رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۲۵
 • کد خبر : 4125
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : سایت تاریخی روستای «روار» ثبت ملی می‌شود
گزارش کنفرانس ملی باستان شناسی هورامان

سایت تاریخی روستای «روار» ثبت ملی می‌شود

روح‌الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه در نخستین کنفرانس ملی باستانشناسی هورامان که در تالار فردوسی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه کردستان برگزار شد اعلام کرد نتایج کاوش‌های محدوده سد داریان یک نمونه موفق در حوزه باستان شناسی است او با اشاره به انجام کارهای عمرانی در حوزه فعالیت‌های باستانشناسی گفت: کاوش‌های نجات بخشی […]

روح‌الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان‌شناسی پژوهشگاه در نخستین کنفرانس ملی باستانشناسی هورامان که در تالار فردوسی دانشکده علوم انسانی و اجتماعی دانشگاه کردستان برگزار شد اعلام کرد نتایج کاوش‌های محدوده سد داریان یک نمونه موفق در حوزه باستان شناسی است او با اشاره به انجام کارهای عمرانی در حوزه فعالیت‌های باستانشناسی گفت: کاوش‌های نجات بخشی برای جلوگیری از خسارت‌های احتمالی باید با رعایت استانداردهای علمی، مطالعات مناسب و کارشناسان مجرب انجام گیرد. وی نتایج کاوش‌های محدوده سد داریان را یکی از نمونه‌های موفق در زمینه دستیابی به نتایج علمی قابل اهتمام در حوزه باستان‌شناسی دانست.این باستان شناس کارشناسان را بازوهای علمی و اجرایی پژوهشکده در استان ها خواند و تأکید کرد این افراد باید با پایش در برنامه هایی که قرار است در استان انجام گیرد موارد مورد نظر را اعلام کنند تا پیش از هر گونه اتفاقی برنامه‌ریزی‌های لازم انجام شود، رئیس پژوهشکده باستان شناسی برخی از فعالیت‌های عمرانی را دخالت انسان در طبیعت دانست و تصریح کرد: این دخالت اگر بدون برنامه‌ریزی باشد می‌تواند خسارت‌های زیادی را به همراه داشته باشد بنابراین باید به صورت همه جانبه تمامی موارد لازم در این زمینه، پیش‌بینی شود.
در ادامه سید محسن علوی، مدیر کل اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان درباره اهمیت باستان‌شناسی کردستان و مشکلات آن سخن گفت و محمد ابراهیم زارعی، فرماندار شهرستان سنندج نیز در خصوص بهره‌گیری از سنت شفاهی و مدارک مکتوب برای حفظ آثار تاریخی و میراث فرهنگی مطالبی را مطرح کرد.
جبرئیل نوکنده رئیس موزه ملی ایران نیز در خصوص کم شناخته بودن باستان‌شناسی کردستان و اهمیت کاوش‌های نجات‌بخشی سد داریان و همکاری‌های اخیر این موزه با میراث کردستان مطالبی مطرح کرد.
پس از سخنرانی‌های بخش اول کنفرانس کلیپ کوتاهی با نام «داریان، یک سال تلاش برای نجات میراث هزاران ساله هورامان» پخش شد که شامل تصاویر و فیلم‌های کوتاهی از کاوش‌ها و بررسی‌های انجام شده در طول برنامه کاوش‌های باستانشناسی نجات بخشی در محدوده سد داریان بود.
سخنرانی‌های علمی کنفرانس در قالب سه نشست ارایه شد که شامل سخنرانیهایی درباره تاثیر فعالیتهای عمرانی بر میراث فرهنگی و راهکارهای کاهش تاثیرات مخرب آنها (علیرضا سرداری و فرزاد مافی)، زمین شناسی و زمین ریختشناسی منطقه و مطالعات سنجش از دور (محمدصدیق قربانی، دکتر محمد رضا قدری، مهندس کمال طاهری و محمدرضا رکنی)، نتایج بررسی ها و کاوش‌های انجام شده در محدوده سد و نیروگاه داریان (فریدون بیگلری، دکتر سونیا شیدرنگ، دکتر امیر ساعدموچشی، طاهر قسیمی)، نتایج بررسی مطالعات قوم باستانشناسی و باستان جانورشناسی (ندا حسین طهرانی و دکتر حسین داوودی) بود.
سخنرانان نتایج پژوهشهای خود را درباره آثار و بقایای دوره های مختلف باستانشناسی از دوران پارینهسنگی، دورههای روستانشینی و عصر آهن تا سده های اخیر ارایه دادند، علاوه بر این، نتایج بررسی‌های زمینشناسی، زمین ریختشناسی، باستان جانورشناسی و قوم باستان‌شناسی که در محدوده سد داریان انجام شده نیز ارایه شد. گفتنی است، هدف از برگزاری کنفرانس ملی یک روزه باستان‌شناسی هورامان ارایه نتایج پژوهشهای باستان‌شناسی نجات‌بخشی در محدوده سد داریان در شهرستان سروآباد بود که در قالب ۱۲ سخنرانی علمی ارایه شد.
همچنین هیأت متشکل ازروح الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان شناسی، علیرضا سرداری باستان شناس، عبدالکریم شادمهرمعاون توسعه و منابع انسانی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فریدون بیگلری مدیر برنامه کاوشهای نجات بخشی سد داریان، فرزاد مافی مشاور و کارشناس ارشد میراث فرهنگی شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و جمعی از باستانشناسان، زمین‌شناسان و کارشناسان از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان و دانشگاهیان از هورامان و محدوده دو سد نیآباد و داریان بازدید کردند.
هیات ابتدا از محدودۀ اجرای طرح سد نیآباد در حوضه آبگیر طرح بلبر، در حد فاصل شرق شهرستان سروآباد و غرب شهرستان سنندج بازدید کرد. نقاط مورد بازدید شامل یک مکان دوره اشکانی (گورستان) و ساختگاه سد نی آباد بود که توسط دکتر شکوه خسروی معرفی شدند سپس هیات در نزدیکی روستای روار از گور عصر آهن کاوش شده طی برنامه نجات بخشی آثار محدوده سد داریان دیدن کردند. این گور بزرگ با معماری سنگی خشکه‌چین مربوط به هزارۀ اول پیش از میلاد است که پس از پایان کاوش و با حمایت شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران و اداره کل میراث فرهنگی استان کردستان و دهیاری روستای روار تبدیل به سایت موزه شد. اقدامات حفاظتی انجام شده شامل پوشش سقف، دیوارکهای حفاظتی و سنگ فرش اطراف مکان است. با توجه به اهمیت این مکان، پرونده ثبت ملی آن آماده شده و در حال ثبت در فهرست آثار ملی کشور است.
در این بازدید طاهر قسیمی سرپرست تیم کاوش در خصوص روند کاوش و اقدامات حفاظتی پس از آن و ویژگی‌های مهم این اثر باستانی توضیحاتی ارایه کرد.

وی گفت: حفظ این اثر منحصر به فرد و تبدیل آن به سایت موزه از همان ابتدا در زمرۀ اهداف پژوهشی تیم کاوش بوده تا توجه عمومی به حفظ و نگهداری آثار فرهنگی در منطقه افزایش یابد و در رشد گردشگری منطقه هورامان نیز مؤثر باشد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...