رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۱
 • کد خبر : 4134
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : تعیین نحوه واردات و میزان معافیت کوله‌بران
از سوی هیات وزیران تصویب شد

تعیین نحوه واردات و میزان معافیت کوله‌بران

هیات وزیران آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیر رسمی موقت مرزی را اصلاح و تصویب کرد. هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۹ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی […]

هیات وزیران آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیر رسمی موقت مرزی را اصلاح و تصویب کرد.
هیئت وزیران در جلسه ۱۳۹۷/۳/۹ به پیشنهاد مشترک وزارتخانه‌های کشور، امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین نامه ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی را اصلاح کرد.

آیین‌نامه ساماندهی مبادله در بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی موضوع تصویب‌ نامه شماره ۵۴۲۳۱/ت ۵۳۲۴۲هـ مورخ ۱۳۹۶/۵/۷ به شرح زیر اصلاح می‌‌شود:

۱- متن زیر به عنوان تبصره به ماده (۲) اضافه می‌شود:

تبصره – استانداری‌های مشمول این آیین‌نامه می‌توانند با رعایت ملاحظات امنیتی و توجیه اقتصادی و پس از تأمین زیرساخت ‌های لازم نسبت به جابه‌جایی بازارچه های مصوب در مواد (۱) و (۲) این آیین‌نامه در محدوده شهرستان‌های ذیربط با هماهنگی وزارت کشور و گمرک جمهوری اسلامی ایران اقدام نمایند.

۲- ماده (۶) و تبصره (۱) آن به شرح زیر اصلاح و یک تبصره به عنوان تبصره (۳) به ماده یاد شده اضافه می‌شود:

ماده ۶- کولبرانی که دارای سه سال اقامت (قبل از ابلاغ این تصویب‌نامه) در روستاهای حدفاصل حداکثر (۲۰) کیلومتری از نقطه صفر مرزی در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه و حداکثر ۵۰ کیلومتری صفر مرزی در استان سیستان و بلوچستان قرار دارند می‌توانند برای واردات فهرست اقلام کالاهای موضوع ماده (۹) این تصویب‌نامه و تبصره آن از تخفیف سود بازرگانی ماهانه به مبلغ هفت میلیون (۰۰۰ر۰۰۰ر۷) ریال و برای هر خانوار مرزنشین مشمول این تصویب‌نامه حداکثر تا سقف بیست و هشت میلیون (۲۸.۰۰۰.۰۰۰) ریال بهره‌مند گردند.

تبصره ۱- سقف کلی میزان تخفیف این ماده حداکثر چهل و دو هزار میلیارد (۴۲.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال در سال خواهد بود که متناسب با تعداد مرزنشینان شناسایی شده و مورد تأیید وزارت کشور تخصیص می‌یابد.

تبصره ۳- وزارت کشور موظف است سازوکاری را فراهم نماید که به محض اقامت افراد مشمول برخوردار از مزایای این ماده در خارج از محدوده تعیین شده، نسبت به ابطال امتیازات آنها اقدام نماید.

۳- در ماده (۸)، بعد از عبارت “سایر مبادی واژه “نیز” اضافه می‌شود.

۴- متن زیر به عنوان تبصره به ماده (۹) اضافه می‌شود.

تبصره- وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی ضوابط و فهرست کالاهای مشمول اخذ نمایندگی را ظرف سه ماه تعیین و ابلاغ می‌کنند. تا زمان ابلاغ فهرست مذکور و در اجرای قانون ساماندهی مبادلات مرزی – مصوب ۱۳۸۴- اقلام وارده براساس این تصویب‌نامه مشمول ضوابط ماده (۴) قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان – مصوب ۱۳۸۸- (داشتن نمایندگی رسمی برای کالای سرمایه‌ای) نمی باشد.

۵- در ماده (۱۱)، بعد از عبارت “وزارت کشور”، عبارت “و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ” اضافه می شود.

– متون زیر به عنوان مواد (۱۲) تا (۱۵) اضافه می شود:

ماده ۱۲- تا زمان استقرار نمایندگی سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمان‌های مجوز دهنده بهداشت، ایمنی و قرنطینه‌ای و تجهیز آزمایشگاه‌های موردنیاز در شهرستان‌های مشمول اجرای این آیین نامه، رعایت ضوابط استاندارد، بهداشتی و قرنطینه‌ای کالاهای وارداتی در سطح عرضه و بازار توسط سازمان ملی استاندارد ایران و سایر سازمانهای ذیربط (حسب مورد) انجام می شود.

ماده ۱۳- عمده‌فروشی، حمل یا خروج تجمیعی و تجاری کالاهای وارداتی از شهرستانهای مشمول این آیین‌نامه به سایر نقاط استان مربوط و کشور ممنوع می باشد. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران مکلف است نسبت به شناسایی و کنترل محورهای خروج کالا از شهرستان‌های مشمول اقدام نماید.

ماده ۱۴- استانداران کردستان، کرمانشاه و سیستان و بلوچستان مکلفند ظرف یک سال با همکاری دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی و در اجرای قانون ایجاد یک منطقه آزاد تجاری – صنعتی و ۲۳ منطقه ویژه اقتصادی – مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق جدید ویژه اقتصادی – مصوب ۱۳۸۹- و قانون ایجاد مناطق ویژه اقتصادی سهند مراغه آستارا و سهلان – مصوب ۱۳۸۹- نسبت به عملیاتی نمودن و فعال‌سازی مناطق ویژه اقتصادی مصوب و دارای مجوز شامل مناطق ویژه اقتصادی بانه و مریوان در استان کردستان، قصرشیرین و اسلام‌آباد غرب در استان کرمانشاه و سیستان و میرجاوه – زاهدان در استان سیستان و بلوچستان اقدام نمایند.

ماده ۱۵- کارگروهی با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت ایران) و عضویت وزارتخانه‌های کشور، جهاد کشاورزی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، سازمان‌های برنامه و بودجه کشور و میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور و ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز مکلف است با هدف ایجاد اشتغال پایدار و زودبازده در مناطق مشمول این آیین‌نامه، ظرف شش ماه برنامه‌های جامع و مورد نیاز و جایگزین را بررسی و به هیأت وزیران ارائه کند.

این مصوبه به وزارت جهاد کشاورزی- وزارت صنعت، معدن و تجارت – وزارت امور اقتصادی و دارایی وزارت جهاد کشاورزی – به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه کشور – سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز – سازمان ملی استاندارد ایران دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور ابلاغ شد./فارس

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...