رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
 • کد خبر : 4051
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهالی کردستان از عوارض مرزی معاف شوند
نامه‌ شهروند مریوانی به استاندار کردستان

اهالی کردستان از عوارض مرزی معاف شوند

جناب آقای مرادنیا استاندار محترم کوردستان باسلام و تحیت؛ به شکرانه خدا جناب رئیس جمهور روحانی سرانجام یک وعده‌ی کوچولو از ده‌ها وعدهایش به مردم کوردستان را با تاخیر بسیار عملی نمود و حجت شرعی بر وزیر محترم کشورش آشکار شد و حضرت‌عالی بعنوان استاندار کوردستان انتخاب شدید. اینک از شما به جهت بومی بودن […]

جناب آقای مرادنیا
استاندار محترم کوردستان
باسلام و تحیت؛
به شکرانه خدا جناب رئیس جمهور روحانی سرانجام یک وعده‌ی کوچولو از ده‌ها وعدهایش به مردم کوردستان را با تاخیر بسیار عملی نمود و حجت شرعی بر وزیر محترم کشورش آشکار شد و حضرت‌عالی بعنوان استاندار کوردستان انتخاب شدید.
اینک از شما به جهت بومی بودن و هم به سبب تغییرات بسیاری که نسبت به فضای دوران استانداران بومی سابق حادث شده است، انتظار داریم حسب شناختی که از اوضاع سیاسی منطقه و کشور دارید و به ریشه‌های تاریخی تقسیم کوردستان و فرهنگ مشترک ساکنان بومی و روابط خویشاوندی در طرفین مرزهای غربی کشور و تغییرات سال‌های اخیر بیشتر وقوف و آگاهی دارید، اقداماتی را به عمل آورید که هم در حد و اندازه‌های معلومات و سوابق شما و هم در حدود انتظارات مردم از دولتی باشد که بیشترین آرای انتخاباتی‌اش را مصروف او داشته است.
همچنین استحضار دارید که اینک در دهه‌ی چهارم پس از انقلاب بسیاری از مطالبات مردم منطقه روی هم انباشته شده و بر زمین مانده‌اند.
لذا حضرتعالی در مقایسه با استانداران قبل از خود، باید انجام کارهای سخت و امورات مهم را در برنامه کاری خود قرار داده و مطمئن باشید که با توجه به پتانسیل‌های موجود و ضرورت‌های پیش آمده، بسیاری از امور مهمی که سابقاً غیر قابل انجام به نظر می‌رسید، در وضعیت فعلی باتوجه به ضرورت، به آسانی قابل انجام خواهند بود و بدون شک انجام آنها نیز آثار مطلوبی برای منطقه و کشور در پی خواهد داشت و وحدت ملی و استقلال را مستحکم خواهد نمود.
طبق ماده یک قانون وظایف و اختیارات استانداران، حضرتعالی بر کلیه ادارات دولتی حوزه ماموریت خود سوای محاکم قضایی، ریاست عالیه و حق نظارت بر امور را دارید. بنابراین استدعا دارد گزارش‌های بی‌پایه و اساس ارگان‌ها یا اشخاص تنگ‌نظر یا ترسو را که با رویکرد همیشگی امنیتی تنظیم می‌شوند را مبنای تصمیمات مهم خود قرار ندهید. مبادا خدایی ناکرده عملکرد شما نیز بعدها چون سهل‌انگاران حادثه سوم اسفند ۷۷ مورد بازخواست قرار گیرد.
گرچه با بستن مرزهای غیررسمی، شهرهای مرزی ما امروزه به شهر ارواح می‌مانند و با ادامه چنین روندی و فقدان آلترناتیوی برای اشتغال مردم، روز به روز بدتر خواهند شد، لیکن عوارض سنگین و غیرعادلانه خروج مرزی برای ساکنان مناطق مرزی کشورمان که عمدتاً از اقشار کم درآمد کشور و بسیار زیر خط فقر هستند، مزید بر علت نارضایتی‌ها شده و ادامه چنین وضعیتی برای ملت و دولت بسی گران تمام خواهد شد.
جناب مرادنیا!
استحضار دارید که تنها خطوطی فرضی تحت عنوان مرز، هزاران خانواده و طوایف کورد را از هم جدا نموده ولی این خطوط فرضی ظالمانه که بخش‌های وسیعی از خاک ایران را جدا نموده، هیچ‌گاه نتوانسته است رابطه عاطفی و خویشاوندی خانواده‌های کورد را از هم بگسلاند و آنجایی‌ که مستبدانی چون صدام چنین قصدی داشته‌اند، نتیجه‌ی آن تنها نابودی خودشان بوده است. جا دارد با نگاهی به ریشه‌های تاریخی کوردها در ایران و نگاه به اتحاد مجدد ملت‌های جدا شده، با حذف پاسپورت در مسافرت‌های کوتاه مدت تا ده روزه، به گرایش کوردهای ساکن در سایر کشورها به مام میهن کمک نمایید.
جناب استاندار!
جا دارد از اختیارات خودتان استفاده نموده و برای آمد و شد آسان و بدون هزینه‌ی خانواده‌های کورد که توسط خطوط مرزی قراردادی از هم جدا شده‌اند کارت‌های عبوری موقت صادر گردد؛ زیرا همچنانکه غیرمنتظره و بدون اطلاع قبلی! ممکن است بستگان ما در شهرهای سنندج، بانه، مریوان، پاوه، سردشت و… فوت شده و ضرورت حضور در مراسم تشییع و ترحیم آنان حادث شود، به همان صورت ممکن است در آن‌سوی مرز در سلیمانیه، هولیر، زاخو، سیدصادق، خانقین و غیره هم پیش بیاید و عمو، عمه، خاله، دایی، پسردایی و… که در آنصورت نیز ضرورت حضور بستگان ایرانی قطعی است. عدم مشارکت اقوام و خویشاوندان کورد در چنین مراسمی و یا عدم توان مسافرت برای دید و بازدیدهای مرسوم میان اقوام و ادای فریضه‌ی صله‌ی ارحام، به دلیل عوارض سنگین خروج مرزی و بوروکراسی مربوط، تنها باعث نارضایتی و ایجاد عقده‌ها شده و وحدت ملی را هدف قرار خواهد داد. لذا خواهشمند است تا یافتن جایگزین مناسب برای اشتغال مرزنشینان، ضمن گشودن نظام‌مند مرزهای غیررسمی، دستور فرمایید اهالی کوردستان با معافیت از عوارض خروج مرزی، از حق تردد با کارتهای ویژه برخودار گشته و با افزایش مراودات در طرفین مرزها، آبادانی و رونق را به شهرها بازگردانید.
پیشنهاد نگارنده برای توسعهی مناطق کوردنشین، تخصیص اعتبارات بانکی کم‌بهره و یارانهای به سرمایهگذاران جهت سرمایهگذاری در صنایع تبدیلی کشاورزی و باغدای و گردشگری به بازرگانان و سرمایهگذاران محلی است. شاید با چنین تدابیری و استحکام بنیان‌های تولید داخلی، بتوان طی یک پروژه ۱۰ ساله، واردات کالاهای خارجی غیرضروری را محدود ساخت.

موفق و پیروز باشید

محمد شعبانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...