رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
 • کد خبر : 4082
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : یک‌صدایی مسئولان برای دفاع از حق‌آبه کردستان
نشست دو ساعته استاندار و نمایندگان استان با وزیر نیرو؛

یک‌صدایی مسئولان برای دفاع از حق‌آبه کردستان

بعد از انتقادهای تند مجموعه مدیران و کارشناسان استان کردستان به ویژه استاندار از وزارت نیرو در زمینه بی‌توجهی این وزارتخانه به مطالبات کردستان در اختصاس سهم واقعی حق‌آبه کشاورزی، روز دوشنبه همین هفته مدیریت ارشد استان به اتفاق هر شش نماینده کردستان در مجلس شورای اسلامی به وزارت نیرو رفتند تا به اصطلاح سنگ‌هایشان […]

بعد از انتقادهای تند مجموعه مدیران و کارشناسان استان کردستان به ویژه استاندار از وزارت نیرو در زمینه بی‌توجهی این وزارتخانه به مطالبات کردستان در اختصاس سهم واقعی حق‌آبه کشاورزی، روز دوشنبه همین هفته مدیریت ارشد استان به اتفاق هر شش نماینده کردستان در مجلس شورای اسلامی به وزارت نیرو رفتند تا به اصطلاح سنگ‌هایشان را با این وزارتخانه وا بکنند. در این جلسه دوساعته که معاونین وزیر و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز حضور داشتند، آنچه در باره منابع آبی، ضرورتها و بایدها و نبایدهاست گفته شد و در نهایت وزیر به معاونین خود دستور داد تا مردادماه تکلیف استان کردستان را روشن کنند و آنچه که حق کشاورزان استان از منابع آبی است به آنها اختصاص یابد.
در این جلسه استاندار کردستان گزارشی از وضعیت کشاورزی استان و نیاز کشاورزان به آب برای افزایش راندمان تولید ارایه کرد و گفت: من وظیفه دارم مطالبات مردم را منطبق بر نیاز و در چارچوب قوانین بیان کنم و همه ما در قبال شرایط فعلی کشور مسوول هستیم.
بهمن مرادنیا، افزود: کردستان با زمین‌های حاصلخیز نقشی در اقتصاد ملی ندارد و در سال حمایت از تولیدات داخلی باید شرایطی فراهم کنیم از تولیدات بخش کشاورزی به خودکفایی برسیم.
وی سیاست‌های دولت در بخش سدسازی را ستود و افزود: آنچه ما سخت بدان نیازمندیم استفاده از همین منابع آبی است. باوجود این منایع سرشار آبی و زمین‌های حاصلخیز شایسته نیست که بیشترین سطح زیرکشت اراضی ما به صورت دیم باشد.
در این جلسه نماینده مردم قروه و دهگلان و عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی نیز با درخواست از وزارت نیرو در خصوص حق بهره‌برداری از آب‌های استان کردستان، گفت: تقاضای ما رساندن کردستان به میانگین کشوری در استفاده از حق آبه کشاورزی است.
علی‌محمد مرادی با اشاره به اینکه متاسفانه تنها۱۰٪ زمین‌های استان کردستان آبی است، در حالی که میانگین کشوری ۴۷ درصد است گفت: برای تولیدات بیشتر نیازمند آب هستیم، در صورتی که اغلب آب‌های استان کردستان مسیرش مشخص نیست و برای مناطق دیگر در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انتقال آب به همدان برای پرورش محصول سیب‌زمینی منطقی نیست خواستار استفاده از آب سدهای کردستان در زمین‌های حاصلخیز این استان برای تولید محصولات استراتژیک شد.
حمدالله کریمی نماینده بیجار نیز این شهرستان را یکی از قطب‌های تولید گندم دانست و گفت: مدیریت سد تلوار در دست زنجان است و کشاورزان بیجاری برای کارهای جزیی باید راه رفتن به استان زنجان را در بر بگیرند و ما می‌خواهیم مدیریت این سد به استان برگردد.
سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره نیز موضوع مدیریت منابع آبی را برای تسهیل در انجام امور و بهبود کشاورزی امری ضروری دانست و برای نمونه سد گاوشان را مطرح کرد که چرا باید این سد که در استان کردستان واقع شده از استان همجوار مدیریت شود.
سید مهدی فرشادان دیگر نماینده مردم شهرهای سنندج، کامیاران و دیواندره نیز ضرورت بازنگری در مدیریت منابع آبی استان را یادآور شد و گفت: چیزی که بیش از همه مردم کردستان را می‌آزارد توجیهات است ما آمده‌ایم که شاهد برداشتن گامهای عملی این وزارتخانه باشیم.
و اما محسن بیگلری نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه با اشاره به وعده رئیس جمهور برای تامین آب شش هزار هکتار از زمین‌های پایین‌دست سد چراغ‌ویس سقز گفت: متاسفانه این وعده تاکنون اجرایی نشده است
منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد نیز شرایط سد گاران را مطرح کرد و خواستار استفاده بیشتر از این منبع آبی برای بهبود کشاورزی منطقه شد.
بهرام نصراللهی زاده رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان از نظام سخت بوروکراسی به عنوان مانعی در راه توسعه مناطق کم‌برخوردار یاد کرد و گفت: سال گذشته طرحی در زمینه شیلات در سروآباد تهیه شد اما به همین دلیل و عدم تخصیص آب، استان نتوانست ۲۵ میلیارد تومان اعتبار این طرح را که می‌توانست تحولی اساسی در شهرستان سروآباد ایجاد و برای نفر۱۰۰۰ شغل ایجاد کند جذب نماید.
و اما در این جلسه یکی از معاونین وزیر پس از استماع سخنان مدیران استان از طرح تامین آب شرب شهرهای قروه و دهگلان و ۳۶۰ روستای منطقه از طریق انتقال آب سد «قوچم» خبر داد و گفت: این طرح مصوب ما برای استان کردستان در سال ۹۵ بوده و طبق برنامه‌ریزی‌های دردست اقدام برای سال آینده تامین اعتبار خواهد شد.
وزیر نیرو نیز به معاونین خود دستور داد تا اواسط مردادماه امسال تکلیف تخصیص، مدیریت و میزان آب سدهای کردستان مشخص شود. و وزیر نیرو تاکید کرد در اسرع وقت تکلیف تامین آب اراضی پایین‌دست سد چراغ ویس سقز روشن شود.
منابع آبی استان کردستان با توجه به شرایط فعلی اقلیمی در کشور باید به عنوان موتور محرک اقتصاد استان عمل کند، اما تا به حال به دلیل نبود برنامه ریزی مناسب از سوی دست اندرکاران و مسئولان؛ کردستان از این منابع بی بهره بوده است.
در سال جاری بارندگی های کردستان کشاورزان را خوشحال کرده است و حجم این بارندگی ها به اندازه ای بوده است که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان در خبری اعلام کرد: “ در حال حاضر ۲ میلیارد و ۱۸ میلیون مترمکعب آب در دریاچه پشت سدهای ۱۲ گانه این استان ذخیره سازی شده است. و هم اکنون ظرفیت مخازن آب برخی سدهای کردستان تکمیل و در حال سرریز شدن است.”
سهم این استان از این مقدار منابع آبی تنها ۱.۲ میلیارد مترمکعب در سال است که از این مقدار، ۱۲۱ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، ۱۰ میلیون مترمکعب برای مصارف صنعتی و یک میلیارد و ۸۲ میلیون مترمکعب مصارف کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی است.
اما نفس جلسه روز دوشنبه گذشته پیش از آنکه دستاوردی برای کردستان داشته باشد باید از این جهت که نمایندگان مردم و استاندار به اتفاق و همصدا نیاز استان را فریاد زدند به فال نیک گرفت؛ اقدامی که در گذشته کمتر شاهد آن بوده‌ایم. این نشست حکایت از تفکر جدیدی دارد که بر استان حاکم است؛ تفکری که وقتی پای مصلحت استان و منافع مردم در میان باشد همه یکصدا هستند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...