رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۵
 • کد خبر : 3930
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نیاز به تحمیل نیست اگر…

رهبر انقلاب امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نام نهادند؛ کالایی که در نگاه اول نتوانسته در بازار رقابت با کالاهای خارجی نام و نشانی برای خود دست و پا کند. یکی از مشکلات عمده امروز کشور اشتغال و رکود است که حل آن در گرو تقویت بنیه تولید داخلی است. هرچقدر واردات کنیم در واقع […]

رهبر انقلاب امسال را سال حمایت از کالای ایرانی نام نهادند؛ کالایی که در نگاه اول نتوانسته در بازار رقابت با کالاهای خارجی نام و نشانی برای خود دست و پا کند. یکی از مشکلات عمده امروز کشور اشتغال و رکود است که حل آن در گرو تقویت بنیه تولید داخلی است. هرچقدر واردات کنیم در واقع برای بیگانگان کار، اشتغال و رونق ایجاد کرده‌ایم حال آنکه باید برای خودمان فکر و تدبیری داشته باشیم.
دولت باید برنامه‌ریزی کند تا ورود کالای خارجی ازکانال‌های غیرمجاز و غیر قانونی انجام نشود، ضمن آنکه از مبادی قانونی نیز فقط مواد اولیه و کالاهایی باید حق ورود به کشور داشته باشند که تولید داخلی در آن حوزه‌ها انجام نمی‌شود.
اگر خانواده‌ها از بیکاری جوان‌هایشان گله دارند باید به این حقیقت بیاندیشند که تنها راه حل مشکل اشتغال فرزندانشان تقویت تولید داخلی است چون در این صورت چرخ کارخانه‌ها به گردش در می‌آید و برای آنکه ظرفیت تولید را به حداکثر برسانند کارگر، کارمند و متخصص استخدام می‌کنند.
اما اقبال عمومی به تولیدات داخلی که امسال، محور نگاه کشور بدان معطوف شده در گرو شرایطی است که باید آن را برای ملت فراهم کرد. برای مصرف کالای داخلی باید فرهنگ سازی کرد؛ رادیو، تلویزیون، رسانه‌ها و مسئولان وظیفه دارند تلاش بیشتری کنند تا موانع برطرف گردد.
نکته دیگر آنکه دولت باید از تولید داخلی حمایت کند اما نه به صورت بی‌قید و بدون نظارت. حمایت دولت از کالای ایرانی باید به دور از شعار باشد. نمی‌توان در محافل عمومی، مساجد و ادارات بر منبر نشست و بر ضرورت خرید کالای ایرانی تاکید کرد اما خود در منزل از کالای خارجی استفاده کرد. نمی‌شود مردم را به خرید پراید تشویق کنیم اما خودمان با ماشین بنز، رفت و آمد کنیم. بنابر این در مرحله نخست تحقق شعار استفاده از تولید ایرانی پیش از اینکه وارد فاز اجرایی شود نیازمند اصلاح رفتارها به ویژه در بین مدیران و دست‌اندکاران حکومتی است.
نکته بعدی اهتمام به اصلاح روش‌های تولید یا همان استانداردسازی تولیدات است. اگر تولیدات داخلی با قیمتی مناسب عرضه شوند و استحکام و مرغوبیت داشته باشند نیازی به تبلیغ و تحمیل نیست، مردم برای خرید آن صف می‌بندند. متاسفانه در سال‌های گذشته واحدهای بنامی در عرصه تولید حضور داشتند که به تعطیلی کشیده شدند. تولیدکنندگان نیز مشکلات خاص خود دارند که نباید در حل آنها غفلت کرد. چرا باید بزرگترین واحد تولید بستنی در کردستان در آستانه تعطیلی قرار گیرد. نساجی کردستان به چه یرنوشتی گرفتار شد؟

اگر خدمات‌دهی و تسهیل‌گری دولت را شاه‌بیت رشد تولیدات داخلی و رونق بازار کار و اشتغال بدانیم باید بپذیریم که تا سیستم اجرایی یعنی دولت، خود را اصلاح نکند نظام بانکی در خدمت کار و تولید قرار نگیرد، مشکلات کارگری برطرف نشود و دولت به صورت جدی گام در این راه بر ندارد به رونق تولیدات داخلی و اشتغال و رفع معیشت مردم امیدی نیست.
مبادی ورودی کالاهای قاچاق حتما باید بسته شود، عده‌ای رانت‌خوار و سودجو به لطایف‌الحیلی می‌کوشند کالای خارجی وارد کشور کنند باید با آنها هر کسی که می خواهند باشند برخورد شود، رودربایستی نکنیم اگر من و فرزندم این کار را می‌کنیم، با من و فرزندم هم برخورد شود؛ در کنار مبارزه با قاچاق، واردات هم باید سامان پیدا کند تا به اقتصاد کشور لطمه نزند.
از دیگر اقداماتی که به رونق تولید کمک می‌کند بازنگری در مقررات مربوط به مالیات و بیمه است اول بگذاریم کارگاه تولیدی راه بیفتد بعد از آن مالیات ارزش افزوده بگیریم.
اگر کیفیت تولیدات را بالا ببریم و قیمتها متعارف باشد نیازی به تبلیغ نیست، مردم برای خرید به صف می‌ایستند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.