رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
 • کد خبر : 4095
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : انعکاس عکس‌هاى خبرنگار و مستندساز اشنویه‌ای در روزنامه فنلاند

رسول خرم: فنلاندی‌ها در طول حیات خود همیشه ریواس را با شکر و طعم شیرین میل کرده‌اند و از آن در تهیه نوعی کیک خاص خانگی به اسم راپارپیری پیرکا و آبمیوه‌ای خوشمزه با نام فنلاندی کیسلی استفاده می‌کنند. آنها ریواس را در حد مزرعه‌های محل‌های چند صد متری و صیفیجات خانگی پرورش می‌دهند و […]

رسول خرم: فنلاندی‌ها در طول حیات خود همیشه ریواس را با شکر و طعم شیرین میل کرده‌اند و از آن در تهیه نوعی کیک خاص خانگی به اسم راپارپیری پیرکا و آبمیوه‌ای خوشمزه با نام فنلاندی کیسلی استفاده می‌کنند.
آنها ریواس را در حد مزرعه‌های محل‌های چند صد متری و صیفیجات خانگی پرورش می‌دهند و اکثرأ ساقه متصل به برگ پهن ریواس را می خورند!
از آنجا که کشور فنلاند فاقد کوهستان می‌باشد به نظرم هنوز موفق به چشیدن مزه ریواس طبیعی نشده‌اند و با جرأت می‌توانم بگویم که برای اولین بار از طریق زبان و داستان عکس‌های بنده که از طبیعت زیبای کردستان ایران گرفته شده‌اند متوجه شدند که ریواس را همراه نمک هم می‌توان میل کرد و شاید هم بد نباشد از طریق دستور پخت غذایی که بهشون دادم طعم خورشت ریواس را هم بچشند.
از بهار بخشنده وطن و سفره طلائی صفت و سخاوتمند کوهستان‌های سرزمین مادریم در اوج غرور برایشان گفتم و در نهایت حزن و اندوه هم از رنج کارگران ریواس و قارچ و از پدران معلول و بدون پا در نتیجه انفجار مین‌های باقیمانده جنگ برایشان تعریف کردم.
فنلاندی‌ها معتقدند به زبان عکس و در این باره می‌گویند: تأثیر یک عکس بیشتر از هزار جمله و کلمه است و بنده این تأثیر پذیری را در نگاه‌های خبرنگار خانم (ساتو) هنگام نظاره کردن عکس‌هایم احساس کردم. هنگامی که ساتو خانم همراه خنده‌های کولبران ریواس خندید و تبسم زد بهش گفتم که این مردمان زنده‌اند همانند طبیعت و مقاومند همچو کوهستان و بلند پروازاند همچو شاهین؛ بعد از معرفی چند مورد از گیاهان بهاری با لهجه فنلاندی اسم‌های کردی گیاهان بهاری را تلفظ کرد و هنگامی که موفق به تلفظ درست ریواس، قارچ، کنگر و… شد خندید و گفت شما و طبیعت‌تان عالی هستید و زنده! گفتم درست حدس زدید این مردمان ترانه‌های زندگی و نواهای ماندگار برای زندگی می‌خوانند و همراه بهار می‌رقصند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...