رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
 • کد خبر : 4120
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شورای شهر سقز در یک سال گذشته

یکی از مهم‌ترین معادلات سیاسی در جوامع دمکراتیک برگزاری انتخابات جهت انتخاب حاکمان سیاسی – اجتماعی جامعه است و از شاخص‌های حاکمیت تفکر و منطق، مشارکت بالای مردم در انتخابات است اما تثبیت این حاکمیت تفکر و منطق زمانی عملی می‌شود که منتخبان بتوانند به عهدهایی که برمبنای آن از مردم رای گرفته‌اند پایبند بمانند. […]

یکی از مهم‌ترین معادلات سیاسی در جوامع دمکراتیک برگزاری انتخابات جهت انتخاب حاکمان سیاسی – اجتماعی جامعه است و از شاخص‌های حاکمیت تفکر و منطق، مشارکت بالای مردم در انتخابات است اما تثبیت این حاکمیت تفکر و منطق زمانی عملی می‌شود که منتخبان بتوانند به عهدهایی که برمبنای آن از مردم رای گرفته‌اند پایبند بمانند.
بیست ونهم اردیبهشت ماه نود وشش پنجمین دوره انتخابات شورای شهر هم‌زمان با سراسر کشور در شهر سقز برگزار شد. در پیگیری و تجزیه و تحلیل این انتخابات می‌توان یک سه ضلعی را متصور شد که یک ضلع آن کاندیدا‌های شورای شهر بودند که در تبلیغات قبل از انتخابات اذعان می کردند متخصصانی هستند با تخصص‌های عجیب!! دارندگان مدارک آکادمیک (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری)، مهندسان مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، وکلای متعهد، معلمان دلسوز، اساتید دانشگاه، همه و همه پا در عرصه انتخابات گذاشته‌اند تا بگویند در مدیریت شهری دخالتی نداشته‌اند، منتقد بودند به وضع نامطلوب شهر؛ همه کار بلد شده بودند؛ پرانرژی، مشکلات و معضلات شهر را به خوبی می‌دانستند و راهکار ارائه می‌دادند؛ می‌گفتند؛ توهم نیست ساعت‌ها روی راه‌کارها کار تخصصی انجام داده‌اند !!! ترافیک شهری در صحبت‌های نامزدهای انتخابات به شدت معضل شده بود !! چهره شهر زشت بود ! برنامه زیبا سازی شهر یکی از یکی بهتر ارائه می شد، فساد، رشوه، زمین‌خواری، تبانی و… آن روزها از زبان این متخصصان سر در آوردند، استخدام‌های فله‌ای و بدون ضابطه شهرداری برای مردم آشکار شد…
اینها تنها بخشی از چهره انتخاباتی شهر بود اما در ضلع دیگر این انتخابات، مردمانی هستند که علی‌رغم آنکه عملکرد شورا در دوره‌های قبل آن ها را به این نتیجه رسانده بود که شورا فاقد توان و اراده و خرد جمعی برای حل مشکلات است اما بنا برتعهدی که نسبت سرنوشت خود و آرمان های شهری داشتند و به امید نظارت و مشارکت بیشتر در اداره امورات شهری، این بار هم به مانند ادوار گذشته نمایندگانی را به ساختمان کوثر شهر فرستادند تا باری از دوش‌شان بردارند و به دور از جناح بندی های سیاسی ،عملکرد خود را در راستای بهبود بافت شهری به عرضه نمایش بگذارند.
با پایان پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و شروع به کار کوثر نشینان، ضلع سوم این معادله یعنی عملکرد منتخبان شهر و انجام تعهداتی که بر مبنای آن از مردم رای گرفته‌اند تکمیل شد.
در طول یک سال گذشته عدم شفافیت شورای شهر در برنامه‌ها، بیشتر از هر چیز در مهم‌ترین وظیفه شورا یعنی انتخاب شهردار نمود پیدا کرد، شهردار منتخب جزو اسامی مطرح شده در بین مردم نبود و سال ها بود نه تنها در شهرستان، بلکه در استان کردستان سکونت دائم نداشت و نتیجه آنکه امروز شهردار سقز در گوشه رینگ ساختمان کوثر هر روز منتظر چوبه استیضاح دیگری است. استخدام‌های فله‌ای جای خود را به استخدام‌های سوایی داده است، ترافیک شهری کم نشده که هیچ! روز به روز هم بیشتر شده است و اگر همت تاکسیرانان و فرمانداری نبود امروز برنامه تاکسی آنلاین جدا از سایر مشکلات و دغدغهای دیگر کلاف ترافیک شهری را چند برابر پیچیده تر کرده بود. هیچ برنامه ای برای رفع بدهی های شهرداری ارائه نشده یا اگر ارائه شده مردم ازآن بی خبرند، برنامه های زیبا سازی شهرعملی نشد.
ناگفته نماند کوثر نشینان با لباس های شیک اتوکشیده و گاها گریم‌های آنچنانی بیشتر از ادوار گذشته در صفوف اول مراسمات و مناسبت‌های شهری حضور دارند و جای خوشبختی آنکه هنوز از فساد، زمین‌خواری، رشوه و…. خبری رسانه ای نشده است.
نتیجه این سه ضلعی ناموزون در انتخابات شهری این است که مردم هر بار دست خالی از تلاش‌هایشان نه برای رسیدن به آمال و آرزوها! بلکه برای رهایی از وضعیت مشقت بار زندگی، دل به کاندیداهای دیگری در دور بعد می بندند!! در این دور و تسلسل باطل، هشدار می‌دهیم شورای شهر اگر نتواند مطالبات مردم را در زمینه بافت شهری برآورده کند، نه تنها باری از دوش مردم بر نمی‌دارد بلکه تحمل سنگینی وجود آنها بردوش مردم به عنوان معضلی بزرگ،کمر شکن خواهد بود.
حیدربایزیدی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...