رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹
 • کد خبر : 4008
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نانی که شیخ عثمان نقشبندی بر سفره مردم نهاد
اشتغال بیش از صد هزار نفر با آغاز برداشت توت فرنگی در کردستان؛

نانی که شیخ عثمان نقشبندی بر سفره مردم نهاد

میوه‌ای که تا چند دهه پیش برای اغلب مردم کردستان ناشناخته بود امروز به یکی از محصولات مهم و استراتژیک کردستان تبدیل شده و نام استان را در کشور پرآوازه ساخته است به گونه‌ای که در کشور توت فرنگی را به نام کردستان می‌شناسند. اردیبهشت و خرداد برای ساکنان روستاهای شهرستان سنندج به ویژه منطقه […]

میوه‌ای که تا چند دهه پیش برای اغلب مردم کردستان ناشناخته بود امروز به یکی از محصولات مهم و استراتژیک کردستان تبدیل شده و نام استان را در کشور پرآوازه ساخته است به گونه‌ای که در کشور توت فرنگی را به نام کردستان می‌شناسند.
اردیبهشت و خرداد برای ساکنان روستاهای شهرستان سنندج به ویژه منطقه ژاورود فصل پرکار برداشت توت فرنگی است. توت فرنگی میوه‌ای تا ۲۵۰ – ۳۰۰ سال قبل به شکل امروزی و اهلی شده وجود نداشت و عمدتا به‌صورت گیاه‌چه‌های کوچک جنگلی در قاره آمریکا یافت و بیشتر توسط افراد محلی برای خواص دارویی آن مصرف می‌شده است و با اسم سنجد کلاغی نیز شناخته می‌شد. نخستین رقم اصلاح شده توت فرنگی در زمان صدارت اتابک اعظم در زمان قاجار به ایران وارد شد و روایت است برای نخستین در دهه ۴۰ هجری شمسی توسط مرحوم شیخ عثمان نقشبندی بوته‌های آن از فرانسه به کردستان آمد و صرفا به عنوان میوه‌ای تزیینی در روستای محمودآباد مریوان کشت شد. به تبعیت و راهنمایی‌های ایشان کشت و کار توت فرنگی مورد توجه قرار گرفت و به تدریج به علت سازگاری اقلیمی و استقبال کشاورزان و باغداران کار تکثیر و ازدیاد آن در روستاهای حومه مریوان و خصوصاً محور سنندج – مریوان و کامیاران – سنندج توسعه یافت. مصرف توت فرنگی در آن زمان ویژه اعیان و اشراف بود.
بزرگ‌ترین تولید‌کننده‌های این میوه در جهان ایالات متحده آمریکا با۱۳۱۲۹۶۰ تن، ترکیه با ۳۰۲۴۱۶ تن و اسپانیا با ۲۶۲۷۳۰ تن است. بزرگ‌ترین تولید‌کننده توت فرنگی در آسیا کره جنوبی است که تقریبا تمام تولید توت فرنگی خود را در گلخانه پرورش می‌دهد. تولید سالانه توت فرنگی در ایران حدود ۵۰ تن است که نزدیک ۸۰ درصد آن در استان کردستان و ۹۳ درصد توت‌فرنگی تولیدی استان کردستان نیز در شهرستان‌های سنندج، کامیاران، سروآباد و دیواندره کشت می‌شود.
اگرچه در استان‌های گلستان، مازندران و گیلان نیز توت فرنگی کشت می‌شود اما از آنجا که عطر و طعم میوه توت فرنگی تا حدودی متاثر از شرایط آب و هوایی و خاک مناسب می‌باشد، تولیدات استان کردستان در کشور مشتریان زیادی دارد. در حال حاضر مجموع سطح زیر کشت توت فرنگی در کشور نزدیک پنج هزار هکتار است که استان کردستان با سه هزار و ۵۰۰ هکتار بیشترین سطح زیر کشت توت فرنگی کشور را در اختیار دارد. به‌طورکلی تولید توت فرنگی به‌صورت یک کسب‌و‌کار خانوادگی در کردستان مطرح است و رقم محلی توت فرنگی به نام کردستان، حاصل گزینش توسط توت‌فرنگی‌کاران محلی این منطقه است.
کشت و پرورش توت فرنگی به‌عنوان یک صنعت رو به گسترش مطرح است، به‌گونه‌ای که سطح زیر کشت آن در ۲۰ سال گذشته در دنیا دو برابر شده است.
توت‌ فرنگی محصولی حساس و کم مقاوم در برابر دمای بالاست به همین خاطر کشاورزان مجبور هستند در سریع‌ترین زمان نسبت به حمل و جابجایی آن به بازارهای مصرف اقدام کنند.
توت فرنگی میوه‌ای با سود‌آوری بالای اقتصادی است اما به دلیل عدم استفاده از تکنولوژی روز و مدیریت ضعیف پس از برداشت این میوه که فسادپذیری بالایی دارد سود چندانی عاید زارعین نمی‌شود به ویژه اگر هزینه‌های داشت و برداشت را نیز به آن اضافه کنیم چیزی که برای توتکاران باقی می‌ماند تنها دست‌رنج است و بس. استفاده از سیستم‌های برداشت مکانیزه، سیستم‌های کشت جدیدتر، استفاده از بسته‌بندی‌های مناسب برای جابه‌جایی و ماشین‌های حمل مخصوص این محصول می‌تواند تا حدودی کمک‌کننده باشد.
علی‌رغم کشت گسترده این محصول متاسفانه تا کنون نسبت به ایجاد صنایع تبدیلی اقدامی نشده و توتکاران کردستان خواهان اقدام جدی دولت برای ایجاد واحدهای تولیدی در استان هستند.
این روزها نبض زندگی در بخش زیادی از روستاهای استان با آغاز برداشت توت فرنگی می‌تپد. بررسی‌ها نشان می‌دهد بیش از ۱۲ هزار خانوار در طول دو ماه شبانه روز در مزارع توت فرنگی مشغول به کار مستقیم هستند که اگر شغل‌های جانبی نظیر حمل و نقل کنندگان، میادین میوه و تره بار و فروشندگان را به آن اضافه کنیم اشتغال برای بیش از صد هزار نفر از طریق این محصول فراهم شده است.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کردستان ۱۲ هزار بهره‌بردار توت فرنگی استان کردستان از اوایل اردیبهشت در حال برداشت محصول خود هستند و پیش‌بینی می‌شود حدود ۴۲ هزار تن از این میزان وارد بازار کردستان و سایر استان ها شود.
مدیر امور باغابانی سازمان جهادکشاورزی کردستان گفت: سه هزار و ۲۰۰ هکتار از اراضی آبی استان به کشت توت فرهنگی اختصاص داده شده و امسال پیش بینی می‌شود که بیش از ۴۲ هزار تن محصول توت فرنگی از مزارع استان برداشت شود.
اردشیر پور حبیبی افزود: پیش‌بینی برداشت سال جاری در مقایسه با پیش بینی اولیه ۴۷ هزار تن (ظرفیت واقعی برداشت) حدود ۱۰ درصد کاهش دارد.
وی علت اصلی کاهش ۱۰ درصد محصول توت فرنگی کردستان در سال جاری را خسارت‌های سرمازدگی و تگرگ اعلام و اظهار کرد: این حوادث به یک هزار و ۲۰۰ هکتار از باغ ۱۰ تا ۵۰ درصد دچار خسارت زده که در مجموع میزان خسارت ها حدود ۱۲۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...