رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • پنجشنبه ۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
 • کد خبر : 4180
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : نمایندگان کردستان، شبکه های اجتماعی و ارتباط دوسویه

فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبین، شناساندن بیشتر فرد یا سازمانی و حتی برای اظهار نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد موضوعی که نمایندگان کردستان در مجلس کمتر از آن بهره گرفته‌اند. امروزه حتی بسیاری از مسئولان بلندمرتبه کشور و وزرای دولت هم در فضای مجازی به دنبال ارتباط برقرار کردن […]

فضای مجازی و سایت‌های اینترنتی برای ارتباط برقرار کردن با مخاطبین، شناساندن بیشتر فرد یا سازمانی و حتی برای اظهار نظر مورد استفاده قرار می‌گیرد موضوعی که نمایندگان کردستان در مجلس کمتر از آن بهره گرفته‌اند.
امروزه حتی بسیاری از مسئولان بلندمرتبه کشور و وزرای دولت هم در فضای مجازی به دنبال ارتباط برقرار کردن با مخاطبین و مردم هستند و تلاش می‌کنند فعالیت‌های خود و دستگاه تابعه را برای دیگران به صورت شفاف توضیح داده و سئوال‌های مخاطبان را پاسخ دهند.
بسیاری از آنها در چند پیام‌رسان و شبکه اجتماعی مختلف حضور دارند تا بتوانند دسته‌های مختلف مخاطبان را تحت پوشش قرار دهند.
یکی از مزایای بهره‌گیری از شبکه‌های مجازی امکان ارتباط دوسویه است که در سایر رسانه‌ها از جمله سایت و نشریه بسیار کمتر وجود دارد و مخاطبین هم می‌توانند نظر دهند یا پیام خود را به ادمین آن شبکه برسانند.
برای کسانی که نماینده مردم محسوب می‌شوند و این ارتباط باید بسیار گسترده‌تر و مستمرتر باشد بهره‌گیری از امکانات روز از جمله پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی ضروری‌تر می‌نماید.
نمایندگان مردم استان کردستان در مجلس شورای اسلامی اما از این فرصت کمتر بهره برده‌اند. البته هر ۶ نماینده استان کردستان در تلگرام کانال دارند که به بازتاب صحبت‌های آنها در مراسم و مکان‌های مختلف می‌پردازد و کمتر برای ارتباطی دوسویه مورد بهره قرار گرفته است.
برخی از این کانال‌ها حتی ارتباط با ادمین در آنها قرار داده نشده و یا اگر ادمینی حضور دارد امکان ارتباط با او دشوار است.
بیشتر مطالب موجود در کانال‌های تلگرامی نمایندگان هم در رابطه با بازدیدهای آنها از مناطق، اماکن و دیدار با دیگر مسئولان است که می‌توانند موضوعات دیگری را هم بازتاب دهند.
البته با توجه به محدودیت‌هایی که برای این پیام رسان ایجاد شده است نمایندگان باید به فکر شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های دیگر هم باشند.
از ۶ نماینده استان کردستان پنج نماینده سایت اینترنتی مختص به خود را راه‌اندازی کرده است اما یکی از آنها اعتقادی به سایت ندارد.
سایت اینترنتی هرچند کمتر برای تعامل دوسویه مورد استفاده قرار می‌گیرد اما برای ثبت فعالیت‌های نماینده و دسترسی آسان به آن از طریق جستجوهای اینترنتی بسیار کارایی دارد و از رسمیت خاصی برخوردار است.
در حالیکه بسیاری از سایت‌های اداری و تجاری و حتی شخصی، بخشی با عنوان بخش “ارتباط با ما” در سایت خود قرار داده‌اند اما برخی از نمایندگان استان این بخش را در سایت خود قرار نداده‌اند که دست کم آدرس دفتر ارتباط با مردمی خود را در دسترس عموم قرار دهند.
نماینده همچنین می‌تواند در سایت خود راه‌های مختلف ارتباطی از جمله شبکه‌های اجتماعی که در آن حضور دارد را قرار دهد که یکی از نمایندگان کردستان این امکان بی‌بهره است.
این نماینده اما صحفه‌ای در اینستاگرام و کانالی در تلگرام دارد که تنها صفحه تلگرام او با اینکه در شرایط کنونی این پیام‌رسان محدود شده و دسترسی به آن برای بسیاری امکان پذیر نیست، فعال است؛ اما صفحه اینستاگرام این نماینده مجلس فعال نیست و جدیدترین مطلب آن مربوط به دی ماه سال ۹۶ است. البته شنیده‌ها حاکی است که این نماینده چند معاون مردمی دارد و بسیاری از مردم به شماره موبایل او دسترسی دارند اما گمان نمی‌رود این رویه بتواند جای شبکه‌های مجازی را پر کند. به نظر می‌رسد او با توجه به اینکه مردم بیشتر به سمت پیام رسان‌ها می‌روند ترجیح داده است در یکی از این پیام رسان‌ها فعال باشد.
یکی دیگر از نمایندگان که در اینستاگرام صحفه ای ایجاد کرده تنها سه پیام در صفحه او وجود دارد و معلوم نیست هدف از ایجاد آن چه بوده است. بیشتر نمایندگان کردستان ارتباط و تعامل ضعیفی با رسانه‌های محلی استان دارند و در بسیاری شرایط حتی تلاش خبرنگاران برای ارتباط با آنها هم در بیشتر مواقع راه به جایی نمی‌برد؛ شماره‌هایی هم که یک خبرنگار با پرس و جوها و تخصص خود از نماینده به دست می‌آورد به معنی برقراری ارتباط نیست و نیاز به پشتکار و پیگیری‌های مستمر دارد. ارتباط نمایندگان با رسانه نباید به یک رسانه خاص هم محدود شود و هر رسانه مخاطبین خود را دارد و می‌تواند به سهم خود برای بخشی از جامعه اطلاع‌رسانی کند.
با توجه به جایگاه رسمی نمایندگان بهره‌گیری آنها از رسانه های رسمی همچون خبرگزاری‌ها و مطبوعات از اهمیت خاصی برخوردار است که نباید در کنار دیگر راه‌ها نادیده گرفته شود.
نمایندگان و حتی مدیران باید از همه این فضا و امکانات رسانه‌ای بهره‌بگیرند در غیر این صورت نه تنها در اطلاع‌رسانی بلکه در کسب اطلاع از نیازها و خواسته‌های موکلین و مردم هم موفق نخواهند بود.
به هر ترتیب اگر راه‌های ارتباطی که نمایندگان برای موکلین خود قرار داده‌اند را با راه‌هایی که مسئولین، افراد مشهور و حتی شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف در نظر گرفته‌اند، مقایسه کنیم، ارتباط نمایندگان بسیار کمتر دوسویه و تعاملی است، بازخوردی از موکلین خود نمی‌گیرند و اطلاع‌رسانی و اظهار نظرهای آنها از این طریق هم کمتر است. این انتظار می رود که نمایندگان با توجه به جایگاه مهم آنها به دنبال راه های بیشتری برای ارتباط با مردم و موکلین خود باشند چرا که در موفقیت آنها و بهره گیری بیشتر از ظرفیت و جایگاه مهم آنها موثر است.
دنیای کنونی به دنیای ارتباطات شناخته شده است و نمایندگان هم نمی‌توانند تنها به وجود دفتر ارتباط مردمی و حضور فیزیکی افراد در آن اکتفا کنند و ارتباطی را باید مدنظر قرار دهند که دوسویه باشد و بتوانند از آن طریق بازخورد و نظر موکلین خود را هم دریافت کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...