رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
 • کد خبر : 3903
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بیا تاگل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم
به بهانه روزنامه شدن روژان

بیا تاگل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم

با عرض سلام و احترام خدمت خوانندگان ارجمند و آرزوی تداوم خرمی بهار در نهاد و نهان شما عزیزان. همانطور که در واپسین ایام سال گذشته به اطلاع رساندیم مصمم هستیم که در سال جاری روژان را از قالب هفته‌نامه در آورده و در قواره روزنامه خدمتتان ارائه دهیم؛ به دیگر سخن «روژان» را «روژانه» […]

با عرض سلام و احترام خدمت خوانندگان ارجمند و آرزوی تداوم خرمی بهار در نهاد و نهان شما عزیزان.
همانطور که در واپسین ایام سال گذشته به اطلاع رساندیم مصمم هستیم که در سال جاری روژان را از قالب هفته‌نامه در آورده و در قواره روزنامه خدمتتان ارائه دهیم؛ به دیگر سخن «روژان» را «روژانه» کنیم این خواست از دو خواستگاه نشأت گرفته است: نخست کثرت مطالب و موضوع‌هایی که روزانه در سطح استان مطرح می‌شود و ضرورت دارد مردم از آن مطلع گردند و سپس وجوب ابراز نظر همگان در جهت بهبود روند امور این دو ویژگی از بنیان‌های اصلی دموکراسی و حقوق شهروندی است که دوام و قوام جامعه سالم به آن بستگی دارد.
پر واضح است که پای گذاشتن در این مسیر و طی طریق کردن چندان آسان هم نیست؛ بخصوص اینکه امکانات مادی معنوی و نیروی انسانی ما در روژان همان است که قبلاً بوده کما اینکه به فعلیت رساندن این مهم که خودرا متعهد به اجرایش کرده‌ایم نیاز به توانی بیشتر دارد که صادقانه اعتراف می‌کنیم در حال حاضر نداریم اما یک بارقه امید ما را تشویق به  تقبل این مسئولیت کرده است و آن حمایت و هدایت شما خوانندگان عزیز است که تاکنون شامل ما بوده و رجای واثق داریم که ادامه خواهد داشت. این اطمینان از شناختی است که از رفعت فرهنگ وادب در این سامان داریم. خواهران وبرادران ما در استان که به زیور عقل آراسته و به زینت علم پیراسته‌اند و در فضای فرهنگی کردستان نشو و نما کرده‌اند و دل به آگاهی صفا و دیده به دانایی جلا داده‌اند و آزادگی را در اوج بنموده‌اند، می‌خواهند  در این برهه از زمان و در این موقعیت در مکان خاک و خلق خویش را در بستر تعالی رهنمون و ره پیشرفت را هموار نمایند و ضرورت تحقق چنین شرایطی اتخاذ موضع حال و قال است که از حال آگاه شد و از قال آگاهی دادن است که نشریه هم منبع آگاهی است و هم میدانی برای آگاهی دادن. روژان نخستین نشریه ای است که با هدف روزنامه شدن در کردستان گام در ره نهاده است؛ لذا بنارا بر آن داریم که سنگ نخست بنای این مبنا را به عنوان روزنامه کار بگذاریم و تکمیل و آرایش و پیرایشش را به شما خوانندگان کردستانی بسپاریم که خاک وخلقش از برای ما مقدس و محترم است. از آنجا که چونان همیشه با شما از در صداقت و صراحت سخن گفته‌ایم اینک نیز بر همان سیاق بوده عرض می‌کنیم با توجه به تازگی کار و کسر امکانات در آغاز ره هفته‌ای ۲ شماره تقدیمتان می‌کنیم تا با تجربه عینی آزمون وخطا گام به گام پیش برویم و در بستر سیر، خویشتن را مهیای ایفای مسئولیت موعود بنماییم. از سنت های معمول ولی انکار شده در این استان غریبه بودن مسئولان در قبال نشریات است و هر زمان که خواسته باشند با رسانه مألوف شوند چشم انتظار تمجید و تعریف هستند که این شیوه در واقع بلندگو شدن است که دادش برای دیگران و دردش از برای نشریه است. ما نمی‌خواهیم منادی هیچ‌کس باشیم و به درد وابستگی مبتلا شویم. موضع ما مردمی بودن و برای مردم نوشتن است و در مقام نشریه روزانه از مقامات می‌خواهیم که عملکردهایشان را با مردم در میان بگذارند تا همگان بدانند که وظیفه‌دارانی که قانون آنها را مکلف به ایفای مسئولیت کرده و اختیار داده و از بیت‌االمال معاش و مستمری آنها را تأمین کرده تا چه حد بر قیدی که به عهده‌شان گذاشته شده متعهد و مصر هستند. سکوت و سکون در این طریق کوتاهی و کاهلی در پیمودن طریق است که جامعه باید از آن مطلع شود و نشریه بهترین تجلیگاه این بالندگی و ساییدگی است؛ اینجاست که نقش خواننده در هدایت و حمایت از نشریه خودنمایی می‌کند. شما عزیزان با پرس و جو از ما بخواهید که مسئولان جوابگوی هر آنچه که در نظر دارید باشند تا ما به نام شما و از طرف شما پیگیر مطالب باشیم و صفحات خود را به مطلوبتان مبدل کنیم و سنت ناحسنه جوابگو نبودن را از صفحه ضمیر مسئولان زدوده و ضرورت جواب دادن به مردم را ملکه ذهن آنان کنیم.
با چنان افکار و آرمانی به میدانی نه چندان هموار وارد شده‌ایم و نیز می‌دانیم که اگر بتوانیم مقبولتان باشیم مسیرمان هموار و  شما همیارمان خواهید بود. در آغاز ره بیش از این به خود اجازه سخن نمی‌دهیم آنچه که ضرورت تکرار دارد تمنا از شما برای همکاری با روژان و یاری رسانی فکری و قلمی است که از شماییم و برای شما قلم می‌زنیم و آرزو می‌کنیم مقبول نظر شما باشیم.

مریوان ـ ناصر کانی‌سانانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.