رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷
 • السبت ۱۱ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Saturday 26 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۲:۴۹
 • کد خبر : 3970
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مناسبتی که خود معلمان دیده نمی شود
پیش در آمدی بر هفته معلم

مناسبتی که خود معلمان دیده نمی شود

با گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد شهید مرتضی مطهری ،تکریم معلمان در سراسر کشور در قالب هفته معلم شروع می شود .هر کدام از ما چنانچه به ضمیر ناخود آگاه خود مراجعه کنیم لایه هایی از شخصیت مان را می توانیم در وجود معلما ن مان جستجو کنیم .امروزه هم ،مخصوصا در جوامع مدرن […]

با گرامیداشت یاد و خاطره ی استاد شهید مرتضی مطهری ،تکریم معلمان در سراسر کشور در قالب هفته معلم شروع می شود .هر کدام از ما چنانچه به ضمیر ناخود آگاه خود مراجعه کنیم لایه هایی از شخصیت مان را می توانیم در وجود معلما ن مان جستجو کنیم .امروزه هم ،مخصوصا در جوامع مدرن هر گاه از یک ناهنجاری اجتماعی سخن به میان می آید تعلیم و تربیت را ،هم به عنوان یکی از علل آن ناهنجاری و هم یکی از راهکارهای حل آن مطرح می کنند و در تمام موارد ،معلم و معلمی یکی از ارکان مهم جامعه است ولی متاسفانه در جامعه امروز ما کمتر درباره معلمی به نحو دقیق و هدفمند سخن گفته و یا تحقیق کرده ایم ،نه به این معنی که در باره معلمی حرفی زده نمی شود برعکس ،مباحث معیشتی ،حقوق و مزایای معلمی ! نقل تمام محافل است وبه قول حافظ؛ ((نهان کی ماند آن رازی کز او سازند محفل ها))
اما تحلیل گرامیداشت هفته معلم به این ختم می شود که در طول سال در مدارس ما، نقش معلم به بحث های مربوط به روش تدریس، راهبردهای تدریس یا فناوری های آموزشی آن هم در حد تئوری ختم می شود، برای مثال در طول سال به صورت نمادین چندین مدرسه به فناوری های جدید آموزشی مجهز می شوند و از جیب معلمان مان جهت برگزاری کارگاههای آموزشی و دورەهای کوتاەمدت ضمن خدمت هزینەهای زیادی می شود، به معلمان آموزش می دهیم چگونه تدریس کنند! چگونه حرف بزنند!! چگونه از تجهیزات نداشته استفاده کنند !! با این پندار که کیفیت آموزش را بالا بردەایم! اما سال هاست این فعالیت ها در آموزش و پرورش انجام می شود کیفیت آموزش به جای سیر صعودی به شدت نزول کرده است، بحران های آموزش و پرورش کمتر نشد که هیچ! بیشتر هم شد و به تبع آن فرودستی معلمان روز به روز بیشتر شد و در نتیجەی واکنش به این فرودستی و لاپوشانی آن، شهادت علامه شهید را بهانەای می کنیم برای گرامیداشت روز و هفته معلم!
در این هفته ادارات آموزش و پرورش مثل سایر ایام سال دیگر سوت و کور نیست، بنرها، پارچەنوشتەها، دست نوشتەها جملگی فضای سور و شادی را در اذهان متبادر می سازد. علاوه براین معلمان با نیشخندی تلخ هفته معلم را به هم تبریک می گویند، فکر می کنی حال همه معلمان خوب است! به نظر می رسد بیشتر از همیشه، این ایام، ایام معلم است!
معادله آنجا پیچیدەتر می شود که ادارات آموزش و پرورش در سراسر کشور علیرغم وضعیت معیشت ناگوار معلمان و سرانه نداشته مدارس شان، در این ایام جلسات و برنامەهای گرامیداشت هفته معلم را با هزینەهای گزاف برگزار می کنند، در تمام این برنامەها مسئولان و روسای سایر ادارات و ارگان ها دولتی و حتی نظامی در صفوف اول با لباس های شیک و اتوکشیده حضور می یابند و به عنوان مهمان های عالیقدر از آنها تقدیر می شود و خود معلمان که با تمام نیروی عشق در سخت ترین شرایط خدمت می کنند گاها در حاشیه جلسات هم به چشم نمی آیند.
اگر چه شاخه گل های بچەهای معصوم ابتدایی از تمام هدایای زندگییت به عنوان یک معلم می تواند با ارزشترین هدیه باشد اما این موهبت دیگر نصیب همکاران شاغل در مقاطع بالاتر نمی شود چرا که دانش آموزان هم به این درک رسیدەاند که تبریک بی پشتوانه به معلمان، نشان از توهین است تا تقدیر!
پایان کلام اینکه خداوند ((در سوره علق آیات ۱-۵ ))خود را معلم می خواند و جالب اینکه معلم بودن خود را بعد از آفرینش پیچیده ترین و بهترین شاهکار خلقت ،یعنی انسان، آورده است به بیان دیگر هنر شگفت معلمی از آن خداوند عالم است.

از سویی دیگر سرنوشت جوامع بشری مرهون سعی و تلاش آموزگاران و معلمان است در قدرت و توان هیچ کس نیست که مقام و ارزش معلم را کامل و تمام بیان کند. چنان که هیچ کس را یارای آن نیست که فعل ایزد را برشمرد یا نقش عظیم رسولان الهی را برکاغذ بنشاند اما واقعیت این است که تکریم های امروزی معلمان در کشور ما به هیچ عنوان شایسته شان و جایگاه معلمان و معلمی نیست و امیدواریم با اعتماد به دانسته ها ،باور ها و گفته های معلمان شاهد تجدید نظر در تکریم و گرامیداشت هفته معلم باشیم.
حیدر بایزیدی
کارشناس ارشد علوم تربیتی و معلم شاغل در آ.پ زیویه

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...