رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 3978
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ماندگاری فرهنگ کوردها مدیون هورامان است
قطب‌الدین صادقی در همایش اسطوره شناسی اورامان:

ماندگاری فرهنگ کوردها مدیون هورامان است

قطب‌الدین صادقی، در همایش اسطوره شناسی هورامان که در سنندج برگزار شد، درباره اسطوره‌شناسی گفت: اغلب افراد اسطوره و افسانه را با هم اشتباه می‌گیرند، اما این دو خاستگاه کاملا متفاوتی دارند، اسطوره دارای بعدی ماوارء‌الطبیعی است، اما افسانه‌ها مربوط به روابط روزمره و جهان مادی انسان‌هاست. این استاد دانشگاه افزود: روایت پیرشالیار نیز روایتی […]

قطب‌الدین صادقی، در همایش اسطوره شناسی هورامان که در سنندج برگزار شد، درباره اسطوره‌شناسی گفت: اغلب افراد اسطوره و افسانه را با هم اشتباه می‌گیرند، اما این دو خاستگاه کاملا متفاوتی دارند، اسطوره دارای بعدی ماوارء‌الطبیعی است، اما افسانه‌ها مربوط به روابط روزمره و جهان مادی انسان‌هاست.
این استاد دانشگاه افزود: روایت پیرشالیار نیز روایتی کاملا اسطوره‌ای است که قدمتی چندهزار ساله دارد. بیشتر المان‌ها و نشانه‌های کردی و مراسم پیرشالیار به ما می‌گویند که کردها قبل از زرتشت بر آئین میترایی بودند، مانند حلقه هه‌لپه‌رکی یا حلقه دف، همگی اینها اشاره‌ای است به آئین میترایی که کردها سرسختانه هم از آن دفاع کردند. دین زرتشت بزرگ‌ترین ضربه را به دین میترایی وارد کرد و بیشتر معناها و مفاهیم میترایی را هم مصادره کرد.
وی با اشاره به اینکه هنوز در میان کردها بسیاری از نشانه‌های دین میترایی مانند مکان‌های که به پیرخزایی یا پیرمحمد یا پیرشالیار معروف هستند باقی مانده است، افزود: این کلمه «پیر» نام یکی از مراحل خودسازی انسان در دین میترایی است. بیشتر شهرهای ایران در زمان صفوی‌ها، این مکان‌های مقدس پیر را به امام‌زادها منصوب کردند اما در میان ما کردها هنوز باقی است.
صادقی به اهمیت منطقه هورامان اشاره کرد و گفت: در هیچ جای ایران و کردستان به اندازه هورامان نشانه‌های آئین میترایی باقی نمانده است. شک نکنید که گویش‌های سوران و کرمانج زیرمجموعه زبان هورامی هستند و زبان کردی کهن و اصیل همان اورامی است.
وی تاکید کرد: اگر ما امروزه وارثان فرهنگ غنی کردی هستیم این ماندگاری را مدیون اورامان هستیم که باید به زوایای گوناگون زندگی امروزی ما رنگ و گرمی ببخشد.
در این همایش، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز گفت: ثبت جهانی اورامان به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی این استان در دست پیگیری است.
سید محسن علوی افزود: از همه دوستانی که زحمت برگزاری این نشست را کشیدند سپاسگزارم، ما نیازمند چنین جلساتی هستیم تا بتوانیم پرونده‌ای کامل برای ثبت جهانی اورامان گردآوری کنیم.
وی گفت: زمانی که شروع به ثبت ملی منطقه اورامان کردیم، بیشتر کارشناسان ایرانی فکر می‌کردند که اورامان تنها شامل روستای اورامان تخت است. در حالی که اورامان جغرافیایی است که بخش بزرگی از استانهای کردستان، کرمانشاه و اقلیم کردستان عراق را شامل می‌شود. علوی اشاره کرد: ما برای اولین بار توانستیم ۱۰ روستای بکر اورامان در کردستان ایران را به ثبت ملی برسانیم و این اولین گام در جهت هدفی بزرگتر است که همان ثبت جهانی اورامان است. مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان افزود: برای ثبت جهانی اورامان به عنوان یک منظر فرهنگی در پی آن بودیم که با اقلیم کردستان و کرمانشاه نیز همکاری مشترکی داشته باشیم. به همین منظور هیئتی ایرانی به بغداد سفر کرد که به دلیل اختلاف و جنگ زدگی عراق، عملا از این سفر هیچ نتیجه ای نگرفتیم. در نهایت با همکاری استان کرمانشاه کار تشکیل پرونده را آغاز کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...