رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • پنجشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۷
 • الخميس ۱۰ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Thursday 17 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۷
 • کد خبر : 4250
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : بهبود وضع جاده‌ها مطالبه مردم کردستان است
در سفر وزیر راه، مسکن و شهرسازی به کردستان مطرح شد؛

بهبود وضع جاده‌ها مطالبه مردم کردستان است

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی صبح پنجشنبه به منظور بازدید از چند طرح بازآفرینی شهری و اطلاع از روند ساخت پروژه‌های راهسازی به کردستان سفر کرد. آخوندی در این سفر از طرح‌های در حال اجرای بازآفرینی شهری در ناحیه منفصل شهری نایسر، حسن آباد، ننله و محلات فرجه، تقتقان و آغه زمان در شهر […]

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی صبح پنجشنبه به منظور بازدید از چند طرح بازآفرینی شهری و اطلاع از روند ساخت پروژه‌های راهسازی به کردستان سفر کرد.
آخوندی در این سفر از طرح‌های در حال اجرای بازآفرینی شهری در ناحیه منفصل شهری نایسر، حسن آباد، ننله و محلات فرجه، تقتقان و آغه زمان در شهر سنندج بازدید کرد.
شرکت در جلسه ستاد بازآفرینی شهری استان کردستان و بازدید از پروژه چهار بانده کردن جاده گردنه صلوات آباد و همچنین خط آهن همدان – سنندج از دیگر برنامه‌های سفر یک روزه وزیر راه و شهرسازی به کردستان بود.
نمایندگان مردم کردستان در مجلس شورای اسلامی در جلسه ستاد بازآفرینی شهری این استان که با حضور عباس آخوندی وزیر شهر و سازی برگزار شد، خواستار اختصاص اعتبارات بیشتر برای اصلاح جاده های این استان به عنوان اصلی ترین مطالبه مردم شدند.
به گزارش ایرنا، نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی در این جلسه با بیان اینکه هیچ آزاد راهی در کردستان وجود ندارد، گفت: جاده های استان به قتلگاه تبدیل شده و سال گذشته ۴۸۰ نفر در تصادف های رانندگی جان خود را از دست دادند.
سیدمهدی فرشادان اظهار داشت: کردستان از لحاظ توسعه راه های روستایی در رتبه آخر کشور قرار دارد و برای رسیدن به میانگین کشوری در این حوزه باید یک هزار و ۲۷ کیلومتر راه جدید احداث شود.
وی اعتبارات تخصیص یافته برای اصلاح جاده های کردستان را ناکافی دانست و افزود: نیاز است اعتبارات بیشتری در این راستا اختصاص یابد تا مشکل جاده های استان بر طرف شود.
نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه گفت: با توجه به اینکه روزانه بیش از ۵۰ تانکر حمل سوخت از جاده مریوان – سنندج تردد می کنند نیاز است هر چه سریعتر نسبت به بهسازی و تعریض این محور اقدام شود.
منصور مرادی تکمیل و بهسازی این مسیر را نیازمند یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعنبار دانست و افزود: تاکنون ۲۳۰ میلیارد
ریال هزینه شده است ضمن اینکه ۳۰ میلیارد ریال اعتبار نیز برای رفع تملک اراضی حاشیه جاده نیاز است.
دیگر نماینده مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در مجلس نیز در این جلسه با بیان اینکه جاده های عادی کردستان در حال حاضر عملکردی ترانزیتی دارند، اظهار داشت: تقریبا هر هفته یک تانکر در جاده های این استان واژگون می شود و علاوه بر آسیب های مالی و جانی، موجب آلودگی منابع و محیط زیست هم می شوند.
سید احسن علوی خواستار توجه بیشتر به ساخت کمربندی شرقی شهر سنندج شد و اضافه کرد: ادامه کمربندی شهرک بعثت این شهر نیز به ۲۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد.
وی یادآور شد: تاخیر در ساخت مسکن مهر موجب شده هزینه های سود مشارکت بر گردن ساکنان آن بیافتد که امیدواریم با پیگیری شخص وزیر راه و شهرسازی این مشکل حل شود.
نماینده سقز و بانه در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان کردستان نیز در سخنانی گفت: اگر به شرایط جاده های کردستان توجه نشود امسال شاهد افزایش تصادفات و تلفات جانی در آنها خواهیم بود.
محسن بیگلری در بخش دیگری با بیان اینکه تعداد پروازهای تهران – سنندج کافی نیست و در این شرایط حتی نمی توانیم مسئولان را به استان بیاوریم، افزود: ساخت مدرسه و دیگر زیرساخت ها در واحدهای مسکن مهر و حل مشکل سود مشارکت ساکنان این واحدها از دیگر مطالبات مردم از وزیر راه و شهرسازی است.
در این جلسه استاندار کردستان نیز اقدامات در دست انجام در بخش راه و زیر ساخت‌های حمل و نقل را علیرغم تنگناهای مالی نشان عزم جدی دولت برای بهبود راه‌های کردستان ارزیابی کرد.
مرادنیا در عین حال تاکید کرد: با توجه به فاصله زیاد کردستان در شاخص‌ها با میانگین کشوری این استان نیازمند توجه خاص و ویژه است.
وزیر راه و شهرسازی در بازدید از پروژه راه آهن همدان به سنندج روند پیشرفت پروژه‌‌های در دست اجرا و مهم استان را در مجموع رضایت بخش دانست و با بیان اینکه کریدور شمال به جنوب یکی از پروژه‌های اساسی حوزه راه در کردستان است ادامه داد: ۳۲۰ کیلومتر از این بزرگراه در استان واقع شده که هم اکنون ۱۴۰ کیلومتر آن زیر بار ترافیک رفته و ٨۰ کیلومتر دیگر آن بزودی به بهره‌برداری می‌رسد.
آخوندی همچنین به مسیر شرق به غرب استان در بخش راه نیز اشاره کرد و گفت: گردنه صلوات آباد سنندج به طول ۲۰ کیلومتر در دست ساخت است.
آخوندی همچنین به راه آهن همدان به سنندج اشاره کرد و گفت: با دستور رئیس جمهور در سال گذشته احداث راه آهن همدان به سنندج سرعت گرفته است.
آخوندی اظهار کرد: هم اکنون این پروژه در سه قطعه به پیمانکاران واگذار شده و از سرعت قابل قبولی نیز برخوردار است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.