رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
 • کد خبر : 4095
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انعکاس عکس‌هاى خبرنگار و مستندساز اشنویه‌ای در روزنامه فنلاند

رسول خرم: فنلاندی‌ها در طول حیات خود همیشه ریواس را با شکر و طعم شیرین میل کرده‌اند و از آن در تهیه نوعی کیک خاص خانگی به اسم راپارپیری پیرکا و آبمیوه‌ای خوشمزه با نام فنلاندی کیسلی استفاده می‌کنند. آنها ریواس را در حد مزرعه‌های محل‌های چند صد متری و صیفیجات خانگی پرورش می‌دهند و […]

رسول خرم: فنلاندی‌ها در طول حیات خود همیشه ریواس را با شکر و طعم شیرین میل کرده‌اند و از آن در تهیه نوعی کیک خاص خانگی به اسم راپارپیری پیرکا و آبمیوه‌ای خوشمزه با نام فنلاندی کیسلی استفاده می‌کنند.
آنها ریواس را در حد مزرعه‌های محل‌های چند صد متری و صیفیجات خانگی پرورش می‌دهند و اکثرأ ساقه متصل به برگ پهن ریواس را می خورند!
از آنجا که کشور فنلاند فاقد کوهستان می‌باشد به نظرم هنوز موفق به چشیدن مزه ریواس طبیعی نشده‌اند و با جرأت می‌توانم بگویم که برای اولین بار از طریق زبان و داستان عکس‌های بنده که از طبیعت زیبای کردستان ایران گرفته شده‌اند متوجه شدند که ریواس را همراه نمک هم می‌توان میل کرد و شاید هم بد نباشد از طریق دستور پخت غذایی که بهشون دادم طعم خورشت ریواس را هم بچشند.
از بهار بخشنده وطن و سفره طلائی صفت و سخاوتمند کوهستان‌های سرزمین مادریم در اوج غرور برایشان گفتم و در نهایت حزن و اندوه هم از رنج کارگران ریواس و قارچ و از پدران معلول و بدون پا در نتیجه انفجار مین‌های باقیمانده جنگ برایشان تعریف کردم.
فنلاندی‌ها معتقدند به زبان عکس و در این باره می‌گویند: تأثیر یک عکس بیشتر از هزار جمله و کلمه است و بنده این تأثیر پذیری را در نگاه‌های خبرنگار خانم (ساتو) هنگام نظاره کردن عکس‌هایم احساس کردم. هنگامی که ساتو خانم همراه خنده‌های کولبران ریواس خندید و تبسم زد بهش گفتم که این مردمان زنده‌اند همانند طبیعت و مقاومند همچو کوهستان و بلند پروازاند همچو شاهین؛ بعد از معرفی چند مورد از گیاهان بهاری با لهجه فنلاندی اسم‌های کردی گیاهان بهاری را تلفظ کرد و هنگامی که موفق به تلفظ درست ریواس، قارچ، کنگر و… شد خندید و گفت شما و طبیعت‌تان عالی هستید و زنده! گفتم درست حدس زدید این مردمان ترانه‌های زندگی و نواهای ماندگار برای زندگی می‌خوانند و همراه بهار می‌رقصند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...