رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷
 • السبت ۱۰ جماد ثاني ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 16 February

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۸
 • کد خبر : 4157
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آیین بزرگداشت عبدالرزاق فه‌یلی در تهران

روژان: مراسم بزرگداشت عبدالرزاق فه‌یلی، مبارز فه‌یلی ایلامی‌الاصل، عصر شنبه دوم تیرماه ۱۳۹۷ با حضور نمایند‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران، ایلامیان مقیم تهران و جمعی از دوستداران و بستگان این مبارز کرد برگزار شد. در این مراسم، مصطفی بیگی، از فعالین کرد فه‌یلی ایلامی در ابتدا به نقش موثر کردهای فه‌یلی در شکل‌گیری جنبش […]

روژان: مراسم بزرگداشت عبدالرزاق فه‌یلی، مبارز فه‌یلی ایلامی‌الاصل، عصر شنبه دوم تیرماه ۱۳۹۷ با حضور نمایند‌ی اقلیم کردستان عراق در ایران، ایلامیان مقیم تهران و جمعی از دوستداران و بستگان این مبارز کرد برگزار شد.
در این مراسم، مصطفی بیگی، از فعالین کرد فه‌یلی ایلامی در ابتدا به نقش موثر کردهای فه‌یلی در شکل‌گیری جنبش دانشجویی کرد و نیز جنبش کارگری کرد در بغداد اشاره کرد و گفت: کردهای فه‌یلی از پیشتازان مبارزه با رژیم بعث و حاکمان نظامی عراق بودند، عزیز الحاج فه‌یلی از پیشگامان حزب شیوعی عراق، در اوایل دهه ۶۰ میلادی بود که در اواسط این دهه از این حزب انشعاب شد و رویه‌ای مسلحانه در پیش گرفت. وی سردبیر نشریه ی عمومی این حزب بود.
مرحوم عبدالرزاق فه‌یلی و مرحوم عادل مراد فه‌یلی و مرحوم جعفر و حبیب محمد کریم فه‌یلی، سه چهره مبارز بودند که به جنبش ملی کردها پیوستند و عبدالرزاق و عادل مراد، در تشکیل اتحادیه دانشجویی‌ ـ‌ دانش‌آموزی کردستانی نقشی اساسی ایفا کردند و عادل مراد اولین رییس این اتحادیه بود.
وی به نقش کردهای فیلی در شکل‌گیری روزنامه نگاری کردی در بغداد اشاره کرد و گفت: مرحوم عبدالرزاق فه یلی، در سال ۱۹۶۰ میلادی به دلیل نقشی محوری که در شکل‌گیری جنبش دانشجویی کرد در بغداد داشت دستگیر و آزاد شد و مجددا در سال ۱۹۶۱ میلادی به دلیل شعله‌ورتر شدن مبارزات کردها بر علیه رژیم کودتای عبدالکریم قاسم، از دانشگاه اخراج و مجددا در سال ۱۹۶۳ زندانی و پس از یکسال از زندان آزاد گردید، ولی دست از مبارزه برنداشت به نحوی که در سال ۱۹۶۸ میلادی با پذیرش سمت مدیر داخلی روزنامه ی «النور» ارگان دفتر سیاسی حزب دموکرات کردستان عراق، نقشی اساسی در این نشریه به عهده گرفت و در این مدت مطالبات زیادی را به کردی سورانی و عربی، به چاپ رساند.
وی نقشی محوری در آگاه‌سازی جوانان کرد فه یلی و ملحق کردن آنها به کاروان مبارزه بر علیه بعثیها ایفا نمود و در سال ۱۹۷۱ میلادی به عضویت اتحاد جوانان کردستانی درآمد و در سال ۱۹۷۴ به عنوان مدیر این اتحادیه انتخاب شد.
بیگی در پایان حضور کردهای فه‌یلی در مبارزات شیعیان و کردهای عراق را ستود و خواستار ادامه نقش‌آفرینی آنان در عراق با تاکید بر شکل‌گیری «کیان کورد فه‌یلی» شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

بیانیه تحریریه روزنامه روژان در واکنش به دروغ‌پردازی برخی کانال‌های مجازی

مغز فندقی‌ها/ قلم مسئول و مصیبت‌های آن

بدواً عرض می‌کنیم ما کسانی که در روژان قلم می‌زنیم با اطمینان، به اتفاق همکارانمان در دیگر نشریات استان آرزو کرده و می‌کنیم که ای کاش فعل و فعالیت مسئولان ما به گونه‌ای بود که رفاه و آسایش و امنیت خاطر را به مردم هدیه می‌کرد و از قِبَل حرف و حرکتشان مملکت بر ریل توسعه می‌چرخید؛ آن وقت ما محررین، توسن قلم را در دشت بلاغت و فصاحت جولان می‌دادیم و با ردیف کردن همة صناعات ادبی در رسا و ثنای مسئولان، مثنوی‌ها می‌سرودیم و به نشانه شکرگزاری، دست نیاز به سوی پروردگار دراز می‌کردیم که خدایا این سروران را از سر ما دریغ مدار که سروریشان باعث سرفرازی ما شده است؛ اما چه کنیم که چنین نیست؛ ما هم بنا به وظیفه دینی و اخلاقی و حرفه‌ای خود مجبوریم آلام مردم را بازگو و به سمع و نظر مردم برسانیم شاید دستی از آستین همت به در آید و تیمارگری بنشیند. ما کی هستیم که چنین حقی داریم؛ فعالان عرصه رسانه‌‌‌های جمعی که رکن چهارم دموکراسی‌اش می‌نامند و برقراری نظم و نسق، مستلزم وجود و فعالیت مثبت ماست؛ مائی که از قواعد و قوانین بهره می‌گیریم و در پی هدایت امور در بستر بهبود به نام مردم و از سوی مردم می‌گوئیم و می‌نویسیم. در واقع ما آئینه تمام‌قد رفتارهای مسئولان هستیم؛ اگر خوبند خوب نشان می‌دهیم و اگر بدند بد. نه در خفا، که به صراحت می‌گوییم: از آنجا که در شرایط فعلی شرایط سختی بر جامعه حاکم است لذا ما مجبور به بیان حقایقی می‌شویم که ممکن است برای حضرات مسئولان تلخ و گزنده باشد لذا توقع اخم و تخم، خط و نشان کشیدن و... هم هست که دیده و شنیده‌ایم اما ایفای مسئولیت، بالاتر از همه خطرات است، چه ما به ارزش قلم و تراوشاتش نیک آشنائیم و می‌دانیم که خدای منان به آن سوگند خورده است؛ «ن والقم و ما یسطرون». در چنین حالتی کسی نباید از ما توقع واژگون‌کاری و باژگون‌گوئی داشته باشد؛ اگر خواهان تعریف و تمجید هستید بفرمائید؛ مسئولیت و اختیار دارید به مردم خدمت کنید تا مشمول عنایت شوید و گرنه ما معذوریم. نویسندگان و دست‌اندرکاران این نشریه به شهادت صفحه‌های روژان در تمام سال‌های عمر، همیشه فریادگر مردم و مصالح و منافعشان بوده‌اند؛ به ناحق سیاه را سفید و سفید را سیاه نکرده‌اند و در بستر این سیر، فشار را هم تحمّل نموده‌اند. در این میان گاهاً اظهار نظرهائی در مورد روژان ابراز می‌شود که جای تاسف است؛ جدیداً در منبعی نه چندان شناخته شده برای مردم، انگ و رنگی به روژان زده‌اند که گویا ارگان سپاه است و با استفاده از رانت، 85 تن کاغذ از دولت گرفته است!! در باره این انگ‌نامه که ظاهرا به بهانه تجلیل مدیرکل ارشاد اسلامی از روژان به بیرون تراوش پیدا کرده است باید گفت عجبا از این استدلال، استخراج و استنتاج؟ بازدید مدیرکل ارشاد کردستان و اهدای لوح تقدیر، امری مرسوم است و هرازچند‌گاهی صورت می‌گیرد و تمام دفاتر نشریات ...