رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۵
 • کد خبر : 4051
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : اهالی کردستان از عوارض مرزی معاف شوند
نامه‌ شهروند مریوانی به استاندار کردستان

اهالی کردستان از عوارض مرزی معاف شوند

جناب آقای مرادنیا استاندار محترم کوردستان باسلام و تحیت؛ به شکرانه خدا جناب رئیس جمهور روحانی سرانجام یک وعده‌ی کوچولو از ده‌ها وعدهایش به مردم کوردستان را با تاخیر بسیار عملی نمود و حجت شرعی بر وزیر محترم کشورش آشکار شد و حضرت‌عالی بعنوان استاندار کوردستان انتخاب شدید. اینک از شما به جهت بومی بودن […]

جناب آقای مرادنیا
استاندار محترم کوردستان
باسلام و تحیت؛
به شکرانه خدا جناب رئیس جمهور روحانی سرانجام یک وعده‌ی کوچولو از ده‌ها وعدهایش به مردم کوردستان را با تاخیر بسیار عملی نمود و حجت شرعی بر وزیر محترم کشورش آشکار شد و حضرت‌عالی بعنوان استاندار کوردستان انتخاب شدید.
اینک از شما به جهت بومی بودن و هم به سبب تغییرات بسیاری که نسبت به فضای دوران استانداران بومی سابق حادث شده است، انتظار داریم حسب شناختی که از اوضاع سیاسی منطقه و کشور دارید و به ریشه‌های تاریخی تقسیم کوردستان و فرهنگ مشترک ساکنان بومی و روابط خویشاوندی در طرفین مرزهای غربی کشور و تغییرات سال‌های اخیر بیشتر وقوف و آگاهی دارید، اقداماتی را به عمل آورید که هم در حد و اندازه‌های معلومات و سوابق شما و هم در حدود انتظارات مردم از دولتی باشد که بیشترین آرای انتخاباتی‌اش را مصروف او داشته است.
همچنین استحضار دارید که اینک در دهه‌ی چهارم پس از انقلاب بسیاری از مطالبات مردم منطقه روی هم انباشته شده و بر زمین مانده‌اند.
لذا حضرتعالی در مقایسه با استانداران قبل از خود، باید انجام کارهای سخت و امورات مهم را در برنامه کاری خود قرار داده و مطمئن باشید که با توجه به پتانسیل‌های موجود و ضرورت‌های پیش آمده، بسیاری از امور مهمی که سابقاً غیر قابل انجام به نظر می‌رسید، در وضعیت فعلی باتوجه به ضرورت، به آسانی قابل انجام خواهند بود و بدون شک انجام آنها نیز آثار مطلوبی برای منطقه و کشور در پی خواهد داشت و وحدت ملی و استقلال را مستحکم خواهد نمود.
طبق ماده یک قانون وظایف و اختیارات استانداران، حضرتعالی بر کلیه ادارات دولتی حوزه ماموریت خود سوای محاکم قضایی، ریاست عالیه و حق نظارت بر امور را دارید. بنابراین استدعا دارد گزارش‌های بی‌پایه و اساس ارگان‌ها یا اشخاص تنگ‌نظر یا ترسو را که با رویکرد همیشگی امنیتی تنظیم می‌شوند را مبنای تصمیمات مهم خود قرار ندهید. مبادا خدایی ناکرده عملکرد شما نیز بعدها چون سهل‌انگاران حادثه سوم اسفند ۷۷ مورد بازخواست قرار گیرد.
گرچه با بستن مرزهای غیررسمی، شهرهای مرزی ما امروزه به شهر ارواح می‌مانند و با ادامه چنین روندی و فقدان آلترناتیوی برای اشتغال مردم، روز به روز بدتر خواهند شد، لیکن عوارض سنگین و غیرعادلانه خروج مرزی برای ساکنان مناطق مرزی کشورمان که عمدتاً از اقشار کم درآمد کشور و بسیار زیر خط فقر هستند، مزید بر علت نارضایتی‌ها شده و ادامه چنین وضعیتی برای ملت و دولت بسی گران تمام خواهد شد.
جناب مرادنیا!
استحضار دارید که تنها خطوطی فرضی تحت عنوان مرز، هزاران خانواده و طوایف کورد را از هم جدا نموده ولی این خطوط فرضی ظالمانه که بخش‌های وسیعی از خاک ایران را جدا نموده، هیچ‌گاه نتوانسته است رابطه عاطفی و خویشاوندی خانواده‌های کورد را از هم بگسلاند و آنجایی‌ که مستبدانی چون صدام چنین قصدی داشته‌اند، نتیجه‌ی آن تنها نابودی خودشان بوده است. جا دارد با نگاهی به ریشه‌های تاریخی کوردها در ایران و نگاه به اتحاد مجدد ملت‌های جدا شده، با حذف پاسپورت در مسافرت‌های کوتاه مدت تا ده روزه، به گرایش کوردهای ساکن در سایر کشورها به مام میهن کمک نمایید.
جناب استاندار!
جا دارد از اختیارات خودتان استفاده نموده و برای آمد و شد آسان و بدون هزینه‌ی خانواده‌های کورد که توسط خطوط مرزی قراردادی از هم جدا شده‌اند کارت‌های عبوری موقت صادر گردد؛ زیرا همچنانکه غیرمنتظره و بدون اطلاع قبلی! ممکن است بستگان ما در شهرهای سنندج، بانه، مریوان، پاوه، سردشت و… فوت شده و ضرورت حضور در مراسم تشییع و ترحیم آنان حادث شود، به همان صورت ممکن است در آن‌سوی مرز در سلیمانیه، هولیر، زاخو، سیدصادق، خانقین و غیره هم پیش بیاید و عمو، عمه، خاله، دایی، پسردایی و… که در آنصورت نیز ضرورت حضور بستگان ایرانی قطعی است. عدم مشارکت اقوام و خویشاوندان کورد در چنین مراسمی و یا عدم توان مسافرت برای دید و بازدیدهای مرسوم میان اقوام و ادای فریضه‌ی صله‌ی ارحام، به دلیل عوارض سنگین خروج مرزی و بوروکراسی مربوط، تنها باعث نارضایتی و ایجاد عقده‌ها شده و وحدت ملی را هدف قرار خواهد داد. لذا خواهشمند است تا یافتن جایگزین مناسب برای اشتغال مرزنشینان، ضمن گشودن نظام‌مند مرزهای غیررسمی، دستور فرمایید اهالی کوردستان با معافیت از عوارض خروج مرزی، از حق تردد با کارتهای ویژه برخودار گشته و با افزایش مراودات در طرفین مرزها، آبادانی و رونق را به شهرها بازگردانید.
پیشنهاد نگارنده برای توسعهی مناطق کوردنشین، تخصیص اعتبارات بانکی کم‌بهره و یارانهای به سرمایهگذاران جهت سرمایهگذاری در صنایع تبدیلی کشاورزی و باغدای و گردشگری به بازرگانان و سرمایهگذاران محلی است. شاید با چنین تدابیری و استحکام بنیان‌های تولید داخلی، بتوان طی یک پروژه ۱۰ ساله، واردات کالاهای خارجی غیرضروری را محدود ساخت.

موفق و پیروز باشید

محمد شعبانی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...