رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۵
 • کد خبر : 3928
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برنامه نوروزی و امید به تغییر رویکرد فرهنگی

کورد در تعریف از ملت، تعیین جغرافیای زیست انسانی، معادلات انسانی و مناسبات فرهنگی دنیا در ردیف ملل دارای هویت فرهنگی و ماهیت نژادی خاص قرار دارد و اصالتش ریشه در ویژگی‌های منحصر به فرد خویش مثل زبان، تاریخ، تبار مشترک، لباس، آداب و رسوم و لباس دارد که این خصایص سبب شکل گیری حقوق […]

کورد در تعریف از ملت، تعیین جغرافیای زیست انسانی، معادلات انسانی و مناسبات فرهنگی دنیا در ردیف ملل دارای هویت فرهنگی و ماهیت نژادی خاص قرار دارد و اصالتش ریشه در ویژگی‌های منحصر به فرد خویش مثل زبان، تاریخ، تبار مشترک، لباس، آداب و رسوم و لباس دارد که این خصایص سبب شکل گیری حقوق ملیتی در مناسبات انسانی و مطالبات ویژه در میان کوردها شده است.
مطالبات فرهنگی در صدر خواسته‌های کوردها قرار گرفته و همواره در طرح نظری و تعقیب سیاسی حقوق خویش، به رسمیت شناختن اصالت فرهنگی و رعایت سهم از فعالیت‌ها و تقسیم توزیع امکانات این حوزه در ردیف اولین خواسته‌های آنان بوده است تا جایی که اگر ماهیت نژادی و هویت فرهنگی کورد در مناسبات حاکمیتی و رفتارهای حکومتی به رسمیت شناخته شود بسیاری از موانع و مشکلات مذاکره و مطالبه حل می‌شود.
عامل اصلی پیوستن کوردها به انقلاب ۵۷، تلاش رژیم پهلوی برای نابودی اصالت هویتی این ملت بود به طوری که پا به پای سایر هموطنان با رژیم گذشته مبارزه نموده و تاوان دادند اما بعد از اتمام عمر نظام شاهنشاهی به علت بروز شکاف سیاسی بین کورد و حاکمیت کورد در حاشیه قدرت قرار گرفت و هم رزمان قبلی در مقابل همدیگر ایستادند که تا کنون هم ادامه دارد.
اما در این شرایط مطالبات فرهنگی کورد از حاکمیت صف خود را از خواسته‌های سیاسی جدا کرده و جبهه‌ای با حضور چهره‌های فرهنگی در مناطق کوردنشین شکل گرفت که به روش‌های مختلف در این راستا فعالیت نمودند که در جای خود تبعات مثبتی در زمینه تقویت و ترویج فرهنگ کورد و خروج این حوزه از دایره تقابل‌های سیاسی ایران داشت.
صدور مجوز برای فعالیت انجمن‌های فرهنگی ادبی، چاپ کتب و نشریات کوردی و شکل گیری انتشارات صلاح الدین ایوبی نتیجه این رفتار و تعامل حاکمیت با کوردها بود که اگر تحت تاثیر افکار تنگ نظرانه ناشی از نگرش مغرضانه برخی افراد قرار نمی‌گرفت و گسترش کمی و کیفی این روند ادامه می‌یافت بسیاری از مسائل و فاصله‌ها از بین میرفت و امروز شاهد همبستگی ملی بیشتری می‌بودیم.
بر این اساس باید واقعیت قدرت دیپلوماسی غیر سیاسی و غیر حکومتی در افزایش مهر انسانی و ارتقاء سطح همزیستی مسالمت آمیز پذیرفته و کورد و حاکمیت در این راستا اقدامات استراتژیک و فعالیت‌های کارکردی بیشتری به خرج دهند و فرهنگ را اولویت اصلی برای حل موانع وحدت ملی قرار دهند.
در زمان استانداری محمد رضا رحیمی کنگره فرزانگان کورد با حضور نخبگان داخلی و خارجی و کورد شناسان معتبر برگزار شد که در جای خود توانست نقش بزرگی در کاهش فاصله کورد و حاکمیت ایفا کند و تبعات مثبت آن بعد از ۲۰ سال هنوز هم ادامه دارد و توقع بود تا اینگونه اقدامات ادامه یابد اما تکراری با کاهش کیفیت داشت که نتوانست نقش ساختار شکنانه و رضایت بخش بازی کند. معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج در روز نوروز با اخذ مجوز از نهادهای حکومتی و حمایت استاندار اقدام به برگزاری برنامه نوروز در ورزشگاه ۱۲ گولان با حضور مسئولین ارشد استان نمود که با استقبال پرشور مردم مواجه و بازتاب رسانه‌ای زیادی در خبرگزاری‌های داخلی و خارجی داشت تا جایی که می‌توان آن را در ردیف اقدامات استراتژیک فرهنگی کشور در مناطق کوردنشین قرار داد و تبعات آن را باید همسان با کنگره فرزانگان کورد در نظر گرفت و امید است تا استراتژیست‌های حکومت این برنامه را زیرساخت تغییر در رویکرد فرهنگی و اقدامات بیشتر و بهتر قرار داده و از این طریق قوانین نوشته و رویکردهای تنگ نظرانه مغایر وحدت ملی برخی افراد را از مناسبات داخلی بردارند و شاهد بهره‌گیری از دیپلوماسی غیر سیاسی و غیر حکومتی در تحقق مطالبات کوردی و کاهش فاصله‌های موجود در مناسبات ملی باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...