رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
 • کد خبر : 4095
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انعکاس عکس‌هاى خبرنگار و مستندساز اشنویه‌ای در روزنامه فنلاند

رسول خرم: فنلاندی‌ها در طول حیات خود همیشه ریواس را با شکر و طعم شیرین میل کرده‌اند و از آن در تهیه نوعی کیک خاص خانگی به اسم راپارپیری پیرکا و آبمیوه‌ای خوشمزه با نام فنلاندی کیسلی استفاده می‌کنند. آنها ریواس را در حد مزرعه‌های محل‌های چند صد متری و صیفیجات خانگی پرورش می‌دهند و […]

رسول خرم: فنلاندی‌ها در طول حیات خود همیشه ریواس را با شکر و طعم شیرین میل کرده‌اند و از آن در تهیه نوعی کیک خاص خانگی به اسم راپارپیری پیرکا و آبمیوه‌ای خوشمزه با نام فنلاندی کیسلی استفاده می‌کنند.
آنها ریواس را در حد مزرعه‌های محل‌های چند صد متری و صیفیجات خانگی پرورش می‌دهند و اکثرأ ساقه متصل به برگ پهن ریواس را می خورند!
از آنجا که کشور فنلاند فاقد کوهستان می‌باشد به نظرم هنوز موفق به چشیدن مزه ریواس طبیعی نشده‌اند و با جرأت می‌توانم بگویم که برای اولین بار از طریق زبان و داستان عکس‌های بنده که از طبیعت زیبای کردستان ایران گرفته شده‌اند متوجه شدند که ریواس را همراه نمک هم می‌توان میل کرد و شاید هم بد نباشد از طریق دستور پخت غذایی که بهشون دادم طعم خورشت ریواس را هم بچشند.
از بهار بخشنده وطن و سفره طلائی صفت و سخاوتمند کوهستان‌های سرزمین مادریم در اوج غرور برایشان گفتم و در نهایت حزن و اندوه هم از رنج کارگران ریواس و قارچ و از پدران معلول و بدون پا در نتیجه انفجار مین‌های باقیمانده جنگ برایشان تعریف کردم.
فنلاندی‌ها معتقدند به زبان عکس و در این باره می‌گویند: تأثیر یک عکس بیشتر از هزار جمله و کلمه است و بنده این تأثیر پذیری را در نگاه‌های خبرنگار خانم (ساتو) هنگام نظاره کردن عکس‌هایم احساس کردم. هنگامی که ساتو خانم همراه خنده‌های کولبران ریواس خندید و تبسم زد بهش گفتم که این مردمان زنده‌اند همانند طبیعت و مقاومند همچو کوهستان و بلند پروازاند همچو شاهین؛ بعد از معرفی چند مورد از گیاهان بهاری با لهجه فنلاندی اسم‌های کردی گیاهان بهاری را تلفظ کرد و هنگامی که موفق به تلفظ درست ریواس، قارچ، کنگر و… شد خندید و گفت شما و طبیعت‌تان عالی هستید و زنده! گفتم درست حدس زدید این مردمان ترانه‌های زندگی و نواهای ماندگار برای زندگی می‌خوانند و همراه بهار می‌رقصند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...