رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
 • کد خبر : 4287
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ۵۶ نشریه محلی در کردستان منتشر می‌شود
استقلال رسانه‌های باید حفظ شود

۵۶ نشریه محلی در کردستان منتشر می‌شود

نماینده ولی فقیه در استان کردستان بر حفظ استقلال رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: رسانه‌ها به واسطه رسالت خطیری که بر عهده دارند، باید استقلال خود را حفظ کنند و در کنار کمک‌های دولتی، در جهت کسب درآمد حرکت کند. آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، در نشست هم‌اندیشی رسانه‌های استان با عنوان «نقش رسانه در تبدیل […]

نماینده ولی فقیه در استان کردستان بر حفظ استقلال رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: رسانه‌ها به واسطه رسالت خطیری که بر عهده دارند، باید استقلال خود را حفظ کنند و در کنار کمک‌های دولتی، در جهت کسب درآمد حرکت کند.
آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، در نشست هم‌اندیشی رسانه‌های استان با عنوان «نقش رسانه در تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها» با تبریک روز خبرنگار گفت: امروز نقش رسانه‌ها مؤثرتر از گذشته است.
وی با اعلام اینکه مدیران در قبال انتقادات خبرنگاران باید تحمل‌پذیر باشند افزود: جامعه برای رشد و توسعه نیازمند رسانه است، رسانه اگر به دست اهلش سپرده شود یک فرصت و در غیر این صورت یک تهدید است.
وی از نشریات خواست به تحلیل مسائل و نیازهای واقعی مردم بپردازند.
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اینکه اصحاب رسانه اخلاق مداری را سرلوحه کار خود قرار دهند گفت: نقد مسائل از جمله رسالت‌های رسانه برای توسعه است ولی انتقادات بایستی همراه با اخلاق حرفه‌ای و به دور از اهانت و تنش باشد. خبرنگاران باید در جهت دغدغه‌های فن و حرفه خود، بیان مسائل واقعی جامعه، ایجاد فرصت و آگاهی‌بخشی حرکت کرده و با نقد منصفانه در تبیین مسائل و رساندن مشکلات جامعه به گوش مسئولان همتی مضاعف داشته باشند.
حسینی شاهرودی تأکید کرد خبرنگاران باید مسئله اشتغال و بخش تولید را بیشتر مدنظر قرار دهند.

۵۶ نشریه محلی در کردستان منتشر می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز گفت: دسترسی آزاد به اطلاعات برای رسانه ها یک مطالبه به حق است که باید مورد توجه قرار گیرد.
جلال قلعهىشاخانی با اشاره به اینکه مطالبه‌گری و پیگیری مداوم خبرنگاران مسئولیت ما را سنگین‌تر میىکند گفت: رفع مشکلات حوزه رسانه، شاید نتواند به نقطه مطلوب برسد اما در تلاش هستیم که با بررسی بیشتر مشکلات این حوزه، ضرورت ها و اولویت ها را برای بررسی در دستور کار کار قرار گیرد.
وی از فعالیت ۷۷ رسانه در استان کردستان خبرداد افزود: ۵۶ رسانه چاپی در استان فعالیت می‌کنند که از این تعداد دو روزنامه، ۱۳هفته‌نامه، ۸ دو هفته نامه،۱۵ ماهنامه، ۴ دوماهنامه و ۱۲ فصلنامه و ۴ دو فصلنامه جزء رسانه های چاپی استان هستند.
وی گفت: اگر ما استان کردستان را یک استان فرهنگی می‌دانیم باید مبنای اقتصادی و توسعه استان بر پایه حوزه فرهنگ و هنر باشد.
وی با اشاره به اینکه ما خود را پاسخگوی دغدغه های مطرح شده اصحاب رسانه می‌دانیم، بیان کرد: در این راستا مسئله آموزش و توانمندسازی خبرنگاران به عنوان یکی از دغدغه های اصلی این قشر و همچنین ارتقای سطح سواد رسانه‌ای تمام افراد جامعه مورد توجه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.
قلعه شاخانی اعلام کرد: طبق تفاهم‌نامه با معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی به صراحت اعلام می‌کنیم که برای برگزاری دوره‌های آموزشی به هر تعداد، عنوان و هر میزانی هیچ محدودیت اعتباری نداریم.
آرمان نصراللهی سرپرست خبرگزاری مهر هم در ادامه این جلسه اقتصاد و درآمد را یکی از دغدغه های نشریات دانست و گفت: علاوه بر این وقتی گاهی اطلاعات دم دستی استان امنیتی جلوه داده می‌شود، چگونه می‌توان انتظار داشت که رسانه نقشی در توسعه استان داشته باشد.
مسئول خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا استان کردستان نیز با اعلام اینکه در دهک‌های اخیر در میان قدرت‌های بزرگ عموما جنگ‌ها جنگ نرم است گفت: کارگزاران این جنگ‌ها ابزار بسیار قدرتمندی را به دست گرفتند که یکی از مهم‌ترین این ابزارها رسانه است.
مجید آوج، عنوان کرد: رسانه امروز به جای افراد می‌بیند، می‌شنود و درک می‌کند و این قدرت نفوذ رسانه را در جامعه بیان می‌کند.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کردستان با اشاره به اینکه هدف نهایی جنگ نرم دگرگونی ساختار سیاسی و تاثیرگذاری بر باورها، افکار و روحیات مردم است، اعلام کرد: در این راستا افراد مشروعیت خود از نظام را دچار خدشه می‌بینند که در این حیث بعضا خوب عمل کرده‌اند.
وی اعلام کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در جریان‌سازی در هر جامعه‌ای دارد بنابراین رسانه باید در تولید محتوا دقت و حساسیت لازم را داشته باشد.
روناک کنعانیان از فعالان رسانه‌ای استان هم با اشاره به اینکه نیمی از جامعه روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و شاغلان رسانه‌ای را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: تبعیض جنسیتی در رسانه‌ها وجود دارد و این مسئله ما را رنج می‌دهد.
کنعانیان بیان کرد: جایگاه و نقش بانوان فعال در حوزه رسانه، توجه به آموزش، اشتغال، بهداشت و سلامت بانوان خبرنگار نیاز ضروری است که متاسفانه باوجود اینکه سال‌های سال است در چنین جلساتی مطرح می‌شود مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...