رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
 • کد خبر : 4281
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : چگونه به افق‌های توسعه برسیم؟
جستارهایی در توسعه شهرستان سروآباد

چگونه به افق‌های توسعه برسیم؟

شاید در دنیای  امروز مفهومی به گستردگی معنایی مفهوم توسعه کمتر یافت  شود. کلمه‌ای با بار معنایی بسیار وسیع و مصادیق  فروان . توسعه  بیشتر یک جهت است تا یک مقصد (توسعه حرکت در مسیر استفاده از فرصت های موجود  است) توسعه پایدار،  متوازن و همه جانبه توسعه‌ای  است که بر توانایی‌ها و پتانسیل‌های درونی […]

شاید در دنیای  امروز مفهومی به گستردگی معنایی مفهوم توسعه کمتر یافت  شود. کلمه‌ای با بار معنایی بسیار وسیع و مصادیق  فروان . توسعه  بیشتر یک جهت است تا یک مقصد (توسعه حرکت در مسیر استفاده از فرصت های موجود  است) توسعه پایدار،  متوازن و همه جانبه توسعه‌ای  است که بر توانایی‌ها و پتانسیل‌های درونی یک جامعه استوار باشد،  فرهنگ،  ساختار اجتماعی – حاکمیتی،  هنجارها و قوانین جاری و ساری نقشه  و چراغ راه  توسعه است .
دولت تدبیر و امید با حمایت مردم و هدایت توان نخبگان و استفاده از تمامی ظرفیت‌های موجود و با تکیه بر شعار ساختاری اعتدال و ایجاد امید به آینده‌ای بهتر می‌تواند بسترساز و متحول کننده برنامه‌های توسعه همه جانبه کشور باشد.
برنامه‌های پنج ساله توسعه کشور و برنامه ششم آن نیز می‌تواند راهگشای این مسیر باشد . برنامه‌ریزان توسعه باید با شناخت وضعیت موجود،  فرصت ها،  چالش ها و طراحی چشم اندازها و افق ها،  زمینه‌های ایجابی توسعه را فراهم و نسبت رفع موانع سلبی آن اقدام نمایند .
سروآباد شهرستانی زیبا با خصوصیاتی منحصر به فرد و نگاه توسعه‌ای به بیرون که این نگرش برنامه‌ریزی توسعه‌ای شهرستان را مختل و یا اصلا از بین برده است؛ ‌شهرستان سروآباد همچون دیگر مناطق استان،  شهرستانی در حال توسعه است یعنی نیاز به تحول،  بهره‌وری و استفاده از منابع و دستیابی به منافع تکنولوژی،  دستاوردهای بشری،  زندگی بهتر و آینده‌ای مطمئن  در آن به وجود آمده است و حرکت‌هایی هم در این مسیر انجام گرفته و زیر ساخت‌های  امر هم فراهم شده است .
یکی از خصوصیت دوران گذار از سنت به مدرنیسم و چالش‌های آن،  حرکت‌های گسترده اجتماعی و فرهنگی است. مطالبات وسیع، احساس عدم توسعه یافتگی را دو چندان نموده است که این امر ضرورت اجرایی نمودن برنامه‌ی فرهنگی توسعه و آموزش روش‌های بهره‌گیری صحیح از فناوری‌های نوین را پر رنگ‌تر نموده است .
سروآباد شهرستانی با خصوصیات بکر طبیعی و طبیعتی بی‌نظیر به عنوان نگین کردستان می‌تواند جایگاه ویژه‌ای در صنعت اکوتوریسم استان و کشور داشته باشد، خصوصیت‌های اقلیمی،  منابع طبیعی، امکان دسترسی به منابع آب و قرار گرفتن در مرز کشور عراق و همجواری با استان کرمانشاه و تنوع محصولات و فرهنگ غنی و خاستگاه میراث معنوی و ادبی نسل حاضر، از نقاط قوت و بسترهای ارتقاء جایگاه این شهرستان در شاخص‌های توسعه است که اهم  این خصوصیات و نیازهای موجود در این حوزه‌ها به شرح ذیل با توجه به ساختار تشکیلاتی دولت و قوه اجرائیه  می‌آید  .
انرژی: تولید انرژی موتور محرکه چرخ اقتصاد است و از زیر ساخت‌های لازم برای توسعه می‌باشد، خصوصیات جغرافیایی و وجود رودخانه‌ی خروشان سیروان و امکان بهره‌برداری و ایجاد نیروگاهای کوچک تولید برق می‌تواند یک منبع در آمد پایدار باشد و با توجه به وجود سد سیروان می توان با طرح موضوع در قالب طرح های ملی وزارت نیرو به نیاز امروز جامعه بشری که همانا دستیابی به انرژی های پاک است دست یافت.
توسعه‌ی استفاده از انرژی پاک خورشیدی در ساختمان‌سازی با توجه به گرم بودن اقلیم آب و هوایی شهرستان نسبت به استان می‌تواند راهکار دیگری در هدایت جریان تولید و مصرف انرژی در شهرستان باشد.
علمی و فناوری: دانش مهم‌ترین نیاز جامعه است  که مراکز علمی، فناوری مورد نیاز جامعه و صنعت و خدمات اجتماعی را فراهم می‌نمایند . ساختار نهادهای علمی در شهرستان سروآباد (دانشگاه پیام نور، مدارس و پژوهش سراهای دانش‌آموزی) می‌توانند با زمینه‌سازی و ایجاد زمینه آشنایی دانش آموزان با مراکز علمی و فناوری‌های نوین و دستاوردهای علمی نسبت به شناخت، حمایت و هدایت استعدادها و نخبگان علمی به مراکز علمی و دانشگاهی فعالیت نمایند.
ایجاد کمیته‌ مشترک علم و فناوری مابین دستگاهای توانمند در این عرصه و اجرای برنامه‌های بین بخشی و ابتکاری می‌تواند جوانان و نوجوانان شهرستان را در دست‌یابی به جایگاه‌های علمی و استفاده از حضور آنان در زمینه‌ی توسعه شهرستان و استان کمک کند .
زنان و خانواده: گسترش حضور زنان در جامعه می‌تواند به افزایش توان نیروی انسانی در جامعه کمک نماید و این حضور باید همگام با افزایش  برنامه‌های حمایتی توسط کمیته امداد امام (ره)، بهزیستی و آموزش و پرورش و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی از نهاد خانواده و جایگاه زنان و دختران و توانمند سازی آنان باشد .
افزایش طلاق زنگ خطری است برای افزایش خطر گسست اجتماعی و بین نسلی، حمایت از زنان خانه‌دار و افزایش پوشش بیمه زنان روستایی و عشایر و ایجاد یک نهضت برای پوشش صد درصدی آن و رفع ابهامات اجرایی و مالی، گام مهمی در ارتقاء خانواده و بهره‌مندی زنان روستایی و کم‌درآمد از خدمات و حمایت‌های دولت می‌باشد .
بهداشت و درمان: اهمیت اجرا و گسترش برنامه‌های بهداشتی و ایجاد مراکز درمانی مورد نیاز بر همگان آشکار است؛ در سالیان گذشته برنامه‌های موفقی در مراکز بهداشت و خانه‌های بهداشتی سراسر کشور در شناسایی بیماری‌ها، واکسیناسیون و برنامه‌های جمعیتی اجرا شده است.
ایجاد یک مرکز فعال و توانمند فوریت‌های پزشکی در شهر سروآباد با توجه به جمیعت شهرستان و میزان تردد و گذر مسافر از شهرستان و توریستی بودن شهرستان‌های مریوان و سروآباد از الویت‌های موجود در این بخش است.
اختصاص قسمت‌هایی از بیمارستان تازه‌تاسیس شهر سروآباد به این امر و رفع نواقص بیمارستان شهر سروآباد و جذب و نگهداری پزشک در مراکز درمانی روستایی و افزایش خدمات به سالمندان روستایی می‌توان از برنامه‌های قابل اجراء در حوزه درمان و سلامت باشد که میزان امید به زندگی را در سطح شهرستان افزایش می‌دهد .
ایجاد تصفیه‌خانه آب شرب از مطالبات عمومی در شهر سروآباد است که با انجام آن دست‌رسی به آب شرب سالم و بهداشتی و رفع دغدغه‌های مردم در سنگین بودن آب شرب شهر می‌تواند مفید باشد.
راه و مسکن: راه، مهم ترین نیاز شهرستان است، غیر استانداردترین و حادثه‌خیزترین راه‌های ارتباطی استان در شهرستان سروآباد واقع شده‌اند. مسیر دسترسی به مریوان به علت دو بانده نبودن و رانش زمین در قسمتی از آن و مسیر سنندج هم به علت استاندارد نبودن در هیچ کدام از پارامترهای موجود راه‌سازی و تردد وسایل ترانزیتی و نفتکش‌های اقلیم کردستان به یکی از بدیرین های مسیرهای ارتباطی تبدیل شده است. در دست احداث بودن مسیر جدید سنندج- مریوان موجب غفلت مسئولین از بهینه‌سازی مسیر سنندج- سروآباد شده است.
عدم تامین و تخصیص اعتبار مناسب برای بهسازی مسیر سروآباد- کامیاران و بسته بودن شش ماهه‌ی مسیر گردنه تته و ارتباط با استان کرمانشاه و کندی بهسازی مسیر اورامان-  نوین و عدم اجرایی شدن تونل درکی- اورامان از معظلات این شهرستان در زمینه راه سازی می باشد؛ سرمایه‌گذاری و تامین اعتبار برای ایجاد و بهسازی این مسیرها از برنامه‌ریزی اصلی توسعه‌ی شهرستان می باشد .
مدیریت و سرمایه: سرمایه شریان اصلی اقتصاد و سوخت اصلی جریان تولید می باشد، عدم وجود سرمایه‌گذاریهای کلان در شهرستان موجب عدم ایجاد کارگاه‌های بزرگ و کارخانجات تولیدی شده است، فعالیت و طرح های ابتکاری در کارگروه اشتغال و اختصاص تسهیلات توسط بانک های عامل به صنایع و کارگاهای کوچک و زود بازده و معرفی توانمدیهای اقتصادی شهرستان به سرمایه‌داران و صاحبان صنایع در سطح کشور و ایجاد زمینه‌های سرمایه‌گذاری و توجه به پتانسیل‌های موجود در زمینه گردشگری و اکوتوریسم، فعال نمودن بازراچه مرزی دزلی و مبادلات مرزی و وجود گمرک رسمی در این منطقه و تشکیل تعاونی‌های تولیدی با حمایت دولت و آموزش اعضاء آن از بین روستائیان و هدایت سرمایه‌های کوچک همه می‌تواند در ایجاد سرمایه برای حرکت ها و برنامه‌های تولیدی موثر و کار آمد باشد .
برنامه‌ریزی و نظارت : کمیته توسعه و برنامه ریزی  شهرستان با تخصیص اعتبارات و نظارت بر هزینه کرد آن و تهیه سند توسعه همه جانبه شهرستان و تاثیر بر فرایند طراحی بودجه های سالانه کشور، توسعه و طرح ها و لوایح اقتصادی در سطح مجلس به وسیله نمایندگان محترم و تدوین و گسترش پارادایم توسعه در سطح شهرستان و نهادهای دولتی و خصوصی و استفاده از نظرات اقتصاددانان و کار آفرینان اقتصادی بهره‌برداری از اقلیم و موقعیت شهرستان و تشکیل کارگروهای متنوع و فعال به ایجاد و هدایت جریان توسعه در سطح در شهرستان مدد رساند.
فرهنگ: فرهنگ نماد هویت و چیستی ماست، فرهنگ ما با تلفیقی از فرهنگ دینی و ملی و ایجاد خودپنداره های مثبت اجتماعی نقش موثری در ایجاد جامعه ای پویا و  سرزنده  و با نشاط و هدفمند ایفا می نماید، فرهنگ رنگ ماست (صبغه‌الله و من احسن من‌الله صبغه) فرهنگ معنوی موجود در شهرستان و مراسم آیینی و ملی موجود در روستاهای شهرستان سروآباد نماد فرهنگ غنی این ملت می باشد .
اسطوره شناسی و نگاه جامعه شناسی و آکادمیک به مقوله‌های فرهنگی و تلاش برای حفظ میراث معنوی موجود و ردودن غبار فراموشی از صورت فرهنگ اصیل می تواند به هویت بخشی و ایجاد حس امید به زندگی و رفع نابهنجاریهای اجتماعی که پویایی اجتماعی را به چالش کشیده است، مدد رساند.
توسعه و حمایت از انجمن های ادبی و فرهنگی، برگزاری همایش‌های فرهنگی و معرفی شخصیت های ممتاز دینی و ملی به نسل حاضر، حمایت از شاعران و نویسندگان و ترویج و نشر آثارشان، ایجاد یاد بود ها و المان های فرهنگی در نقاط مختلف شهرستان، معرفی تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم در قالب پایان نامه های دانشجویی و درج در نشریات معتبر و ایجاد سایت ها و پایگاهها اینترنتی برای وجه فرهنگی شهرستان را غنای و چندان بخشد .
میراث معنوی: شخصیت ممتاز ادبی  عرفانی که جایگاه رفیعی در غنا و ایجاد فرهنگ امروز جامعه ما داشته اند در شهرستان سروآباد مدفون می باشند، مقبره های شاعران بیسارانی و صیدی و ملا حسن دزلی و…  بهسازی آرمگاه و نصب یادبود ها و معرفی آنان در جهت معرفی فرهنگ و جایگاه معنوی شهرستان سروآباد و زیارتگاههای عارافان وارسته همچون پیر شالیار، پیر اسماعیل (برادر امام رضا (ع) در روستای اسپریز و بابا شیخ بیسارانی و وجود خانقاه دورود و زیارتگاههای شهر سروآباد می‌تواند در جذب و آرامش دلهای عاشق منعنویت خدمت کند.
شورای فرهنگ عمومی شهرستان با مدد قلم، توان و فرصت نخبگان در جهت معرفی و حفظ این میراث معنوی عظیم می‌تواند حرکت نماید.
کار و رفاه اجتماعی: ایجاد اشتغال و فراهم نمودن شرایط مناسب در محیط کار و زندگی و حضور بانوان در محیط اجتماعی و سازندگی از مولفه‌های جامعه‌ای سالم و سعادتمند می‌باشد. وجود بیکاری مزمن در سطح شهرستان به تبعیت از شرایط اقتصادی و ناامیدی در میان قشر تحصیل‌کرده در دستیابی به شغل مورد علاقه و متناسب با تخصص خود از نابسامانی‌های حوزه کار و اشتغال است.
ایجاد شغل‌های جانبی در بین خانوادهای روستایی و توسعه صنایع دستی، دامداری و پرورش زنبور عسل در مناطق روستایی  (که اکثریت جمعیت شهرستان ساکن روستاها می‌باشند) می‌تواند به توسعه اشتغال و ماندگاری جمعیت در مناطق روستایی کمک کند.
وجود صنایع تبدیلی با توجه به فروانی محصولاتی چون انگور و توت فرهنگی و وجود کارگاه‌های بهره‌وری گیاهان دارویی و طبیعی  از دیگر حوزه‌های فعالیت در زمینه ی ایجاد اشتغال می باشد، فعال‌سازی تعاونی های صنایع دستی چون کلاش بافی و حمایت از تولیدکنندگان این عرصه همراه با توسعه بیمه‌های اشتغال و حرفه‌آموزی و همگام‌سازی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و فعالیت‌های اداره‌ی فنی و حرفه‌ای در زمینه‌ی آموزش مهارت مورد نیاز و توسعه‌ی توان و پتانسیل شهرستان در زمینه‌ی اشتغال و تسری این آموزش‌ها به مناطق روستایی و جذب جوانان روستایی و حمایت و ایجاد حرفه‌ها و اشتغال خانگی می‌توانند میزان جمعیت فعال شهرستان را افزایش و نرخ بیکاری را کم  نماید.
محیط زیست و منابع طبیعی : محیط زیست یعنی زیربنای توسعه پایدار و سالم است، وجود زیستگاهها و مناطق حفاظت شده کوسالان و شاهو در شهرستان سروآباد و خطر انقراض گونه های جانوری کم یاب به علت شکار بی رویه و تغییر زیست بوم آنان، محیط زیست بی نظیر شهرستان را در معرض آسیب قرار داده است.
شروع حرکت شکارچیان نادم از روستای درکی شهرستان سروآباد و توسعه  آن در میان جامعه فرهنگ را به یاری حفظ محیط زیست آورد .
آتش‌سوزی های گاه و بیگاه در مناطق جنگلی زخمی دیگر بر پیکره جنگل های بلوط و مازوی شهرستان است  که خطر خشکیدگی درختان بلوط حوزه زاگرس و ارسباران که در استان های ایلام و چهارمحال بختیاری به حالت بحران رسیده است  را باید با شناخت عوامل  و رفع آن در  این سرزمین، این میراث بی بدیل الهی پاسداری نمود و از هم اکنون به فکر پیشگیری و درمان بود. منابع آبی موجود در شهرستان و نجات چشمه بل، استفاده از دیگر منابع آبی بی‌نظیر در روستاهای «دیوزناو»، «زوم» و «دل» با ایجاد صنایع شیلات در کنار آن و  استفاده مجدد پساب آن در زمینه باغداری و بهره‌برداری از این نعمت خدادادی و توسعه طرح‌های آبخیز داری می‌تواند در طروات زندگی و تحویل این میراث گرانقدر به نسل‌‌های آینده سهم به سزایی داشته باشد.
صنعت و تجارت: صنعت شهرستان در حد بسیار نازلی قرار دارد؛ صنعت مرغدای با  وجود کشتارگاه صنعتی و ایجاد چرخه کامل تولید با ایجاد صنایع فرآوری و ایجاد صنایع پایین‌دستی و بالادستی صنعت مذکور می‌تواند شهرستان را به یکی از قطب‌های تولید مرغ استان تبدیل کند. وجود گذرگاه‌های مرزی، افزایش تجارت چمدانی و امکان داد و ستد مرز نشینان علاوه بر ثبات و پایداری جمعیت در مناطق روستای و ایجاد اشتغال سالم و پایدار بر حذف پدیده‌ی قاچاق تاثیر مثبی می‌گذارد.
ایجاد  بازارچه مرزی در مرز روستای دزلی و «مله‌خورد» علاوه بر طبیعت زیبا و جذاب با جذب مسافر و گردشگر در توسعه شهرستان و معرفی توانمدی‌های آن نقش به سزایی دارد.
صنعت توریسم و خدمات وابسته به آن و توسعه هتل‌داری در مناطق بکر و دیدنی اورامان و روستاهای درکی و دزلی و ایجاد زیرساخت‌های این صنعت در شهرستان و کمک های دولتی و جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی در این زمینه می تواند این بخش از اقتصاد را پویا و فعال نماید .
کشاورزی و دامداری: کشاورزی عمدتا متکی بر باغداری و از بین رفتن دامداری بومی در سطح روستاهای شهرستان به علت مهاجرت نیروی کار به شهرهای بزرگ و وجود زمین‌های کشاورزی کوچک و ناهموار به عدم بازدهی مناسب منجر شده است. برگزاری دوره‌های آموزشی برای باغداران و کشاورزان و دامدارن و جلوگیری از ورود دام از کشور عراق به کشور و تغییر نوع کشت و محصول با توجه به اقلیم منطقه و بازار فروش و استفاده از گونه‌های پرمحصول و متناسب با آب و هوای شهرستان و مقابله با آفات و ایجاد طرح های آبیاری و تبدیل زمین های دیم به آبی با استفاده از آب سدهای آزاد و سیروان و پمپاژ آب رودخانه ها می تواند از برنامه های موجود در این زمینه برای ایجاد اشتغال و درآمد پایدار باشد .
ورزش و جوانان: عدم فعالیت تاثیرگذار هیات‌های ورزشی شهرستان و عدم استفاده از تمامی ظرفیت سالن های ورزشی موجود در شهر سروآباد و روستاهای دزلی، پایگلان و بیساران، کمبود مربیان توانمند در عرصه های مختلف ورزشی و محروم ماندن اکثریت روستا نشینان از امکانات ورزشی، اوقات فراغت جوانان با سرگرمیهای غیر سودمند پر می شود، عدم وجود برنامه های آموزشی و نبود مراکز علمی – تفریحی در سطح شهرستان و دور ماندن جوانان از مباحث روز اجتماعی و عدم فعالیت دستگاهای فرهنگی و نبود کتابخانه در مناطق روستایی  باعث ایجاد نابهنجاریهای چون اعتیاد در مناطق روستایی گردیده است .
در دسترس ترین راه حل فعالیت کانون‌های فرهنگی مساجد و استفاده از فضای مساجد برای ایجاد کتابخانه و مراکز فرهنگی است و با حمایت و استقرار سازمان تبلیغات اسلامی در سطح شهرستان و حمایت اداره فرهنگ و ارشاد در زمینه دایر نمودن کتابخانه‌های مشارکتی در روستاها و فعالیت ها انجمن های ادبی و فرهنگی قطعا تاثیر مثبتی بر ازدیاد اعتماد به نفس و حفظ هویت جوانان شهرستان خواهد داشت.
ارتباطات و فناوری اطلاعات: عدم دسترسی قریب به اتفاق روستاهای شهرستان به اینترنت پر سرعت یعنی محروم ماندن ۸۰ در صدی از مزایای ارتباطات که نیاز امروز همه افراد می باشد است  . باید با توسعه این فناوری و برگزاری دوره های مهارت‌های هفت گانه با استفاده از امکانات مدارس در روستاها بوسیله اداره آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و توسعه خدمات دولت الکترونیک از رفت و آمد غیر ضروری روستائیان خودداری نمود و خدمات پست بانک و مراکز خدمات ارتباطی را توسعه داد .
صنایع دستی: شهرستان سروآباد با دارا بودن صنایع دستی چون کلاش بافی، پارچه مرغوز،  فرنجی و سبد بافی از مراکز تولید صنایع دستی می باشد فعال نمودن دوباره شرکت تعاونی کلاش بافان و حمایت از تولیدات آنان و کمک به به بازاریابی محصولات که در حالت فعلی دچار رکود شده است و احیای دیگر صنایع دستی و آموزش زنان خانه دار برای تولید محصولات  هنری چون تابلو فرش و سایر هنرهای دستی و ایجاد نمایشگاه دایمی در شهر سروآباد و مسیر جاده سنندج- مریوان و تبلیغ برای فروش محصولات می تواند در توسعه رشته های متنوع صنایع دستی و ایجا اشتغال در خانوار موثر باشد.
محصولات ارگانیک: امروز مفهوم محصولات ارگانیک و طبیعی و عاری از تاثیرات کودهای شیمایی و هورمون های تغذیه و استقبال از این محصولات و اثبات تاثیرات آن برحفظ سلامتی انسان می تواند بستر مناسب و بی نظیری برای فروش و افزایش تولید محصولت طبیعی و ارگانیک شهرستان باشد که به وفور یافت می شود، انواع گیاهان و محصولات گیاهی کوهستانهای شهرستان، محصولات باغهای و زمین های کوچک که عاری از هرگونه سم و یا کودهای شیمیایی هستند و تولیدات دامی بدون هورمون را می‌توان با ایجاد یک مرکز شناسایی و تایید محصولات تحت نظارت شبکه بهداشت و جهاد کشاورزی موجب ایجاد اشتغال گسترده و پایدار  باشد.
بازاریابی محصولا ارگانیک در شهرهای بزرگ و ثبت آرم مرکز تایید و ترویج محصولات ارگانیک شهرستان سروآباد فرصتی است بی نظیر برای توسعه سبز شهرستان .
در خاتمه با ارج نهادن به فرصت‌های خدادادی برای ایجاد امید با تدبیر دستان آفریننده و همراهی همگان  می‌توان فردایی بهتر را جستجو کرد، فرصت نقد برای برنامه‌ریزی و وجود همت برای اجراء دو بال رسیدن به چشم اندازهای توسعه ایران ۱۴۰۴ هستند و تلاش نماییم شهرستان سروآباد را برتر و پویاتر از گذشته بسازیم و  زحمات و تلاش همه مسئولین و خادمان ملت را ارج  نهیم.

اسداله ملاسلیمی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.