رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷
 • الثلاثاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Tuesday 13 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۹
 • کد خبر : 4128
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : داستان فداکاری یک چوپان
نجات اهالی یک روستا در پیرانشهر

داستان فداکاری یک چوپان

چوپانی که نیمه شب جمعه گذشته در ارتفاعات روستای پسوه پیرانشهر مشغول مراقبت از گوسفندان بود و با مخابره کردن خبر جاری شدن سیل به روستاییان جان صدها نفر را نجات داد، طی روزهای اخیر به قهرمان این شهرستان تبدیل شده است. کامیل قربانی هنگامی با اهالی تماس گرفته و این اقدام وی و آمادگی […]

چوپانی که نیمه شب جمعه گذشته در ارتفاعات روستای پسوه پیرانشهر مشغول مراقبت از گوسفندان بود و با مخابره کردن خبر جاری شدن سیل به روستاییان جان صدها نفر را نجات داد، طی روزهای اخیر به قهرمان این شهرستان تبدیل شده است.
کامیل قربانی هنگامی با اهالی تماس گرفته و این اقدام وی و آمادگی مردم روستا در برابر وقوع سیل منجر به نجات جان صدها نفر شده است.
این سیل تنها به جان باختن یک کودک ۲ ماهه منجر شد و اکنون تمام روستا و حتی مردم شهرستان از کامیل قربانی به عنوان یک قهرمان یاد می‌کنند.
وی در خصوص ماجرای این شب، گفت: با مشاهده بارش شدید تگرگ و شروع سیلاب خبر را به روستا مخابره کردم و اهالی نیز ماموستای روستا را در جریان گذاشتند؛ در نهایت مردمی که در خواب بودند از طریق بلندگوی مسجد از احتمال وقوع سیل مطلع شدند و به مکان امن پناه بردند.
به گفته کامیل، اگر مردم از وقوع سیل با خبر نمی‌شدند، تلفات سیل بسیار بالا می‌رفت و اگر گوشی تلفن نداشتم سعی می‌کردم با تمام توان بدوم و قبل از سیل به روستا برسم.
بارش‌های شدید باران و تگرگ در روزهای گذشته منجر به جاری شدن سیل در چندین روستای این شهرستان از جمله کولیچ، کهنه لاهیجان، پسوه، برده قل، هواربی و جلدیان شده و بیشترین میزان خسارت را در روستای پسوه به بار آورده است.
وی به خبرگزار کردپرس گفته است؛ اگر چه در حادثه سیل اخیر، منزل خود را به طور کامل از دست دادم اما در عوض و به لطف خداوند متعال ثروتی به دست آورده‌ام که به اندازه تمام دنیا برایم ارزش دارد.
رئیس جمعیت هلال احمر کشور از چوپان پیرانشهری تقدیر کرد
رئیس جمعیت هلال احمر از اقدام به موقع این چوپان پیرانشهری که با اطلاع‌رسانی به موقع جان ده‌ها تن از هموطنان را در سیل پیرانشهر نجات داد، نقدیر کرد.
دکتر علیرضا پیوندی در پیام تقدیر از کامیل قربانی؛  آورده است:«اقدام خداپسندانه جنابعالی که با احساس مسئولیت و اطلاع‌رسانی به موقع جان دهها تن از هموطنان را در سانحه سیل شهرستان پیرانشهر نجات دادید بی‌تردید صفحه‌ای زرین در تاریخ بشردوستی کشور و امداد و نجات گشوده است.
همچنین خبر رسیده که استاندار آذربایجان غربی به پاس قدردانی از این جوان پیرانشهری، یک واحد مسکونی را به این جوان پسوه‌ای اهدا کرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...