رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷
 • الأربعاء ۵ ربيع أول ۱۴۴۰
 • 2018 Wednesday 14 November

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
 • کد خبر : 4157
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آیین بزرگداشت عبدالرزاق فه‌یلی در تهران

روژان: مراسم بزرگداشت عبدالرزاق فه‌یلی، مبارز فه‌یلی ایلامی‌الاصل، عصر شنبه دوم تیرماه ۱۳۹۷ با حضور نمایند‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران، ایلامیان مقیم تهران و جمعی از دوستداران و بستگان این مبارز کرد برگزار شد. در این مراسم، مصطفی بیگی، از فعالین کرد فه‌یلی ایلامی در ابتدا به نقش موثر کردهای فه‌یلی در شکل‌گیری جنبش […]

روژان: مراسم بزرگداشت عبدالرزاق فه‌یلی، مبارز فه‌یلی ایلامی‌الاصل، عصر شنبه دوم تیرماه ۱۳۹۷ با حضور نمایند‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران، ایلامیان مقیم تهران و جمعی از دوستداران و بستگان این مبارز کرد برگزار شد.
در این مراسم، مصطفی بیگی، از فعالین کرد فه‌یلی ایلامی در ابتدا به نقش موثر کردهای فه‌یلی در شکل‌گیری جنبش دانشجویی کرد و نیز جنبش کارگری کرد در بغداد اشاره کرد و گفت: کردهای فه‌یلی از پیشتازان مبارزه با رژیم بعث و حاکمان نظامی عراق بودند، عزیز الحاج فه‌یلی از پیشگامان حزب شیوعی عراق، در اوایل دهه ۶۰ میلادی بود که در اواسط این دهه از این حزب انشعاب شد و رویه‌ای مسلحانه در پیش گرفت. وی سردبیر نشریه ی عمومی این حزب بود.
مرحوم عبدالرزاق فه‌یلی و مرحوم عادل مراد فه‌یلی و مرحوم جعفر و حبیب محمد کریم فه‌یلی، سه چهره مبارز بودند که به جنبش ملی کردها پیوستند و عبدالرزاق و عادل مراد، در تشکیل اتحادیه دانشجویی‌ ـ‌ دانش‌آموزی کردستانی نقشی اساسی ایفا کردند و عادل مراد اولین رییس این اتحادیه بود.
وی به نقش کردهای فیلی در شکل‌گیری روزنامه نگاری کردی در بغداد اشاره کرد و گفت: مرحوم عبدالرزاق فه یلی، در سال ۱۹۶۰ میلادی به دلیل نقشی محوری که در شکل‌گیری جنبش دانشجویی کرد در بغداد داشت دستگیر و آزاد شد و مجددا در سال ۱۹۶۱ میلادی به دلیل شعله‌ورتر شدن مبارزات کردها بر علیه رژیم کودتای عبدالکریم قاسم، از دانشگاه اخراج و مجددا در سال ۱۹۶۳ زندانی و پس از یکسال از زندان آزاد گردید، ولی دست از مبارزه برنداشت به نحوی که در سال ۱۹۶۸ میلادی با پذیرش سمت مدیر داخلی روزنامه ی «النور» ارگان دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق، نقشی اساسی در این نشریه به عهده گرفت و در این مدت مطالبات زیادی را به کردی سورانی و عربی، به چاپ رساند.
وی نقشی محوری در آگاه‌سازی جوانان کرد فه یلی و ملحق کردن آنها به کاروان مبارزه بر علیه بعثیها ایفا نمود و در سال ۱۹۷۱ میلادی به عضویت اتحاد جوانان کردستانی درآمد و در سال ۱۹۷۴ به عنوان مدیر این اتحادیه انتخاب شد.
بیگی در پایان حضور کردهای فه‌یلی در مبارزات شیعیان و کردهای عراق را ستود و خواستار ادامه نقش‌آفرینی آنان در عراق با تاکید بر شکل‌گیری «کیان کورد فه‌یلی» شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...