رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
 • کد خبر : 3972
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کنفرانس بین‌المللی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج برگزار می‌شود

اولین کنفرانس بین‌المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک اوایل اسفند ۱۳۹۷ در سنندج برگزار می‌شود. دکتر سهراب نژاد رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی برای برگزاری این کنفرانس نشستی در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی کردستان برگزار کردند. دکتر سهراب […]

اولین کنفرانس بین‌المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک اوایل اسفند ۱۳۹۷ در سنندج برگزار می‌شود.
دکتر سهراب نژاد رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی برای برگزاری این کنفرانس نشستی در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی کردستان برگزار کردند.
دکتر سهراب نژاد در بدو نشست گفت: آب به عنوان یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی مایه حیات جهان بشریت و حتی جهان بی جان بوده است، برهمین اساس یکی از مباحث حائز اهمیت برای تمام جهانیان است. لذا مباحث آب و هیدرولوژی و موضوعاتی مشابه آن از مباحث دارای اولویت در حال حاضر است. براساس آمارهای رسمی وضعیت ما از لحاظ منابع آبی در کشور وضعیت مطلوبی نیست و وضعیت نزدیک به بحران آب را نشان می‌دهد.
وی افزود: هرچند که ایران کشوری خشک و نیمه خشک بوده اما روند مصرف آب در کشور، روندی نگران‌کننده و بحران‌برانگیز است. در ادامه سهراب نژاد خاطر نشان کرد که محدودیت منابع آب در دسترس، افزایش نیازهای آبی و آلودگی آب‌ها موجود موجب شده تا جوامع انسانی با استفاده از بررسی‌های علمی، پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ریزی، وضعیت بهتری را برای خود ترسیم کنند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان گفت در این راستا لزوم هم‌فکری صاحب‌نظران و متخصصان در عرصه ملی و بین مللی برای تحول در زمینه پژوهش‌های کاربردی در منابع آب در ایران همگام با پیشرفت‌های جهانی ضروری است و باید علوم پایه منابع آب مانند هیدرولوژی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. لذا جها دانشگاهی در پی این موضوع است که با توجه به اهمیت موضوع همایشی در سطح بین المللی برگزار کند.
در ادامه جلسه دکتر هاشمی نیز گفت که ” آب” نقش مهمی را در سیاست جهانی ایفا میکند و در سال ۲۰۱۶ مجلس عمومی سازمان ملل “دهه بین المللی اقدام درباره آب برای توسعه پایدار(۲۰۲۸ – ۲۰۱۸ ) ” را تعریف کرد. بنا بر این علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در فرانید توسعه پایدار دارند. نظر بر این است که ﺩﻳﻨﺎﻣﻴﻚ اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺟﺎﻣﻌﻪ – اﻛﻮﻟﻮﮊﻱ – ﻫﻴﺪﺭﻭﻟﻮﮊﻱ (اﻧﺴﺎﻥ – ﻃﺒﻴﻌﺖ – ﺁﺏ) ﺑﺮاﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪاﺭ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ به عنوان محور اساسی این کنفرانس قرار گیرد.
وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز دو کنفرانس ملی، افزود: برگزاری این همایش در سطح بین‌المللی می‌تواند اقدامی برای پیشبرد علم و دانش هیدرولوؤی در ایران و جهان باشد که ابعاد مختلف اجتماعی اکولوژی و فیزیکی چرخه آب مورد بررسی قرار گیرد. پژوهشگران داخلی می توانند یافته های علمی خود را در سطح بین المللی اما در جایگاه کشوری مطرح کنند و با تجربه های بین المللی آشنا شوند و تئوری و کاربرد علوم مربوط به آب را بالا ببرند.
هاشمی افزود: این همایش می‌تواند نه فقط در تولید علم بلکه در گفتمان بین ذیمدخلان و ذینفعان آب در مدیریت به هم پیوسته و توسعه پایدار منابع آب مفید باشد. وی از همه متولیان علم و دانش و صاحب نظران و متخصصان درخواست کرد که با حضور خود به غنای همایش ببخشند .
زمان همایش برای اوایل اسفند ۱۳۹۷ در نظر گرفته شده است . مقالات ارسالی برای همایش می تواند به زبان های فارسی و انگلیسی باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...