رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳
 • کد خبر : 4151
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بزرگداشتی خردورزانه

در روژان شماره ۲۰۱ خواندم چهارشنبه گذشته در مراسمی که به همت انجمن ادبی آدان در سنندج برپا شد دگرباره از نقش کیان صاحب ایمان سراج‌الدین نقشبندی تجلیل به عمل آمد. هله زین پاسداشت که این شجره طیبه شایسته هر تکریم و تعظیمی هستند. این را نه من بلکه تمام آنانی که درون با نور […]

در روژان شماره ۲۰۱ خواندم چهارشنبه گذشته در مراسمی که به همت انجمن ادبی آدان در سنندج برپا شد دگرباره از نقش کیان صاحب ایمان سراج‌الدین نقشبندی تجلیل به عمل آمد.
هله زین پاسداشت که این شجره طیبه شایسته هر تکریم و تعظیمی هستند. این را نه من بلکه تمام آنانی که درون با نور ایمان جلا و دل به معنویت صفا داده‌اند آنان که وطن خویش را دوست دارند و برای استوانه‌هایش ارج و احترام قائل هستند؛ آنان که ملت کرد را درک کرده و بر مرتبت والای فرهنگش ایمان دارند گفته و می‌گویند چرا که این کیان صاحب نام و نشان نمود کاملی از این ویژگی‌ها هستند که در بستر تاریخ آن را به اثبات رسانده‌اند.
مراسم بنام تجلیل از یکی از مردان بزرگ این خاندان برپا شد؛ مرحوم «شیخ امین سراج‌الدینی» نقشبندی عالمی فرهیخته و عابدی وارسته که در کسوت مسئولیت در رادیو و تلویزیون برنامه‌ی کردی را با اندیشه‌های والای خویش جلا بخشید و علم و دین را در قالبی زیبا و در چهارچوب برنامه‌هایی که می‌نوشت ارائه داد. شخصیتی که با اخلاق نکو تقید دینی و تقوای عرفانی سرمشقی برای همگان بود و این همه از برکات و کرامات آن خاندان صاحب نشان بود که در دامن خود دهها امین دیگر را پرورش داد تا رهگشای خلق به وادی عرفان و معنویت باشند.
سخن از پیران طریقت این سلسله جلیله نمی‌گویم که زیبنده این قلم قاصر نیست؛ بحث در این زمینه شایسته عالمان و عاقلانی است که از زمزم شریعت و کوثر طریقت نوشیده و جان را جلا و صفا داده‌اند.
همان بس که بگویم: تا این ستارگان درخشان در آسمان این ملت می‌درخشیدند نشانی از انحراف و تزلزل در دین مردم کردستان چه این سو و چه آن سوی مرز نبود.
تا این منابع منیر نورشان بر کردستان می‌تابید شریعت و طریقت طریق تعالی همگان بود ارزش والای این والا مقامان در شرایط فعلی به خوبی قابل درک است که در غیاب آنان مدعیان دین و مذهب از هر سو چو قارچ سر برآورده‌اند و دین خدا را به حزب سیاسی و وسیله‌ای برای بسط قدرت و کسب ثروت مبدل کرده‌اند و خلق‌الله را در گرداب مشکلات عقیدتی گرفتار کرده‌اند.
اینجاست که ارزش عرفانی که آنان تبلیغ و ترویج می‌کردند بر همگان روشن است، چرا که آن مرشدان صاحب‌مشی دین را در تزکیه و تصفیه نفس و تقوا و تعهد و اخلاص دانسته و تبلیغ می‌کردند؛ به دیگر سخن مکتب انسان‌سازی را اداره می‌کردند. آنان در تلاش بودند که این جسم خاکی را چنان جلا و صفا دهند که به مقام استغنا برسد و در پسین منزل با طهارت و صداقت و اخلاص در خدمت خلق باشد؛ حال مقایسه کنید بین آنان که چنین بودند و مدعیان اسلام امروز که انسان را تا حد حیوان تنزل و وسیله‌ای برای کشتن و دریدن و ویران کردن وا می‌دارد.
هزاران رحمت بر روح بلند پیران طریقت سراج‌الدین نقش‌بندی که نقشبندان دین در قالب طریقت بودند و آفرین بر برپاکنندگان این مراسم و مسئولان دولتی که جواز برپائی مراسم را دادند. بنده هم قرار بود در این جمع حضور یابم لیکن از بخت بد، ناراحتی جسمی مجال دل و دیده جلا دادن به صفای این مجلس را از من گرفت؛ اما رایحه دل انگیز این نشست معنوی را از طریق روژان استشمام کردم لذا صد احسنت و دست مریزاد بر گردانندگان نشریه وزین روژان که روز و شبشان در فکر و فعل آراستن نشریه به آرایه‌های ارزشمند و نگاره‌های اصیل است تا بطن و متن کردستان و کردستانی را بنمایانند. به امید روزی که دگرباره خانقاه‌های این طریقت در کردستان رونق پیشین را بازیافته و با شکل دادن دوباره به حلقه‌های وعظ و اندرز و گرم کردن جمع تهلیله‌گویان و ختمه‌پیشگان، زورق زورق عطر سرخ گل ایمان را در فضای کردستان روان سازند. ان‌شا الله

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...