رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
 • کد خبر : 3949
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : افزایش قیمت دلار و تولید کالای ایرانی

یکی از مثال‌های رایج که بین مردم و حتی مسئولین بخش‌های اقتصادی و نهادهای اجتماعی مرسوم و به عنوان نماد همفکری، هم‌رایی و همراهی به منظور نیل به اهداف از پیش تعیین‌شده رایج و متداول است مثال کارایی تمامی نهادهای حاکمیتی به مثابه یک تیم فوتبال است؛ تیمی که حاصل عمل آن، می‌تواند آرامش و […]

یکی از مثال‌های رایج که بین مردم و حتی مسئولین بخش‌های اقتصادی و نهادهای اجتماعی مرسوم و به عنوان نماد همفکری، هم‌رایی و همراهی به منظور نیل به اهداف از پیش تعیین‌شده رایج و متداول است مثال کارایی تمامی نهادهای حاکمیتی به مثابه یک تیم فوتبال است؛ تیمی که حاصل عمل آن، می‌تواند آرامش و رفاه مردم در جامعه باشد. در یک تیم موفق و مقتدر فوتبال چندین نفر و گروه‌های دو نفره بایستی در پست‌های تعریف شده برابر شرح وظایف احصایی انجام وظیفه کنند تا منتج به برتری در مسابقه شود. اگر اعضای تیم خوب بازی کنند ولی نتیجه که همان گل زدن به تیم حریف است به همراه نداشته باشند تیم موفقی نبوده و در بین هواداران و طرفداران مورد انتقاد شدید قرار می‌گیرد و هواداران خواهان و خواستار تغییرات اساسی در بدنه مدیریتی تیم و تغییرات اساسی در آرایش بازیکنان می‌شوند. موفقیت تیم به عوامل متعددی همانند ایجاد هماهنگی در خط حمله، خط میانی، دفاع های چپ و راست و… بستگی دارد.
واقعیت امر این است که تیم اقتصادی دولت نتوانسته است هماهنگی‌های اولیه را برای بازی در میدان رقابت با حریفان ایجاد نمایند.
مثال مصطلح در یک اقتصاد پویا و توانمند به خوبی مشهود و نمایان است و هدف تمامی اقتصادها رفاه و آسایش مردم جامعه خود و تصاحب بازارهای داخلی و خارجی به منظور ایجاد اشتغال پایدار مردم است. تیمی می‌تواند به اهداف مذکور نائل آید که با ایجاد زیرساخت‌های مطمئن و با به‌کارگیری منابع مادی و معنوی بتوانند رفاه و آسایش مردم خود را تامین کند و مردم بدون دغدغه افزایش قیمت‌ها و نوسانات بازار ارز به فعالیت‌های روزمره بپردازند.
متاسفانه در دهه‌ی گذشته اقتصاد ایران به دلایل گوناگون از ثبات و امنیت پایدار برخوردار نبوده و فشار تورم بر زندگی قشر متوسط سایه افکنده و مردم به منظور تامین مایحتاج زندگی خود دچار عسر و حرج شدید شده‌اند. در اینجا ذکر نمونه‌ای از وقایع تلخ جامعه خالی از لطف نیست؛ سارق بانک در یکی از شهرهای مرکزی دستگیر می‌شود، وقتی از سرنوشت پول‌های سرقتی از وی می‌پرسند در جواب می‌گوید: «با پول‌های سرقتی برای فرزند شیرخوارم که دچار سوء تغذیه شده بود شیر خشک خریدم و بقیه را خرج تهیه برنج، روغن، مرغ و گوشت برای اعضای خانواده‌ام کردم»! این مورد از هزاران موارد مشابه در جامعه ایران است که علی‌رغم منابع سرشار، مردم از این وضعیت رنج می‌برند. البته در بیان این مثل نگارنده قصد توجیه عمل زشت سارق را ندارد.
یکی از موارد افزایش قیمت در یک دهه گذشته افزایش قیمت دلار از ۷۵۰ تومان در سال ۱۳۸۷ و قیمت آن در بهار ۹۷ به حدود ۶ هزار تومانی است. افزایش قیمت دلار از زمستان ۹۱ تا تابستان ۹۲ به حدود ۳ هزار تومان رسید؛ در ایام انتخابات ریاست جمهوری یازدهم جناب آقای دکتر حسن روحانی که سابقه ۵ دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، حضور در نهادهای نظامی و امنیتی و ریاست مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام را در کارنامه‌ی کاری خود دارد به عنوان یکی از کاندیداها با شعار «اعتدال و عقلانیت» وارد کارزار رقابت شد و یکی از شعارهای خود را ثبات بخشیدن به بازار، خصوصا بازار ارز عنوان کرد و افزایش قیمت ارز به‌ویژه دلار را خارج از موضوع تحریم‌ها، ناشی از ضعف مدیریت و عدم هماهنگی در تیم مدیریت اجرایی کشور و ناهماهنگی اعضای دولت در بهره‌برداری از مثال رایج فوتبال عنوان نمود.
این در حالی است که از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ افزایش قیمت دلار به علت ضعف‌های ساختاری و مدیریتی کشور (که تا آن زمان قیمت هر دلار ۳۳۰۰ تومان بود) شروع شد تا جایی که در بهار سال ۹۷ به مرز تقریبی۶۰۰۰ تومان رسید. متاسفانه تا بیستم فروردین ماه سال جاری واکنش آنچنانی و اساسی از سوی رئیس‌جمهور و اعضای تیم اقتصادی دولت در ارتباط با کاهش قیمت دلار نشان داده نشد. نکته حائز اهمیت و در خور توجه در افزایش هزار تومانی دلار در ۲۰ روز اول سال جاری، مصادف بودن آن با نامگذاری سال از سوی رهبری نظام اسلامی به نام سال حمایت از کالای ایرانی بود و با عنایت به اینکه اقتصاد ایران در شرایط فعلی به شدت دلاریزه شده و وابستگی بیش از حد به معیار واحد پولی آمریکا دارد، در اوضاع و احوال کنونی تقریباً قیمت‌گذاری همه کالاها به قیمت دلار وابسته است.
اگر در ارتباط با این موضوع، سیاست اصولی و علمی در خصوص مدیریت بازار ارز از سوی دولت و مجلس به عمل اتخاذ نشود مطمئناً کالاهای تولیدی به لحاظ افزایش قیمت تمام شده یارای رقابت با کالاهای خارجی را نخواهند داشت. در چنین شرایطی باید شاهد بحران‌های ارزی کشور ناشی از وابستگی به دلار باشیم و سیاست‌های اتخاذی فعلی نیز به صورت مسکنی، مقطعی و کوتاه‌مدت بوده و توان تثبیت نرخ را ندارد؛ لذا به نظر می‌رسد در چند ماه آینده مجددا شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود چرا که با مطالعه‌ی اوضاع و احوال موجود به علت ناهماهنگی در سیاست اتخاذی وزرای اقتصادی دولت و وابستگی ریال به ارزهای خارجی شاهد افزایش قیمت‌ها و به تبع آن نابودی تولید داخلی خواهیم بود. نمونه آشکار این ادعا افزایش قیمت ارز (دلار) به ۴۲۰۰ تومان بر خلاف پیش‌بینی تبدیل دلار به ریال در بودجه ۹۷ است.
امید اینکه دلسوزان و حامیان کالای ایرانی همت و سعی خود را در ثبات‌بخشی به نرخ ارز معمول دارند.

جواد حسن آبادی کارشناس مدیریت دولتی و کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...