رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱ ربيع ثاني ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 10 December

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۸
 • کد خبر : 4193
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : رزاب و ضرورت خودآگاهی تاریخی
به بهانه انتشار کتاب تاریخ سیاسی اجتماعی رزاو به قلم آقای مختار اسلامی

رزاب و ضرورت خودآگاهی تاریخی

اسدالله ملاسلیمی: سرزمین کردستان محل زندگی شیر مردان و شیرزنانی بوده است که همواره در کشاکش تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین ملجاء و پناهگاه ملت خود بوده‌اند؛ سرزمین آریایی و اهورایی کردستان با طبیعت زیبا و شورانگیزش همیشه الهام‌بخش بزرگ‌مردان و زنانی بوده است که به خدمت جامعه درآمده‌اند. هه‌ورامان قسمتی از این […]

اسدالله ملاسلیمی: سرزمین کردستان محل زندگی شیر مردان و شیرزنانی بوده است که همواره در کشاکش تاریخ پر فراز و نشیب این سرزمین ملجاء و پناهگاه ملت خود بوده‌اند؛ سرزمین آریایی و اهورایی کردستان با طبیعت زیبا و شورانگیزش همیشه الهام‌بخش بزرگ‌مردان و زنانی بوده است که به خدمت جامعه درآمده‌اند. هه‌ورامان قسمتی از این سرزمین که با ویژگی‌های خاص جغرافیایی خود و با بهره‌گیری از این خصیصه محل ماندگاری میراث فرهنگی و مقاومت در برابر متجاوزین بوده است.
در جنگ جهانی اول که خاک پاک کردستان به چکمه‌های آلوده متجاوزین روس آلوده شد، روستای رزاب محل خیزیش و قیام بر علیه جسارت آنان شد و به فتوای مشایخ و علمای بزرگ دوران، قیام مردمی برای دفاع از مام میهن شکل گرفت و با فتوای مشایخ بزرگی چون حسام‌الدین نقشبندی در جهاد بر علیه تجاوزگران روس و حضور شخصیت‌های برجسته عرفانی و علمی و مهاجر از شهر سنندج چون آیت‌الله شیخ محمد مردوخ و شیخ عبدالحمید معتمدی کانی‌مشکانی در روستای رزاب و آماده شدن بزرگان و سران قوم، همگام با قیام سنجرخان در شهر سنندج و دیگر خوانین و معتمدین بر علیه سلطه روسیه بر شهر و تلاش برای حرکت به سمت غرب، جهاد بزرگی شکل گرفت که به شکست قوای روس و خروج آنان از شهر سنندج انجامید و در این جهاد و مبارزه شش نفر از اهالی روستای رزاب به شهادت رسیدند که مدفن آنان در روستای رزاب به مقبره شهیدان مشهور است.
امید است که این میراث و هویت ملی مورد توجه نسل حاضر قرار گرفته و با خودآگاهی تاریخی و علم به ارزشمندی میراث باقی‌مانده از نیاکان خود از گسست‌های بین نسلی و بی‌هویتی‌های تاریخی و فرهنگی پرهیز شده و غنای فرهنگی استان فرهنگی کردستان و تاریخ سراسر قیام و مبارزه آن مورد توجه قرار گیرد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...