رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۳
 • کد خبر : 3954
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : همایش فرصت‌های اقتصادی در اربیل
باحضور مقامات دولتی و فعالان بخش تجارت و بازرگانی برگزار می‌شود؛

همایش فرصت‌های اقتصادی در اربیل

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: همایش اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت سال جاری با مشارکت مقامات دولتی و اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق و ایران در اربیل برگزار می‌شود. مرتضی عبادی در گفتگو با کردپرس، گفت: در این همایش که مقامات وزارت بازرگانی […]

سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل گفت: همایش اقتصادی و تجاری جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق ۱۲ و ۱۳ اردیبهشت سال جاری با مشارکت مقامات دولتی و اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی عراق و ایران در اربیل برگزار می‌شود.
مرتضی عبادی در گفتگو با کردپرس، گفت: در این همایش که مقامات وزارت بازرگانی و اتاق بازرگانی عراق مشارکت خواهند داشت مقامات وزارت صنعت و معدن و تجارت و همچنین اتاق های بازرگانی جمهوری اسلامی ایران مشارکت می‌کنند.
وی در ادامه افزود: مشارکت استانداران جمهوری اسلامی و جلسات کاربردی آنها با همتایان عراقی در این همایش از ویژگی‌های این دوره از همایش اقتصادی است که می‌تواند در ساماندهی بازارچه‌های مرزی و روانسازی مقررات و توسعه روابط تجاری و بازرگانی استان‌های همجوار تاثیرگذار باشد.
عبادی خاطرنشان ساخت: استانداران اربیل، سلیمانیه، دهوک، حلبچه و روسای اداره گرمیان و راپرین و همچنین اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی آن مناطق نیز دراین دوره از همایش اقتصادی حضور دارند.
عبادی افزود: مقامات حکومتی وفعالان خصوصی استان‌های بغداد، نینوا، کرکوک نیز از جمله دعوت شدگان هستند. وی در توضیح اهمیت همایش گفت: همایش اقتصادی مشترک ایران و اقلیم در اربیل یک رویداد بزرگ اقتصادی است که در شناخت فرصت‌ها وظرفیت‌های اقتصادی و تجاری و بازرگانی، گردشگری، سرمایه‌گذاری مشترک با اهمیت تلقی می‌شود.
وی افزود: در همایش اربیل علاوه بر نشست‌های عمومی جلسات تخصصی در کمیته‌های فرعی تحت عنوان فرصت‌های سرمایه‌گذاری مشترک کشاورزی، صنعت، معدن، تجارت و گردشگری با حضور مقامات و فعالان اقتصادی برگزار خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...