رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۵
 • کد خبر : 4125
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سایت تاریخی روستای «روار» ثبت ملی می‌شود
گزارش کنفرانس ملی باستان شناسی هورامان

سایت تاریخی روستای «روار» ثبت ملی می‌شود

روح‌الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه در نخستین کنفرانس ملی باستانشناسی هورامان که در تالار فردوسی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه کردستان برگزار شد اعلام کرد نتایج کاوش‌های محدوده سد داریان یک نمونه موفق در حوزه باستان شناسی است او با اشاره به انجام کارهای عمرانی در حوزه فعالیت‌های باستانشناسی گفت: کاوش‌های نجات بخشی […]

روح‌الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه در نخستین کنفرانس ملی باستانشناسی هورامان که در تالار فردوسی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه کردستان برگزار شد اعلام کرد نتایج کاوش‌های محدوده سد داریان یک نمونه موفق در حوزه باستان شناسی است او با اشاره به انجام کارهای عمرانی در حوزه فعالیت‌های باستانشناسی گفت: کاوش‌های نجات بخشی برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی باید با رعایت استانداردهای علمی، مطالعات مناسب و کارشناسان مجرب انجام گیرد. وی نتایج کاوش‌های محدوده سد داریان را یکی از نمونه‌های موفق در زمینه دستیابی به نتایج علمی قابل اهتمام در حوزه باستان‌شناسی دانست.این باستان شناس کارشناسان را بازوهای علمی و اجرایی پژوهشکده در استان ها خواند و تأکید کرد این افراد باید با پایش در برنامه هایی که قرار است در استان انجام گیرد موارد مورد نظر را اعلام کنند تا پیش از هر گونه اتفاقی برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود، رئیس پژوهشکده باستان شناسی برخی از فعالیت‌های عمرانی را دخالت انسان در طبیعت دانست و تصریح کرد: این دخالت اگر بدون برنامه‌ریزی باشد می‌تواند خسارت‌های زیادی را به همراه داشته باشد بنابراین باید به صورت همه جانبه تمامی موارد لازم در این زمینه، پیش‌بینی شود.
در ادامه سید محسن علوی، مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان درباره اهمیت باستان‌شناسی کردستان و مشکلات آن سخن گفت و محمد ابراهیم زارعی، فرماندار شهرستان سنندج نیز در خصوص بهره‌گیری از سنت شفاهی و مدارک مکتوب برای حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی مطالبی را مطرح کرد.
جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران نیز در خصوص کم شناخته بودن باستان‌شناسی کردستان و اهمیت کاوش‌های نجات‌بخشی سد داریان و همکاری‌های اخیر این موزه با میراث کردستان مطالبی مطرح کرد.
پس از سخنرانی‌های بخش اول کنفرانس کلیپ کوتاهی با نام «داریان، یک سال تلاش برای نجات میراث هزاران ساله هورامان» پخش شد که شامل تصاویر و فیلم‌های کوتاهی از کاوش‌ها و بررسی‌های انجام شده در طول برنامه کاوش‌های باستانشناسی نجات بخشی در محدوده سد داریان بود.
سخنرانی‌های علمی کنفرانس در قالب سه نشست ارایه شد که شامل سخنرانیهایی درباره تاثیر فعالیتهای عمرانی بر میراث فرهنگی و راهکارهای کاهش تاثیرات مخرب آنها (علیرضا سرداری و فرزاد مافی)، زمین شناسی و زمین ریختشناسی منطقه و مطالعات سنجش از دور (محمدصدیق قربانی، دکتر محمد رضا قدری، مهندس کمال طاهری و محمدرضا رکنی)، نتایج بررسی ها و کاوش‌های انجام شده در محدوده سد و نیروگاه داریان (فریدون بیگلری، دکتر سونیا شیدرنگ، دکتر امیر ساعدموچشی، طاهر قسیمی)، نتایج بررسی مطالعات قوم باستانشناسی و باستان جانورشناسی (ندا حسین طهرانی و دکتر حسین داوودی) بود.
سخنرانان نتایج پژوهشهای خود را درباره آثار و بقایای دوره های مختلف باستانشناسی از دوران پارینهسنگی، دورههای روستانشینی و عصر آهن تا سده های اخیر ارایه دادند، علاوه بر این، نتایج بررسی‌های زمینشناسی، زمین ریختشناسی، باستان جانورشناسی و قوم باستان‌شناسی که در محدوده سد داریان انجام شده نیز ارایه شد. گفتنی است، هدف از برگزاری کنفرانس ملی یک روزه باستان‌شناسی هورامان ارایه نتایج پژوهشهای باستان‌شناسی نجات‌بخشی در محدوده سد داریان در شهرستان سروآباد بود که در قالب ۱۲ سخنرانی علمی ارایه شد.
همچنین هیأت متشکل ازروح الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان شناسی، علیرضا سرداری باستان شناس، عبدالکریم شادمهرمعاون توسعه و منابع انسانی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فریدون بیگلری مدیر برنامه کاوشهای نجات بخشی سد داریان، فرزاد مافی مشاور و کارشناس ارشد میراث فرهنگی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و جمعی از باستانشناسان، زمین‌شناسان و کارشناسان از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان و دانشگاهیان از هورامان و محدوده دو سد نیآباد و داریان بازدید کردند.
هیات ابتدا از محدودۀ اجرای طرح سد نیآباد در حوضه آبگیر طرح بلبر، در حد فاصل شرق شهرستان سروآباد و غرب شهرستان سنندج بازدید کرد. نقاط مورد بازدید شامل یک مکان دوره اشکانی (گورستان) و ساختگاه سد نی آباد بود که توسط دکتر شکوه خسروی معرفی شدند سپس هیات در نزدیکی روستای روار از گور عصر آهن کاوش شده طی برنامه نجات بخشی آثار محدوده سد داریان دیدن کردند. این گور بزرگ با معماری سنگی خشکه‌چین مربوط به هزارۀ اول پیش از میلاد است که پس از پایان کاوش و با حمایت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان و دهیاری روستای روار تبدیل به سایت موزه شد. اقدامات حفاظتی انجام شده شامل پوشش سقف، دیوارکهای حفاظتی و سنگ فرش اطراف مکان است. با توجه به اهمیت این مکان، پرونده ثبت ملی آن آماده شده و در حال ثبت در فهرست آثار ملی کشور است.
در این بازدید طاهر قسیمی سرپرست تیم کاوش در خصوص روند کاوش و اقدامات حفاظتی پس از آن و ویژگی‌های مهم این اثر باستانی توضیحاتی ارایه کرد.

وی گفت: حفظ این اثر منحصر به فرد و تبدیل آن به سایت موزه از همان ابتدا در زمرۀ اهداف پژوهشی تیم کاوش بوده تا توجه عمومی به حفظ و نگهداری آثار فرهنگی در منطقه افزایش یابد و در رشد گردشگری منطقه هورامان نیز مؤثر باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...