رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۰
 • کد خبر : 4287
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ۵۶ نشریه محلی در کردستان منتشر می‌شود
استقلال رسانه‌های باید حفظ شود

۵۶ نشریه محلی در کردستان منتشر می‌شود

نماینده ولی فقیه در استان کردستان بر حفظ استقلال رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: رسانه‌ها به واسطه رسالت خطیری که بر عهده دارند، باید استقلال خود را حفظ کنند و در کنار کمک‌های دولتی، در جهت کسب درآمد حرکت کند. آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، در نشست هم‌اندیشی رسانه‌های استان با عنوان «نقش رسانه در تبدیل […]

نماینده ولی فقیه در استان کردستان بر حفظ استقلال رسانه‌ها تأکید کرد و گفت: رسانه‌ها به واسطه رسالت خطیری که بر عهده دارند، باید استقلال خود را حفظ کنند و در کنار کمک‌های دولتی، در جهت کسب درآمد حرکت کند.
آیت‌الله سیدمحمد حسینی شاهرودی، در نشست هم‌اندیشی رسانه‌های استان با عنوان «نقش رسانه در تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها» با تبریک روز خبرنگار گفت: امروز نقش رسانه‌ها مؤثرتر از گذشته است.
وی با اعلام اینکه مدیران در قبال انتقادات خبرنگاران باید تحمل‌پذیر باشند افزود: جامعه برای رشد و توسعه نیازمند رسانه است، رسانه اگر به دست اهلش سپرده شود یک فرصت و در غیر این صورت یک تهدید است.
وی از نشریات خواست به تحلیل مسائل و نیازهای واقعی مردم بپردازند.
نماینده ولی فقیه در کردستان با اشاره به اینکه اصحاب رسانه اخلاق مداری را سرلوحه کار خود قرار دهند گفت: نقد مسائل از جمله رسالت‌های رسانه برای توسعه است ولی انتقادات بایستی همراه با اخلاق حرفه‌ای و به دور از اهانت و تنش باشد. خبرنگاران باید در جهت دغدغه‌های فن و حرفه خود، بیان مسائل واقعی جامعه، ایجاد فرصت و آگاهی‌بخشی حرکت کرده و با نقد منصفانه در تبیین مسائل و رساندن مشکلات جامعه به گوش مسئولان همتی مضاعف داشته باشند.
حسینی شاهرودی تأکید کرد خبرنگاران باید مسئله اشتغال و بخش تولید را بیشتر مدنظر قرار دهند.

۵۶ نشریه محلی در کردستان منتشر می‌شود
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کردستان نیز گفت: دسترسی آزاد به اطلاعات برای رسانه ها یک مطالبه به حق است که باید مورد توجه قرار گیرد.
جلال قلعهىشاخانی با اشاره به اینکه مطالبه‌گری و پیگیری مداوم خبرنگاران مسئولیت ما را سنگین‌تر میىکند گفت: رفع مشکلات حوزه رسانه، شاید نتواند به نقطه مطلوب برسد اما در تلاش هستیم که با بررسی بیشتر مشکلات این حوزه، ضرورت ها و اولویت ها را برای بررسی در دستور کار کار قرار گیرد.
وی از فعالیت ۷۷ رسانه در استان کردستان خبرداد افزود: ۵۶ رسانه چاپی در استان فعالیت می‌کنند که از این تعداد دو روزنامه، ۱۳هفته‌نامه، ۸ دو هفته نامه،۱۵ ماهنامه، ۴ دوماهنامه و ۱۲ فصلنامه و ۴ دو فصلنامه جزء رسانه های چاپی استان هستند.
وی گفت: اگر ما استان کردستان را یک استان فرهنگی می‌دانیم باید مبنای اقتصادی و توسعه استان بر پایه حوزه فرهنگ و هنر باشد.
وی با اشاره به اینکه ما خود را پاسخگوی دغدغه های مطرح شده اصحاب رسانه می‌دانیم، بیان کرد: در این راستا مسئله آموزش و توانمندسازی خبرنگاران به عنوان یکی از دغدغه های اصلی این قشر و همچنین ارتقای سطح سواد رسانه‌ای تمام افراد جامعه مورد توجه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفته است.
قلعه شاخانی اعلام کرد: طبق تفاهم‌نامه با معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد اسلامی به صراحت اعلام می‌کنیم که برای برگزاری دوره‌های آموزشی به هر تعداد، عنوان و هر میزانی هیچ محدودیت اعتباری نداریم.
آرمان نصراللهی سرپرست خبرگزاری مهر هم در ادامه این جلسه اقتصاد و درآمد را یکی از دغدغه های نشریات دانست و گفت: علاوه بر این وقتی گاهی اطلاعات دم دستی استان امنیتی جلوه داده می‌شود، چگونه می‌توان انتظار داشت که رسانه نقشی در توسعه استان داشته باشد.
مسئول خبرگزاری‌های ایسنا و ایکنا استان کردستان نیز با اعلام اینکه در دهک‌های اخیر در میان قدرت‌های بزرگ عموما جنگ‌ها جنگ نرم است گفت: کارگزاران این جنگ‌ها ابزار بسیار قدرتمندی را به دست گرفتند که یکی از مهم‌ترین این ابزارها رسانه است.
مجید آوج، عنوان کرد: رسانه امروز به جای افراد می‌بیند، می‌شنود و درک می‌کند و این قدرت نفوذ رسانه را در جامعه بیان می‌کند.
معاون فرهنگی جهاددانشگاهی کردستان با اشاره به اینکه هدف نهایی جنگ نرم دگرگونی ساختار سیاسی و تاثیرگذاری بر باورها، افکار و روحیات مردم است، اعلام کرد: در این راستا افراد مشروعیت خود از نظام را دچار خدشه می‌بینند که در این حیث بعضا خوب عمل کرده‌اند.
وی اعلام کرد: رسانه‌ها نقش مهمی در جریان‌سازی در هر جامعه‌ای دارد بنابراین رسانه باید در تولید محتوا دقت و حساسیت لازم را داشته باشد.
روناک کنعانیان از فعالان رسانه‌ای استان هم با اشاره به اینکه نیمی از جامعه روزنامه‌نگاران، خبرنگاران و شاغلان رسانه‌ای را زنان تشکیل می‌دهند، گفت: تبعیض جنسیتی در رسانه‌ها وجود دارد و این مسئله ما را رنج می‌دهد.
کنعانیان بیان کرد: جایگاه و نقش بانوان فعال در حوزه رسانه، توجه به آموزش، اشتغال، بهداشت و سلامت بانوان خبرنگار نیاز ضروری است که متاسفانه باوجود اینکه سال‌های سال است در چنین جلساتی مطرح می‌شود مورد بی‌مهری قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.