رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
 • کد خبر : 3903
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بیا تاگل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم
به بهانه روزنامه شدن روژان

بیا تاگل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم

با عرض سلام و احترام خدمت خوانندگان ارجمند و آرزوی تداوم خرمی بهار در نهاد و نهان شما عزیزان. همانطور که در واپسین ایام سال گذشته به اطلاع رساندیم مصمم هستیم که در سال جاری روژان را از قالب هفته‌نامه در آورده و در قواره روزنامه خدمتتان ارائه دهیم؛ به دیگر سخن «روژان» را «روژانه» […]

با عرض سلام و احترام خدمت خوانندگان ارجمند و آرزوی تداوم خرمی بهار در نهاد و نهان شما عزیزان.
همانطور که در واپسین ایام سال گذشته به اطلاع رساندیم مصمم هستیم که در سال جاری روژان را از قالب هفته‌نامه در آورده و در قواره روزنامه خدمتتان ارائه دهیم؛ به دیگر سخن «روژان» را «روژانه» کنیم این خواست از دو خواستگاه نشأت گرفته است: نخست کثرت مطالب و موضوع‌هایی که روزانه در سطح استان مطرح می‌شود و ضرورت دارد مردم از آن مطلع گردند و سپس وجوب ابراز نظر همگان در جهت بهبود روند امور این دو ویژگی از بنیان‌های اصلی دموکراسی و حقوق شهروندی است که دوام و قوام جامعه سالم به آن بستگی دارد.
پر واضح است که پای گذاشتن در این مسیر و طی طریق کردن چندان آسان هم نیست؛ بخصوص اینکه امکانات مادی معنوی و نیروی انسانی ما در روژان همان است که قبلاً بوده کما اینکه به فعلیت رساندن این مهم که خودرا متعهد به اجرایش کرده‌ایم نیاز به توانی بیشتر دارد که صادقانه اعتراف می‌کنیم در حال حاضر نداریم اما یک بارقه امید ما را تشویق به  تقبل این مسئولیت کرده است و آن حمایت و هدایت شما خوانندگان عزیز است که تاکنون شامل ما بوده و رجای واثق داریم که ادامه خواهد داشت. این اطمینان از شناختی است که از رفعت فرهنگ وادب در این سامان داریم. خواهران وبرادران ما در استان که به زیور عقل آراسته و به زینت علم پیراسته‌اند و در فضای فرهنگی کردستان نشو و نما کرده‌اند و دل به آگاهی صفا و دیده به دانایی جلا داده‌اند و آزادگی را در اوج بنموده‌اند، می‌خواهند  در این برهه از زمان و در این موقعیت در مکان خاک و خلق خویش را در بستر تعالی رهنمون و ره پیشرفت را هموار نمایند و ضرورت تحقق چنین شرایطی اتخاذ موضع حال و قال است که از حال آگاه شد و از قال آگاهی دادن است که نشریه هم منبع آگاهی است و هم میدانی برای آگاهی دادن. روژان نخستین نشریه ای است که با هدف روزنامه شدن در کردستان گام در ره نهاده است؛ لذا بنارا بر آن داریم که سنگ نخست بنای این مبنا را به عنوان روزنامه کار بگذاریم و تکمیل و آرایش و پیرایشش را به شما خوانندگان کردستانی بسپاریم که خاک وخلقش از برای ما مقدس و محترم است. از آنجا که چونان همیشه با شما از در صداقت و صراحت سخن گفته‌ایم اینک نیز بر همان سیاق بوده عرض می‌کنیم با توجه به تازگی کار و کسر امکانات در آغاز ره هفته‌ای 2 شماره تقدیمتان می‌کنیم تا با تجربه عینی آزمون وخطا گام به گام پیش برویم و در بستر سیر، خویشتن را مهیای ایفای مسئولیت موعود بنماییم. از سنت های معمول ولی انکار شده در این استان غریبه بودن مسئولان در قبال نشریات است و هر زمان که خواسته باشند با رسانه مألوف شوند چشم انتظار تمجید و تعریف هستند که این شیوه در واقع بلندگو شدن است که دادش برای دیگران و دردش از برای نشریه است. ما نمی‌خواهیم منادی هیچ‌کس باشیم و به درد وابستگی مبتلا شویم. موضع ما مردمی بودن و برای مردم نوشتن است و در مقام نشریه روزانه از مقامات می‌خواهیم که عملکردهایشان را با مردم در میان بگذارند تا همگان بدانند که وظیفه‌دارانی که قانون آنها را مکلف به ایفای مسئولیت کرده و اختیار داده و از بیت‌االمال معاش و مستمری آنها را تأمین کرده تا چه حد بر قیدی که به عهده‌شان گذاشته شده متعهد و مصر هستند. سکوت و سکون در این طریق کوتاهی و کاهلی در پیمودن طریق است که جامعه باید از آن مطلع شود و نشریه بهترین تجلیگاه این بالندگی و ساییدگی است؛ اینجاست که نقش خواننده در هدایت و حمایت از نشریه خودنمایی می‌کند. شما عزیزان با پرس و جو از ما بخواهید که مسئولان جوابگوی هر آنچه که در نظر دارید باشند تا ما به نام شما و از طرف شما پیگیر مطالب باشیم و صفحات خود را به مطلوبتان مبدل کنیم و سنت ناحسنه جوابگو نبودن را از صفحه ضمیر مسئولان زدوده و ضرورت جواب دادن به مردم را ملکه ذهن آنان کنیم.
با چنان افکار و آرمانی به میدانی نه چندان هموار وارد شده‌ایم و نیز می‌دانیم که اگر بتوانیم مقبولتان باشیم مسیرمان هموار و  شما همیارمان خواهید بود. در آغاز ره بیش از این به خود اجازه سخن نمی‌دهیم آنچه که ضرورت تکرار دارد تمنا از شما برای همکاری با روژان و یاری رسانی فکری و قلمی است که از شماییم و برای شما قلم می‌زنیم و آرزو می‌کنیم مقبول نظر شما باشیم.

مریوان ـ ناصر کانی‌سانانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...