رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۵
 • کد خبر : 3949
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : افزایش قیمت دلار و تولید کالای ایرانی

یکی از مثال‌های رایج که بین مردم و حتی مسئولین بخش‌های اقتصادی و نهادهای اجتماعی مرسوم و به عنوان نماد همفکری، هم‌رایی و همراهی به منظور نیل به اهداف از پیش تعیین‌شده رایج و متداول است مثال کارایی تمامی نهادهای حاکمیتی به مثابه یک تیم فوتبال است؛ تیمی که حاصل عمل آن، می‌تواند آرامش و […]

یکی از مثال‌های رایج که بین مردم و حتی مسئولین بخش‌های اقتصادی و نهادهای اجتماعی مرسوم و به عنوان نماد همفکری، هم‌رایی و همراهی به منظور نیل به اهداف از پیش تعیین‌شده رایج و متداول است مثال کارایی تمامی نهادهای حاکمیتی به مثابه یک تیم فوتبال است؛ تیمی که حاصل عمل آن، می‌تواند آرامش و رفاه مردم در جامعه باشد. در یک تیم موفق و مقتدر فوتبال چندین نفر و گروه‌های دو نفره بایستی در پست‌های تعریف شده برابر شرح وظایف احصایی انجام وظیفه کنند تا منتج به برتری در مسابقه شود. اگر اعضای تیم خوب بازی کنند ولی نتیجه که همان گل زدن به تیم حریف است به همراه نداشته باشند تیم موفقی نبوده و در بین هواداران و طرفداران مورد انتقاد شدید قرار می‌گیرد و هواداران خواهان و خواستار تغییرات اساسی در بدنه مدیریتی تیم و تغییرات اساسی در آرایش بازیکنان می‌شوند. موفقیت تیم به عوامل متعددی همانند ایجاد هماهنگی در خط حمله، خط میانی، دفاع های چپ و راست و… بستگی دارد.
واقعیت امر این است که تیم اقتصادی دولت نتوانسته است هماهنگی‌های اولیه را برای بازی در میدان رقابت با حریفان ایجاد نمایند.
مثال مصطلح در یک اقتصاد پویا و توانمند به خوبی مشهود و نمایان است و هدف تمامی اقتصادها رفاه و آسایش مردم جامعه خود و تصاحب بازارهای داخلی و خارجی به منظور ایجاد اشتغال پایدار مردم است. تیمی می‌تواند به اهداف مذکور نائل آید که با ایجاد زیرساخت‌های مطمئن و با به‌کارگیری منابع مادی و معنوی بتوانند رفاه و آسایش مردم خود را تامین کند و مردم بدون دغدغه افزایش قیمت‌ها و نوسانات بازار ارز به فعالیت‌های روزمره بپردازند.
متاسفانه در دهه‌ی گذشته اقتصاد ایران به دلایل گوناگون از ثبات و امنیت پایدار برخوردار نبوده و فشار تورم بر زندگی قشر متوسط سایه افکنده و مردم به منظور تامین مایحتاج زندگی خود دچار عسر و حرج شدید شده‌اند. در اینجا ذکر نمونه‌ای از وقایع تلخ جامعه خالی از لطف نیست؛ سارق بانک در یکی از شهرهای مرکزی دستگیر می‌شود، وقتی از سرنوشت پول‌های سرقتی از وی می‌پرسند در جواب می‌گوید: «با پول‌های سرقتی برای فرزند شیرخوارم که دچار سوء تغذیه شده بود شیر خشک خریدم و بقیه را خرج تهیه برنج، روغن، مرغ و گوشت برای اعضای خانواده‌ام کردم»! این مورد از هزاران موارد مشابه در جامعه ایران است که علی‌رغم منابع سرشار، مردم از این وضعیت رنج می‌برند. البته در بیان این مثل نگارنده قصد توجیه عمل زشت سارق را ندارد.
یکی از موارد افزایش قیمت در یک دهه گذشته افزایش قیمت دلار از ۷۵۰ تومان در سال ۱۳۸۷ و قیمت آن در بهار ۹۷ به حدود ۶ هزار تومانی است. افزایش قیمت دلار از زمستان ۹۱ تا تابستان ۹۲ به حدود ۳ هزار تومان رسید؛ در ایام انتخابات ریاست جمهوری یازدهم جناب آقای دکتر حسن روحانی که سابقه ۵ دوره نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، حضور در نهادهای نظامی و امنیتی و ریاست مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام را در کارنامه‌ی کاری خود دارد به عنوان یکی از کاندیداها با شعار «اعتدال و عقلانیت» وارد کارزار رقابت شد و یکی از شعارهای خود را ثبات بخشیدن به بازار، خصوصا بازار ارز عنوان کرد و افزایش قیمت ارز به‌ویژه دلار را خارج از موضوع تحریم‌ها، ناشی از ضعف مدیریت و عدم هماهنگی در تیم مدیریت اجرایی کشور و ناهماهنگی اعضای دولت در بهره‌برداری از مثال رایج فوتبال عنوان نمود.
این در حالی است که از بهمن ماه سال ۱۳۹۶ افزایش قیمت دلار به علت ضعف‌های ساختاری و مدیریتی کشور (که تا آن زمان قیمت هر دلار ۳۳۰۰ تومان بود) شروع شد تا جایی که در بهار سال ۹۷ به مرز تقریبی۶۰۰۰ تومان رسید. متاسفانه تا بیستم فروردین ماه سال جاری واکنش آنچنانی و اساسی از سوی رئیس‌جمهور و اعضای تیم اقتصادی دولت در ارتباط با کاهش قیمت دلار نشان داده نشد. نکته حائز اهمیت و در خور توجه در افزایش هزار تومانی دلار در ۲۰ روز اول سال جاری، مصادف بودن آن با نامگذاری سال از سوی رهبری نظام اسلامی به نام سال حمایت از کالای ایرانی بود و با عنایت به اینکه اقتصاد ایران در شرایط فعلی به شدت دلاریزه شده و وابستگی بیش از حد به معیار واحد پولی آمریکا دارد، در اوضاع و احوال کنونی تقریباً قیمت‌گذاری همه کالاها به قیمت دلار وابسته است.
اگر در ارتباط با این موضوع، سیاست اصولی و علمی در خصوص مدیریت بازار ارز از سوی دولت و مجلس به عمل اتخاذ نشود مطمئناً کالاهای تولیدی به لحاظ افزایش قیمت تمام شده یارای رقابت با کالاهای خارجی را نخواهند داشت. در چنین شرایطی باید شاهد بحران‌های ارزی کشور ناشی از وابستگی به دلار باشیم و سیاست‌های اتخاذی فعلی نیز به صورت مسکنی، مقطعی و کوتاه‌مدت بوده و توان تثبیت نرخ را ندارد؛ لذا به نظر می‌رسد در چند ماه آینده مجددا شاهد افزایش قیمت دلار خواهیم بود چرا که با مطالعه‌ی اوضاع و احوال موجود به علت ناهماهنگی در سیاست اتخاذی وزرای اقتصادی دولت و وابستگی ریال به ارزهای خارجی شاهد افزایش قیمت‌ها و به تبع آن نابودی تولید داخلی خواهیم بود. نمونه آشکار این ادعا افزایش قیمت ارز (دلار) به ۴۲۰۰ تومان بر خلاف پیش‌بینی تبدیل دلار به ریال در بودجه ۹۷ است.
امید اینکه دلسوزان و حامیان کالای ایرانی همت و سعی خود را در ثبات‌بخشی به نرخ ارز معمول دارند.

جواد حسن آبادی کارشناس مدیریت دولتی و کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...