رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹
 • کد خبر : 4057
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بانه همچنان در انتظار!
رزگار بهاری

بانه همچنان در انتظار!

اعتصاب ۲۵روزه‌ی بانه در نوع خود بی‌سابقه‌ بود که‌ طی آن کسبه‌ و بازاریان در یک اعتراض دسته‌جمعی بیش از یکصد و پانزده‌ مجتمع تجاری، بازار و مغازه‌‌ی خود را قریب به‌ یک ماه‌ بستند تا صدای اعتراض خود را نسبت به‌ افزایش مالیات گمرکی کالا و بستن بازارچه‌ی مرزی به‌ گوش مسئولین در سنندج […]

اعتصاب ۲۵روزه‌ی بانه در نوع خود بی‌سابقه‌ بود که‌ طی آن کسبه‌ و بازاریان در یک اعتراض دسته‌جمعی بیش از یکصد و پانزده‌ مجتمع تجاری، بازار و مغازه‌‌ی خود را قریب به‌ یک ماه‌ بستند تا صدای اعتراض خود را نسبت به‌ افزایش مالیات گمرکی کالا و بستن بازارچه‌ی مرزی به‌ گوش مسئولین در سنندج و تهران برسانند. جرقه‌ی اعتصابات نخست با پهن کردن سفره‌ای خالی بصورت نمادین و سپس بستن مجتمع‌های تجاری زده‌ شد و به‌ سایر نقاط شهر نیز کشیده‌ شد. شهرهای جوانرود، مریوان، پیرانشهر، سردشت و سقز نیز در اوایل به‌ این اعتصاب پیوستند چراکه‌ منبع درآمد بسیاری از ساکنان این شهرها مستقیم یا غیر مستقیم وابسته‌ به‌ جریان تجارت در این مرزهاست و پایان تجارت در مرزها به مثابه فرجام اقتصاد شکنندۀ آنان نیز خواهد بود.
حضور دکتر سعید جلیلی در اوایل روزهای شروع اعتصابات شهرستان بانه در مرز سیران‌‌بند و سپس حضور در مسجد جامع آن شهر در ۲۹فروردین فرصتی بود تا معتمدان و شهروندان مطالبات خود را مبنی بر بازگشت مصوبه‌ی اجرا شده به ماسبق بیان کنند، در مقابل نیز جلیلی وعده‌ی طرح آنرا در هفته‌ی آینده با وزرا و دولتمردان داد اما پس از یک هفته‌ صبر مردم جز تعدادی وعده‌ از جانب برخی مسئولین، اقداماتی عملی از سوی دولت در راستای خواست‌های اعتصاب‌کنندگان مشاهده نگردید. جلسات متعدّد معتمدین و شخصیت‌های اقتصادی و دینی و همچنین تجمعات پی‌درپی جلو درب فرمانداری و مسجد جامع بانه‌ بر تأکید مردم به خواست‌شان اشاره داشت چراکه مردم نمی‌خواهند مجدداً به روزهایی برگردند که ده‌ها سال پیش از روی ناچاری بمنظور امرار معاش آواره‌ی شهرهای مرکزی ایران شده‌ بودند.
در ششم اردیبهشت‌ماه یعنی اواخر هفته‌ی دوم از اعتصابات در بانه، هیئتی در سطح عالی از وزارت‌ه‌ای کشور به شهرستان بانه اعزام شد تا از نزدیک وضع موجود را مشاهده و پس از بررسی، راهکارهایی جهت رفع آن بیاندیشد. در طول تمام این مدت شهرستان بانه که بواسطۀ تلاش‌های ساکنانش نگین اقتصادی غرب کشور نام گرفته در اعتصاب کامل بسر می‌برد که ملیاردها تومان زیان وارد آمده به مردم حداقل پیامدهای ناشی از آن بود. هیئت مذکور که تصور می‌شود بواسطۀ ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی‌ای که دارد قادر خواه‌د بود دولت را به بازبینی در اتخاذ چنین مصوبه‌ای مجاب کند؛ این هیئات بیان کردند پس از بازگشت به تهران در اولین جلسۀ با هیئت دولت که روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت تشکیل می‌شود آنرا مطرح و نتیجۀ نهایی نیز اعلام خواهد شد. با وجود آنکه در چندین شهر مرزی وضعیتی بغرنج پیش آمده و تشکیل جلساتی اضطراری می‌طبید اما خبر رسید هیئت دولت در موعد مقرر تشکیل جلسه نداده و آنرا به چهارشنبه موکول کرده است. مجدداً در روز چهارشنبه نیز که طبق معمول جلسات هیئت دولت برگزار می‌شد و از قضا آن روز را برای اعلام نتیجۀ نهایی تعیین کرده بودند نیز خبری از نتایج بررسی‌های هیئت اعزامی به این شهرستان منتشر نشد!
احتمالا به واسطۀ اینکه تصمیمات اخذ شده از تهران اعمال شده بود برخی مسئولین من‌جمله استانداری، فرمانداری و نمایندۀ شهرستان‌های بانه و سقز در مجلس از ابتدا سکوت را ترجیح داده باشند اما افکار عمومی و اعتراضات مردم به سکوتشان منجر شد سکوت خود را شکسته و به وضعیت ایجاد شده واکنش نشان ده‌ند. مردم در تجمعات و جلسات حتی در حضور مسئولینی بلند مرتبه همچون دکتر جلیلی به‌وضوح بیان کردند که از عملکرد مسئولان ناراضی هستند و خواستار تغییر برخی از آنان هستند زیراکه آن دست از مسئولین نتوانسته‌اند آنچنان که باید در کنار مردم باشند و نه تنها قدمی در مسیر حل گرفتاری‌های مردم برنداشته‌اند بلکه نسبت به انتقال واقعیت مشکلات معیشتی مردم هیچ اقدامی نکرده‌اند. شایان ذکر است به جز تعدادی انگشت‌شمار از معدود مسئولین، بسیاری از مقامات در صدر شهرستان‌ بانه و استان در میان مردم حاضر نشدند تا مستقیماً شنوندۀ دردهای مردم باشند و همین امر باعث نگرانی و خشم بسیاری از مردم شده بود.
ده روزِ پایانی اعتصاب در بانه با سکوتی سنگین سپری گشت و مردم همچنان در انتظار عملیاتی شدن وعده‌هایی بودند که مسئولان طی این مدت قول آنرا به مرزنشینان داده بودند؛ وعده‌هایی دال بر بازگشایی بازارچه‌‌ها و تخفیفات گمرکی‌ای که مرزنشینان قادر به ادامۀ مبادلات کالا با اقلیم کردستان باشند. قطعی خطوط اینترنت در شهرستان بانه به مدت سه روز و به دنبال آن فیلتر شدن شبکۀ اجتماعی تلگرام نیز بر نگرانی‌های مردم افزود اما این اتفاقات و در کنار آن فشارهای ناشی از طولانی شدن مدت اعتصابات نتوانست از همّت مردم بانه بر مدنی بودن خواست هایشان خللی ایجاد کند. یکی از برجسته‌ترین ابتکارات مردم شهرستان بانه که در نوع خود نادر است این بود که بسته به مدت زمان طولانی ۲۵روز اعتصاب و تعداد زیاد تجمعات و جلسات، از ایجاد هرگونه تنشی خودداری کردند و به آندسته از افراد نیز که هدفشان به انحراف کشاندن این حرکت بود اجازه ندادند به اهدافشان دست یابند. نقش نخبه‌های دینی و ماموستاها، فعالین اجتماعی، اقتصادی و سایر معتمدین در این میان بسیار برجسته بود و مردم بانه نیز از این ظرفیت‌های قابل اعتماد برای انتقال پیام‌هایشان خرسند بودند و آنان نماینده‌هایی قابل اطمینان مردمی بودند در جلسات با مسئولان دولتی.
هرچند که تا این لحظه هیچکدام از وعده‌های داده شده در دستور کار دولت قرار نگرفته اما با در نظر گرفتن فشار اقتصادی بر مردم در نتیجۀ طولانی شدن اعتصاب در شهرستان بانه و سایر شرایط مقطعی، بازاریان بانه در روز چهارشنبه بیانیۀ شماره دوم خود را صادر و اعلام کردند که از صبح روز فردا یعنی پنج‌شنبه، بیستم اردیبهشت‌ماه مغازه‌هایشان را بازگشایی خواهند کرد اما در مقابل، بنا به قول‌های داده شده از جانب هیئت اعزامی به بانه، همچنان انتظار اجرایی شدن تمام وعده‌ها را خواهند داشت. بازاریان در این بیانیه ضمن تشکر از همدلی همشهریان بیان داشتند که مطالبات مرزشینان درخواستی قانونی، شرعی و انسانی‌ست و دولت موظف به پاسخگویی‌ می‌باشد. بازاریان بانه در این بیانیه آورده‌اند که گشایش مغازه‌ها به معنای عدول از خواسته‌هایمان نیست، بلکه ما با ایمان به حقانیت مطالباتمان تا نیل به مقصود، از هیچ کوشش قانونمند و متمدنانه‌ای فروگذار نخواهیم کرد.
بخشی از بازاریان بانه تأکید داشتند که اعتصاب تا رسیدن به نتیجۀ مطلوب همچنان باید ادامه داشته باشد اما در نهایت آنان نیز طبق بیانیۀ صادره عمل کردند و در روز پنج‌شنبه اقدام به بازگشایی مغازهه‌ایشان نمودند ولی پنه‌ان نمی‌کنند که اگه وعدهه‌ا عملی نشد مجدداً به اعتصاب دست خواهند زد. فعالین اقتصادی که در طول مدت یکماه گذشته بصورت مداوم پیگیر مسایل و خواست‌های مردم بوده و با اعضای هیئت اعزامی از تهران در ارتباط هستند معتقدند به سبب مبحث برجام و خروج آمریکا از آن، جلسات مربوط به مرزها به تعویق افتاده است و با ابراز اینکه وعده‌های داده شده همچنان در دستور کار دولت قرار دارد گفتند: با توجه به اخباری غیر رسمی که به ما اعلام می‌شود توافقاتی در این زمینه انجام گرفته است که بنا به گفته خودشان در چند روز آینده رسماً اعلام خواهد شد.

رزگار بهاری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...