رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷
 • الإثنين ۱۱ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Monday 22 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۹
 • کد خبر : 4230
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : مسائل آب و انرژی در بحران زیست محیطی

امروزه جهان با بحران‌های فزاینده روبروست. اساسی ترین بحران زیست محیطی دامن گیر بشریت شده و دولتهای بوروکراتیک سرمایه داری جهانی با ماهیت راسیستی -ترامپی قادر نخواهند بود به مشکلات و بحرانها بپردازند و به رفع آنها اقدام کنند . بحران زیست محیطی با متدلوژی دمکراتیک Eco solution قابل بررسی و راهکاری اساسی در برخورد […]

امروزه جهان با بحران‌های فزاینده روبروست. اساسی ترین بحران زیست محیطی دامن گیر بشریت شده و دولتهای بوروکراتیک سرمایه داری جهانی با ماهیت راسیستی -ترامپی قادر نخواهند بود به مشکلات و بحرانها بپردازند و به رفع آنها اقدام کنند . بحران زیست محیطی با متدلوژی دمکراتیک Eco solution قابل بررسی و راهکاری اساسی در برخورد با مسائل است .
۱- روش Eco solution راهکار زیست محیطی در مهار گرمایش زمین Global warning است ، که با ایجاد جنگلها و درختکاری ها جوامع انسانی می توانند ا قدام اساسی را در جهان هستی و زیست کره خاکی با عقلانیت و احساس پاک و اراده همگانی با بحرانها برخورد کنند .
۲- پیشنهاد شیرین کردن آب اقیانوسها و دریاها و سرازیرکردن آبها در ایجاد جنگلها در نواحی خشک وکم آب، اقدام پروژه ها ی زیست محیطی با حمایت یونسکو با ایجاد ارتش زیست محیطی در جهان کارکردی عقلایی است ونیز از آبهای تصفیه شده و فاضلابها بهره گیری گیرد. اقدامات جمعی نهادهای زیست محیط گرا در حمایت به نواحی خشک و کم آب لازم و ملزومند . مهار آتش در جنگها تنها از عوامل طبیعی مانند سنگ چینی وکاربرد ابرهای باران زا است.
۳- کمبود انرژی نیز با ایجاد صنایع تولیدی پانل های خورشیدی و بادی و حتی انرژی آبها نیز بیشترین منابع کسب انرژی هستند . مصرف بی رویه انرژی در ساعات تعطیل مراکز تجاری و بانکی و حتی اداری از اقدامات هدر رفتن انرژی هستند . انرژی ذخیره ای با شب نماها جایگزین تابلوهای تبلیغی می شوند تا انرژی هدر نرفته و به مراکز علمی و فرهنگی و درمانی هدایت شوند.
۴- مصرف بی رویه آبهای شیرین در مراکز تجاری – بازرگانی که ساعتها آب صرف شستن تی – پاک کننده می کنند، در حالیکه شهرداری ها می توانند با بازیافت محصولات پلاستیکی در عرضه سطل های مخصوص شستشو درمراکز تجاری ازمصرف بی رویه آبهای شیرین جلوگیری کندو اتحادیه های صنفی در به کارگیری سطل های مخصوص بازیافتی به مراکز تجاری نظارت نمایند . الگوی مصرف آب در خانوارها با عطای ابزار شستشوی ظروف و لباسشویی با حمایت وام های کم بهره میسر است . ایجاد کارواشهای وابسته به شهرداری ها در هر منطقه کم هزینه ترومانع هدر رفتن آبها می شود.
۵- ممانعت از افروختن آتش در اطراف و نواحی خشک جنگلها و امکانات اطفای حریق فوری و اورژانسی که مانع گسترش آتش شوند ، استخدام کارمندان زیست محیطی و داوطلب همانند هلال احمر امری ضروری و فوری است. مجازات خاطیان آتش افروزی در جنگلها و نواحی طبیعی ، مانند سلب کارت ملی ودیگر تسهیلات مدنی.
۶- واگذاری مجدد نواحی کوهستانی به اداره کل منابع طبیعی و گاردهای حفاظت محیط زیست که تخصص و امکانات حمایت حفاظتی محیط زیست دارند ، شهرداری ها با پرسنل محدود نمی توانند هم به امور شهرها نظارت کنند و هم در حفاظت منابع طبیعی نمایند که نتایج ناگواری دارد. حمایت بودجه‌های کلان شهرداری می تواند به امور اداری محیط زیست و اداره کل منابع طبیعی به همیاری تشکل های زیست محیطی اموررا به روال طبیعی سوق دهد.
۷- ممانعت از مغازه دارانی که اقدام به بریدن درختان کنار خیابان و جلو مغازه می کنند و صبوعانه درختان زنده را نابود کرده و به بهانه عدم دید کافی برای مشتریان مراکز تجاری که افراد سودجو و پست فطرت اقدام به بریدن درختان می نمایند ، مجازات و محدودیت صنفی برای خاطیان است یا اینکه آنها اقدام به کاشت مجدد درخت نمایند .
۸- ایجاد فضای گسترده تر پارکها تا خانواده ها در ساعات گرم و خشک به پارکها بروند ( ساعات طولانی شبها ) زیرا از مصرف انرژی در خانواده ها و منازل آپارتمانی و گرم و آلوده زیستی به مهار مصرف بی رویه انرژی و آب اقدام نمود.
۹- نصب بنرهای هشدار دهنده زیست محیطی از ادارات زیست محیطی و شهرداری‌ها در موارد خشونتها به زیست محیط ارزنده است ، از عوامل هشدارهای فرهنگی ضرورتی در زندگی کلان شهرها و حفاظت از محیط زیست و مصونیت شهروندان از آلودگیها امری انسانی و فرهنگی است . نقش صداوسیما ومیدیاها اساسی هستند.
۱۰- ممانعت از کاربرد مواد شوینده در آبهای روان کوهها و چشمه ها و رودخانه ها و جایگرینی مواد طبیعی شوینده در نواحی کوهستانهاست .
۱۱- کامپوست کردن مواد خوراکی و میوه جات در منازل با اقدامات زنان فهیم در ایجاد کامپوست کردن مواد خوراکی از بکارگیری یک سینی و یک متر مربع تور برروی مواد خوراکی است . جمع آوری کامپوستها و تفکیک زباله ها در شهرهای بزرگ که تا ۹۰ درصد از پروسه ایجاد زباله ها جلوگیری نموده و صنعت کامپوستکردن در کودهای طبیعی و بازیافت شده در جهان از الگوی مصرف در خانه های شهری و روستایی است . از مواد خوراکی که به زباله ها تبدیل می شوند ، جلوگیری کنیم و نیروهای گردآوری کامپوستها را در پروسه تولیدات مواد بازیافتی به گردش کار تولیدی و اشتغال سوق دهیم .
۱۲- نظارت بیشتر و کامل ادارات کل محیط زیست و منابع طبیعی در مسیر حمایت از زیست محیط به استخدام دهها هزار نفری و گاردهای محیط زیستی در شهرها و روستاها امری ضروری است و جذب کارمندان رسمی از جوانان تحصیل کرده کشاورزی و منابع طبیعی و رشته آب و منابع طبیعی و . . . ایجاد ارتشی سراسری از حفاظت منابع زیست محیطی امری مدنی واجتماعی است .
۱۳- توجهات اساسی به کاشت درختان و مسابقات ورزشی ـ زیست محیطی درگسترش درختکاریها و مسابقات کشت درختان و نهالکاری در فرهنگ سازی زیست محیطی وانعکاس در صداوسیماست.
۱۴- از موارد خشونت به زیست محیط ، تعرض به حریم درختان و نهالهاست که برخی انسان نماها تمام آشغالها را به پای درختان میریزند تا درخت سبزخشک شود ! یا اینکه برای پروژه های غولهای سرمایه داری درختان و جنگلها نابود می شوند . استخراج معادن وحتا ایجاد سدها وبزرگ راهها زمانی امکان پذیر است که کارشناسان زیست محیط نظارت کامل کنند.
۱۵- برچیدن وحذف مسابقات جهانی رالی دوچرخه ، موتورسواری واتوموبیل رانی و… در نواحی زیست محیطی جهان که حیات گیاهان، درختچه ها ودرختان وجانداران را مختل میکند، زیرا رالی خشونت به زیست بومهاست ونیز فرسایش آبها ،گیاهان، گلها وُخاک رادربردارد. سرگرمیهای خروس جنگی وگاوبازی هم درشمار خشونت به جانداران است. بی تفاوتی زیست گرایان این موارد را موجب میگردد.ُ
۱۶- قطع جنگ وتروریسم که موجبات تخریب وویرانی شهرها وروستاها ونواحی زیست محیطی در بردارد، تمامی خشونتها به تخریب طبیعت وآلوده شدن زیست بومها منتهی میگردند. بخش زیادی از گازهای گلخانه ای حاصل تولیدات انبوه صنایع نظامی است. تمامی مانورهای نظامی در زمین وهوا موجبات تخریب و وآلوده شدن زیست بومها میشوند. شعار قطع جنگ و تروریسم جهانی است. صلح نیازی حیاتی در کره خاکی است

جهانگیر هاشمی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...