رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 3978
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ماندگاری فرهنگ کوردها مدیون هورامان است
قطب‌الدین صادقی در همایش اسطوره شناسی اورامان:

ماندگاری فرهنگ کوردها مدیون هورامان است

قطب‌الدین صادقی، در همایش اسطوره شناسی هورامان که در سنندج برگزار شد، درباره اسطوره‌شناسی گفت: اغلب افراد اسطوره و افسانه را با هم اشتباه می‌گیرند، اما این دو خاستگاه کاملا متفاوتی دارند، اسطوره دارای بعدی ماوارء‌الطبیعی است، اما افسانه‌ها مربوط به روابط روزمره و جهان مادی انسان‌هاست. این استاد دانشگاه افزود: روایت پیرشالیار نیز روایتی […]

قطب‌الدین صادقی، در همایش اسطوره شناسی هورامان که در سنندج برگزار شد، درباره اسطوره‌شناسی گفت: اغلب افراد اسطوره و افسانه را با هم اشتباه می‌گیرند، اما این دو خاستگاه کاملا متفاوتی دارند، اسطوره دارای بعدی ماوارء‌الطبیعی است، اما افسانه‌ها مربوط به روابط روزمره و جهان مادی انسان‌هاست.
این استاد دانشگاه افزود: روایت پیرشالیار نیز روایتی کاملا اسطوره‌ای است که قدمتی چندهزار ساله دارد. بیشتر المان‌ها و نشانه‌های کردی و مراسم پیرشالیار به ما می‌گویند که کردها قبل از زرتشت بر آئین میترایی بودند، مانند حلقه هه‌لپه‌رکی یا حلقه دف، همگی اینها اشاره‌ای است به آئین میترایی که کردها سرسختانه هم از آن دفاع کردند. دین زرتشت بزرگ‌ترین ضربه را به دین میترایی وارد کرد و بیشتر معناها و مفاهیم میترایی را هم مصادره کرد.
وی با اشاره به اینکه هنوز در میان کردها بسیاری از نشانه‌های دین میترایی مانند مکان‌های که به پیرخزایی یا پیرمحمد یا پیرشالیار معروف هستند باقی مانده است، افزود: این کلمه «پیر» نام یکی از مراحل خودسازی انسان در دین میترایی است. بیشتر شهرهای ایران در زمان صفوی‌ها، این مکان‌های مقدس پیر را به امام‌زادها منصوب کردند اما در میان ما کردها هنوز باقی است.
صادقی به اهمیت منطقه هورامان اشاره کرد و گفت: در هیچ جای ایران و کردستان به اندازه هورامان نشانه‌های آئین میترایی باقی نمانده است. شک نکنید که گویش‌های سوران و کرمانج زیرمجموعه زبان هورامی هستند و زبان کردی کهن و اصیل همان اورامی است.
وی تاکید کرد: اگر ما امروزه وارثان فرهنگ غنی کردی هستیم این ماندگاری را مدیون اورامان هستیم که باید به زوایای گوناگون زندگی امروزی ما رنگ و گرمی ببخشد.
در این همایش، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز گفت: ثبت جهانی اورامان به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی این استان در دست پیگیری است.
سید محسن علوی افزود: از همه دوستانی که زحمت برگزاری این نشست را کشیدند سپاسگزارم، ما نیازمند چنین جلساتی هستیم تا بتوانیم پرونده‌ای کامل برای ثبت جهانی اورامان گردآوری کنیم.
وی گفت: زمانی که شروع به ثبت ملی منطقه اورامان کردیم، بیشتر کارشناسان ایرانی فکر می‌کردند که اورامان تنها شامل روستای اورامان تخت است. در حالی که اورامان جغرافیایی است که بخش بزرگی از استانهای کردستان، کرمانشاه و اقلیم کردستان عراق را شامل می‌شود. علوی اشاره کرد: ما برای اولین بار توانستیم ۱۰ روستای بکر اورامان در کردستان ایران را به ثبت ملی برسانیم و این اولین گام در جهت هدفی بزرگتر است که همان ثبت جهانی اورامان است. مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان افزود: برای ثبت جهانی اورامان به عنوان یک منظر فرهنگی در پی آن بودیم که با اقلیم کردستان و کرمانشاه نیز همکاری مشترکی داشته باشیم. به همین منظور هیئتی ایرانی به بغداد سفر کرد که به دلیل اختلاف و جنگ زدگی عراق، عملا از این سفر هیچ نتیجه ای نگرفتیم. در نهایت با همکاری استان کرمانشاه کار تشکیل پرونده را آغاز کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...