رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷
 • الأحد ۵ رمضان ۱۴۳۹
 • 2018 Sunday 20 May

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۵
 • کد خبر : 4060
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بەهەشتێکـی پچڕاو…

دەمێکە دەیناسم، لە مێژە، ساڵانێکی یەکجار زۆر. پورە «ئــامـیـن» دەڵێم، ئێستاش بزەی سەر لێو و بۆنی مێخەک و سمڵی بەرۆکی وەک نەرمە بارانی سەر کوێستان بە نێو ڕۆحی تینومدا دەگەڕێ…. ئێستاش وەک «سی» ساڵ پێش لەچکێکی ناسکی ئاورێشمی سپی داوە بە سەریا و ئەگریجە‌کانی بەلا ڕوومەتیا وەک چڵە ڕێحانەی ژاکاو هاتوونە خوارێ و کوڵمە سورەکانی […]

دەمێکە دەیناسم، لە مێژە، ساڵانێکی یەکجار زۆر.
پورە «ئــامـیـن» دەڵێم، ئێستاش بزەی سەر لێو و بۆنی مێخەک و سمڵی بەرۆکی وەک نەرمە بارانی سەر کوێستان بە نێو ڕۆحی تینومدا دەگەڕێ….
ئێستاش وەک «سی» ساڵ پێش لەچکێکی ناسکی ئاورێشمی سپی داوە بە سەریا و ئەگریجە‌کانی بەلا ڕوومەتیا وەک چڵە ڕێحانەی ژاکاو هاتوونە خوارێ و کوڵمە سورەکانی وەک هەناری هەورامان خوێنی تێ زاوە.
چاو لێک دەنێم و بە نێو ئەرشیڤی یادەوەریەکانما دەگەڕێم.
تازە دەزانم ڕۆژگار چەن بێ بەزەییانە گاڵەی پێ کردووم، لە ناهەق نیە سەر و ڕیشم ماش و برنجی وێساوە.
دەڵێی هەر دوێنێ بوو…
سی ساڵ پێش ئەڵێم، دەنگی (ئاژیر)ی ئاگادار کردنەوەی بارودۆخی نائاسایی و ئەگەری هێرشی فڕۆکەی ڕژێمی بەعسی عێراق لە ڕادیۆ مەریوان ئەبیسرا.
لە پڕێکا وەک هەورە بروسکەی بەتەوژم کەوتنە وێزەی شار و (زرم، زرم، زرم) دەنگی ڕەشاش و چەکی دژە ئاسمانیەکان و دووکەڵ و بۆنی خوێن و باروت هەموو شاری داگرتبوو.
بە پڕتاو لە نێو کەلاوەی ماڵە داڕماوەکانا و ویزە‌ویزی (ئامبۆلانس) و ئۆتۆمبێلی فریاکەوتن، لە دوای توێتایەکا خۆمان گەیاندە دەرەوەی شار، بۆ کوێ نازانین؟!…
کاتێ گەشتینە ئاوایی «ئـەسـراوا»، دەڵێی خەڵکی ئاوایی پێشتر بە پەرۆشەوە چاوەڕێی ئێمەیان دەکرد.
ژمارەیەکی زۆر خەڵکی شار لەوێ بوون، ئاخر زۆریانم دەناسیەوە.
هیلاک و برسی و ماندوو، سەروچاوی تۆز و خۆڵ لێنیشتوو هەژار و داماو. لە تاو ترس و دڵەڕاوکێ، تف لە دەمماندا وشک ببوو، زۆر بەزەییم بە خۆماندا دەهاتەوە، لە دڵەوە خۆزگەم بە خەڵکی لادێ دەبرد.
گریانی مناڵی ساوا و دەنگی شین و لاوانەوەی ژنان بەدوای مناڵ و کەسوکاریاندا، مەرگی ژێر داروپەردوی ماڵی هاوشاریانم، تاڵترین یادەوەریەکانی دەستی شەڕی نەخوازراوە کە بۆ هەرگیز لەیادم ناچێ…
«پـورە ئـامین» لە نێو ئاپۆڕەی خەڵکی ئاوایی و ئاوارەکان بە حەپەساوی ڕاوەستابوو، بە پەرۆشەوە دەیڕوانیە جەماوەر و جارجارەش بە سووچی فەقیانەکەی چاوەکان و لوتی دەسڕی.
قەدەر «پـورە ئـامین»ی کردە خانەخوێمان و لە ماڵە خنجیلانەکەیدا گیرساینەوە.
ئێستا ئەزانم دڵی «پورە ئامین» چەندە فراوان و گەورە بوو.
خێزانێکی حەوت کەسی بۆ چەن مانگ لەسەر سفرە و خوانی «پورە ئامین» میوان بووین.
میوان، نـا، نـا، ئێمەش وەک هەموو ئاوارەکانی دیکە بەشێک بووین لە ماڵ و خێزانی دەستەبرای خەڵکی ئـاوایی…
ماڵی پورە ئامین بەشێکی پچڕاو لەو بـەهـەشتە بەرینە بوو کە باسی دەکەن، گوێسەبان و سەربانیجە هەتا سەربان بە گوڵی لاولاو و ژاڵە و دەیان جوری ڕەنگاوڕەنگ ڕازابۆوە.
بەیانیان زوو هەتا شێوان پورە ئامین پانتۆڵی پیاوانی لێ هەڵدەکێشا و بەناو حەوش و بان و دەرگا و هەیواندا دەهات و کارژۆلە و بەرخەکانی لە باوەش دەگرت و دەی لاواندنەوە و لە بەرخۆوە گۆرانی بۆ دەوتن.
ئێواران ئەودەمەی ڕان و گایەل دەگەڕاوە هەموو ئاوایی جمەیان دەهات، فیکەی شوان و بۆڕەی مانگا زەردی پورە ئامین و ڕێچکەی جووچکە و مریشک لە نێو حەوشە و حەسار، ئەودیمەنانەن کە ئێستاش زاخاوی دڵم ئەداتەوە.
پورە ئامین زۆۆۆۆر مێهرەبان بوو، دەڵێی هەموو جوانی و بزە و پێکەنینەکانی دنیا لەودا کۆببوەوە، بەیانیان باوەشێ نانی تیری و هێلکە و کەرە و ماست و کولێرەی پەنجەکێشی ئەخستە سەر نانەشان و سەماوەرە سکڵەکەشی بە نەرمی سیاچەمانەی بۆ دەوتین.
زۆر جار ئەموت خۆزگا پورە ئامین دایکم بوایەت، خۆزگە «شەڕ» کۆتایی نە ئەهات و هەر لەماڵ پورە ئامین دەبووین!…
نـا، نـا، خۆزگە خەڵکی «ئـەسـراوا» ئەبووین و دراوسێی بەشە بچکۆلانەکەی بەهەشت، مـاڵ پـورە ئـامین ئەبووین.
ئاخر پورە ئامین هەمووکەسێکی خۆش ئەویست، دەستە گەرمەکانی وەک سێحرباز پڕ بوو لە مێهرەبانی و نەوازش، تەنانەت مانگا زەرد و بەرخ و مریشک و کەڵەشێر و گوڵە کانی سەرحەسار و دار تووەکەی ناو کۆڵانیش خۆشیان دەویست.
ڕۆژگار هات و ڕۆی، «شـەڕ» چۆن دەستی پێکرد، ئاوەهاش کۆتایی هات!…
پورە ئامین وەک پەڕەسێلکە جارجارە دەهاتە دیدارمان بۆ ناو شار، ئاخر هەرکات دەهات بۆنی بەهار و سمڵ و ڕێحانەی لەگەڵ خۆ دەهێنا. دەنگی پورە ئامین خۆشترین نۆتی مۆسیقایە کە لە گوێمدا دەزرنگێتەوە و خەم و ئازارەکانم دەڕەوێنێتەوە.
ئێستاش دەستە مێهرەبان و بەخشندەکەی هەر ئاوەڵایە و چارەکەی بن دەستی کولێرە گاڵگاڵی و هەزبێ و ژەمۆڵکە کەرە و هێلکەی خۆماڵی تێدایە.
ماوەیەکە دوور لە گیانی پورە ئامین زۆر ناسازە، هەر ئەکۆکێ و هاوار گورچیلەی ئەکا، دەستەگەرمەکانی وەک باڵە ڕەنگینەکانی پەپوولە لەرزۆکە و چاوەکانی وەک زەردەی خۆرئاوا لەسەر کەلی ژیان کز و بێ هێزە…
ئیتر باخچەکەی پورە ئامین بێ نازە و وەک جاران لاولاو و هەزبێ و ڕێحانە چەکەره ناکا و شەتڵەکان باڵاناکەن.
ساڵانێکە ئازارە باریکە بەربۆتە گیانی مانگا و مەڕ و ماڵاتی ئاوایی، ئیتر نووشتەی ناوچاوانیشیان هیچ تەوفیریان پێ ناکا و بەدەم کەف چەرانەوە مردار ئەبنەوە.
ئێستا لەناو دێ دوکانی مارکت باوە و شیر و پەنیر و کەرە و دۆی شیرکەتی وەک خۆڵ وایە.
نەخۆشین و هەناسەبڕکێ وەک دێوەزمە خۆی کردوە بە ناو ئاواییدا و مناڵانی گوند وەک ساقەتی گەڵا ڕووتاو زەرد هەڵدەگەڕێن و هەڵدەپڕووکێن.
ڕۆژگارێکی سەیره، کانیاوەکانی ئاواییش وەک جاران لرفەیان نایەت و تامیان گۆڕاوە.
ئێستا خەرمان بێ بەرەکەتە و ڕەز و باخ و دەشت و مەزراش بێ ڕەونەقە و کرێی جووتی تەراکتۆرەکان دەرنایەنێت.
دوکتۆر ئەڵێ بەهۆی پیس بوونی ژینگەوە نەخۆشین لە «ئەسراوا» ڕوو لە زیادبوونە و دەرمانەکان هیچ کەڵکیان نیە.
ئاخر ئەڵێن «ژیـــژوان» کراوەتە زبڵدانی شار و هەموو ڕۆژێک دە گەڵابە زبڵی تێ ئەکەن.
ئەمڕۆ پورە ئامین دیسان پانتۆڵەکەی لێ هەڵکێشا و هەروەک جاران لەچکە سپیە ئاورێشمەکەی دابەسەریا و قەف قەف پرچە ڕەنگ بەفرینەکەی پێ داپۆشی.
بە هەنگاوە لەرزۆکەکانی ڕێگای ئەسراوا تا ژیژوانی تەقەڵ ئەدا و بەدەم ڕێگاوە خەیاڵ هەڵی دەگرت.
لەسەر باڵی هەورەکان دەفڕی و لەوسەرەوە دەیڕوانیە کەروێشکەی گەنم و جۆی مەزرا و باخە ڕەزەکانی گوند و دووکەڵی سەرتەنوورەکان بۆ تاقی ئاسمانی شین هەڵدەکشا.
پۆل پۆل باڵندەکان بەسەر ئاسمانی بێگەردی «ئـەسراوا» لە شەقەی باڵیان ئەدا و ڕوولە ژیـژوان لەنگەریان دەگرت.
سمۆرەکان لەناو لق و پۆپی دار بەڕوار و مازوار بازیان ئەدا و کیسەڵەکان بە هێوری مێرگ و گەڵایان دەجویەوە.
لەق لەقی دەنووک سوری دەبینی لەسەر دار قەزوانی ژیژوان هێلانە دەکا و چەمی کەف چەرێنی پێش ئاوایی چەشنی ڕەش مار بەدەشت و دەرا دەخزێ و مۆسیقای ئاوەدانی بۆ ژیژوان دەچڕێ.
پورە ئامین هەروا لەسەرخۆ ڕێگە دەبڕێ و سواری ئەسپی خەیاڵ دەبێ و پێ لە ئاوزەنگی توند ئەکا، تازە بووکی شەرمنە و لە دێبەری تەنیشت ئاوایی چەپکێ ڕێحانە دەکاتە دەستە و بۆ ئاوێنەی ناوقەد دیواری ژوورەکەی دەبا.
ئێستا ئیتر لە «چـاڵـە چـڕە»یە و لەناکاو پێش چاوی ڕەش بوو، گورزێکی قایم بەر تەپڵی سەری ئەکەوێ و جووتێ پۆتینی ڕەش پێلەقەی لەشی دەکەن.
کاتێ دێتەوە سەرخۆ، خوێن بە پرچە سپیەکانیا ئەتکێتە سەر تەوێڵی چین تێکەوتووی و دڵۆپ دڵۆپ بەسەر سمڵ و مێخەکی بەر سوخمەکەیدا دەچۆڕێ….
بە سووچی فەقیانەکەی کوڵمە سورەکانی دەسڕێتەوە و تەزبێحەکەی لەمل دەردێنێ و بەدەم ڕێگاوە دۆعا و نزا دەکا و دەپاڕێتەوە…
ئاخر دونیای پورە ئامین زۆۆۆر بێگەردە، دونیایەکی تەژی لە مێهرەبانی و لە بۆنی گوڵە مێخەک و وەنەوشەی بەربەیان.
هەموو ڕۆژێک بەیانیان شاهەنگی ئاشق دێت و لە گوڵزاری دڵە گەورەکەی پورە ئامین شیلە نۆش دەکا و بە «فیردەوس»ی ناگۆڕێتەوە…
پورە گیان، بمانبورە، دەمێکە ئەم برینەی شێخ ئۆمەر ساڕێژ نابێ و هەر دەکولێتەوە.
هەردەکولێتەوە.
بمانبوورە….

ئەمجەد حەیدەری

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...