رفتن به بالا

هفته‌نامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۵ شوال ۱۴۳۹
 • 2018 Tuesday 19 June

 • هفته‌نامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۱۲
 • کد خبر : 4120
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : شورای شهر سقز در یک سال گذشته

یکی از مهم‌ترین معادلات سیاسی در جوامع دمکراتیک برگزاری انتخابات جهت انتخاب حاکمان سیاسی – اجتماعی جامعه است و از شاخص‌های حاکمیت تفکر و منطق، مشارکت بالای مردم در انتخابات است اما تثبیت این حاکمیت تفکر و منطق زمانی عملی می‌شود که منتخبان بتوانند به عهدهایی که برمبنای آن از مردم رای گرفته‌اند پایبند بمانند. […]

یکی از مهم‌ترین معادلات سیاسی در جوامع دمکراتیک برگزاری انتخابات جهت انتخاب حاکمان سیاسی – اجتماعی جامعه است و از شاخص‌های حاکمیت تفکر و منطق، مشارکت بالای مردم در انتخابات است اما تثبیت این حاکمیت تفکر و منطق زمانی عملی می‌شود که منتخبان بتوانند به عهدهایی که برمبنای آن از مردم رای گرفته‌اند پایبند بمانند.
بیست ونهم اردیبهشت ماه نود وشش پنجمین دوره انتخابات شورای شهر هم‌زمان با سراسر کشور در شهر سقز برگزار شد. در پیگیری و تجزیه و تحلیل این انتخابات می‌توان یک سه ضلعی را متصور شد که یک ضلع آن کاندیدا‌های شورای شهر بودند که در تبلیغات قبل از انتخابات اذعان می کردند متخصصانی هستند با تخصص‌های عجیب!! دارندگان مدارک آکادمیک (لیسانس، فوق لیسانس و دکتری)، مهندسان مدیریت و برنامه‌ریزی شهری، وکلای متعهد، معلمان دلسوز، اساتید دانشگاه، همه و همه پا در عرصه انتخابات گذاشته‌اند تا بگویند در مدیریت شهری دخالتی نداشته‌اند، منتقد بودند به وضع نامطلوب شهر؛ همه کار بلد شده بودند؛ پرانرژی، مشکلات و معضلات شهر را به خوبی می‌دانستند و راهکار ارائه می‌دادند؛ می‌گفتند؛ توهم نیست ساعت‌ها روی راه‌کارها کار تخصصی انجام داده‌اند !!! ترافیک شهری در صحبت‌های نامزدهای انتخابات به شدت معضل شده بود !! چهره شهر زشت بود ! برنامه زیبا سازی شهر یکی از یکی بهتر ارائه می شد، فساد، رشوه، زمین‌خواری، تبانی و… آن روزها از زبان این متخصصان سر در آوردند، استخدام‌های فله‌ای و بدون ضابطه شهرداری برای مردم آشکار شد…
اینها تنها بخشی از چهره انتخاباتی شهر بود اما در ضلع دیگر این انتخابات، مردمانی هستند که علی‌رغم آنکه عملکرد شورا در دوره‌های قبل آن ها را به این نتیجه رسانده بود که شورا فاقد توان و اراده و خرد جمعی برای حل مشکلات است اما بنا برتعهدی که نسبت سرنوشت خود و آرمان های شهری داشتند و به امید نظارت و مشارکت بیشتر در اداره امورات شهری، این بار هم به مانند ادوار گذشته نمایندگانی را به ساختمان کوثر شهر فرستادند تا باری از دوش‌شان بردارند و به دور از جناح بندی های سیاسی ،عملکرد خود را در راستای بهبود بافت شهری به عرضه نمایش بگذارند.
با پایان پنجمین دوره انتخابات شورای شهر و شروع به کار کوثر نشینان، ضلع سوم این معادله یعنی عملکرد منتخبان شهر و انجام تعهداتی که بر مبنای آن از مردم رای گرفته‌اند تکمیل شد.
در طول یک سال گذشته عدم شفافیت شورای شهر در برنامه‌ها، بیشتر از هر چیز در مهم‌ترین وظیفه شورا یعنی انتخاب شهردار نمود پیدا کرد، شهردار منتخب جزو اسامی مطرح شده در بین مردم نبود و سال ها بود نه تنها در شهرستان، بلکه در استان کردستان سکونت دائم نداشت و نتیجه آنکه امروز شهردار سقز در گوشه رینگ ساختمان کوثر هر روز منتظر چوبه استیضاح دیگری است. استخدام‌های فله‌ای جای خود را به استخدام‌های سوایی داده است، ترافیک شهری کم نشده که هیچ! روز به روز هم بیشتر شده است و اگر همت تاکسیرانان و فرمانداری نبود امروز برنامه تاکسی آنلاین جدا از سایر مشکلات و دغدغهای دیگر کلاف ترافیک شهری را چند برابر پیچیده تر کرده بود. هیچ برنامه ای برای رفع بدهی های شهرداری ارائه نشده یا اگر ارائه شده مردم ازآن بی خبرند، برنامه های زیبا سازی شهرعملی نشد.
ناگفته نماند کوثر نشینان با لباس های شیک اتوکشیده و گاها گریم‌های آنچنانی بیشتر از ادوار گذشته در صفوف اول مراسمات و مناسبت‌های شهری حضور دارند و جای خوشبختی آنکه هنوز از فساد، زمین‌خواری، رشوه و…. خبری رسانه ای نشده است.
نتیجه این سه ضلعی ناموزون در انتخابات شهری این است که مردم هر بار دست خالی از تلاش‌هایشان نه برای رسیدن به آمال و آرزوها! بلکه برای رهایی از وضعیت مشقت بار زندگی، دل به کاندیداهای دیگری در دور بعد می بندند!! در این دور و تسلسل باطل، هشدار می‌دهیم شورای شهر اگر نتواند مطالبات مردم را در زمینه بافت شهری برآورده کند، نه تنها باری از دوش مردم بر نمی‌دارد بلکه تحمل سنگینی وجود آنها بردوش مردم به عنوان معضلی بزرگ،کمر شکن خواهد بود.
حیدربایزیدی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

روژان؛ روزنامه‌ای برای مردم

ضرورت وجود روزنامه در کردستان و اینکه چرا باید استان ما از وجود یک نشریه روزانه محروم بماند همواره دغدغه اینجانب در سال‌های گذشته بود؛ محرومیتی که حداقل برای اهالی فرهنگ و به خصوص رسانه دردآور می‌نمود؛ آن هم مردمانی که بر پیشانی آنان فرهنگ می‌درخشد و سابقه روزنامه‌داری را بیش از دیگران دارند. جدا از پیشینه فرهنگی این استان و نقش مطبوعات در بالابردن سطح آگاهي‌های مردم و فرهنگ عمومي نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی كه در جامعه صورت مي‌گيرد و اینکه رسانه‌ها سهم مهمي در اطلاع‌رساني مردم خواهند داشت، استان کردستان به دلیل برخورداری از پتانسیل تجارت، بازارهای مرزی و کشاورزی از دیرباز به لحاظ اقتصادی هم یکی از استان‌های مورد توجه دولتمردان و سرمایه‌گذاران بوده است. نخبگان فرهنگی ما نقش تعیین‌کننده‌ای در حفظ فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی و احیای مرجعیت علمی کشور داشته‌اند و بی‌جهت نیست که رهبر معظم انقلاب آن را استان فرهنگی نامیدند. امروز اما پس از سال‌ها انتشار هفتگی، با کمک و یاری دوستان گرانمایه‌مان در تحریریه، انتشار اولین شماره روزنامه را با شما مردم و خوانندگان خوبمان جشن می‌گیریم و بعد از الطاف الهی، تنها امیدمان را به خوانندگان عزیزی که ما را در این راه یاری خواهند کرد، می‌بندیم. «روژان» روزنامه‌ای است مردمی و برای مردم کردستان و همه کسانی که در این استان وقت خود را برای توسعه و آبادانی کشور وقف کرده‌اند. دست همه شما را برای کمک به بهبود و پیشرفت فعالیتمان در این راه به گرمی می‌فشاریم. در نخستین شماره انتشار روژان، دوست و استاد ارجمندم جناب آقای ناصر کانی‌سانانی مقاله‌ای نوشتند و در آن به نگارنده تذکر دادند که این راه صعب و دشوار را بارها تجربه کرده‌ای و انتشار نشریه آنهم در کردستان کار مجنونان و عاشقان است! امروز بعد از انتشار 180 شماره در سخت‌ترین دوره از نظر اقتصادی می‌توانم با افتخار بگویم استاد عزیز؛ در این آزمون سخت خوشبختانه سرافراز بیرون آمدیم و ثابت کردیم که مجنون نیستیم اما عاشق چرا. البته این موفقیت حاصل نمی‌شد مگر با پشتوانه معنوی و استفاده از تجارب ایشان و اندیشه‌ی اندیشه‌ورزانی چون کاک عماد کریمیان، دکتر افراسیاب جمالی، دکتر بهروز خیریه، آقایان عباد زینبی، حسین اندان، ناصر نجفی، هژیر الله‌مرادی، آرش علیمرادی، یحیی صمدی، امید باتو، صدیق مینایی، عطا امانی، کاک احمد یاسینی (پشکو)، سرکار خانم آسو حسینی و بسیاری دیگر از همراهان که در طول پنج سال گذشته تلخی‌ها و شیرینی‌های وقایع روز جامعه را با زبان یادداشت و خبر با شما درمیان گذاشتند و نیز حمایت مخاطبینی که تذکرات و انتقاداتشان چون شهد، تلخکامی‌های حاصل از لجن‌پراکنی تاریک‌اندیشان را بر کام ما شیرین کرد و راه را برای ادامه مسیر ممکن و عزم ما را برای همپیمانی با مردم مصمم‌تر ساخت؛ اگر نبود تشویق‌ها و حمایت‌های مردم، قطعا ادامه مسیر برایمان امکان‌پذیر نبود. خرسندیم که در این مدت، هرگز به تندی سخن نگفتیم مگر مستدل و ابزار هیچ جریان و گروه سیاسی و دولتی نشدیم مگر گروه‌های ان.جی.او که خود را بخشی از ...