قدیم و مراکز علمی معتبر دنیا به عنوان منبع تدریس مورد استفاده قرار می‌گیرند.
غنای زبان کوردی تا حدی است که تمام بی‌مهری‌های فرهنگی و تلاش‌های سیاسی و حکومتی در تاریخ خاورمیانه نتوانست آن را از پای درآورد و همچنان با اتکاء به قدرت درونی و تلاش خادمان فرهنگی خویش سیر تکامل، خلق آثار عظیم و قدرت نمایی خود را ادامه می‌دهد.
نگاه به تاریخ ایران این واقعیت را به نمایش می‌گذارد که در تمام دوره‌های تاریخی زبان کوردی مورد بی توجهی و گاهی مورد هجمه قرار گرفته و هیچ‌گاه حاکمیت تاریخی این مرز و بوم حاضر به ادای حقوق زبانی کورد و استفاده از ظرفیت آن در قدرت‌بخشی به فرهنگ ملی نبوده است که این کم مهری در زمان رژیم گذشته به اوج خود رسید و حکومت پهلوی در قالب نفی هویت اقوام کشور وارد جنگ عریان با زبان کوردی شده و از تمام امکانات برای تضعیف آن استفاده نمود به طوری که علاوه بر اینکه امکانات موجود را بر علیه زبان کوردی بسیج نمود، حرف زدن به این زبان در مدارس، دانشگاهها و ادارات را نیز ممنوع گردید.
در دوران بعد از انقلاب هم بر خلاف انتظار از یک نظام برآمده از قیام سراسری مردمی و بنیان نهاده بر ارکان دینی با وصف وجود اصل ۱۵ قانون اساسی هیچ اقدامی در راستای حذف تبعیض از حوزه فرهنگ برداشته نشده و زبان کوردی مانند سابق از تدریس در مدارس و دانشگاه‌ها و بهره مندی از امکانات فرهنگی و رسانه‌ای ملی محروم و همچنان با اتکاء به خدمات بزرگان فرهنگ خود به حیات خویش ادامه می‌دهد. رفع تبعیض از زبان کوردی نه تنها سبب آسیب دیدگی فرهنگ ملی، اتحاد درونی و تمامیت ارضی ایران نمی‌شود بلکه باعت تقویت آن و معنا یابی حاکمیت ملی نیز می‌گردد زیرا تا حق زبانی اقلیتها ادا نگردد نمی‌توان بسیاری از ادعاها در زمینه عدالت ملی را ثابت نمود. در شرایطی که عدالت فرهنگی و دستیابی حقوق زبانی در عصر حاضر شاخص دموکراتیک بودن حاکمیت و توسعه یافتگی کشور است و اصل ۱۵ قانون اساسی هم بهره مندی زبان کوردی از امکانات فرهنگی را به رسمیت شناخته و اولین مطالبه کورد برخورداری از حقوق زبانی است محروم نمودن این زبان از حقوق زبانی بانی آسیب پذیری وحدت ملی و محکومیت‌های جهانی می‌باشد.
پس ضرورت دارد حاکمیت نگرش و رویکرد فعلی فرهنگی به زبان کوردی را تغییر داده و از این زبان رفع محرومیت نماید.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...