رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۴
 • کد خبر : 4220
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مقصران سانحه سنندج مشخص شدند

رئیس پلیس ترافیک شهری ناجا گفت: راننده تانکر حمل سوخت، شرکت حمل و نقل بین‌المللی مربوطه، راننده اتوبوس و همچنین شهرداری سنندج به عنوان مقصران اصلی تصادف تانکر و اتوبوس مسافربری در سنندج و مرگ ۱۱ نفر شناخته شدند. به گزارش سایت پلیس، سرهنگ داوود قاسمیان روز دوشنبه اظهار داشت: این حادثه در نخستین ساعات […]

رئیس پلیس ترافیک شهری ناجا گفت: راننده تانکر حمل سوخت، شرکت حمل و نقل بین‌المللی مربوطه، راننده اتوبوس و همچنین شهرداری سنندج به عنوان مقصران اصلی تصادف تانکر و اتوبوس مسافربری در سنندج و مرگ ۱۱ نفر شناخته شدند.

به گزارش سایت پلیس، سرهنگ داوود قاسمیان روز دوشنبه اظهار داشت: این حادثه در نخستین ساعات بامداد چهارشنبه ۲۰ تیر رخ داد و موجب مرگ ۱۱ نفر و مصدوم شدن هفت نفر دیگر شد.
وی افزود: این تانکر حامل سوخت در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه از مبدا ثبت ساعت کرده و طبق قوانین باید در فاصله ۲ تا چهار ساعت پس از این زمان از محدوده شهری عبور می ‌کرد که این اتفاق به هر دلیلی رخ نداد و تانکر در اوایل بامداد روز بعد به این محدوده رسیده است.
سرهنگ قاسمیان تاکید کرد: به این ترتیب راننده تانکر کشنده که در مسیر مریوان – سنندج در حرکت بوده به‌ دلیل ناتوانی در کنترل وسیله نقلیه و داغ شدن ترمزها در شیب بلوار دکتر حسینی شهر سنندج و همچنین متصدی شرکت حمل و نقل بین‌المللی به‌ دلیل رعایت نکردن قوانین اعزام کامیون به میزان ۵۰ درصد مقصر شناخته شدند.
وی یادآور شد: همچنین راننده اتوبوس به ‌دلیل اینکه خارج از مقررات جاری در بیرون از محدوده پایانه اقدام به سوار کردن مسافر کرده بود به میزان ۲۵ درصد مقصر اعلام شد.
سرهنگ قاسمیان اضافه کرد: شهرداری سنندج نیز که با وجود هشدارهای مکتوب از سوی پلیس نسبت به نصب سرعت‌گیر و علائم هشدار دهنده در شیب بیش از ۱۰ درصد بلوار دکتر حسینی کوتاهی کرده، محل را ایمن‌ سازی نکرده، برای ترمیم کمربندی و راه‌اندازی آن اقدامی انجام نداده بر اساس تبصره سه ماده ۱۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی به میزان ۲۵ درصد در وقوع این تصادف مقصر شناخته شده است.
رئیس پلیس ترافیک شهری ناجا ادامه داد: مسیرهای جاده‌ای این منطقه کوهستانی است و در این شرایط کامیونی که با محموله مواد سوختی وارد این مسیر می ‌شود باید این شرایط را در نظر بگیرد.
سرهنگ قاسمیان گفت: این تانکر پس از طی این مسیر و شیب بلوار دکتر حسینی علاوه بر ترمزها، لاستیکش نیز در حد اشتعال داغ شده و آثار آن در مسیر مشخص بود که همین امر نیز سبب تصادف شده بود.
حوالی ساعت ۳۰ دقیقه بامداد چهارشنبه هفته گذشته یکدستگاه تانکر حامل سوخت نفتا با یکدستگاه اتوبوس مسافربری در بلوار کمربندی دکتر حسینی شهر سنندج برخورد کرد که با توجه به انفجار مواد نفتی و آتش گرفتن اتوبوس، ۱۱ نفر جان خود را ازدست دادند و هفت نفر دیگر نیز مصدوم شدند.
کارشناسان پلس راهور علت وقوع این حادثه را نقص فنی در سیستم ترمز تانکر و عمل نکردن این سیستم اعلام کردند، اتوبوس مسافربری در این حادثه بطور کامل در آتش سوخت.

درپی بروز این سانحه افکار عمومی کردستان به شدت جریحه‌دار شد و استاندار کردستان سه روز در این استان عزای عمومی اعلام کرد.

تردد تانکرهای حامل مواد سوختی تاکنون موجب سوانح جاده‌ای و تلفات متعدد در این استان شده است. این تانکرها نفت خام کردستان عراق را به پالایشگاه‌های کرمانشاه و دیگر شهرهای مرکزی ایران منتقل می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.