رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۸
 • کد خبر : 3903
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بیا تاگل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم
به بهانه روزنامه شدن روژان

بیا تاگل بر افشانیم و می در ساغر اندازیم

با عرض سلام و احترام خدمت خوانندگان ارجمند و آرزوی تداوم خرمی بهار در نهاد و نهان شما عزیزان. همانطور که در واپسین ایام سال گذشته به اطلاع رساندیم مصمم هستیم که در سال جاری روژان را از قالب هفته‌نامه در آورده و در قواره روزنامه خدمتتان ارائه دهیم؛ به دیگر سخن «روژان» را «روژانه» […]

با عرض سلام و احترام خدمت خوانندگان ارجمند و آرزوی تداوم خرمی بهار در نهاد و نهان شما عزیزان.
همانطور که در واپسین ایام سال گذشته به اطلاع رساندیم مصمم هستیم که در سال جاری روژان را از قالب هفته‌نامه در آورده و در قواره روزنامه خدمتتان ارائه دهیم؛ به دیگر سخن «روژان» را «روژانه» کنیم این خواست از دو خواستگاه نشأت گرفته است: نخست کثرت مطالب و موضوع‌هایی که روزانه در سطح استان مطرح می‌شود و ضرورت دارد مردم از آن مطلع گردند و سپس وجوب ابراز نظر همگان در جهت بهبود روند امور این دو ویژگی از بنیان‌های اصلی دموکراسی و حقوق شهروندی است که دوام و قوام جامعه سالم به آن بستگی دارد.
پر واضح است که پای گذاشتن در این مسیر و طی طریق کردن چندان آسان هم نیست؛ بخصوص اینکه امکانات مادی معنوی و نیروی انسانی ما در روژان همان است که قبلاً بوده کما اینکه به فعلیت رساندن این مهم که خودرا متعهد به اجرایش کرده‌ایم نیاز به توانی بیشتر دارد که صادقانه اعتراف می‌کنیم در حال حاضر نداریم اما یک بارقه امید ما را تشویق به  تقبل این مسئولیت کرده است و آن حمایت و هدایت شما خوانندگان عزیز است که تاکنون شامل ما بوده و رجای واثق داریم که ادامه خواهد داشت. این اطمینان از شناختی است که از رفعت فرهنگ وادب در این سامان داریم. خواهران وبرادران ما در استان که به زیور عقل آراسته و به زینت علم پیراسته‌اند و در فضای فرهنگی کردستان نشو و نما کرده‌اند و دل به آگاهی صفا و دیده به دانایی جلا داده‌اند و آزادگی را در اوج بنموده‌اند، می‌خواهند  در این برهه از زمان و در این موقعیت در مکان خاک و خلق خویش را در بستر تعالی رهنمون و ره پیشرفت را هموار نمایند و ضرورت تحقق چنین شرایطی اتخاذ موضع حال و قال است که از حال آگاه شد و از قال آگاهی دادن است که نشریه هم منبع آگاهی است و هم میدانی برای آگاهی دادن. روژان نخستین نشریه ای است که با هدف روزنامه شدن در کردستان گام در ره نهاده است؛ لذا بنارا بر آن داریم که سنگ نخست بنای این مبنا را به عنوان روزنامه کار بگذاریم و تکمیل و آرایش و پیرایشش را به شما خوانندگان کردستانی بسپاریم که خاک وخلقش از برای ما مقدس و محترم است. از آنجا که چونان همیشه با شما از در صداقت و صراحت سخن گفته‌ایم اینک نیز بر همان سیاق بوده عرض می‌کنیم با توجه به تازگی کار و کسر امکانات در آغاز ره هفته‌ای ۲ شماره تقدیمتان می‌کنیم تا با تجربه عینی آزمون وخطا گام به گام پیش برویم و در بستر سیر، خویشتن را مهیای ایفای مسئولیت موعود بنماییم. از سنت های معمول ولی انکار شده در این استان غریبه بودن مسئولان در قبال نشریات است و هر زمان که خواسته باشند با رسانه مألوف شوند چشم انتظار تمجید و تعریف هستند که این شیوه در واقع بلندگو شدن است که دادش برای دیگران و دردش از برای نشریه است. ما نمی‌خواهیم منادی هیچ‌کس باشیم و به درد وابستگی مبتلا شویم. موضع ما مردمی بودن و برای مردم نوشتن است و در مقام نشریه روزانه از مقامات می‌خواهیم که عملکردهایشان را با مردم در میان بگذارند تا همگان بدانند که وظیفه‌دارانی که قانون آنها را مکلف به ایفای مسئولیت کرده و اختیار داده و از بیت‌االمال معاش و مستمری آنها را تأمین کرده تا چه حد بر قیدی که به عهده‌شان گذاشته شده متعهد و مصر هستند. سکوت و سکون در این طریق کوتاهی و کاهلی در پیمودن طریق است که جامعه باید از آن مطلع شود و نشریه بهترین تجلیگاه این بالندگی و ساییدگی است؛ اینجاست که نقش خواننده در هدایت و حمایت از نشریه خودنمایی می‌کند. شما عزیزان با پرس و جو از ما بخواهید که مسئولان جوابگوی هر آنچه که در نظر دارید باشند تا ما به نام شما و از طرف شما پیگیر مطالب باشیم و صفحات خود را به مطلوبتان مبدل کنیم و سنت ناحسنه جوابگو نبودن را از صفحه ضمیر مسئولان زدوده و ضرورت جواب دادن به مردم را ملکه ذهن آنان کنیم.
با چنان افکار و آرمانی به میدانی نه چندان هموار وارد شده‌ایم و نیز می‌دانیم که اگر بتوانیم مقبولتان باشیم مسیرمان هموار و  شما همیارمان خواهید بود. در آغاز ره بیش از این به خود اجازه سخن نمی‌دهیم آنچه که ضرورت تکرار دارد تمنا از شما برای همکاری با روژان و یاری رسانی فکری و قلمی است که از شماییم و برای شما قلم می‌زنیم و آرزو می‌کنیم مقبول نظر شما باشیم.

مریوان ـ ناصر کانی‌سانانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...