رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۹
 • کد خبر : 3970
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مناسبتی که خود معلمان دیده نمی شود
پیش در آمدی بر هفته معلم

مناسبتی که خود معلمان دیده نمی شود

با گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد شهید مرتضی مطهری ،تکریم معلمان در سراسر کشور در قالب هفته معلم شروع می شود .هر کدام از ما چنانچه به ضمیر ناخود آگاه خود مراجعه کنیم لایه هایی از شخصیت مان را می توانیم در وجود معلما ن مان جستجو کنیم .امروزه هم ،مخصوصا در جوامع مدرن […]

با گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد شهید مرتضی مطهری ،تکریم معلمان در سراسر کشور در قالب هفته معلم شروع می شود .هر کدام از ما چنانچه به ضمیر ناخود آگاه خود مراجعه کنیم لایه هایی از شخصیت مان را می توانیم در وجود معلما ن مان جستجو کنیم .امروزه هم ،مخصوصا در جوامع مدرن هر گاه از یک ناهنجاری اجتماعی سخن به میان می آید تعلیم و تربیت را ،هم به عنوان یکی از علل آن ناهنجاری و هم یکی از راهکارهای حل آن مطرح می کنند و در تمام موارد ،معلم و معلمی یکی از ارکان مهم جامعه است ولی متاسفانه در جامعه امروز ما کمتر درباره معلمی به نحو دقیق و هدفمند سخن گفته و یا تحقیق کرده ایم ،نه به این معنی که در باره معلمی حرفی زده نمی شود برعکس ،مباحث معیشتی ،حقوق و مزایای معلمی ! نقل تمام محافل است وبه قول حافظ؛ ((نهان کی ماند آن رازی کز او سازند محفل ها))
اما تحلیل گرامیداشت هفته معلم به این ختم می شود که در طول سال در مدارس ما، نقش معلم به بحث های مربوط به روش تدریس، راهبردهای تدریس یا فناوری های آموزشی آن هم در حد تئوری ختم می شود، برای مثال در طول سال به صورت نمادین چندین مدرسه به فناوری های جدید آموزشی مجهز می شوند و از جیب معلمان مان جهت برگزاری کارگاههای آموزشی و دورەهای کوتاەمدت ضمن خدمت هزینەهای زیادی می شود، به معلمان آموزش می دهیم چگونه تدریس کنند! چگونه حرف بزنند!! چگونه از تجهیزات نداشته استفاده کنند !! با این پندار که کیفیت آموزش را بالا بردەایم! اما سال هاست این فعالیت ها در آموزش و پرورش انجام می شود کیفیت آموزش به جای سیر صعودی به شدت نزول کرده است، بحران های آموزش و پرورش کمتر نشد که هیچ! بیشتر هم شد و به تبع آن فرودستی معلمان روز به روز بیشتر شد و در نتیجەی واکنش به این فرودستی و لاپوشانی آن، شهادت علامه شهید را بهانەای می کنیم برای گرامیداشت روز و هفته معلم!
در این هفته ادارات آموزش و پرورش مثل سایر ایام سال دیگر سوت و کور نیست، بنرها، پارچەنوشتەها، دست نوشتەها جملگی فضای سور و شادی را در اذهان متبادر می سازد. علاوه براین معلمان با نیشخندی تلخ هفته معلم را به هم تبریک می گویند، فکر می کنی حال همه معلمان خوب است! به نظر می رسد بیشتر از همیشه، این ایام، ایام معلم است!
معادله آنجا پیچیدەتر می شود که ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور علیرغم وضعیت معیشت ناگوار معلمان و سرانه نداشته مدارس شان، در این ایام جلسات و برنامەهای گرامیداشت هفته معلم را با هزینەهای گزاف برگزار می کنند، در تمام این برنامەها مسئولان و روسای سایر ادارات و ارگان ها دولتی و حتی نظامی در صفوف اول با لباس های شیک و اتوکشیده حضور می یابند و به عنوان مهمان های عالیقدر از آنها تقدیر می شود و خود معلمان که با تمام نیروی عشق در سخت ترین شرایط خدمت می کنند گاها در حاشیه جلسات هم به چشم نمی آیند.
اگر چه شاخه گل های بچەهای معصوم ابتدایی از تمام هدایای زندگییت به عنوان یک معلم می تواند با ارزشترین هدیه باشد اما این موهبت دیگر نصیب همکاران شاغل در مقاطع بالاتر نمی شود چرا که دانش آموزان هم به این درک رسیدەاند که تبریک بی پشتوانه به معلمان، نشان از توهین است تا تقدیر!
پایان کلام اینکه خداوند ((در سوره علق آیات ۱-۵ ))خود را معلم می خواند و جالب اینکه معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت ،یعنی انسان، آورده است به بیان دیگر هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است.

از سویی دیگر سرنوشت جوامع بشری مرهون سعی و تلاش آموزگاران و معلمان است در قدرت و توان هیچ کس نیست که مقام و ارزش معلم را کامل و تمام بیان کند. چنان که هیچ کس را یارای آن نیست که فعل ایزد را برشمرد یا نقش عظیم رسولان الهی را برکاغذ بنشاند اما واقعیت این است که تکریم های امروزی معلمان در کشور ما به هیچ عنوان شایسته شان و جایگاه معلمان و معلمی نیست و امیدواریم با اعتماد به دانسته ها ،باور ها و گفته های معلمان شاهد تجدید نظر در تکریم و گرامیداشت هفته معلم باشیم.
حیدر بایزیدی
کارشناس ارشد علوم تربیتی و معلم شاغل در آ.پ زیویه

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...