رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۳
 • کد خبر : 3972
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : کنفرانس بین‌المللی هیدرولوژی در مناطق خشک در سنندج برگزار می‌شود

اولین کنفرانس بین‌المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک اوایل اسفند ۱۳۹۷ در سنندج برگزار می‌شود. دکتر سهراب نژاد رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی برای برگزاری این کنفرانس نشستی در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی کردستان برگزار کردند. دکتر سهراب […]

اولین کنفرانس بین‌المللی و سومین کنفرانس ملی هیدرولوژی در مناطق خشک اوایل اسفند ۱۳۹۷ در سنندج برگزار می‌شود.
دکتر سهراب نژاد رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان و دکتر سید مختار هاشمی دبیر علمی کنفرانس و تعدادی از اعضای کمیته علمی برای برگزاری این کنفرانس نشستی در سالن اجتماعات جهاد دانشگاهی کردستان برگزار کردند.
دکتر سهراب نژاد در بدو نشست گفت: آب به عنوان یکی از بزرگترین نعمت‌های الهی مایه حیات جهان بشریت و حتی جهان بی جان بوده است، برهمین اساس یکی از مباحث حائز اهمیت برای تمام جهانیان است. لذا مباحث آب و هیدرولوژی و موضوعاتی مشابه آن از مباحث دارای اولویت در حال حاضر است. براساس آمارهای رسمی وضعیت ما از لحاظ منابع آبی در کشور وضعیت مطلوبی نیست و وضعیت نزدیک به بحران آب را نشان می‌دهد.
وی افزود: هرچند که ایران کشوری خشک و نیمه خشک بوده اما روند مصرف آب در کشور، روندی نگران‌کننده و بحران‌برانگیز است. در ادامه سهراب نژاد خاطر نشان کرد که محدودیت منابع آب در دسترس، افزایش نیازهای آبی و آلودگی آب‌ها موجود موجب شده تا جوامع انسانی با استفاده از بررسی‌های علمی، پژوهش‌های کاربردی و برنامه‌ریزی، وضعیت بهتری را برای خود ترسیم کنند.
رئیس جهاد دانشگاهی استان کردستان گفت در این راستا لزوم هم‌فکری صاحب‌نظران و متخصصان در عرصه ملی و بین مللی برای تحول در زمینه پژوهش‌های کاربردی در منابع آب در ایران همگام با پیشرفت‌های جهانی ضروری است و باید علوم پایه منابع آب مانند هیدرولوژی مورد توجه بیشتری قرار گیرد. لذا جها دانشگاهی در پی این موضوع است که با توجه به اهمیت موضوع همایشی در سطح بین المللی برگزار کند.
در ادامه جلسه دکتر هاشمی نیز گفت که ” آب” نقش مهمی را در سیاست جهانی ایفا میکند و در سال ۲۰۱۶ مجلس عمومی سازمان ملل “دهه بین المللی اقدام درباره آب برای توسعه پایدار(۲۰۲۸ – ۲۰۱۸ ) ” را تعریف کرد. بنا بر این علوم آب و هیدرولوژی نقش مهمی در فرانید توسعه پایدار دارند. نظر بر این است که ﺩﻳﻨﺎﻣﻴﻚ اﺭﺗﺒﺎﻁ ﺟﺎﻣﻌﻪ – اﻛﻮﻟﻮﮊﻱ – ﻫﻴﺪﺭﻭﻟﻮﮊﻱ (اﻧﺴﺎﻥ – ﻃﺒﻴﻌﺖ – ﺁﺏ) ﺑﺮاﻱ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﭘﺎﻳﺪاﺭ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺁﺏ به عنوان محور اساسی این کنفرانس قرار گیرد.
وی با اشاره به برگزاری موفقیت آمیز دو کنفرانس ملی، افزود: برگزاری این همایش در سطح بین‌المللی می‌تواند اقدامی برای پیشبرد علم و دانش هیدرولوؤی در ایران و جهان باشد که ابعاد مختلف اجتماعی اکولوژی و فیزیکی چرخه آب مورد بررسی قرار گیرد. پژوهشگران داخلی می توانند یافته های علمی خود را در سطح بین المللی اما در جایگاه کشوری مطرح کنند و با تجربه های بین المللی آشنا شوند و تئوری و کاربرد علوم مربوط به آب را بالا ببرند.
هاشمی افزود: این همایش می‌تواند نه فقط در تولید علم بلکه در گفتمان بین ذیمدخلان و ذینفعان آب در مدیریت به هم پیوسته و توسعه پایدار منابع آب مفید باشد. وی از همه متولیان علم و دانش و صاحب نظران و متخصصان درخواست کرد که با حضور خود به غنای همایش ببخشند .
زمان همایش برای اوایل اسفند ۱۳۹۷ در نظر گرفته شده است . مقالات ارسالی برای همایش می تواند به زبان های فارسی و انگلیسی باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...