رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۵
 • کد خبر : 3928
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : برنامه نوروزی و امید به تغییر رویکرد فرهنگی

کورد در تعریف از ملت، تعیین جغرافیای زیست انسانی، معادلات انسانی و مناسبات فرهنگی دنیا در ردیف ملل دارای هویت فرهنگی و ماهیت نژادی خاص قرار دارد و اصالتش ریشه در ویژگی‌های منحصر به فرد خویش مثل زبان، تاریخ، تبار مشترک، لباس، آداب و رسوم و لباس دارد که این خصایص سبب شکل گیری حقوق […]

کورد در تعریف از ملت، تعیین جغرافیای زیست انسانی، معادلات انسانی و مناسبات فرهنگی دنیا در ردیف ملل دارای هویت فرهنگی و ماهیت نژادی خاص قرار دارد و اصالتش ریشه در ویژگی‌های منحصر به فرد خویش مثل زبان، تاریخ، تبار مشترک، لباس، آداب و رسوم و لباس دارد که این خصایص سبب شکل گیری حقوق ملیتی در مناسبات انسانی و مطالبات ویژه در میان کوردها شده است.
مطالبات فرهنگی در صدر خواسته‌های کوردها قرار گرفته و همواره در طرح نظری و تعقیب سیاسی حقوق خویش، به رسمیت شناختن اصالت فرهنگی و رعایت سهم از فعالیت‌ها و تقسیم توزیع امکانات این حوزه در ردیف اولین خواسته‌های آنان بوده است تا جایی که اگر ماهیت نژادی و هویت فرهنگی کورد در مناسبات حاکمیتی و رفتارهای حکومتی به رسمیت شناخته شود بسیاری از موانع و مشکلات مذاکره و مطالبه حل می‌شود.
عامل اصلی پیوستن کوردها به انقلاب ۵۷، تلاش رژیم پهلوی برای نابودی اصالت هویتی این ملت بود به طوری که پا به پای سایر هموطنان با رژیم گذشته مبارزه نموده و تاوان دادند اما بعد از اتمام عمر نظام شاهنشاهی به علت بروز شکاف سیاسی بین کورد و حاکمیت کورد در حاشیه قدرت قرار گرفت و هم رزمان قبلی در مقابل همدیگر ایستادند که تا کنون هم ادامه دارد.
اما در این شرایط مطالبات فرهنگی کورد از حاکمیت صف خود را از خواسته‌های سیاسی جدا کرده و جبهه‌ای با حضور چهره‌های فرهنگی در مناطق کوردنشین شکل گرفت که به روش‌های مختلف در این راستا فعالیت نمودند که در جای خود تبعات مثبتی در زمینه تقویت و ترویج فرهنگ کورد و خروج این حوزه از دایره تقابل‌های سیاسی ایران داشت.
صدور مجوز برای فعالیت انجمن‌های فرهنگی ادبی، چاپ کتب و نشریات کوردی و شکل گیری انتشارات صلاح الدین ایوبی نتیجه این رفتار و تعامل حاکمیت با کوردها بود که اگر تحت تاثیر افکار تنگ نظرانه ناشی از نگرش مغرضانه برخی افراد قرار نمی‌گرفت و گسترش کمی و کیفی این روند ادامه می‌یافت بسیاری از مسائل و فاصله‌ها از بین میرفت و امروز شاهد همبستگی ملی بیشتری می‌بودیم.
بر این اساس باید واقعیت قدرت دیپلوماسی غیر سیاسی و غیر حکومتی در افزایش مهر انسانی و ارتقاء سطح همزیستی مسالمت آمیز پذیرفته و کورد و حاکمیت در این راستا اقدامات استراتژیک و فعالیت‌های کارکردی بیشتری به خرج دهند و فرهنگ را اولویت اصلی برای حل موانع وحدت ملی قرار دهند.
در زمان استانداری محمد رضا رحیمی کنگره فرزانگان کورد با حضور نخبگان داخلی و خارجی و کورد شناسان معتبر برگزار شد که در جای خود توانست نقش بزرگی در کاهش فاصله کورد و حاکمیت ایفا کند و تبعات مثبت آن بعد از ۲۰ سال هنوز هم ادامه دارد و توقع بود تا اینگونه اقدامات ادامه یابد اما تکراری با کاهش کیفیت داشت که نتوانست نقش ساختار شکنانه و رضایت بخش بازی کند. معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری سنندج در روز نوروز با اخذ مجوز از نهادهای حکومتی و حمایت استاندار اقدام به برگزاری برنامه نوروز در ورزشگاه ۱۲ گولان با حضور مسئولین ارشد استان نمود که با استقبال پرشور مردم مواجه و بازتاب رسانه‌ای زیادی در خبرگزاری‌های داخلی و خارجی داشت تا جایی که می‌توان آن را در ردیف اقدامات استراتژیک فرهنگی کشور در مناطق کوردنشین قرار داد و تبعات آن را باید همسان با کنگره فرزانگان کورد در نظر گرفت و امید است تا استراتژیست‌های حکومت این برنامه را زیرساخت تغییر در رویکرد فرهنگی و اقدامات بیشتر و بهتر قرار داده و از این طریق قوانین نوشته و رویکردهای تنگ نظرانه مغایر وحدت ملی برخی افراد را از مناسبات داخلی بردارند و شاهد بهره‌گیری از دیپلوماسی غیر سیاسی و غیر حکومتی در تحقق مطالبات کوردی و کاهش فاصله‌های موجود در مناسبات ملی باشیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...