رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
 • کد خبر : 389
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : گزارش سازمان ملل از نسل‌کشی کردهای ایزدی
۳۲۰۰ زن و کودک ایزدی همچنان در اسارت داعش هستند؛

گزارش سازمان ملل از نسل‌کشی کردهای ایزدی

در گزارش هیئتی به‌ نام تحقیق بین‌المللی جنگ سوریه‌ که‌ از سوی سازمان ملل متحد تشکیل‌شده‌ آمده‌ است: داعش در حمله‌ به‌ شنگال علیه‌ کوردهای ایزدی ساکن منطقه‌ مرتکب جنایات جنگی متعدد شده‌ و اقدام به‌ نسل‌کشی گسترده‌ آنان کرده‌ است.

روژان: سازمان ملل متحد با انتشار نتیجه‌ تحقیقات در خصوص قتل‌عام کوردهای ایزدی توسط داعش این قتل‌عام را رسماً نسل‌کشی و در زمره‌ جنایت جنگی اعلام کرد.
در گزارش هیئتی به‌ نام تحقیق بین‌المللی جنگ سوریه‌ که‌ از سوی سازمان ملل متحد تشکیل‌شده‌ آمده‌ است: داعش در حمله‌ به‌ شنگال علیه‌ کوردهای ایزدی ساکن منطقه‌ مرتکب جنایات جنگی متعدد شده‌ و اقدام به‌ نسل‌کشی گسترده‌ آنان کرده‌ است.
در این گزارش تصریح شده است: سوم اوت سال ۲۰۱۴ که‌ داعش به‌ شنگال حمله‌ کرد، نیروهای پیشمرگ مستقر در منطقه‌ بی‌هیچ مقاومتی از بسیاری مناطق شنگال عقب‌نشینی کردند و ضمن این عقب‌نشینی هیچ اخطاری به‌ ساکنین شنگال و روستاهای اطراف آن در مورد سقوط امنیت شنگال‌ و ضرورت تخلیه‌ منطقه‌ و در پیش گرفتن تدابیر پیشگیرانه‌ نداده‌اند .پس از انتشار خبر عقب‌نشینی نیروهای پیشمرگ بخش کوچکی از ساکنین شنگال با استفاده‌ از برخی سلاح‌های سبک و ابتدایی به‌ دفاع از منطقه‌ محل سکونت خود و مقابله‌ با داعش برخاسته‌ و با تلاش این گروه‌ اندک ساکنین روستاهای گرزرک و صبا شیخ خزر، فرصتی را برای فرار و نجات به‌ دست آوردند. با فرارسیدن صبح روز بعد، فرار دسته‌جمعی و کوچ عظیم هزاران ایزدی بی‌دفاع و بی‌پناه از شهر شنگال و صدها روستای اطراف آن درحالی‌که‌ از ابتدایی‌ترین ضروریات محروم بودند آغاز شد و از سوی دیگر برخی دیگر از ایزدی‌ها به‌ توصیه‌ همسایگان عرب خود، با برافراشتن پرچم سفید در خانه‌های خود باقی‌مانده‌ و به‌ چنگ داعش گرفتار شدند. اهداف نظامی چندانی در شنگال وجود نداشت و داعش تمرکز و عمده‌ توان نظامی خود را در این منطقه‌ علیه‌ ساکنین غیرنظامی و بی‌دفاع ایزدی به‌ کار گرفت و پس از کنترل راه‌های اصلی و مبادی ورود و خروج باهدف یافتن و دستگیر کردن ایزدی‌های فراری اقدام به‌ ایجاد پست‌های بازرسی و گشت‌های نظامی کرده‌ و ایزدی‌هایی که‌ موفق نشده‌ بودند خود را به‌ دهوک و مناطق امن برسانند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...