رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
 • کد خبر : 4079
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : او همه چیز دارد غیر از پارتی…
شوکه شدن جامعه ورزشی از حذف بدون دلیل وریا غفوری؛

او همه چیز دارد غیر از پارتی…

سخت است باور کنم که انتخاب اعضای تیم ملی برای بازهای جام جهانی روسیه صرفا بر اساس لیاقت‌ها و توانمندی‌ها صورت گرفته باشد و جنجال های یک ماه اخیر در راهروهای فدراسیون فوتبال، تیم ملی، تیم های باشگاهی و… صرفا بحث های فنی و کارشناسی بوده باشد اما هرچه بود نتیجه آن حذف یکی از […]

سخت است باور کنم که انتخاب اعضای تیم ملی برای بازهای جام جهانی روسیه صرفا بر اساس لیاقت‌ها و توانمندی‌ها صورت گرفته باشد و جنجال های یک ماه اخیر در راهروهای فدراسیون فوتبال، تیم ملی، تیم های باشگاهی و… صرفا بحث های فنی و کارشناسی بوده باشد اما هرچه بود نتیجه آن حذف یکی از بهترین بازیکنان حال حاضر فوتبال کشور یعنی وریا غفوری بود که اتفاقا کورد هم هست.
وریا که تا همین چند وقت پیش در دربی تهران خوش درخشید و آبی‌های پایتخت را پیش هوادارانش روسفید کرد، روزنامه‌ها را در نوردید و او را هشیار و زرنگ لقب دادند و در برنامه زنده تلویزیونی ترانه کوردی حسن زیرک خواند، امروز اما به نظر می‌رسد قربانی بازی‌های نسبتا کثیف سیاسی شده است.
بدترین نقطه این داستان این است که کی روش مربی خارجی این روزهای فوتبال ایران نیز دیگر ایرانی شده و در بازی‌های سیاسی این روزهای فوتبال ایران به بازیگری پرداخته و به نظر می‌رسد شرافت حرفه‌ای خود را برای مدتی در پستوی خانه‌اش پنهان کرده است.
فقط من نمی‌گویم بلکه همه اذعان دارند که وریا این روزها در آمادگی کامل قرار دارد و در ماه‌های گذشته خوش‌تر از هر بازیکن دیگری درخشیده است. وریا برای پیوستن به کاروان تیم ملی در جام جهانی روسیه همه چیز دارد غیر از پارتی.
خیلی اصرار ندارم که کورد بودن وریا را عامل حذف او از فهرست تیم ملی قلمداد کنم اما خیلی سخت است که دلیل دیگری برای این اتفاق پیدا کنم.
وریا حذف شد چونکه کسی را نداشت تا از جایگاهی که حق حرفه ای او بود دفاع کند و او که سال هاست از فوتبال ایران دفاع می کند دست آخر خودش بی دفاع ماند.
وریا به جام جهانی نرفته و تیم ملی در حالی به روسیه می رود که فاقد عنصر هوشیاری در مقابل رقبای باهوش و سرسختی مانند پرتغال، اسپانیا و مراکش است.
وریا به جام جهانی نرفته اما از هم اکنون در قلب میلیون ها کورد به عنوان یک قهرمان واقعی جا خوش کرده است.
وریا به جام جهانی نرفته ولی تاریخ این حق کشی را ثبت خواهد کرد تا فرزندان وریا و فرزندان مناطق کردنشین آن را فراموش نکنند.
جام جهانی تمام خواهد شد و فراموش می شود اما من حذف شدن نام وریا از فهرست تیم ملی را فراموش نخواهم کرد. با این حال لازم است تا زمانی که بازی‌های جام جهانی شروع نشده است هر کس هرچه در توان دارد برای بازگرداندن این بازیکن به فهرست تیم ملی تلاش کند زیرا جام جهانی با حضور وریا برای میلیون کورد می تواند جذابیت دوچندانی داشته باشد.

ابراهیم رسولی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...