رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹
 • کد خبر : 4057
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بانه همچنان در انتظار!
رزگار بهاری

بانه همچنان در انتظار!

اعتصاب ۲۵روزه‌ی بانه در نوع خود بی‌سابقه‌ بود که‌ طی آن کسبه‌ و بازاریان در یک اعتراض دسته‌جمعی بیش از یکصد و پانزده‌ مجتمع تجاری، بازار و مغازه‌‌ی خود را قریب به‌ یک ماه‌ بستند تا صدای اعتراض خود را نسبت به‌ افزایش مالیات گمرکی کالا و بستن بازارچه‌ی مرزی به‌ گوش مسئولین در سنندج […]

اعتصاب ۲۵روزه‌ی بانه در نوع خود بی‌سابقه‌ بود که‌ طی آن کسبه‌ و بازاریان در یک اعتراض دسته‌جمعی بیش از یکصد و پانزده‌ مجتمع تجاری، بازار و مغازه‌‌ی خود را قریب به‌ یک ماه‌ بستند تا صدای اعتراض خود را نسبت به‌ افزایش مالیات گمرکی کالا و بستن بازارچه‌ی مرزی به‌ گوش مسئولین در سنندج و تهران برسانند. جرقه‌ی اعتصابات نخست با پهن کردن سفره‌ای خالی بصورت نمادین و سپس بستن مجتمع‌های تجاری زده‌ شد و به‌ سایر نقاط شهر نیز کشیده‌ شد. شهرهای جوانرود، مریوان، پیرانشهر، سردشت و سقز نیز در اوایل به‌ این اعتصاب پیوستند چراکه‌ منبع درآمد بسیاری از ساکنان این شهرها مستقیم یا غیر مستقیم وابسته‌ به‌ جریان تجارت در این مرزهاست و پایان تجارت در مرزها به مثابه فرجام اقتصاد شکنندۀ آنان نیز خواهد بود.
حضور دکتر سعید جلیلی در اوایل روزهای شروع اعتصابات شهرستان بانه در مرز سیران‌‌بند و سپس حضور در مسجد جامع آن شهر در ۲۹فروردین فرصتی بود تا معتمدان و شهروندان مطالبات خود را مبنی بر بازگشت مصوبه‌ی اجرا شده به ماسبق بیان کنند، در مقابل نیز جلیلی وعده‌ی طرح آنرا در هفته‌ی آینده با وزرا و دولتمردان داد اما پس از یک هفته‌ صبر مردم جز تعدادی وعده‌ از جانب برخی مسئولین، اقداماتی عملی از سوی دولت در راستای خواست‌های اعتصاب‌کنندگان مشاهده نگردید. جلسات متعدّد معتمدین و شخصیت‌های اقتصادی و دینی و همچنین تجمعات پی‌درپی جلو درب فرمانداری و مسجد جامع بانه‌ بر تأکید مردم به خواست‌شان اشاره داشت چراکه مردم نمی‌خواهند مجدداً به روزهایی برگردند که ده‌ها سال پیش از روی ناچاری بمنظور امرار معاش آواره‌ی شهرهای مرکزی ایران شده‌ بودند.
در ششم اردیبهشت‌ماه یعنی اواخر هفته‌ی دوم از اعتصابات در بانه، هیئتی در سطح عالی از وزارت‌ه‌ای کشور به شهرستان بانه اعزام شد تا از نزدیک وضع موجود را مشاهده و پس از بررسی، راهکارهایی جهت رفع آن بیاندیشد. در طول تمام این مدت شهرستان بانه که بواسطۀ تلاش‌های ساکنانش نگین اقتصادی غرب کشور نام گرفته در اعتصاب کامل بسر می‌برد که ملیاردها تومان زیان وارد آمده به مردم حداقل پیامدهای ناشی از آن بود. هیئت مذکور که تصور می‌شود بواسطۀ ظرفیت‌ها و اختیارات قانونی‌ای که دارد قادر خواه‌د بود دولت را به بازبینی در اتخاذ چنین مصوبه‌ای مجاب کند؛ این هیئات بیان کردند پس از بازگشت به تهران در اولین جلسۀ با هیئت دولت که روز یکشنبه شانزدهم اردیبهشت تشکیل می‌شود آنرا مطرح و نتیجۀ نهایی نیز اعلام خواهد شد. با وجود آنکه در چندین شهر مرزی وضعیتی بغرنج پیش آمده و تشکیل جلساتی اضطراری می‌طبید اما خبر رسید هیئت دولت در موعد مقرر تشکیل جلسه نداده و آنرا به چهارشنبه موکول کرده است. مجدداً در روز چهارشنبه نیز که طبق معمول جلسات هیئت دولت برگزار می‌شد و از قضا آن روز را برای اعلام نتیجۀ نهایی تعیین کرده بودند نیز خبری از نتایج بررسی‌های هیئت اعزامی به این شهرستان منتشر نشد!
احتمالا به واسطۀ اینکه تصمیمات اخذ شده از تهران اعمال شده بود برخی مسئولین من‌جمله استانداری، فرمانداری و نمایندۀ شهرستان‌های بانه و سقز در مجلس از ابتدا سکوت را ترجیح داده باشند اما افکار عمومی و اعتراضات مردم به سکوتشان منجر شد سکوت خود را شکسته و به وضعیت ایجاد شده واکنش نشان ده‌ند. مردم در تجمعات و جلسات حتی در حضور مسئولینی بلند مرتبه همچون دکتر جلیلی به‌وضوح بیان کردند که از عملکرد مسئولان ناراضی هستند و خواستار تغییر برخی از آنان هستند زیراکه آن دست از مسئولین نتوانسته‌اند آنچنان که باید در کنار مردم باشند و نه تنها قدمی در مسیر حل گرفتاری‌های مردم برنداشته‌اند بلکه نسبت به انتقال واقعیت مشکلات معیشتی مردم هیچ اقدامی نکرده‌اند. شایان ذکر است به جز تعدادی انگشت‌شمار از معدود مسئولین، بسیاری از مقامات در صدر شهرستان‌ بانه و استان در میان مردم حاضر نشدند تا مستقیماً شنوندۀ دردهای مردم باشند و همین امر باعث نگرانی و خشم بسیاری از مردم شده بود.
ده روزِ پایانی اعتصاب در بانه با سکوتی سنگین سپری گشت و مردم همچنان در انتظار عملیاتی شدن وعده‌هایی بودند که مسئولان طی این مدت قول آنرا به مرزنشینان داده بودند؛ وعده‌هایی دال بر بازگشایی بازارچه‌‌ها و تخفیفات گمرکی‌ای که مرزنشینان قادر به ادامۀ مبادلات کالا با اقلیم کردستان باشند. قطعی خطوط اینترنت در شهرستان بانه به مدت سه روز و به دنبال آن فیلتر شدن شبکۀ اجتماعی تلگرام نیز بر نگرانی‌های مردم افزود اما این اتفاقات و در کنار آن فشارهای ناشی از طولانی شدن مدت اعتصابات نتوانست از همّت مردم بانه بر مدنی بودن خواست هایشان خللی ایجاد کند. یکی از برجسته‌ترین ابتکارات مردم شهرستان بانه که در نوع خود نادر است این بود که بسته به مدت زمان طولانی ۲۵روز اعتصاب و تعداد زیاد تجمعات و جلسات، از ایجاد هرگونه تنشی خودداری کردند و به آندسته از افراد نیز که هدفشان به انحراف کشاندن این حرکت بود اجازه ندادند به اهدافشان دست یابند. نقش نخبه‌های دینی و ماموستاها، فعالین اجتماعی، اقتصادی و سایر معتمدین در این میان بسیار برجسته بود و مردم بانه نیز از این ظرفیت‌های قابل اعتماد برای انتقال پیام‌هایشان خرسند بودند و آنان نماینده‌هایی قابل اطمینان مردمی بودند در جلسات با مسئولان دولتی.
هرچند که تا این لحظه هیچکدام از وعده‌های داده شده در دستور کار دولت قرار نگرفته اما با در نظر گرفتن فشار اقتصادی بر مردم در نتیجۀ طولانی شدن اعتصاب در شهرستان بانه و سایر شرایط مقطعی، بازاریان بانه در روز چهارشنبه بیانیۀ شماره دوم خود را صادر و اعلام کردند که از صبح روز فردا یعنی پنج‌شنبه، بیستم اردیبهشت‌ماه مغازه‌هایشان را بازگشایی خواهند کرد اما در مقابل، بنا به قول‌های داده شده از جانب هیئت اعزامی به بانه، همچنان انتظار اجرایی شدن تمام وعده‌ها را خواهند داشت. بازاریان در این بیانیه ضمن تشکر از همدلی همشهریان بیان داشتند که مطالبات مرزشینان درخواستی قانونی، شرعی و انسانی‌ست و دولت موظف به پاسخگویی‌ می‌باشد. بازاریان بانه در این بیانیه آورده‌اند که گشایش مغازه‌ها به معنای عدول از خواسته‌هایمان نیست، بلکه ما با ایمان به حقانیت مطالباتمان تا نیل به مقصود، از هیچ کوشش قانونمند و متمدنانه‌ای فروگذار نخواهیم کرد.
بخشی از بازاریان بانه تأکید داشتند که اعتصاب تا رسیدن به نتیجۀ مطلوب همچنان باید ادامه داشته باشد اما در نهایت آنان نیز طبق بیانیۀ صادره عمل کردند و در روز پنج‌شنبه اقدام به بازگشایی مغازهه‌ایشان نمودند ولی پنه‌ان نمی‌کنند که اگه وعدهه‌ا عملی نشد مجدداً به اعتصاب دست خواهند زد. فعالین اقتصادی که در طول مدت یکماه گذشته بصورت مداوم پیگیر مسایل و خواست‌های مردم بوده و با اعضای هیئت اعزامی از تهران در ارتباط هستند معتقدند به سبب مبحث برجام و خروج آمریکا از آن، جلسات مربوط به مرزها به تعویق افتاده است و با ابراز اینکه وعده‌های داده شده همچنان در دستور کار دولت قرار دارد گفتند: با توجه به اخباری غیر رسمی که به ما اعلام می‌شود توافقاتی در این زمینه انجام گرفته است که بنا به گفته خودشان در چند روز آینده رسماً اعلام خواهد شد.

رزگار بهاری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...