رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
 • کد خبر : 4227
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز عملیات زنجیره‌ی فولاد کردستان؛ به‌زودی
ناگفته‌های نماینده قروه و دهگلان از قرارداد مبهم طلای داشکسن قروه

آغاز عملیات زنجیره‌ی فولاد کردستان؛ به‌زودی

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس گفت: با واگذاری معدن طلای داشکسن به قزاق‌ها سهم ایران به ۳۰ درصد کاهش یافت و شبهاتی را به وجود آورد ضمن اینکه قرارداد آن مبهم و برداشت دو تن طلا در سال است در صورتی که بر اساس اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان این […]

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس گفت: با واگذاری معدن طلای داشکسن به قزاق‌ها سهم ایران به ۳۰ درصد کاهش یافت و شبهاتی را به وجود آورد ضمن اینکه قرارداد آن مبهم و برداشت دو تن طلا در سال است در صورتی که بر اساس اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان این میزان ۳/۴ تن است.
علیمحمد مرادی که پیشتر از روابط شرکت قزاقی با معدن‌کاران بومی به عنوان قراردادهایی ننگین‌تر از ترکمانچای نام برده بود در جمع خبرنگاران بار دیگر از عدم شفافیت در فعالیت معدن طلای داشکسن قروه سخن گفت و خواستار اعلام صریح قراردادها و روابط کاری در این معدن شد.
وی گفت: زمانی معدن طلای داشکسن با ۵۱ درصد سهم ایران در اختیار یک شرکت خارجی بود که قرار شد آن شرکت فراوری طلا هم در استان داشته باشد اما بنا به دلایلی ادامه کار با آن شرکت قطع شد.
مرادی اضافه کرد: با واگذاری طلای داشکسن به قزاق‌ها سهم ایران به ۳۰ درصد کاهش یافت و شبهاتی را به وجود آورد ضمن اینکه قرارداد آن مبهم و برداشت دو تن طلا در سال است در صورتی که بر اساس اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان این میزان ۳/۴ تن است.
این نماینده مجلس اذعان کرد: چنین برداشت می‌شود که نظارت کافی بر برداشت این شرکت قزاقی وجود ندارد و میزان برداشت آن معلوم نیست جدای از اینکه بیشتر نیروهای آن از قزاقستان هستند.
وی گفت: ما نمی‌خواهیم برای سرمایه‌گذار مانع ایجاد کنیم بلکه دست سرمایه‌گذار را می‌بوسیم اما این معدن توسط افرادی نظارت می‌شوند که شفاف نیستند و قرارداد ترکمنچای در اذهان را متبادر می‌سازد.
مرادی همچنین افزود: ضمن ظلم به حقوق نیروهای بومی استان، بحث پرداخت عوارض دولتی و هزینه‌کرد آن هم شفاف نیست لذا از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست داریم که این قضیه را شفاف سازند.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد کردستان متاثر از کشاورزی است و بنده بر اساس اهمیت این موضوع کمیسیون کشاورزی را در مجلس انتخاب کردم تا بلکه بتوانم در این زمینه به مردم استان خدمت کنم گفت: از آنجایی که در گذشته نماینده‌ای از استان در کمیسیون کشاورزی نبوده تا از آب‌های استان صیانت کند، کردستان کمترین سهم آب را دارد. بنده برای این مهم ۲۰ جلسه با وزیر نیرو و معاونین وی داشته‌ام تا اینکه این سهمیه را افزایش دهیم و به میانگین کشوری نزدیک شویم.
این نماینده مجلس ادامه داد: تا سال ۹۵ حدود ۲ هزار هکتار تخصیص آب داشتیم که این رقم به ۱۶ هزار هکتار رسیده و تلاش بر این است این رقم به ۲۳ هزار هکتار افزایش یابد هر چند به این میزان هم اکتفا نخواهیم کرد.
وی همچنین به بحث تخصیص آب شرب دو شهرستان دهگلان و قروه اشره و اضافه کرد: با فعالیت‌هایی که در این مدت صورت گرفت، برای ۳۲۰ روستا و شهرهای قروه و دهگلان از محل سد قوچم تخصیص آب گرفتم.
وی در ادامه با یادآوری ضعف کردستان در زیرساخت‌های صنعتی، گفت: سرانه صنعت در کردستان برای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان است در صورتی که میانگین کشوری آن ۸ میلیون تومان است.
مرادی با اشاره به پیگیری ایجاد زنجیره فولاد در کردستان گفت: با رایزنی‌ها و لابی‌هایی که انجام دادیم بالاخره منجر به صدور مجوز و تملک زمینی به مساحت ۳۲۰ هکتار در بین قروه و دهگلان شد و در نهایت در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی این پروژه بزرگ آغاز خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع لاستیک بارز اشاره کرد و با یادآوری مشکلات زیست‌محیطی این کارخانه، استخدام نیروهای غیربومی و بازنشسته در این کارخانه جای انتقاد دارد چرا که از امتیازات منطقه استفاده می‌کند ولی از نیروهای بازنسشته استفاده می‌کند.
نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: با پیگیری این موضوع، برخی مطرح کردند که مرادی می‌خواهد جلو ایجاد اشتغال را بگیرد در صورتی که خود آنها می‌دانند بیشترین تلاش ما در راستای ایجاد اشتغال نیروهای بومی منطقه است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.