رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
 • کد خبر : 389
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گزارش سازمان ملل از نسل‌کشی کردهای ایزدی
۳۲۰۰ زن و کودک ایزدی همچنان در اسارت داعش هستند؛

گزارش سازمان ملل از نسل‌کشی کردهای ایزدی

در گزارش هیئتی به‌ نام تحقیق بین‌المللی جنگ سوریه‌ که‌ از سوی سازمان ملل متحد تشکیل‌شده‌ آمده‌ است: داعش در حمله‌ به‌ شنگال علیه‌ کوردهای ایزدی ساکن منطقه‌ مرتکب جنایات جنگی متعدد شده‌ و اقدام به‌ نسل‌کشی گسترده‌ آنان کرده‌ است.

روژان: سازمان ملل متحد با انتشار نتیجه‌ تحقیقات در خصوص قتل‌عام کوردهای ایزدی توسط داعش این قتل‌عام را رسماً نسل‌کشی و در زمره‌ جنایت جنگی اعلام کرد.
در گزارش هیئتی به‌ نام تحقیق بین‌المللی جنگ سوریه‌ که‌ از سوی سازمان ملل متحد تشکیل‌شده‌ آمده‌ است: داعش در حمله‌ به‌ شنگال علیه‌ کوردهای ایزدی ساکن منطقه‌ مرتکب جنایات جنگی متعدد شده‌ و اقدام به‌ نسل‌کشی گسترده‌ آنان کرده‌ است.
در این گزارش تصریح شده است: سوم اوت سال ۲۰۱۴ که‌ داعش به‌ شنگال حمله‌ کرد، نیروهای پیشمرگ مستقر در منطقه‌ بی‌هیچ مقاومتی از بسیاری مناطق شنگال عقب‌نشینی کردند و ضمن این عقب‌نشینی هیچ اخطاری به‌ ساکنین شنگال و روستاهای اطراف آن در مورد سقوط امنیت شنگال‌ و ضرورت تخلیه‌ منطقه‌ و در پیش گرفتن تدابیر پیشگیرانه‌ نداده‌اند .پس از انتشار خبر عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ بخش کوچکی از ساکنین شنگال با استفاده‌ از برخی سلاح‌های سبک و ابتدایی به‌ دفاع از منطقه‌ محل سکونت خود و مقابله‌ با داعش برخاسته‌ و با تلاش این گروه‌ اندک ساکنین روستاهای گرزرک و صبا شیخ خزر، فرصتی را برای فرار و نجات به‌ دست آوردند. با فرارسیدن صبح روز بعد، فرار دسته‌جمعی و کوچ عظیم هزاران ایزدی بی‌دفاع و بی‌پناه از شهر شنگال و صدها روستای اطراف آن درحالی‌که‌ از ابتدایی‌ترین ضروریات محروم بودند آغاز شد و از سوی دیگر برخی دیگر از ایزدی‌ها به‌ توصیه‌ همسایگان عرب خود، با برافراشتن پرچم سفید در خانه‌های خود باقی‌مانده‌ و به‌ چنگ داعش گرفتار شدند. اهداف نظامی چندانی در شنگال وجود نداشت و داعش تمرکز و عمده‌ توان نظامی خود را در این منطقه‌ علیه‌ ساکنین غیرنظامی و بی‌دفاع ایزدی به‌ کار گرفت و پس از کنترل راه‌های اصلی و مبادی ورود و خروج باهدف یافتن و دستگیر کردن ایزدی‌های فراری اقدام به‌ ایجاد پست‌های بازرسی و گشت‌های نظامی کرده‌ و ایزدی‌هایی که‌ موفق نشده‌ بودند خود را به‌ دهوک و مناطق امن برسانند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...