رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
 • کد خبر : 4051
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهالی کردستان از عوارض مرزی معاف شوند
نامه‌ شهروند مریوانی به استاندار کردستان

اهالی کردستان از عوارض مرزی معاف شوند

جناب آقای مرادنیا استاندار محترم کوردستان باسلام و تحیت؛ به شکرانه خدا جناب رئیس جمهور روحانی سرانجام یک وعده‌ی کوچولو از ده‌ها وعدهایش به مردم کوردستان را با تاخیر بسیار عملی نمود و حجت شرعی بر وزیر محترم کشورش آشکار شد و حضرت‌عالی بعنوان استاندار کوردستان انتخاب شدید. اینک از شما به جهت بومی بودن […]

جناب آقای مرادنیا
استاندار محترم کوردستان
باسلام و تحیت؛
به شکرانه خدا جناب رئیس جمهور روحانی سرانجام یک وعده‌ی کوچولو از ده‌ها وعدهایش به مردم کوردستان را با تاخیر بسیار عملی نمود و حجت شرعی بر وزیر محترم کشورش آشکار شد و حضرت‌عالی بعنوان استاندار کوردستان انتخاب شدید.
اینک از شما به جهت بومی بودن و هم به سبب تغییرات بسیاری که نسبت به فضای دوران استانداران بومی سابق حادث شده است، انتظار داریم حسب شناختی که از اوضاع سیاسی منطقه و کشور دارید و به ریشه‌های تاریخی تقسیم کوردستان و فرهنگ مشترک ساکنان بومی و روابط خویشاوندی در طرفین مرزهای غربی کشور و تغییرات سال‌های اخیر بیشتر وقوف و آگاهی دارید، اقداماتی را به عمل آورید که هم در حد و اندازه‌های معلومات و سوابق شما و هم در حدود انتظارات مردم از دولتی باشد که بیشترین آرای انتخاباتی‌اش را مصروف او داشته است.
همچنین استحضار دارید که اینک در دهه‌ی چهارم پس از انقلاب بسیاری از مطالبات مردم منطقه روی هم انباشته شده و بر زمین مانده‌اند.
لذا حضرتعالی در مقایسه با استانداران قبل از خود، باید انجام کارهای سخت و امورات مهم را در برنامه کاری خود قرار داده و مطمئن باشید که با توجه به پتانسیل‌های موجود و ضرورت‌های پیش آمده، بسیاری از امور مهمی که سابقاً غیر قابل انجام به نظر می‌رسید، در وضعیت فعلی باتوجه به ضرورت، به آسانی قابل انجام خواهند بود و بدون شک انجام آنها نیز آثار مطلوبی برای منطقه و کشور در پی خواهد داشت و وحدت ملی و استقلال را مستحکم خواهد نمود.
طبق ماده یک قانون وظایف و اختیارات استانداران، حضرتعالی بر کلیه ادارات دولتی حوزه ماموریت خود سوای محاکم قضایی، ریاست عالیه و حق نظارت بر امور را دارید. بنابراین استدعا دارد گزارش‌های بی‌پایه و اساس ارگان‌ها یا اشخاص تنگ‌نظر یا ترسو را که با رویکرد همیشگی امنیتی تنظیم می‌شوند را مبنای تصمیمات مهم خود قرار ندهید. مبادا خدایی ناکرده عملکرد شما نیز بعدها چون سهل‌انگاران حادثه سوم اسفند ۷۷ مورد بازخواست قرار گیرد.
گرچه با بستن مرزهای غیررسمی، شهرهای مرزی ما امروزه به شهر ارواح می‌مانند و با ادامه چنین روندی و فقدان آلترناتیوی برای اشتغال مردم، روز به روز بدتر خواهند شد، لیکن عوارض سنگین و غیرعادلانه خروج مرزی برای ساکنان مناطق مرزی کشورمان که عمدتاً از اقشار کم درآمد کشور و بسیار زیر خط فقر هستند، مزید بر علت نارضایتی‌ها شده و ادامه چنین وضعیتی برای ملت و دولت بسی گران تمام خواهد شد.
جناب مرادنیا!
استحضار دارید که تنها خطوطی فرضی تحت عنوان مرز، هزاران خانواده و طوایف کورد را از هم جدا نموده ولی این خطوط فرضی ظالمانه که بخش‌های وسیعی از خاک ایران را جدا نموده، هیچ‌گاه نتوانسته است رابطه عاطفی و خویشاوندی خانواده‌های کورد را از هم بگسلاند و آنجایی‌ که مستبدانی چون صدام چنین قصدی داشته‌اند، نتیجه‌ی آن تنها نابودی خودشان بوده است. جا دارد با نگاهی به ریشه‌های تاریخی کوردها در ایران و نگاه به اتحاد مجدد ملت‌های جدا شده، با حذف پاسپورت در مسافرت‌های کوتاه مدت تا ده روزه، به گرایش کوردهای ساکن در سایر کشورها به مام میهن کمک نمایید.
جناب استاندار!
جا دارد از اختیارات خودتان استفاده نموده و برای آمد و شد آسان و بدون هزینه‌ی خانواده‌های کورد که توسط خطوط مرزی قراردادی از هم جدا شده‌اند کارت‌های عبوری موقت صادر گردد؛ زیرا همچنانکه غیرمنتظره و بدون اطلاع قبلی! ممکن است بستگان ما در شهرهای سنندج، بانه، مریوان، پاوه، سردشت و… فوت شده و ضرورت حضور در مراسم تشییع و ترحیم آنان حادث شود، به همان صورت ممکن است در آن‌سوی مرز در سلیمانیه، هولیر، زاخو، سیدصادق، خانقین و غیره هم پیش بیاید و عمو، عمه، خاله، دایی، پسردایی و… که در آنصورت نیز ضرورت حضور بستگان ایرانی قطعی است. عدم مشارکت اقوام و خویشاوندان کورد در چنین مراسمی و یا عدم توان مسافرت برای دید و بازدیدهای مرسوم میان اقوام و ادای فریضه‌ی صله‌ی ارحام، به دلیل عوارض سنگین خروج مرزی و بوروکراسی مربوط، تنها باعث نارضایتی و ایجاد عقده‌ها شده و وحدت ملی را هدف قرار خواهد داد. لذا خواهشمند است تا یافتن جایگزین مناسب برای اشتغال مرزنشینان، ضمن گشودن نظام‌مند مرزهای غیررسمی، دستور فرمایید اهالی کوردستان با معافیت از عوارض خروج مرزی، از حق تردد با کارتهای ویژه برخودار گشته و با افزایش مراودات در طرفین مرزها، آبادانی و رونق را به شهرها بازگردانید.
پیشنهاد نگارنده برای توسعهی مناطق کوردنشین، تخصیص اعتبارات بانکی کم‌بهره و یارانهای به سرمایهگذاران جهت سرمایهگذاری در صنایع تبدیلی کشاورزی و باغدای و گردشگری به بازرگانان و سرمایهگذاران محلی است. شاید با چنین تدابیری و استحکام بنیان‌های تولید داخلی، بتوان طی یک پروژه ۱۰ ساله، واردات کالاهای خارجی غیرضروری را محدود ساخت.

موفق و پیروز باشید

محمد شعبانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...