رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۳
 • کد خبر : 3978
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ماندگاری فرهنگ کوردها مدیون هورامان است
قطب‌الدین صادقی در همایش اسطوره شناسی اورامان:

ماندگاری فرهنگ کوردها مدیون هورامان است

قطب‌الدین صادقی، در همایش اسطوره شناسی هورامان که در سنندج برگزار شد، درباره اسطوره‌شناسی گفت: اغلب افراد اسطوره و افسانه را با هم اشتباه می‌گیرند، اما این دو خاستگاه کاملا متفاوتی دارند، اسطوره دارای بعدی ماوارء‌الطبیعی است، اما افسانه‌ها مربوط به روابط روزمره و جهان مادی انسان‌هاست. این استاد دانشگاه افزود: روایت پیرشالیار نیز روایتی […]

قطب‌الدین صادقی، در همایش اسطوره شناسی هورامان که در سنندج برگزار شد، درباره اسطوره‌شناسی گفت: اغلب افراد اسطوره و افسانه را با هم اشتباه می‌گیرند، اما این دو خاستگاه کاملا متفاوتی دارند، اسطوره دارای بعدی ماوارء‌الطبیعی است، اما افسانه‌ها مربوط به روابط روزمره و جهان مادی انسان‌هاست.
این استاد دانشگاه افزود: روایت پیرشالیار نیز روایتی کاملا اسطوره‌ای است که قدمتی چندهزار ساله دارد. بیشتر المان‌ها و نشانه‌های کردی و مراسم پیرشالیار به ما می‌گویند که کردها قبل از زرتشت بر آئین میترایی بودند، مانند حلقه هه‌لپه‌رکی یا حلقه دف، همگی اینها اشاره‌ای است به آئین میترایی که کردها سرسختانه هم از آن دفاع کردند. دین زرتشت بزرگ‌ترین ضربه را به دین میترایی وارد کرد و بیشتر معناها و مفاهیم میترایی را هم مصادره کرد.
وی با اشاره به اینکه هنوز در میان کردها بسیاری از نشانه‌های دین میترایی مانند مکان‌های که به پیرخزایی یا پیرمحمد یا پیرشالیار معروف هستند باقی مانده است، افزود: این کلمه «پیر» نام یکی از مراحل خودسازی انسان در دین میترایی است. بیشتر شهرهای ایران در زمان صفوی‌ها، این مکان‌های مقدس پیر را به امام‌زادها منصوب کردند اما در میان ما کردها هنوز باقی است.
صادقی به اهمیت منطقه هورامان اشاره کرد و گفت: در هیچ جای ایران و کردستان به اندازه هورامان نشانه‌های آئین میترایی باقی نمانده است. شک نکنید که گویش‌های سوران و کرمانج زیرمجموعه زبان هورامی هستند و زبان کردی کهن و اصیل همان اورامی است.
وی تاکید کرد: اگر ما امروزه وارثان فرهنگ غنی کردی هستیم این ماندگاری را مدیون اورامان هستیم که باید به زوایای گوناگون زندگی امروزی ما رنگ و گرمی ببخشد.
در این همایش، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کردستان نیز گفت: ثبت جهانی اورامان به عنوان یکی از اولویت‌های اصلی این استان در دست پیگیری است.
سید محسن علوی افزود: از همه دوستانی که زحمت برگزاری این نشست را کشیدند سپاسگزارم، ما نیازمند چنین جلساتی هستیم تا بتوانیم پرونده‌ای کامل برای ثبت جهانی اورامان گردآوری کنیم.
وی گفت: زمانی که شروع به ثبت ملی منطقه اورامان کردیم، بیشتر کارشناسان ایرانی فکر می‌کردند که اورامان تنها شامل روستای اورامان تخت است. در حالی که اورامان جغرافیایی است که بخش بزرگی از استانهای کردستان، کرمانشاه و اقلیم کردستان عراق را شامل می‌شود. علوی اشاره کرد: ما برای اولین بار توانستیم ۱۰ روستای بکر اورامان در کردستان ایران را به ثبت ملی برسانیم و این اولین گام در جهت هدفی بزرگتر است که همان ثبت جهانی اورامان است. مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان کردستان افزود: برای ثبت جهانی اورامان به عنوان یک منظر فرهنگی در پی آن بودیم که با اقلیم کردستان و کرمانشاه نیز همکاری مشترکی داشته باشیم. به همین منظور هیئتی ایرانی به بغداد سفر کرد که به دلیل اختلاف و جنگ زدگی عراق، عملا از این سفر هیچ نتیجه ای نگرفتیم. در نهایت با همکاری استان کرمانشاه کار تشکیل پرونده را آغاز کردیم.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...