رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۲
 • کد خبر : 4227
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : آغاز عملیات زنجیره‌ی فولاد کردستان؛ به‌زودی
ناگفته‌های نماینده قروه و دهگلان از قرارداد مبهم طلای داشکسن قروه

آغاز عملیات زنجیره‌ی فولاد کردستان؛ به‌زودی

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس گفت: با واگذاری معدن طلای داشکسن به قزاق‌ها سهم ایران به ۳۰ درصد کاهش یافت و شبهاتی را به وجود آورد ضمن اینکه قرارداد آن مبهم و برداشت دو تن طلا در سال است در صورتی که بر اساس اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان این […]

نماینده مردم قروه و دهگلان در مجلس گفت: با واگذاری معدن طلای داشکسن به قزاق‌ها سهم ایران به ۳۰ درصد کاهش یافت و شبهاتی را به وجود آورد ضمن اینکه قرارداد آن مبهم و برداشت دو تن طلا در سال است در صورتی که بر اساس اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان این میزان ۳/۴ تن است.
علیمحمد مرادی که پیشتر از روابط شرکت قزاقی با معدن‌کاران بومی به عنوان قراردادهایی ننگین‌تر از ترکمانچای نام برده بود در جمع خبرنگاران بار دیگر از عدم شفافیت در فعالیت معدن طلای داشکسن قروه سخن گفت و خواستار اعلام صریح قراردادها و روابط کاری در این معدن شد.
وی گفت: زمانی معدن طلای داشکسن با ۵۱ درصد سهم ایران در اختیار یک شرکت خارجی بود که قرار شد آن شرکت فراوری طلا هم در استان داشته باشد اما بنا به دلایلی ادامه کار با آن شرکت قطع شد.
مرادی اضافه کرد: با واگذاری طلای داشکسن به قزاق‌ها سهم ایران به ۳۰ درصد کاهش یافت و شبهاتی را به وجود آورد ضمن اینکه قرارداد آن مبهم و برداشت دو تن طلا در سال است در صورتی که بر اساس اظهارات رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان این میزان ۳/۴ تن است.
این نماینده مجلس اذعان کرد: چنین برداشت می‌شود که نظارت کافی بر برداشت این شرکت قزاقی وجود ندارد و میزان برداشت آن معلوم نیست جدای از اینکه بیشتر نیروهای آن از قزاقستان هستند.
وی گفت: ما نمی‌خواهیم برای سرمایه‌گذار مانع ایجاد کنیم بلکه دست سرمایه‌گذار را می‌بوسیم اما این معدن توسط افرادی نظارت می‌شوند که شفاف نیستند و قرارداد ترکمنچای در اذهان را متبادر می‌سازد.
مرادی همچنین افزود: ضمن ظلم به حقوق نیروهای بومی استان، بحث پرداخت عوارض دولتی و هزینه‌کرد آن هم شفاف نیست لذا از وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست داریم که این قضیه را شفاف سازند.
وی با اشاره به اینکه اقتصاد کردستان متاثر از کشاورزی است و بنده بر اساس اهمیت این موضوع کمیسیون کشاورزی را در مجلس انتخاب کردم تا بلکه بتوانم در این زمینه به مردم استان خدمت کنم گفت: از آنجایی که در گذشته نماینده‌ای از استان در کمیسیون کشاورزی نبوده تا از آب‌های استان صیانت کند، کردستان کمترین سهم آب را دارد. بنده برای این مهم ۲۰ جلسه با وزیر نیرو و معاونین وی داشته‌ام تا اینکه این سهمیه را افزایش دهیم و به میانگین کشوری نزدیک شویم.
این نماینده مجلس ادامه داد: تا سال ۹۵ حدود ۲ هزار هکتار تخصیص آب داشتیم که این رقم به ۱۶ هزار هکتار رسیده و تلاش بر این است این رقم به ۲۳ هزار هکتار افزایش یابد هر چند به این میزان هم اکتفا نخواهیم کرد.
وی همچنین به بحث تخصیص آب شرب دو شهرستان دهگلان و قروه اشره و اضافه کرد: با فعالیت‌هایی که در این مدت صورت گرفت، برای ۳۲۰ روستا و شهرهای قروه و دهگلان از محل سد قوچم تخصیص آب گرفتم.
وی در ادامه با یادآوری ضعف کردستان در زیرساخت‌های صنعتی، گفت: سرانه صنعت در کردستان برای هر نفر ۳۰۰ هزار تومان است در صورتی که میانگین کشوری آن ۸ میلیون تومان است.
مرادی با اشاره به پیگیری ایجاد زنجیره فولاد در کردستان گفت: با رایزنی‌ها و لابی‌هایی که انجام دادیم بالاخره منجر به صدور مجوز و تملک زمینی به مساحت ۳۲۰ هکتار در بین قروه و دهگلان شد و در نهایت در آینده‌ای نزدیک عملیات اجرایی این پروژه بزرگ آغاز خواهد شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش به موضوع لاستیک بارز اشاره کرد و با یادآوری مشکلات زیست‌محیطی این کارخانه، استخدام نیروهای غیربومی و بازنشسته در این کارخانه جای انتقاد دارد چرا که از امتیازات منطقه استفاده می‌کند ولی از نیروهای بازنسشته استفاده می‌کند.
نماینده مردم شهرستان‌های قروه و دهگلان در مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد: با پیگیری این موضوع، برخی مطرح کردند که مرادی می‌خواهد جلو ایجاد اشتغال را بگیرد در صورتی که خود آنها می‌دانند بیشترین تلاش ما در راستای ایجاد اشتغال نیروهای بومی منطقه است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...