رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
 • کد خبر : 4120
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شورای شهر سقز در یک سال گذشته

یکی از مهم‌ترین معادلات سیاسی در جوامع دمکراتیک برگزاری انتخابات جهت انتخاب حاکمان سیاسی – اجتماعی جامعه است و از شاخص‌های حاکمیت تفکر و منطق، مشارکت بالای مردم در انتخابات است اما تثبیت این حاکمیت تفکر و منطق زمانی عملی می‌شود که منتخبان بتوانند به عهدهایی که برمبنای آن از مردم رای گرفته‌اند پایبند بمانند. […]

یکی از مهم‌ترین معادلات سیاسی در جوامع دمکراتیک برگزاری انتخابات جهت انتخاب حاکمان سیاسی – اجتماعی جامعه است و از شاخص‌های حاکمیت تفکر و منطق، مشارکت بالای مردم در انتخابات است اما تثبیت این حاکمیت تفکر و منطق زمانی عملی می‌شود که منتخبان بتوانند به عهدهایی که برمبنای آن از مردم رای گرفته‌اند پایبند بمانند.
بیست ونهم اردیبهشت ماه نود وشش پنجمین دوره انتخابات شورای شهر هم‌زمان با سراسر کشور در شهر سقز برگزار شد. در پیگیری و تجزیه و تحلیل این انتخابات می‌توان یک سه ضلعی را متصور شد که یک ضلع آن کاندیدا‌های شورای شهر بودند که در تبلیغات قبل از انتخابات اذعان می کردند متخصصانی هستند با تخصص‌های عجیب!! دارندگان مدارک آکادمیک (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری)، مهندسان مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، وکلای متعهد، معلمان دلسوز، اساتید دانشگاه، همه و همه پا در عرصه انتخابات گذاشته‌اند تا بگویند در مدیریت شهری دخالتی نداشته‌اند، منتقد بودند به وضع نامطلوب شهر؛ همه کار بلد شده بودند؛ پرانرژی، مشکلات و معضلات شهر را به خوبی می‌دانستند و راهکار ارائه می‌دادند؛ می‌گفتند؛ توهم نیست ساعت‌ها روی راه‌کارها کار تخصصی انجام داده‌اند !!! ترافیک شهری در صحبت‌های نامزدهای انتخابات به شدت معضل شده بود !! چهره شهر زشت بود ! برنامه زیبا سازی شهر یکی از یکی بهتر ارائه می شد، فساد، رشوه، زمین‌خواری، تبانی و… آن روزها از زبان این متخصصان سر در آوردند، استخدام‌های فله‌ای و بدون ضابطه شهرداری برای مردم آشکار شد…
اینها تنها بخشی از چهره انتخاباتی شهر بود اما در ضلع دیگر این انتخابات، مردمانی هستند که علی‌رغم آنکه عملکرد شورا در دوره‌های قبل آن ها را به این نتیجه رسانده بود که شورا فاقد توان و اراده و خرد جمعی برای حل مشکلات است اما بنا برتعهدی که نسبت سرنوشت خود و آرمان های شهری داشتند و به امید نظارت و مشارکت بیشتر در اداره امورات شهری، این بار هم به مانند ادوار گذشته نمایندگانی را به ساختمان کوثر شهر فرستادند تا باری از دوش‌شان بردارند و به دور از جناح بندی های سیاسی ،عملکرد خود را در راستای بهبود بافت شهری به عرضه نمایش بگذارند.
با پایان پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و شروع به کار کوثر نشینان، ضلع سوم این معادله یعنی عملکرد منتخبان شهر و انجام تعهداتی که بر مبنای آن از مردم رای گرفته‌اند تکمیل شد.
در طول یک سال گذشته عدم شفافیت شورای شهر در برنامه‌ها، بیشتر از هر چیز در مهم‌ترین وظیفه شورا یعنی انتخاب شهردار نمود پیدا کرد، شهردار منتخب جزو اسامی مطرح شده در بین مردم نبود و سال ها بود نه تنها در شهرستان، بلکه در استان کردستان سکونت دائم نداشت و نتیجه آنکه امروز شهردار سقز در گوشه رینگ ساختمان کوثر هر روز منتظر چوبه استیضاح دیگری است. استخدام‌های فله‌ای جای خود را به استخدام‌های سوایی داده است، ترافیک شهری کم نشده که هیچ! روز به روز هم بیشتر شده است و اگر همت تاکسیرانان و فرمانداری نبود امروز برنامه تاکسی آنلاین جدا از سایر مشکلات و دغدغهای دیگر کلاف ترافیک شهری را چند برابر پیچیده تر کرده بود. هیچ برنامه ای برای رفع بدهی های شهرداری ارائه نشده یا اگر ارائه شده مردم ازآن بی خبرند، برنامه های زیبا سازی شهرعملی نشد.
ناگفته نماند کوثر نشینان با لباس های شیک اتوکشیده و گاها گریم‌های آنچنانی بیشتر از ادوار گذشته در صفوف اول مراسمات و مناسبت‌های شهری حضور دارند و جای خوشبختی آنکه هنوز از فساد، زمین‌خواری، رشوه و…. خبری رسانه ای نشده است.
نتیجه این سه ضلعی ناموزون در انتخابات شهری این است که مردم هر بار دست خالی از تلاش‌هایشان نه برای رسیدن به آمال و آرزوها! بلکه برای رهایی از وضعیت مشقت بار زندگی، دل به کاندیداهای دیگری در دور بعد می بندند!! در این دور و تسلسل باطل، هشدار می‌دهیم شورای شهر اگر نتواند مطالبات مردم را در زمینه بافت شهری برآورده کند، نه تنها باری از دوش مردم بر نمی‌دارد بلکه تحمل سنگینی وجود آنها بردوش مردم به عنوان معضلی بزرگ،کمر شکن خواهد بود.
حیدربایزیدی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...