رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۹
 • کد خبر : 4082
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : یک‌صدایی مسئولان برای دفاع از حق‌آبه کردستان
نشست دو ساعته استاندار و نمایندگان استان با وزیر نیرو؛

یک‌صدایی مسئولان برای دفاع از حق‌آبه کردستان

بعد از انتقادهای تند مجموعه مدیران و کارشناسان استان کردستان به ویژه استاندار از وزارت نیرو در زمینه بی‌توجهی این وزارتخانه به مطالبات کردستان در اختصاس سهم واقعی حق‌آبه کشاورزی، روز دوشنبه همین هفته مدیریت ارشد استان به اتفاق هر شش نماینده کردستان در مجلس شورای اسلامی به وزارت نیرو رفتند تا به اصطلاح سنگ‌هایشان […]

بعد از انتقادهای تند مجموعه مدیران و کارشناسان استان کردستان به ویژه استاندار از وزارت نیرو در زمینه بی‌توجهی این وزارتخانه به مطالبات کردستان در اختصاس سهم واقعی حق‌آبه کشاورزی، روز دوشنبه همین هفته مدیریت ارشد استان به اتفاق هر شش نماینده کردستان در مجلس شورای اسلامی به وزارت نیرو رفتند تا به اصطلاح سنگ‌هایشان را با این وزارتخانه وا بکنند. در این جلسه دوساعته که معاونین وزیر و رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان نیز حضور داشتند، آنچه در باره منابع آبی، ضرورتها و بایدها و نبایدهاست گفته شد و در نهایت وزیر به معاونین خود دستور داد تا مردادماه تکلیف استان کردستان را روشن کنند و آنچه که حق کشاورزان استان از منابع آبی است به آنها اختصاص یابد.
در این جلسه استاندار کردستان گزارشی از وضعیت کشاورزی استان و نیاز کشاورزان به آب برای افزایش راندمان تولید ارایه کرد و گفت: من وظیفه دارم مطالبات مردم را منطبق بر نیاز و در چارچوب قوانین بیان کنم و همه ما در قبال شرایط فعلی کشور مسوول هستیم.
بهمن مرادنیا، افزود: کردستان با زمین‌های حاصلخیز نقشی در اقتصاد ملی ندارد و در سال حمایت از تولیدات داخلی باید شرایطی فراهم کنیم از تولیدات بخش کشاورزی به خودکفایی برسیم.
وی سیاست‌های دولت در بخش سدسازی را ستود و افزود: آنچه ما سخت بدان نیازمندیم استفاده از همین منابع آبی است. باوجود این منایع سرشار آبی و زمین‌های حاصلخیز شایسته نیست که بیشترین سطح زیرکشت اراضی ما به صورت دیم باشد.
در این جلسه نماینده مردم قروه و دهگلان و عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی نیز با درخواست از وزارت نیرو در خصوص حق بهره‌برداری از آب‌های استان کردستان، گفت: تقاضای ما رساندن کردستان به میانگین کشوری در استفاده از حق آبه کشاورزی است.
علی‌محمد مرادی با اشاره به اینکه متاسفانه تنها۱۰٪ زمین‌های استان کردستان آبی است، در حالی که میانگین کشوری ۴۷ درصد است گفت: برای تولیدات بیشتر نیازمند آب هستیم، در صورتی که اغلب آب‌های استان کردستان مسیرش مشخص نیست و برای مناطق دیگر در نظر گرفته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انتقال آب به همدان برای پرورش محصول سیب‌زمینی منطقی نیست خواستار استفاده از آب سدهای کردستان در زمین‌های حاصلخیز این استان برای تولید محصولات استراتژیک شد.
حمدالله کریمی نماینده بیجار نیز این شهرستان را یکی از قطب‌های تولید گندم دانست و گفت: مدیریت سد تلوار در دست زنجان است و کشاورزان بیجاری برای کارهای جزیی باید راه رفتن به استان زنجان را در بر بگیرند و ما می‌خواهیم مدیریت این سد به استان برگردد.
سید احسن علوی نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره نیز موضوع مدیریت منابع آبی را برای تسهیل در انجام امور و بهبود کشاورزی امری ضروری دانست و برای نمونه سد گاوشان را مطرح کرد که چرا باید این سد که در استان کردستان واقع شده از استان همجوار مدیریت شود.
سید مهدی فرشادان دیگر نماینده مردم شهرهای سنندج، کامیاران و دیواندره نیز ضرورت بازنگری در مدیریت منابع آبی استان را یادآور شد و گفت: چیزی که بیش از همه مردم کردستان را می‌آزارد توجیهات است ما آمده‌ایم که شاهد برداشتن گامهای عملی این وزارتخانه باشیم.
و اما محسن بیگلری نماینده مردم شهرستانهای سقز و بانه با اشاره به وعده رئیس جمهور برای تامین آب شش هزار هکتار از زمین‌های پایین‌دست سد چراغ‌ویس سقز گفت: متاسفانه این وعده تاکنون اجرایی نشده است
منصور مرادی نماینده مردم مریوان و سروآباد نیز شرایط سد گاران را مطرح کرد و خواستار استفاده بیشتر از این منبع آبی برای بهبود کشاورزی منطقه شد.
بهرام نصراللهی زاده رییس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کردستان از نظام سخت بوروکراسی به عنوان مانعی در راه توسعه مناطق کم‌برخوردار یاد کرد و گفت: سال گذشته طرحی در زمینه شیلات در سروآباد تهیه شد اما به همین دلیل و عدم تخصیص آب، استان نتوانست ۲۵ میلیارد تومان اعتبار این طرح را که می‌توانست تحولی اساسی در شهرستان سروآباد ایجاد و برای نفر۱۰۰۰ شغل ایجاد کند جذب نماید.
و اما در این جلسه یکی از معاونین وزیر پس از استماع سخنان مدیران استان از طرح تامین آب شرب شهرهای قروه و دهگلان و ۳۶۰ روستای منطقه از طریق انتقال آب سد «قوچم» خبر داد و گفت: این طرح مصوب ما برای استان کردستان در سال ۹۵ بوده و طبق برنامه‌ریزی‌های دردست اقدام برای سال آینده تامین اعتبار خواهد شد.
وزیر نیرو نیز به معاونین خود دستور داد تا اواسط مردادماه امسال تکلیف تخصیص، مدیریت و میزان آب سدهای کردستان مشخص شود. و وزیر نیرو تاکید کرد در اسرع وقت تکلیف تامین آب اراضی پایین‌دست سد چراغ ویس سقز روشن شود.
منابع آبی استان کردستان با توجه به شرایط فعلی اقلیمی در کشور باید به عنوان موتور محرک اقتصاد استان عمل کند، اما تا به حال به دلیل نبود برنامه ریزی مناسب از سوی دست اندرکاران و مسئولان؛ کردستان از این منابع بی بهره بوده است.
در سال جاری بارندگی های کردستان کشاورزان را خوشحال کرده است و حجم این بارندگی ها به اندازه ای بوده است که مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کردستان در خبری اعلام کرد: “ در حال حاضر ۲ میلیارد و ۱۸ میلیون مترمکعب آب در دریاچه پشت سدهای ۱۲ گانه این استان ذخیره سازی شده است. و هم اکنون ظرفیت مخازن آب برخی سدهای کردستان تکمیل و در حال سرریز شدن است.”
سهم این استان از این مقدار منابع آبی تنها ۱.۲ میلیارد مترمکعب در سال است که از این مقدار، ۱۲۱ میلیون مترمکعب برای مصارف شرب، ۱۰ میلیون مترمکعب برای مصارف صنعتی و یک میلیارد و ۸۲ میلیون مترمکعب مصارف کشاورزی و صنایع وابسته به کشاورزی است.
اما نفس جلسه روز دوشنبه گذشته پیش از آنکه دستاوردی برای کردستان داشته باشد باید از این جهت که نمایندگان مردم و استاندار به اتفاق و همصدا نیاز استان را فریاد زدند به فال نیک گرفت؛ اقدامی که در گذشته کمتر شاهد آن بوده‌ایم. این نشست حکایت از تفکر جدیدی دارد که بر استان حاکم است؛ تفکری که وقتی پای مصلحت استان و منافع مردم در میان باشد همه یکصدا هستند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...