رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۲ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 27 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
 • کد خبر : 389
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گزارش سازمان ملل از نسل‌کشی کردهای ایزدی
۳۲۰۰ زن و کودک ایزدی همچنان در اسارت داعش هستند؛

گزارش سازمان ملل از نسل‌کشی کردهای ایزدی

در گزارش هیئتی به‌ نام تحقیق بین‌المللی جنگ سوریه‌ که‌ از سوی سازمان ملل متحد تشکیل‌شده‌ آمده‌ است: داعش در حمله‌ به‌ شنگال علیه‌ کوردهای ایزدی ساکن منطقه‌ مرتکب جنایات جنگی متعدد شده‌ و اقدام به‌ نسل‌کشی گسترده‌ آنان کرده‌ است.

روژان: سازمان ملل متحد با انتشار نتیجه‌ تحقیقات در خصوص قتل‌عام کوردهای ایزدی توسط داعش این قتل‌عام را رسماً نسل‌کشی و در زمره‌ جنایت جنگی اعلام کرد.
در گزارش هیئتی به‌ نام تحقیق بین‌المللی جنگ سوریه‌ که‌ از سوی سازمان ملل متحد تشکیل‌شده‌ آمده‌ است: داعش در حمله‌ به‌ شنگال علیه‌ کوردهای ایزدی ساکن منطقه‌ مرتکب جنایات جنگی متعدد شده‌ و اقدام به‌ نسل‌کشی گسترده‌ آنان کرده‌ است.
در این گزارش تصریح شده است: سوم اوت سال ۲۰۱۴ که‌ داعش به‌ شنگال حمله‌ کرد، نیروهای پیشمرگ مستقر در منطقه‌ بی‌هیچ مقاومتی از بسیاری مناطق شنگال عقب‌نشینی کردند و ضمن این عقب‌نشینی هیچ اخطاری به‌ ساکنین شنگال و روستاهای اطراف آن در مورد سقوط امنیت شنگال‌ و ضرورت تخلیه‌ منطقه‌ و در پیش گرفتن تدابیر پیشگیرانه‌ نداده‌اند .پس از انتشار خبر عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ بخش کوچکی از ساکنین شنگال با استفاده‌ از برخی سلاح‌های سبک و ابتدایی به‌ دفاع از منطقه‌ محل سکونت خود و مقابله‌ با داعش برخاسته‌ و با تلاش این گروه‌ اندک ساکنین روستاهای گرزرک و صبا شیخ خزر، فرصتی را برای فرار و نجات به‌ دست آوردند. با فرارسیدن صبح روز بعد، فرار دسته‌جمعی و کوچ عظیم هزاران ایزدی بی‌دفاع و بی‌پناه از شهر شنگال و صدها روستای اطراف آن درحالی‌که‌ از ابتدایی‌ترین ضروریات محروم بودند آغاز شد و از سوی دیگر برخی دیگر از ایزدی‌ها به‌ توصیه‌ همسایگان عرب خود، با برافراشتن پرچم سفید در خانه‌های خود باقی‌مانده‌ و به‌ چنگ داعش گرفتار شدند. اهداف نظامی چندانی در شنگال وجود نداشت و داعش تمرکز و عمده‌ توان نظامی خود را در این منطقه‌ علیه‌ ساکنین غیرنظامی و بی‌دفاع ایزدی به‌ کار گرفت و پس از کنترل راه‌های اصلی و مبادی ورود و خروج باهدف یافتن و دستگیر کردن ایزدی‌های فراری اقدام به‌ ایجاد پست‌های بازرسی و گشت‌های نظامی کرده‌ و ایزدی‌هایی که‌ موفق نشده‌ بودند خود را به‌ دهوک و مناطق امن برسانند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...