رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۲۰:۴۹
 • کد خبر : 3938
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نقش کوردها در احیای مرجعیت علمی ایران
در نشست هم اندیشی هنرمندان با استاندار مطرح شد

نقش کوردها در احیای مرجعیت علمی ایران

سنندج – خبرنگار روژان: نقش نویسندگان و مترجمین کورد در احیای تمدن و فرهنگ ایرانی را بی‌بدیل است؛ ترجمه قانون ابن سینا آنهم با آن استحکام معانی و مفاهیم که بارها مورد تایید رهبری قرار گرفته است توسط یکی از ادیبان کورد از مصادیق بارز این ادعاست چراکه علیرغم تاکیدات فراوان برای ترجمه این کتاب به عنوان سندی از سوابق علمی دانشمندان ایرانی، هیچ مترجمی در سطح کشور آنرا ترجمه نکرده بود.

جمعی از اصحاب فرهنگ و هنر کردستان در دیدار با استاندار، به مناسبت هفته هنر انقلاب، ضمن بیان دغدغه‌های خود خواستار اهتمام بیشتر دولت به توسعه زیرساختهای فرهنگی و توجه به استعدادها و نبوغ فرهنگی و هنری استان شدند.
مدیرمسوول روزنامه روژان در این نشست، با اشاره به نام‌گذاری کردستان به عنوان استان فرهنگی  اظهار کرد: هیچ‌گاه به صورت ریشه‌ای در مورد دلایل انتخاب این عنوان پرداخته نشده است.
سلیمان الله‌مرادی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب به واسطه اشرافیت عمیق به ظرفیت‌های استان، این عنوان را برای کردستان انتخاب کرده‌اند تصریح کرد: فلسفه این این نام‌گذاری وجود اسطوره‌های فرهنگی کردستان و نقش آنها در حفظ فرهنگ و احیای مرجعیت علمی ایران بوده است.
وی نقش نویسندگان و مترجمین کورد در احیای تمدن و فرهنگ ایرانی را بی‌بدیل دانست و افزود: ترجمه قانون ابن سینا آنهم با آن استحکام معانی و مفاهیم که بارها مورد تایید رهبری قرار گرفته است توسط عبدالرحمن شرفکندی (هه‌ژار) از مصادیق بارز این ادعاست چراکه علیرغم تاکیدات فراوان برای ترجمه این کتاب به عنوان سندی از سوابق علمی دانشمندان ایرانی، هیچ مترجمی در سطح کشور آنرا ترجمه نکرده بود.
وی یکی از مشکلات کردستان در بحث توسعه را وجود یک ذهنیت منفی در مورد استان در بین برخی هموطنان بیان کرد و اظهارداشت دولت باید با حمایت از هنرمندان و اهتمام به تولید آثار ادبی، سینمایی و هنری برای زدودن این زهنیت‌ها تلاش کند و دست هنرمندان استان را بگیرد. اینکه کردستان در احیای مرجعیت علمی ایران نقش داشته است مزیت بزرگی است که می‌تواند دست‌مایه تولیدات فاخر فرهنگی و هنری قرار گیرد.
مدیرمسوول روژان خاطرنشان ساخت: باید برای بسیاری از ملت ایران به ویژه آنانی که ذهنیت منفی از کردستان دارند این موضوع روشن شود که کردها در حفظ فرهنگ ایرانی و احیای مرجعیت علمی کشور پیشتاز بوده‌اند.
وی به نقش رسانه‌ها در تغییر این ذهنیت نیز اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی ما با مسوولان نیست مشکل با کسانی است که با وجود اینکه شاید در حاکمیت هم نباشند اما ذهنیتی کاملا منفی در مورد این استان دارند و تا این ذهنیت‌ها اصلاح نشود نمی‌توان در جذب سرمایه‌گذار و توسعه استان قدم اساسی برداشت.
وی با اشاره به یادداشتی از روزنامه روژان با عنوان «سخنی خودمانی با والی کردستان» به قلم آقای «ناصر کانی‌سانانی» که در آن به سخنان امیرنظام گروس والی ۱۳۰ سال قبل کردستان اشاره شده بود اظهار امیدواری کرد استاندار کنونی نیز به تبعیت از این بزرگ مرد دیار گروس، نان کردستانی را در دامن مردم استان بگذارد.
صابر میکاییلی رییس انجمن خوشنویسان استان کردستان نیز در این همایش با اشاره به اینکه آثار خوشنویسان کردستانی زینت‌بخش بسیاری از اماکن ملی ازجمله قبرننوشته حافظ در شیراز است گفت: متاسفانه آنگونه که شایسته است دولت دست هنرمندان را نمی گیرد.
وی برگزاری دومین دوسالانه خوشنویسی کوردی به نام ملا حسن حزین را در سنندج افتخاری بزرگ برای این استان دانست و افزود: تنها با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری است که می‌توان زیبایی‌های کردستان را به جهانیان نشان داد.
مسئول انجمن هنرهای نمایشی استان کردستان هم در این نشست با بیان اینکه ۱۵ سال از تخریب تالار فرهنگ سنندج می‌گذرد، اما هنوز به انمام نرسیده است.
وی افزود: کردستان دارای هنرمندانی است که نه تنها در سطح ملی بلکه در سطح بین‌المللی شناخته شده هستند با وجود این از کمترین حمایت برای فعالیت هنری برخورداند.
رستمی ادامه داد: توازن عادلانه امکانات فرهنگی و هنری درکردستان که رهبر معظم انقلاب به نام استان فرهنگ و هنر نامگذاری کردند، نسبت به سایر استان‌های کشور وجود ندارد.
وی با اشاره به اینکه اغلب مدیران، همواره اولویت را آب و جاده عنوان می‌کنند گفت: وقتی فرهنگ استفاده از منابع آبی و جاده وجود نداشته باشد اعتباراتی که در این حوزه‌ها هزینه می‌شود بی فایده است.
وی با بیان اینکه هنرمندان برای تولید آثار هنری و اجرای آن نیاز به حمایت دارند، افزود: متاسفانه فرهنگ وهنر ما فصلی شده و این در جشنوارههای مختلف تنها عرضه می‌شود و تولید و اجرای مستمر را در طول سال شاهد نیسیتم.
نقاش و پژوهشگر سنندجی هم تصریح کرد: ما در وضعیتی در جهان معاصر زندگی می‌کنیم که فرهنگ معاصر بسیار قدرتمندتر از آن چیزی است که تصورش را می‌توان کرد.
فردین صادق ایوبی گفت: غرب ۲۵۰۰ سال پشتوانه فلسفی  دارد لذا ورود به تاریخ غرب مسئله‌ای نیست که ملتی از آن روی برگرداند.
وی با اشاره به اینکه مواجه ما با غرب مستلزم خودآگاهی و شعور تاریخی است، افزود:  ما ایرانی‌ها در موقعیت حساسی هستیم و باید در جستجوی فضاهای گمشده در تاریخ ایران گذشته و حال باشیم.
وی با اشاره به اینکه ما باید بتوانیم بدرستی جهان امروز را تحلیل کنیم، بیان کرد: برخورد  ما با مدرنیته، برخوردی نبوده که حاصل تجربه تاریخی باشد.
صادق ایوبی عنوان کرد:  جهان معاصر بسیار حساس است و هرگونه تعللی از جانب ما کاری خواهد کرد که نسل‌های آینده  تفکرات ما را به گونه‌ای به توپ ببندند که اثری از آن نماند.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ پدیده‌ای نیست که در آن واحد جواب دهد گفت: تاکنون چندین مقاله خود را در حوزه فرهنگ و هنر استان در اختیار مدیران قرار داده اما در مقام عمل بدان توجه نشده است. وی گفت: از این به بعد ملاک سنجش حقیقت برای ما هنرمندان، عمل است نه شعار.
کامبیز کریمی، شاعر و نویسنده هم با بیان اینکه کردها در ایران بیشتر از حق قانونی خود، چیزی نمی‌خواهند گفت: زبان کردی دومین زبان کتابت در ایران است واین مهم نتیحه زحمات شعرا و نویسندگان و دیگر هنرمندان ما است.
وی بیان کرد: هر فردی استاندار کردستان شده به فراخور حال خود اقداماتی در حوزه فرهنگ و هنر انجام دادند ولی متاسفانه بعد از گذشت ۶ ماه از فعالیت استاندار جدید تاکنون استراتژی محکم و مشخصی در این حوزه از وی ندیده‌ایم.
کریمی با اشاره به اینکه یکی از رسالت‌های حاکمیت اجرای پروژه‌های فرهنگی و هنری است، بیان کرد: ما به اندازه سهم وحق خود نیاز به بازگشایی درهای ایران به سمت و سوی فرهنگ و هنر کردستان داریم و این مهم هم با همت مسئولان امکان پذیر است.
وی ادامه داد: جای بسی تاسف است که هیچ توزیع‌کننده‌ای در تهران کتاب کردی را توزیع نمی‌کند و هیچ سینمایی هم حاضر به اکران فیلم‌های کردی نیست.
آزاد محمدی از هنرمندان حوزه فیلمسازی در استان نیز، اظهار کرد: متاسفانه امروز کردستان شبیه جزیه‌ای است که دور آن را آب نامهربانی و غفلت مسوولان گرفته است.
وی تصریح کرد: ظرفیت‌های زیادی در کردستان وجود دارد اما نادیده گرفته می‌شوند، در حالی که باید ذخایر فرهنگی به صورت و شیوه ملموس به اثر مخاطب پسند تبدیل شود.
این فیلمساز کرد، خطاب به استاندار کردستان گفت: اگر می‌خواهید آسیب‌شناسی کنید به نظر من باید تئاتر و فیلم‌های مستند ببینید تا بدانید که مردم در اینجا به چه چیزی فکر می‌کنند.
وی دغدغه هنرمندان کردستانی را تکراری و جلسات این‌چنینی را بی‌حاصل دانست و گفت: متاسفانه در برنامه‌ریزی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان این مباحث مورد توجه قرار نمی‌گیرد و در نتیجه تغییری نمی‌بینیم.
اما زاهد کریمی دیگر هنرمند طنزپرداز کردستان با گله‌مندی از بی‌توجهی مسوولان به جامعه هنری استان، سخن گفت و گفت: هنرمندان باید بدانند که مسوولان نه گوش به حرف ما می‌دهند و نه کاری برای ما انجام خواهند داد.
وی خاطرنشان کرد: مسوولان دغدغه هنر و هنرمندان را ندارند و برای این ادعا شواهد زیادی از گله‌مندی مطرح شده همکاران تا خاک خوردن پروژه‌های نیمه تمام حوزه فرهنگ کردستان را داریم.
وی با اشاره به پروژه نیمه‌تمام مسکن هنرمندان و خبرنگاران، گفت: بیش از ۱۰ تا ۱۵ سال پیش زمانی که آقای نجار این پروژه را کلنگ‌زنی کرد گفت هنرمندان در عید پیش رو باید به خانه خود وارد شوند این وعده چرا تحقق پیدا نکرد.
وی خاطرنشان کرد: چه حرکتی برای هنرمندان انجام شده است، البته هنرمندان به راستی به زحمت‌هایی که آقای مرادی رئیس حوزه هنری کردستان و قلعه‌شاخانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان انجام داده‌اند واقف و قدردان تمام تلاش‌های آنان هستیم.
وی اضافه کرد: کدام مسوول توانسته است دردی از هنرمندان ما در عرصه ملی و استانی دوا کند، تنها یک سریال قرار است در کردستان ساخته شود که آن را به دست غیر بومی دادند.
وی اضافه کرد: با وجود این همه نخبه در کردستان برای ساخت این فیلم که حق فیلمسازان کردستان است توانایی و ظرفیت‌های بومی نادیده گرفته می‌شود که واقعا جای گله‌مندی دارد.
وی خطاب به استاندار کردستان با بیان اینکه چه میزان مرهم برای دردهای هنرمندان این استان و چه مقدار روغن برای چرخ اقتصاد زنگ‌زده این استان آورده‌اید، گفت: برای رفع مشکل بیکاری جوانان کردستان چه برنامه و اعتباری با خود آورید؟
وی افزود: مسوولان ما با این وضعیت چگونه شب‌هنگام راحت سر بر بالین می‌گذارند به راستی مسوولیت برای اکثر مسوولان ما در این استان فقط کت و شلواری است که به تن می‌کنند.
جعفر خانی هنرمند بیجاری نیز در این نشست اظهار کرد: متاسفانه دست‌های پنهان غیرهنری در عرصه هنر در سطح استان به ویژه در بیجار زیاد است که موجب سرکوب هنرمندان شده است.
وی خاطرنشان کرد: این دست‌های پنهان مانع رشد هنر در بیجار می‌شود این انتظار را از مسوولان داریم که یک بستر امن به لحاظ فکری و کاری برای هنرمندان ایجاد تا به راحتی بتوانند آثار فاخر تولید کنند.
مهدی احمدی رهبر ارکستر فیلارمونیک کردستان نیز در این جلسه با تاکید بر توجه هرچه بیشتر بر توسعه زیرساخت‌های حوزه هنر در استان، از اینکه استان فرهنگی کردستان برای اجرای برنامه‌های اوپرا یک سالن مجهز ندارد ابراز تاسف کرد.
وی خاطرنشان کرد: یکی از افتخارات ما این است که در غرب کشور دانشگاه موسیقی داریم باید به لحاظ ایجاد زیرساخت‌ها برای آن کم گذاشته نشود.
وی موسیقی با بیان اینکه فرهنگ و هنر پیشانی استان کردستان است، گفت: در طول چند سال اخیر کارهایی در این حوزه صورت گرفته، اما کم است و نیاز به کارهای جدی‌تری داریم.
سیدبهاءالدین حسینی دیگر هنرمند حوزه موسیقی کردستان نیز در این نشست، اظهار کرد: امروز شرایط استان نسبت به گذشته تغییر کرده و اکثر مسئولان ما بومی هستند و باید انها را در اجرای برنامه‌ها یاری دهیم چرا که اگر موفق نشوند آبروی مدیر کرد می‌رود.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگ ما را به اندازه‌ای کوچک کرده‌اند که تنها به کلاش، آش دوغ و کلانه خلاصه شده است.
وی افزود: کرد هیچ وقت از آزادی سوءاستفاده نکرده و تجربه نشان داده است هر زمان که به کورد آزادی داده‌اند بهتر عمل کرده است.
وی با بیان اینکه کار مدیران فرهنگی و استاندار خیلی سخت است، گفت: فرهیختگان هنری ما سرخورده هستند و با فرار مغزها مواجه هستیم که باید در این راستا تلاش شود.
حسینی تصریح کرد: تدوین برنامه توسعه فرهنگی در استان نیاز ضروری است و این طرح باید به صورت سخت‌افزاری و نرم‌افزاری تدوین شود.
وی افزود: هنر دف‌نوازی که نگینی بر انگشتر فرهنگ کردستان است به نحوی در حاشیه قرار گرفته و فقط میوه آن چیده می‌شود.
استاندار کردستان در پایان این نشست گفت: ۶ ماه است که در کردستان مستقر شده‌ام، اما برخی افراد گله‌مندی‌های ۴۰ ساله از بنده داشتند.
وی افزود: من نسبت به جلسات متعدد و بدون خروجی انتقاد دارم و باید در هر جلسه‌ای راهکار و خروج از مشکلات مطرح شود.
استاندار کردستان با اشاره به اینکه پاسخگوی مدیران قبلی نیست هنرمندان را به ارائه راهکارهای مناسب برای حل مشکلات حوزه فرهنگ در استان فراخواند و از آنان خواست درصورتیکه تعدادی محدود نماینده انتخاب کنند هر دوهفته یک بار اتاق فکر خود را با حضور نمایندگان اصحاب فرهنگ و هنر برگزار خواهد کرد.
بهمن مرادنیا با بیان اینکه انتظار از چنین جلساتی خروجی مناسب برای استفاده در سیاسگذاری‌های فرهنگی است گفت: من جلسات متعدد و بدون خروجی را نمی‌پسندم و توقع دارم در جلساتی از این دست که هنرمندان و روشنفکران جامعه در آن حضور دارند مسایل اساسی با ارائه راهکار مناسب مطرح شود.
وی با اذعان به اینکه در استان کردستان در همه بخش‌ها دارای مشکل هستیم اضافه کرد: من به عنوان مقام عالی دولت در استان موظف به دنبال کردن توسعه متوازن در همه‌ی بخش‌ها هستم.
مرادنیا گفت: من معتقدم تا مردم استان ثروتمند وافزایش درآمد نداشته باشند مشکلات استان در همه بخش ها به قوت خود باقی خواهند ماند و تلاش ما بیشتر متمرکز بر توسعه زیرساخت‌ها و بهبود معیشت و کسب و کار مردم است.
وی با اشاره به اینکه در همین شش ماه گذشته با ۱۳ وزیر و بیش از ۲۶ معاون وزیر دیدار کرده است گفت: به عنوان یک کورد پیگیر مشکلات مردم استان کردستان هستم.
مرادنیا با بیان اینکه همه باید تلاش کنیم که درهای فرهنگی کشور به روی کردستان و ظرفیت های هنری آن گشوده شود اظهار داشت: یکی از راه‌های عملی این کار ساخت سریال های گوناگون از مفاخر بزرگ کرد و پخش در رسانه ملی است و این کار نقش به سزایی در زدودن ذهنیت‌های گذشته و باز کردن پای گردشگران به استان دارد.
استاندار کردستان اضافه کرد: برای ساخت سریال سنجرخان از منابع ملی اعتبار دریافت کردیم اما متاسفانه گاهی سخنانی گفته می‌شود که دور از واقعیت و انصاف است.
مرادنیا افزود: در شش ماه گذشته ۴۶ میلیارد تومان اعتبار برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی کردستان اخذ شده است که از این رقم ۲۰ میلیارد آن مختص به ساخت تالار فرهنگ سنندج است.
وی با بیان اینکه معرفی مفاخر کرد برای استان و کشور اهمیت دارد گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان امسال کنگره بزرگ مشاهیر کرد را برگزار خواهد کرد و این مسئله تنها مختص به استان کردستان نیست و همه مفاخر کرد را در بر خواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه عزم ملی در کشور برای توسعه استان وجود دارد افزود: با هر مسئولی در رابطه با نیازها و حق استان صحبت می‌شود آن را قبول و از آن نیازها اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند که تقصیر این موارد نیز به عهده کسانی بوده که نتوانسته یا نخواسته‌اند آن نیازها را به سمع مقامات تصمیم‌گیر برسانند.
مرادنیا یکی از موارد جدی در دست پیگیری استان را در بخش آب و تخصیص مناسب آب به استان اعلام کرد و گفت: سال گذشته در همین زمان تخصیص آب به استان دو هزار و ۶۰۰ هکتار بود که در شهریور این رقم ۱۶ هزار هکتار و اکنون این میزان به ۵۱ هزار هکتار رسیده است.
استاندار کردستان در پایان سخنان خود هنرمندان را به تشکیل یک اتاق فکر و در برگیرنده همه سلایق  فراخواند و گفت: این اتاق فکر  می تواند در شناسایی آسیب ها ومشکلات و ارائه راهکارهای عملیاتی در بخش فرهنگ کمک رسان مسئولان باشد.
استاندار این را هم گفت که تمام امکانات موجود استان باید رایگان و بدون دریافت هرگونه وجهی در اختیار اصحاب فرهنگ و هنر برای ارایه کارهای فرهنگی قرار گیرد.
رییس حوزه هنری کردستان نیز گفت: بخشی از مشکلات جامعه ما مربوط به نبود نقشه راهی برای توسعه فرهنگی و اجتماعی استان است لذا تلاش در این راستا نیازی ضروری محسوب می شود.
امین مرادی با اشاره به سفر تاریخی مقام معظم رهبری در اردیبهشت سال ۸۸ به این استان گفت: سفر معظم له  نقطه عطفی در تاریخ استان بود و ایشان اهتمام ویژه‌ای به فرهنگ و زبان کردی داشته و دارند.
وی اظهارداشت: می‌طلبد تدوین برنامه‌هایی که دیدگاه های رهبری در مورد استان را به بالفعل تبدیل می‌کند، در دستور کار مسئولان ما قرار گیرد.
رییس حوزه هنری کردستان ادامه داد: برای برافراشتن پرچم فر هنگ و هنر و فرهنگی بودن استان می‌طلبد نگاه غالب در تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی  به سمت برنامه‌های این حوزه سوق داده شود.
مرادی بیان کرد: هنرمندان ما در کنار تمام کمبودها و کاستی‌هایی که داشته و دارند با تکیه بر فرهنگ غنی ایرانی اسلامی توانستند ظرفیت‌های  استان را به خوبی معرفی کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.