رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۵
 • کد خبر : 4145
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : هم‌آوایی اقوام ایرانی در سنندج
برگزاری جشنواره ملی فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین؛

هم‌آوایی اقوام ایرانی در سنندج

سومین جشنواره ملی فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین روز شنبه با حضور گروه‌های موسیقی نواحی مختلف کشور در تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج با چندین اجرا توسط ارکستر کودکان و نوجوانان استان کردستان به سرپرستی خالد مبارکی گشایش یافت. در این دوره از جشنواره ۱۵گروه موسیقی از استان‌های مختلف کشور شامل آوای […]

سومین جشنواره ملی فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین روز شنبه با حضور گروه‌های موسیقی نواحی مختلف کشور در تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج با چندین اجرا توسط ارکستر کودکان و نوجوانان استان کردستان به سرپرستی خالد مبارکی گشایش یافت.
در این دوره از جشنواره ۱۵گروه موسیقی از استان‌های مختلف کشور شامل آوای موج از بوشهر، شاخوه شین از کرمانشاه، تال از لرستان، دیلمون از گیلان، کانی از قوچان، هزار آواز از تهران، آوای دل از سیستان و بلوچستان، پاییز از اقلیم کردستان عراق و گروه‌های ئاگرین و خوش نوایان از کردستان به مدت سه روز از شنبه دوم تا دوشنبه چهارم تیر ماه به اجرای برنامه پرداختند.
در طول این سه روز علاوه بر اجرای گروه های موسیقی پنل های تخصصی با حضور کارشناسان و صاحب نظران نیز برگزار شد.
در بخش نمایشگاهی جشنواره نیز نماینده صنایع دستی ۲۵ استان کشور در ۲بخش کارگاهی و ورک شاپ در خانه کُرد سنندج آثار خود را به نمایش گذاشتند.
به گفته دبیر اجرایی سومین جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران، مجوز اصلی جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی که دبیرخانه دایمی آن در اداره کل امور اجتماعی استانداری کردستان قرار دارد از آذر ۱۳۹۳ در ۱۵ رشته مختلف فرهنگی و هنری اخذ شده است.
جشنواره نخست سال ۱۳۹۳ برگزار شد و جشنواره دوم نیز اردیبهشت ۹۵ با حضور گروه های داخلی و خارجی در سنندج مرکز استان کردستان برگزار شد.
به گزارش ایرنا، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در آیین افتتاحیه این جشنواره اظهار داشت: امروز به برکت نظام جمهوری اسلامی اقوام مختلف در ایران اسلامی در کنار هم مدافع نظام جمهوری اسلامی، انقلاب و رهبری معظم هستند.
وی افزود: ملت بزرگ ایران ملتی متحد و هم صدا هستند و استکبار جهانی نمی تواند میان اقوام ایرانی و قومیت هایی که در ایران است اختلاف بیندازد.
حسین خوش اقبال گفت: امروز به برکت این نظام همه در کنار هم، مدافع ایران اسلامی و آب و خاک هستند و از آرمان‌های انقلاب اسلامی دفاع خواهند کرد.
وی با بیان اینکه ایران اسلامی نمونه عینی کشوری است که با وجود تنوع قومی از انسجام، هویت و وحدت ملی برخوردار است، اظهارداشت: حفظ انسجام و همبستگی ملی در گرو پذیرش تنوع فرهنگی و به رسمیت شناختن هویت‌های فرهنگی متنوع در ذیل هویت کلان ملی است.
خوش‌اقبال با اشاره به اینکه برگزاری چنین جشنواره‌هایی نشان می‌دهد که این ملت با هم و در کنار هم مدافع انقلاب اسلامی هستند، ارتقای اهداف فرهنگی و اجتماعی، کمک به نشاط و بالندگی و تقویت وحدت ملی و حفظ میراث مناطق مختلف کشور را از اهداف سومین جشنواره اقوام ایرانی ذکر کرد.
وی ابراز امیدواری کرد در این چند روز برگزاری جشنواره، اقوام مختلفی که در کردستان حضور دارند بتوانند با برنامه‌های خوب خود هم فرهنگ خودشان را بهتر از گذشته معرفی کنند و هم مردم استان فرهنگی کردستان از برنامه‌های آنان نهایت استفاده را ببرند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.