رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
 • کد خبر : 3972
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کنفرانس بین‌المللی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج برگزار می‌شود

اولین کنفرانس بین‌المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک اوایل اسفند ۱۳۹۷ در سنندج برگزار می‌شود. دکتر سهراب نژاد رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی برای برگزاری این کنفرانس نشستی در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی کردستان برگزار کردند. دکتر سهراب […]

اولین کنفرانس بین‌المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک اوایل اسفند ۱۳۹۷ در سنندج برگزار می‌شود.
دکتر سهراب نژاد رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی برای برگزاری این کنفرانس نشستی در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی کردستان برگزار کردند.
دکتر سهراب نژاد در بدو نشست گفت: آب به عنوان یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی مایه حیات جهان بشریت و حتی جهان بی جان بوده است، برهمین اساس یکی از مباحث حائز اهمیت برای تمام جهانیان است. لذا مباحث آب و هیدرولوژی و موضوعاتی مشابه آن از مباحث دارای اولویت در حال حاضر است. براساس آمارهای رسمی وضعیت ما از لحاظ منابع آبی در کشور وضعیت مطلوبی نیست و وضعیت نزدیک به بحران آب را نشان می‌دهد.
وی افزود: هرچند که ایران کشوری خشک و نیمه خشک بوده اما روند مصرف آب در کشور، روندی نگران‌کننده و بحران‌برانگیز است. در ادامه سهراب نژاد خاطر نشان کرد که محدودیت منابع آب در دسترس، افزایش نیازهای آبی و آلودگی آب‌ها موجود موجب شده تا جوامع انسانی با استفاده از بررسی‌های علمی، پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ریزی، وضعیت بهتری را برای خود ترسیم کنند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان گفت در این راستا لزوم هم‌فکری صاحب‌نظران و متخصصان در عرصه ملی و بین مللی برای تحول در زمینه پژوهش‌های کاربردی در منابع آب در ایران همگام با پیشرفت‌های جهانی ضروری است و باید علوم پایه منابع آب مانند هیدرولوژی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. لذا جها دانشگاهی در پی این موضوع است که با توجه به اهمیت موضوع همایشی در سطح بین المللی برگزار کند.
در ادامه جلسه دکتر هاشمی نیز گفت که ” آب” نقش مهمی را در سیاست جهانی ایفا میکند و در سال ۲۰۱۶ مجلس عمومی سازمان ملل “دهه بین المللی اقدام درباره آب برای توسعه پایدار(۲۰۲۸ – ۲۰۱۸ ) ” را تعریف کرد. بنا بر این علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در فرانید توسعه پایدار دارند. نظر بر این است که ﺩﻳﻨﺎﻣﻴﻚ اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺟﺎﻣﻌﻪ – اﻛﻮﻟﻮﮊﻱ – ﻫﻴﺪﺭﻭﻟﻮﮊﻱ (اﻧﺴﺎﻥ – ﻃﺒﻴﻌﺖ – ﺁﺏ) ﺑﺮاﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪاﺭ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ به عنوان محور اساسی این کنفرانس قرار گیرد.
وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز دو کنفرانس ملی، افزود: برگزاری این همایش در سطح بین‌المللی می‌تواند اقدامی برای پیشبرد علم و دانش هیدرولوؤی در ایران و جهان باشد که ابعاد مختلف اجتماعی اکولوژی و فیزیکی چرخه آب مورد بررسی قرار گیرد. پژوهشگران داخلی می توانند یافته های علمی خود را در سطح بین المللی اما در جایگاه کشوری مطرح کنند و با تجربه های بین المللی آشنا شوند و تئوری و کاربرد علوم مربوط به آب را بالا ببرند.
هاشمی افزود: این همایش می‌تواند نه فقط در تولید علم بلکه در گفتمان بین ذیمدخلان و ذینفعان آب در مدیریت به هم پیوسته و توسعه پایدار منابع آب مفید باشد. وی از همه متولیان علم و دانش و صاحب نظران و متخصصان درخواست کرد که با حضور خود به غنای همایش ببخشند .
زمان همایش برای اوایل اسفند ۱۳۹۷ در نظر گرفته شده است . مقالات ارسالی برای همایش می تواند به زبان های فارسی و انگلیسی باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...