رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
 • الخميس ۶ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Thursday 15 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۹
 • کد خبر : 3970
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مناسبتی که خود معلمان دیده نمی شود
پیش در آمدی بر هفته معلم

مناسبتی که خود معلمان دیده نمی شود

با گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد شهید مرتضی مطهری ،تکریم معلمان در سراسر کشور در قالب هفته معلم شروع می شود .هر کدام از ما چنانچه به ضمیر ناخود آگاه خود مراجعه کنیم لایه هایی از شخصیت مان را می توانیم در وجود معلما ن مان جستجو کنیم .امروزه هم ،مخصوصا در جوامع مدرن […]

با گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد شهید مرتضی مطهری ،تکریم معلمان در سراسر کشور در قالب هفته معلم شروع می شود .هر کدام از ما چنانچه به ضمیر ناخود آگاه خود مراجعه کنیم لایه هایی از شخصیت مان را می توانیم در وجود معلما ن مان جستجو کنیم .امروزه هم ،مخصوصا در جوامع مدرن هر گاه از یک ناهنجاری اجتماعی سخن به میان می آید تعلیم و تربیت را ،هم به عنوان یکی از علل آن ناهنجاری و هم یکی از راهکارهای حل آن مطرح می کنند و در تمام موارد ،معلم و معلمی یکی از ارکان مهم جامعه است ولی متاسفانه در جامعه امروز ما کمتر درباره معلمی به نحو دقیق و هدفمند سخن گفته و یا تحقیق کرده ایم ،نه به این معنی که در باره معلمی حرفی زده نمی شود برعکس ،مباحث معیشتی ،حقوق و مزایای معلمی ! نقل تمام محافل است وبه قول حافظ؛ ((نهان کی ماند آن رازی کز او سازند محفل ها))
اما تحلیل گرامیداشت هفته معلم به این ختم می شود که در طول سال در مدارس ما، نقش معلم به بحث های مربوط به روش تدریس، راهبردهای تدریس یا فناوری های آموزشی آن هم در حد تئوری ختم می شود، برای مثال در طول سال به صورت نمادین چندین مدرسه به فناوری های جدید آموزشی مجهز می شوند و از جیب معلمان مان جهت برگزاری کارگاههای آموزشی و دورەهای کوتاەمدت ضمن خدمت هزینەهای زیادی می شود، به معلمان آموزش می دهیم چگونه تدریس کنند! چگونه حرف بزنند!! چگونه از تجهیزات نداشته استفاده کنند !! با این پندار که کیفیت آموزش را بالا بردەایم! اما سال هاست این فعالیت ها در آموزش و پرورش انجام می شود کیفیت آموزش به جای سیر صعودی به شدت نزول کرده است، بحران های آموزش و پرورش کمتر نشد که هیچ! بیشتر هم شد و به تبع آن فرودستی معلمان روز به روز بیشتر شد و در نتیجەی واکنش به این فرودستی و لاپوشانی آن، شهادت علامه شهید را بهانەای می کنیم برای گرامیداشت روز و هفته معلم!
در این هفته ادارات آموزش و پرورش مثل سایر ایام سال دیگر سوت و کور نیست، بنرها، پارچەنوشتەها، دست نوشتەها جملگی فضای سور و شادی را در اذهان متبادر می سازد. علاوه براین معلمان با نیشخندی تلخ هفته معلم را به هم تبریک می گویند، فکر می کنی حال همه معلمان خوب است! به نظر می رسد بیشتر از همیشه، این ایام، ایام معلم است!
معادله آنجا پیچیدەتر می شود که ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور علیرغم وضعیت معیشت ناگوار معلمان و سرانه نداشته مدارس شان، در این ایام جلسات و برنامەهای گرامیداشت هفته معلم را با هزینەهای گزاف برگزار می کنند، در تمام این برنامەها مسئولان و روسای سایر ادارات و ارگان ها دولتی و حتی نظامی در صفوف اول با لباس های شیک و اتوکشیده حضور می یابند و به عنوان مهمان های عالیقدر از آنها تقدیر می شود و خود معلمان که با تمام نیروی عشق در سخت ترین شرایط خدمت می کنند گاها در حاشیه جلسات هم به چشم نمی آیند.
اگر چه شاخه گل های بچەهای معصوم ابتدایی از تمام هدایای زندگییت به عنوان یک معلم می تواند با ارزشترین هدیه باشد اما این موهبت دیگر نصیب همکاران شاغل در مقاطع بالاتر نمی شود چرا که دانش آموزان هم به این درک رسیدەاند که تبریک بی پشتوانه به معلمان، نشان از توهین است تا تقدیر!
پایان کلام اینکه خداوند ((در سوره علق آیات ۱-۵ ))خود را معلم می خواند و جالب اینکه معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت ،یعنی انسان، آورده است به بیان دیگر هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است.

از سویی دیگر سرنوشت جوامع بشری مرهون سعی و تلاش آموزگاران و معلمان است در قدرت و توان هیچ کس نیست که مقام و ارزش معلم را کامل و تمام بیان کند. چنان که هیچ کس را یارای آن نیست که فعل ایزد را برشمرد یا نقش عظیم رسولان الهی را برکاغذ بنشاند اما واقعیت این است که تکریم های امروزی معلمان در کشور ما به هیچ عنوان شایسته شان و جایگاه معلمان و معلمی نیست و امیدواریم با اعتماد به دانسته ها ،باور ها و گفته های معلمان شاهد تجدید نظر در تکریم و گرامیداشت هفته معلم باشیم.
حیدر بایزیدی
کارشناس ارشد علوم تربیتی و معلم شاغل در آ.پ زیویه

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...