رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۵
 • کد خبر : 3928
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برنامه نوروزی و امید به تغییر رویکرد فرهنگی

کورد در تعریف از ملت، تعیین جغرافیای زیست انسانی، معادلات انسانی و مناسبات فرهنگی دنیا در ردیف ملل دارای هویت فرهنگی و ماهیت نژادی خاص قرار دارد و اصالتش ریشه در ویژگی‌های منحصر به فرد خویش مثل زبان، تاریخ، تبار مشترک، لباس، آداب و رسوم و لباس دارد که این خصایص سبب شکل گیری حقوق […]

کورد در تعریف از ملت، تعیین جغرافیای زیست انسانی، معادلات انسانی و مناسبات فرهنگی دنیا در ردیف ملل دارای هویت فرهنگی و ماهیت نژادی خاص قرار دارد و اصالتش ریشه در ویژگی‌های منحصر به فرد خویش مثل زبان، تاریخ، تبار مشترک، لباس، آداب و رسوم و لباس دارد که این خصایص سبب شکل گیری حقوق ملیتی در مناسبات انسانی و مطالبات ویژه در میان کوردها شده است.
مطالبات فرهنگی در صدر خواسته‌های کوردها قرار گرفته و همواره در طرح نظری و تعقیب سیاسی حقوق خویش، به رسمیت شناختن اصالت فرهنگی و رعایت سهم از فعالیت‌ها و تقسیم توزیع امکانات این حوزه در ردیف اولین خواسته‌های آنان بوده است تا جایی که اگر ماهیت نژادی و هویت فرهنگی کورد در مناسبات حاکمیتی و رفتارهای حکومتی به رسمیت شناخته شود بسیاری از موانع و مشکلات مذاکره و مطالبه حل می‌شود.
عامل اصلی پیوستن کوردها به انقلاب ۵۷، تلاش رژیم پهلوی برای نابودی اصالت هویتی این ملت بود به طوری که پا به پای سایر هموطنان با رژیم گذشته مبارزه نموده و تاوان دادند اما بعد از اتمام عمر نظام شاهنشاهی به علت بروز شکاف سیاسی بین کورد و حاکمیت کورد در حاشیه قدرت قرار گرفت و هم رزمان قبلی در مقابل همدیگر ایستادند که تا کنون هم ادامه دارد.
اما در این شرایط مطالبات فرهنگی کورد از حاکمیت صف خود را از خواسته‌های سیاسی جدا کرده و جبهه‌ای با حضور چهره‌های فرهنگی در مناطق کوردنشین شکل گرفت که به روش‌های مختلف در این راستا فعالیت نمودند که در جای خود تبعات مثبتی در زمینه تقویت و ترویج فرهنگ کورد و خروج این حوزه از دایره تقابل‌های سیاسی ایران داشت.
صدور مجوز برای فعالیت انجمن‌های فرهنگی ادبی، چاپ کتب و نشریات کوردی و شکل گیری انتشارات صلاح الدین ایوبی نتیجه این رفتار و تعامل حاکمیت با کوردها بود که اگر تحت تاثیر افکار تنگ نظرانه ناشی از نگرش مغرضانه برخی افراد قرار نمی‌گرفت و گسترش کمی و کیفی این روند ادامه می‌یافت بسیاری از مسائل و فاصله‌ها از بین میرفت و امروز شاهد همبستگی ملی بیشتری می‌بودیم.
بر این اساس باید واقعیت قدرت دیپلوماسی غیر سیاسی و غیر حکومتی در افزایش مهر انسانی و ارتقاء سطح همزیستی مسالمت آمیز پذیرفته و کورد و حاکمیت در این راستا اقدامات استراتژیک و فعالیت‌های کارکردی بیشتری به خرج دهند و فرهنگ را اولویت اصلی برای حل موانع وحدت ملی قرار دهند.
در زمان استانداری محمد رضا رحیمی کنگره فرزانگان کورد با حضور نخبگان داخلی و خارجی و کورد شناسان معتبر برگزار شد که در جای خود توانست نقش بزرگی در کاهش فاصله کورد و حاکمیت ایفا کند و تبعات مثبت آن بعد از ۲۰ سال هنوز هم ادامه دارد و توقع بود تا اینگونه اقدامات ادامه یابد اما تکراری با کاهش کیفیت داشت که نتوانست نقش ساختار شکنانه و رضایت بخش بازی کند. معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج در روز نوروز با اخذ مجوز از نهادهای حکومتی و حمایت استاندار اقدام به برگزاری برنامه نوروز در ورزشگاه ۱۲ گولان با حضور مسئولین ارشد استان نمود که با استقبال پرشور مردم مواجه و بازتاب رسانه‌ای زیادی در خبرگزاری‌های داخلی و خارجی داشت تا جایی که می‌توان آن را در ردیف اقدامات استراتژیک فرهنگی کشور در مناطق کوردنشین قرار داد و تبعات آن را باید همسان با کنگره فرزانگان کورد در نظر گرفت و امید است تا استراتژیست‌های حکومت این برنامه را زیرساخت تغییر در رویکرد فرهنگی و اقدامات بیشتر و بهتر قرار داده و از این طریق قوانین نوشته و رویکردهای تنگ نظرانه مغایر وحدت ملی برخی افراد را از مناسبات داخلی بردارند و شاهد بهره‌گیری از دیپلوماسی غیر سیاسی و غیر حکومتی در تحقق مطالبات کوردی و کاهش فاصله‌های موجود در مناسبات ملی باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...