رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹
 • کد خبر : 4008
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نانی که شیخ عثمان نقشبندی بر سفره مردم نهاد
اشتغال بیش از صد هزار نفر با آغاز برداشت توت فرنگی در کردستان؛

نانی که شیخ عثمان نقشبندی بر سفره مردم نهاد

میوه‌ای که تا چند دهه پیش برای اغلب مردم کردستان ناشناخته بود امروز به یکی از محصولات مهم و استراتژیک کردستان تبدیل شده و نام استان را در کشور پرآوازه ساخته است به گونه‌ای که در کشور توت فرنگی را به نام کردستان می‌شناسند. اردیبهشت و خرداد برای ساکنان روستاهای شهرستان سنندج به ویژه منطقه […]

میوه‌ای که تا چند دهه پیش برای اغلب مردم کردستان ناشناخته بود امروز به یکی از محصولات مهم و استراتژیک کردستان تبدیل شده و نام استان را در کشور پرآوازه ساخته است به گونه‌ای که در کشور توت فرنگی را به نام کردستان می‌شناسند.
اردیبهشت و خرداد برای ساکنان روستاهای شهرستان سنندج به ویژه منطقه ژاورود فصل پرکار برداشت توت فرنگی است. توت فرنگی میوه‌ای تا ۲۵۰ – ۳۰۰ سال قبل به شکل امروزی و اهلی شده وجود نداشت و عمدتا به‌صورت گیاه‌چه‌های کوچک جنگلی در قاره آمریکا یافت و بیشتر توسط افراد محلی برای خواص دارویی آن مصرف می‌شده است و با اسم سنجد کلاغی نیز شناخته می‌شد. نخستین رقم اصلاح شده توت فرنگی در زمان صدارت اتابک اعظم در زمان قاجار به ایران وارد شد و روایت است برای نخستین در دهه ۴۰ هجری شمسی توسط مرحوم شیخ عثمان نقشبندی بوته‌های آن از فرانسه به کردستان آمد و صرفا به عنوان میوه‌ای تزیینی در روستای محمودآباد مریوان کشت شد. به تبعیت و راهنمایی‌های ایشان کشت و کار توت فرنگی مورد توجه قرار گرفت و به تدریج به علت سازگاری اقلیمی و استقبال کشاورزان و باغداران کار تکثیر و ازدیاد آن در روستاهای حومه مریوان و خصوصاً محور سنندج – مریوان و کامیاران – سنندج توسعه یافت. مصرف توت فرنگی در آن زمان ویژه اعیان و اشراف بود.
بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های این میوه در جهان ایالات متحده آمریکا با۱۳۱۲۹۶۰ تن، ترکیه با ۳۰۲۴۱۶ تن و اسپانیا با ۲۶۲۷۳۰ تن است. بزرگ‌ترین تولید‌کننده توت فرنگی در آسیا کره جنوبی است که تقریبا تمام تولید توت فرنگی خود را در گلخانه پرورش می‌دهد. تولید سالانه توت فرنگی در ایران حدود ۵۰ تن است که نزدیک ۸۰ درصد آن در استان کردستان و ۹۳ درصد توت‌فرنگی تولیدی استان کردستان نیز در شهرستان‌های سنندج، کامیاران، سروآباد و دیواندره کشت می‌شود.
اگرچه در استان‌های گلستان، مازندران و گیلان نیز توت فرنگی کشت می‌شود اما از آنجا که عطر و طعم میوه توت فرنگی تا حدودی متاثر از شرایط آب و هوایی و خاک مناسب می‌باشد، تولیدات استان کردستان در کشور مشتریان زیادی دارد. در حال حاضر مجموع سطح زیر کشت توت فرنگی در کشور نزدیک پنج هزار هکتار است که استان کردستان با سه هزار و ۵۰۰ هکتار بیشترین سطح زیر کشت توت فرنگی کشور را در اختیار دارد. به‌طورکلی تولید توت فرنگی به‌صورت یک کسب‌و‌کار خانوادگی در کردستان مطرح است و رقم محلی توت فرنگی به نام کردستان، حاصل گزینش توسط توت‌فرنگی‌کاران محلی این منطقه است.
کشت و پرورش توت فرنگی به‌عنوان یک صنعت رو به گسترش مطرح است، به‌گونه‌ای که سطح زیر کشت آن در ۲۰ سال گذشته در دنیا دو برابر شده است.
توت‌ فرنگی محصولی حساس و کم مقاوم در برابر دمای بالاست به همین خاطر کشاورزان مجبور هستند در سریع‌ترین زمان نسبت به حمل و جابجایی آن به بازارهای مصرف اقدام کنند.
توت فرنگی میوه‌ای با سود‌آوری بالای اقتصادی است اما به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی روز و مدیریت ضعیف پس از برداشت این میوه که فسادپذیری بالایی دارد سود چندانی عاید زارعین نمی‌شود به ویژه اگر هزینه‌های داشت و برداشت را نیز به آن اضافه کنیم چیزی که برای توتکاران باقی می‌ماند تنها دست‌رنج است و بس. استفاده از سیستم‌های برداشت مکانیزه، سیستم‌های کشت جدیدتر، استفاده از بسته‌بندی‌های مناسب برای جابه‌جایی و ماشین‌های حمل مخصوص این محصول می‌تواند تا حدودی کمک‌کننده باشد.
علی‌رغم کشت گسترده این محصول متاسفانه تا کنون نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی اقدامی نشده و توتکاران کردستان خواهان اقدام جدی دولت برای ایجاد واحدهای تولیدی در استان هستند.
این روزها نبض زندگی در بخش زیادی از روستاهای استان با آغاز برداشت توت فرنگی می‌تپد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۱۲ هزار خانوار در طول دو ماه شبانه روز در مزارع توت فرنگی مشغول به کار مستقیم هستند که اگر شغل‌های جانبی نظیر حمل و نقل کنندگان، میادین میوه و تره بار و فروشندگان را به آن اضافه کنیم اشتغال برای بیش از صد هزار نفر از طریق این محصول فراهم شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ۱۲ هزار بهره‌بردار توت فرنگی استان کردستان از اوایل اردیبهشت در حال برداشت محصول خود هستند و پیش‌بینی می‌شود حدود ۴۲ هزار تن از این میزان وارد بازار کردستان و سایر استان ها شود.
مدیر امور باغابانی سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: سه هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی آبی استان به کشت توت فرهنگی اختصاص داده شده و امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۴۲ هزار تن محصول توت فرنگی از مزارع استان برداشت شود.
اردشیر پور حبیبی افزود: پیش‌بینی برداشت سال جاری در مقایسه با پیش بینی اولیه ۴۷ هزار تن (ظرفیت واقعی برداشت) حدود ۱۰ درصد کاهش دارد.
وی علت اصلی کاهش ۱۰ درصد محصول توت فرنگی کردستان در سال جاری را خسارت‌های سرمازدگی و تگرگ اعلام و اظهار کرد: این حوادث به یک هزار و ۲۰۰ هکتار از باغ ۱۰ تا ۵۰ درصد دچار خسارت زده که در مجموع میزان خسارت ها حدود ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...