رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹
 • کد خبر : 4008
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نانی که شیخ عثمان نقشبندی بر سفره مردم نهاد
اشتغال بیش از صد هزار نفر با آغاز برداشت توت فرنگی در کردستان؛

نانی که شیخ عثمان نقشبندی بر سفره مردم نهاد

میوه‌ای که تا چند دهه پیش برای اغلب مردم کردستان ناشناخته بود امروز به یکی از محصولات مهم و استراتژیک کردستان تبدیل شده و نام استان را در کشور پرآوازه ساخته است به گونه‌ای که در کشور توت فرنگی را به نام کردستان می‌شناسند. اردیبهشت و خرداد برای ساکنان روستاهای شهرستان سنندج به ویژه منطقه […]

میوه‌ای که تا چند دهه پیش برای اغلب مردم کردستان ناشناخته بود امروز به یکی از محصولات مهم و استراتژیک کردستان تبدیل شده و نام استان را در کشور پرآوازه ساخته است به گونه‌ای که در کشور توت فرنگی را به نام کردستان می‌شناسند.
اردیبهشت و خرداد برای ساکنان روستاهای شهرستان سنندج به ویژه منطقه ژاورود فصل پرکار برداشت توت فرنگی است. توت فرنگی میوه‌ای تا ۲۵۰ – ۳۰۰ سال قبل به شکل امروزی و اهلی شده وجود نداشت و عمدتا به‌صورت گیاه‌چه‌های کوچک جنگلی در قاره آمریکا یافت و بیشتر توسط افراد محلی برای خواص دارویی آن مصرف می‌شده است و با اسم سنجد کلاغی نیز شناخته می‌شد. نخستین رقم اصلاح شده توت فرنگی در زمان صدارت اتابک اعظم در زمان قاجار به ایران وارد شد و روایت است برای نخستین در دهه ۴۰ هجری شمسی توسط مرحوم شیخ عثمان نقشبندی بوته‌های آن از فرانسه به کردستان آمد و صرفا به عنوان میوه‌ای تزیینی در روستای محمودآباد مریوان کشت شد. به تبعیت و راهنمایی‌های ایشان کشت و کار توت فرنگی مورد توجه قرار گرفت و به تدریج به علت سازگاری اقلیمی و استقبال کشاورزان و باغداران کار تکثیر و ازدیاد آن در روستاهای حومه مریوان و خصوصاً محور سنندج – مریوان و کامیاران – سنندج توسعه یافت. مصرف توت فرنگی در آن زمان ویژه اعیان و اشراف بود.
بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های این میوه در جهان ایالات متحده آمریکا با۱۳۱۲۹۶۰ تن، ترکیه با ۳۰۲۴۱۶ تن و اسپانیا با ۲۶۲۷۳۰ تن است. بزرگ‌ترین تولید‌کننده توت فرنگی در آسیا کره جنوبی است که تقریبا تمام تولید توت فرنگی خود را در گلخانه پرورش می‌دهد. تولید سالانه توت فرنگی در ایران حدود ۵۰ تن است که نزدیک ۸۰ درصد آن در استان کردستان و ۹۳ درصد توت‌فرنگی تولیدی استان کردستان نیز در شهرستان‌های سنندج، کامیاران، سروآباد و دیواندره کشت می‌شود.
اگرچه در استان‌های گلستان، مازندران و گیلان نیز توت فرنگی کشت می‌شود اما از آنجا که عطر و طعم میوه توت فرنگی تا حدودی متاثر از شرایط آب و هوایی و خاک مناسب می‌باشد، تولیدات استان کردستان در کشور مشتریان زیادی دارد. در حال حاضر مجموع سطح زیر کشت توت فرنگی در کشور نزدیک پنج هزار هکتار است که استان کردستان با سه هزار و ۵۰۰ هکتار بیشترین سطح زیر کشت توت فرنگی کشور را در اختیار دارد. به‌طورکلی تولید توت فرنگی به‌صورت یک کسب‌و‌کار خانوادگی در کردستان مطرح است و رقم محلی توت فرنگی به نام کردستان، حاصل گزینش توسط توت‌فرنگی‌کاران محلی این منطقه است.
کشت و پرورش توت فرنگی به‌عنوان یک صنعت رو به گسترش مطرح است، به‌گونه‌ای که سطح زیر کشت آن در ۲۰ سال گذشته در دنیا دو برابر شده است.
توت‌ فرنگی محصولی حساس و کم مقاوم در برابر دمای بالاست به همین خاطر کشاورزان مجبور هستند در سریع‌ترین زمان نسبت به حمل و جابجایی آن به بازارهای مصرف اقدام کنند.
توت فرنگی میوه‌ای با سود‌آوری بالای اقتصادی است اما به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی روز و مدیریت ضعیف پس از برداشت این میوه که فسادپذیری بالایی دارد سود چندانی عاید زارعین نمی‌شود به ویژه اگر هزینه‌های داشت و برداشت را نیز به آن اضافه کنیم چیزی که برای توتکاران باقی می‌ماند تنها دست‌رنج است و بس. استفاده از سیستم‌های برداشت مکانیزه، سیستم‌های کشت جدیدتر، استفاده از بسته‌بندی‌های مناسب برای جابه‌جایی و ماشین‌های حمل مخصوص این محصول می‌تواند تا حدودی کمک‌کننده باشد.
علی‌رغم کشت گسترده این محصول متاسفانه تا کنون نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی اقدامی نشده و توتکاران کردستان خواهان اقدام جدی دولت برای ایجاد واحدهای تولیدی در استان هستند.
این روزها نبض زندگی در بخش زیادی از روستاهای استان با آغاز برداشت توت فرنگی می‌تپد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۱۲ هزار خانوار در طول دو ماه شبانه روز در مزارع توت فرنگی مشغول به کار مستقیم هستند که اگر شغل‌های جانبی نظیر حمل و نقل کنندگان، میادین میوه و تره بار و فروشندگان را به آن اضافه کنیم اشتغال برای بیش از صد هزار نفر از طریق این محصول فراهم شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ۱۲ هزار بهره‌بردار توت فرنگی استان کردستان از اوایل اردیبهشت در حال برداشت محصول خود هستند و پیش‌بینی می‌شود حدود ۴۲ هزار تن از این میزان وارد بازار کردستان و سایر استان ها شود.
مدیر امور باغابانی سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: سه هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی آبی استان به کشت توت فرهنگی اختصاص داده شده و امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۴۲ هزار تن محصول توت فرنگی از مزارع استان برداشت شود.
اردشیر پور حبیبی افزود: پیش‌بینی برداشت سال جاری در مقایسه با پیش بینی اولیه ۴۷ هزار تن (ظرفیت واقعی برداشت) حدود ۱۰ درصد کاهش دارد.
وی علت اصلی کاهش ۱۰ درصد محصول توت فرنگی کردستان در سال جاری را خسارت‌های سرمازدگی و تگرگ اعلام و اظهار کرد: این حوادث به یک هزار و ۲۰۰ هکتار از باغ ۱۰ تا ۵۰ درصد دچار خسارت زده که در مجموع میزان خسارت ها حدود ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...