رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۳
 • کد خبر : 3946
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : منشاء دخالت آمریکا و غرب درخاورمیانه

سرانجام پس از مجادلات لفظی و تهدیدات سیاسی و نظامی در صحن شورای امنیت سازمان ملل مابین روسیه در مقام یکی از اعضای دائمی آن شورا و هم پیمان دولت سوریه و امریکا به عنوان ابرقدرت سیاسی و نظامی جهان که داعیه مدیریت جهانی و دفاع از حقوق بشر رادر تمام دنیا دارد صبح روز […]

سرانجام پس از مجادلات لفظی و تهدیدات سیاسی و نظامی در صحن شورای امنیت سازمان ملل مابین روسیه در مقام یکی از اعضای دائمی آن شورا و هم پیمان دولت سوریه و امریکا به عنوان ابرقدرت سیاسی و نظامی جهان که داعیه مدیریت جهانی و دفاع از حقوق بشر رادر تمام دنیا دارد صبح روز شنبه مصادف با بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۷ آمریکا حمله موشکی خود به سوریه را عملی ساخت؛ حملاتی که در کنار هزینه‌های سیاسی و مادی خسارات اجتماعی و انسانی زیادی را هم بر جامعه سوری تحمیل خواهد کرد.
آنچه سبب تحریر این سطور شد این است که حمله آمریکا در سوریه و نقض حاکمیت ملی یک کشور در خاورمیانه اولین مورد از دخالت مستقیم و نظامی آمریکا در منطقه نیست و از قرار معلوم با وضعیتی که بر سیاست و عقلانیت سیاسی دولتمردان خاورمیانهآای جاری است آخرین آنها هم نخواهد بود. سوال اینجاست که منشاء و دلیل بنیادین دخالت امریکا و غرب درخاورمیانه کدام است؟ چه عواملی بستر این دخالت را فراهم خواهند ساخت؟ آیا دخالت امریکا و هم پیمانانش نظیر انگلیس و فرانسه در خاور میانه و جهان عرب صرفا بر پایه اتکای به قوه برتر نظامی و تسلیحاتی و نوعی زورگویی و باج‌خواهی بین‌المللی است؟ چگونه و باچه مکانیزمی می‌توان راه را براین دخالت‌ها بست؟
جهت تبیین موضوع قبل از پرداختن به سوالات بالا لازم است نظری به ساخت دولت و چگونگی سیاست و اداره دولت و عقلانیت سیاسی در خاور میانه داشته باشیم.
آفرینش دولت از جانب انسان کاری اصیل است و نسخه‌برداری از چیزی پیشین نیست؛ به همین ترتیب حق و عدالت نیز از پیش موجود نیست بلکه با ایجاد جامعه سازمان‌یافته ایجاد می‌شود.
وادی سیاست آنجا که مسئله اصلی رابطه حق و قدرت است در خاورمیانه از بدو تاسیس دولت‌ها شکل و ساختاری مالک ـ رعیت به خود گرفته؛ ساختاری که جوامع خاورمیانه‌ای را از درون با تضاد و صف‌آرایی‌های آنچنان فرسایشی دست به گریبان ساخته که توان پیشرفت و تعالی از جنبه‌های مختلف را از آنها گرفته است و در بسیاری از موارد به سان سوریه و عراق بستر دخالت بیگانگان را در سرزمین خود فراهم ساخته است. راستی سر منشاء مشکل سوریه، لیبی، تونس، بحرین و یمن چیست؟ چرا چنین مشکلی در جهان توسعه‌یافته نمود و عینیت نمی‌یابد؟ چگونه است چنین موضوعاتی در جهان توسعه‌یافته زمینه دخالت سیاسی و نظامی آمریکا را در امور داخلی آنها فراهم نمی‌کند؟
به نظر حقیر، آنچه زمینه و بستر حضور و دخالت غرب ودر راس آنها امریکا در کشورهایی نظیر سوریه را فراهم می‌کند قبل از آنکه موضوعی خارجی و مرتبط باسیاست و رفتار بین‌المللی دمشق باشد، مربوط به سیاست و رفتار و تعامل دولت دمشق با شهروندان سوری است؛ خللی است در تعامل دولت دمشق با شهروندان سوری، نادیده گرفتن خواست و اراده مردم سوریه است از جانب دولت بشار اسد، نشنیدن فریاد میلیون‌ها نفر از مردم سوریه است که مصادف با بهار عربی و در ادامه جنبش خیابانی مردم تونس و لیبی و یمن به خیابان‌ها ریختند و خواستار پایان حکومت خانواده اسد شدند؛ جنبشی که هفت سال پیش در شکل یک خیزش اجتماعی و سیاسی که از انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در کشور خود ناامید شده بودند و قصد و نیتش تحت فشار گذاشتن دمشق بود که به چرخش نخبگان تن دهد از آنجا که پاسخ مناسبی دریافت نکردند جنبش خیابانی به جنگ داخلی و جبهه‌گیری و سنگرسازی متقابل دولت و ملت سوریه تبدیل شد. اصطکاک و زد و خوردی خونبار که زمینه ساز عرض اندام و اظهار وجود نیرویی شرور و خونریز به نام داعش و مداخلات خارجی منطقه‌ایی و فرا‌منطقه‌ای را فراهم ساخت؛ جنبش و خیزشی خیابانی، سیاسی – اجتماعی که در ادامه در قالب جنبشی مسلحانه تا حال ادامه دارد.
کلید بحران سوریه نه در سیاست‌گذاری منطقه‌ایی روسیه و نه در مداخله و حمله موشکی آمریکاست؛ کلید حل بحران سوریه در تعامل انسان‌مدارانه اسد و همراهانش با شهروندان سوری و تن‌دادن به چرخش نخبگان و احترام به حقوق همه شهروندان سوری و واگذاری قدرت به اراده و خواست مردم و تمکین به آرای مردم بود. کلید پیشگیری از بحران سوریه عبرت گرفتن از سرنوشت صدام و قذافی و بن‌علی و… بود.اسد در ادای حق مردم و اقوام ونخبگان ملت سوریه اجحاف نمود و حاضر نشد صدای مردم را بشنود؛ جهت ابقای خود تانک و توپ ارتش را در مقابل مردم در خیابان‌ها به کاربست و از کشتن مردم ابایی بخود راه نداد. در ادامه این روند آنچه می‌توانست راه را بر اسد و دولت دمشق سد کند و از خونین شدن رابطه دولت ـ ملت سوریه ممانعت به‌عمل آورد اجماع و هم‌گرایی کشور‌های منطقه بود در هدایت دمشق به واگذاری قدرت به اراده و رای و نظر مردم که متاسفانه این فرصت هم با دخالت‌های سیاسی و سود‌جویانه روسیه و خط‌دهی‌های سران آن کشور به تامین منافع خود بی‌نتیجه ماند. سیاست‌گذاریی که با اینکه به ظاهر تضاد و تقابل با امریکا می‌نمود اما در بطن و نهان خود سود‌جویی و تامین منافع مادی خود را از آشفتگی سیاسی اوضاع منطقه نشانه رفته بود؛ واقعیتی که در روز ۲۵ فروردین ۹۷ با شلیک موشک‌های امریکایی به خاک سوریه به‌صورت عریان خودرا نمایان ساخت و پوتینی که دم از مقابله به مثل و تهدید به تلافی در مقابل امریکا می‌زد یکباره تمام ناوگان خود را در عقب‌نشینی از مواضع مورد نظر امریکا به خط کرد و با امریکا از در سازش درآمد.
اما ما مردم خاورمیانه بایستی این واقعیت تلخ را بپذیریم که تا دولت‌های برآمده از اراده مطلق عده‌ای معدود از خواص تحت عناوین خانواده سلطنتی و رئیس جمهور مادام‌العمر و… تسلیم اراده و خواست مردم نشوند و قدرت و منشاء قدرت و قانون‌گذاری را به مردم واگذار نکنند و جریان چرخش قدرت و برابری حقوق اقلیت‌ها و چرخش نخبگان را به آرای مردم نسپارند اصطکاک و برخوردهای داخلی از بین نخواهد رفت و این اصطکاک و برخوردها هم توان ملی ملتها را تحلیل خواهد برد و هم زمینه وابستگی جریاناتی را به خارج از کشور فراهم خواهد ساخت که با تداوم این وابستگیها زمینه تداخلات کشور های منطقه ایی و فرا منطقه ایی را در امور داخلی کشورها فراهم خواهد ساخت روندی که به درازای تاریخ معاصر یک همراهی تهی از اعتماد را بین کشورهای منطقه باعث شده طوری که در مواقع حساس از اتخاذ تصمیم مثمر ثمر دو یاچند جانبه ممانعت بعمل آورده و با وجود اطلاع و اعتقاد به قاعده نفی سبیل که از آموزه های دین ساکنان این منطقه است سر آخر تصمیم گیری و چاره اندیشی نهایی به عمو سام خواهد رسید و پایان این ماجراهای غم انگیز و رقت بار ظلم چندین ساله دیکتاتورهایی نظیر صدام ، واسد و… و در ادامه درگیری وحمله امریکا و جاماندن ویرانه ایی از جنگ بعنوان وطن و خانه و کاشانه ساکنان خاورمیانه است سناریویی که باتوحش و عدم بازنشستگی صدام در سالهای ۱۹۹۱ و ۲۰۰۳ میلادی دوبار منطقه را درگیر جنگ و کشتار و مداخله امریکا نمود .و حال با نقش آفرینی اسد ، اسدی که در بحبوبه جنگ داخلی خود را در انتخاباتی آنچنانی برای یک دوره دیگر منتخب مردم سوریه نامید ادامه دارد. وچه نابخردانه است جهت بقای قدرت خود سرنوشت ملتی را باجنگ گره بزنی.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...