رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • دوشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲
 • کد خبر : 4290
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : واحدهای تولیدی کردستان مسئولین استان را به یاری طلبیدند

رسانه عمده‌ترین ابزار جریان آزاد اطلاعات، معتبرترین وسیله برای انتقال وضعیت موجود به حاکمیت و قدرتمندترین مکانیزم فشار به مدیران برای اصلاح امور است به این دلیل هرچه رابطه جامعه و نظام قدرت با رسانه منطقیتر و منسجمتر باشد به همان نسبت کارکردهای مثبت آن بیشتر بر سرنوشت جامعه و مقبولیت حاکمیت تاثیر میگذارد به […]

رسانه عمده‌ترین ابزار جریان آزاد اطلاعات، معتبرترین وسیله برای انتقال وضعیت موجود به حاکمیت و قدرتمندترین مکانیزم فشار به مدیران برای اصلاح امور است به این دلیل هرچه رابطه جامعه و نظام قدرت با رسانه منطقیتر و منسجمتر باشد به همان نسبت کارکردهای مثبت آن بیشتر بر سرنوشت جامعه و مقبولیت حاکمیت تاثیر میگذارد به طوری که هم روند توسعه به سرعت پیش میرود، هم سرنوشت جامعه به سوی افقهای روشن حرکت خواهد نمود و هم منفی نگری به نظام قدرت در اذهان مردم شکل نخواهد گرفت.
میزان رونق اقتصادی، انظباط اجتماعی، شکوفایی فرهنگی، اعتبار حکومتی و انسجام ملی هر کشوری به نوع ارتباط نظام قدرت با نظام رسانه و میزان فعالیت حرفهای رسانه بستگی دارد تا جایی که هرچه این ارتباط از انسجام بیشتری برخوردار باشد به همان اندازه سبب شفاف سازی وضعیت عمومی جامعه، افزایش نظرات کارشناسی مربوط به حل معضلات، کاهش ذهنیتهای منفی جامعه به حاکمیت و ارتقاء سطح مشارکت لایههای غیر حکومتی در روند توسعه خواهد شد.
بر این اساس حاکمیتی موفق به اجرای برنامههای توسعه و ارتقاء شاخصهای توسعه یافتگی خواهد شد که رسانه را به عنوان رکن اصلی توسعه و اداره کشور شناخته و رسانهای ماهیت تاثیرگذار خواهد گرفت که به صورت کاملا حرفهای وارد عمل شده و حاشیههای ساختگی متاثر از گروکشیهای سیاسی و جناحی را از خود دور نماید.
شرکت شهرکهای صنعتی کشور با درک نقش رسانه در توسعه اقدام به تشکیل شورای اطلاع رسانی با حضور رسانهها و مسئولین اداری و صنفی نمود و کردستان در ردیف اولین استانهای مجری این طرح قرار گرفت تا از این طریق بتواند از پتانسیل بزرگ رسانه در حل مشکلات اقتصادی به ویژه حوزه صنعت استان بهره برداری نماید.
در این بازدید کارخانجات تولید جعبه‌های مواد غذایی نصر روژان غرب، مبل و صندلی ماد بناگر، وسایل بازی کنترل گستر کهربا و نایلون و پلاستیک بسپار گستر ژین یاران مورد بازدید قرار گرفت که گزارش آن اینک پیش روی شماست.
مدیر کارخانه نصر روژان غرب با اشاره به بروز مشکلات و موانع سنگین بر سر راه ادامه کار گفت: این گارخانه ۳۰ سال قبل با هدف تولید کارتن و جعبه حمل و نگهداری مواد غذایی با ظرفیت ۶۰ نفر نیروی کار احداث شد و توانست بدون حمایت هیچ شخص و ارگانی به موفقیت‌های بزرگی دست یابد و امروزه معتبرترین برند کشور است.
حمید بینا افزود: ما توان صادرات به تمام دنیا را داریم به طوری که تا کنون محموله‌های بزرگی به سایر کشورها از جمله عراق صادر نموده‌ایم و از این طریق درآمدهای ارزی زیادی نصیب کشور شد اما در شرایط حاضر به علت وضعیت نامناسب حاکم بر اقتصاد کشور از جمله عدم همکاری بانک‌ها در تامین منابع مالی مورد نیاز، کمبود شدید مواد اولیه و افزایش روز افزون قیمت مواد اولیه نه تنها امکان صادرات را از دست داده‌ایم بلکه باید نسبت به تعطیل نمودن کارخانه اقدام نماییم.
وی تصریح کرد: در چند سال اخیر با وصف داشتن ظرفیت توسعه کارخانه و افزایش تعداد نیروی کار به سبب موانع مذکور ناچار به تعدیل کارگران شده و از ۶۰ نفر به ۳۳ و نهایتا به ۶ نفر رسیده است که اگر چنین پیش رود تا چند روز آینده کارخانه را تعطیل می‌کنیم.
مدیر کارخانه صنعتی ماد با اظهار گلایه از بی تفاوتی مسئولین نسبت به سرنوشت اقتصاد کردستان و وضعیت فلاکت بار واحدهای تولیدی استان گفت: این کارخانه مدرن ترین مرکز تولیدی مبل و صندلی کشور است زیرا از آخرین تکنولوژی روز دنیا و مرغوب ترین مواد اولیه استفاده می‌کند و جزو واحدهای دانش بنیان ایران می‌باشد.
رامین افراسیابیان افزود: این کارخانه با ظرفیت ۱۲ نفر اشتغال خط تولید مبلمان اداری و منزل راه اندازی شد و توانستیم در مدت کوتاهی اعتبارات محصولات را به حد استانداردهای جهانی رسانده و تبدیل به برند معتبر کشور شویم و سفارشات زیادی برای تامین مبلمان دریافت کردیم اما به علت مشکلات مالی و عدم حمایت بانک‌ها ناچارا کارخانه را تعطیل نمودیم.
وی در ادامه اظهار کرد: اخیرا کارخانه با حداقل ظرفیت دوباره راه اندازی شده و برای ارتقاء ظرفیت نیاز به حمایت‌ در زمینه سرمایه در گردش و مواد اولیه داشته و از مسئولین ارشد استان تقاضامندیم تا در این سال که به نام سال حمایت از تولید و کالای ایرانی است با تمام همت ما را یاری دهند.
وی تصریح کرد: موانع اصلی این کارخانه کمبود منابع مالی و نداشتن امکان تبلیغات برای معرفی محصولات به بازارهای داخلی و خارجی است.
مدیر کارخانه دانش بنیان وسایل بازی کنترل گستر کهربا با اشاره به کیفیت تولیدات این واحد گفت: واحد ما در ردیف واحدهای دانش بنیان کشور در زمینه تولید وسایل بازی مدرن هستیم که در حال حاضر در ایران بیظیر است و در این مدت توانستیم موفقیت‌های بزرگی مثل ثبت ۱۳ اختراع، کسب ۴۰ عنوان برتری ملی و ۳ بار برگزیده شدن در جشنواره‌های بزرگ علمی را به دست آوریم که به این علت از طرف رئیس جمهور مورد تقدیر قرار گرفتیم.
آکو کشاورزی افزود: از یک سال و نیم گذشته وارد فاز تولید وسایل شبیه سازی شده در زمینه رانندگی و ترن هوایی گشته و وسایلی با درجه کیفی بسیار بالاتری نسبت به محصولات خارجی تولید نمودیم و امروزه در ردیف معتبرترین واحد تولیدی ایران قرار داشته و سفارشات زیادی از سایر استان‌ها اخذ نموده‌ایم.
وی خاطر نشان کرد: برنامه توسعه کمی و کیفی تولید را در دستور کار داریم که اگر از سوی مدیران کشوری، استانی و بانکی حمایت شویم در مدت کوتاهی وارد مرحله صادرات به خارج خواهیم شد و با اطمینان می‌گویم استعداد تبدیل شدن به برند معتبر جهانی را داریم.
وی در خصوص موانع موجود بر سر راه واحدهای دانش بنیان اعلام کرد: نبود ذهنیت مثبت به تولیدات دانش بنیان در عرصه مدیریت ارشد استان، تنگ نظری بانکها در دادن تسهیلات و بالا بودن نرخ بهره بانکی مهم ترین مشکلات است.
وی افزود: در این مدت ۳ میلیارد تومان تسهیلات برای این واحد به تصویب رسید که متاسفانه در نقطه نهایی به ۵۰۰ میلیون تومان کاهش یافت که آنهم تا کنون پرداخت نشده است.
مدیر کارخانه تولید نایلون و پلاستیک بسپار گستر ژین یاران با اشاره به وجود تنگ نظری در دایره کارشناسان سازمان‌های دولتی و ادارات گفت: هنوز تفکر و بینش صنعتی در ذهن کارشناسان و برخی مدیران استان شکل نگرفته که این موضوع سبب شده در زمان طرح مسائل در ادارات و بانک‌ها با مشکلات بزرگی برای توجیه این افراد روبرو می‌شویم و اکثر خواسته‌های ما یا رد می‌شود و یا به صورت ناقص انجام می‌گردد.
سید عبدالله قریشی افزود: این واحد تولیدی با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا راه اندازی شده و کیفیت محصولاتش در حد استانداردهای روز دنیاست به این سبب اکثر تولید ما به خارج صادر می‌شود که اگر توسط مسئولین و بانک‌ها حمایت شویم بازار خاورمیانه را تسخیر می‌کنیم.
وی تصریح کرد: باید مدیریت ارشد استان تغییرات عمده در نوع نگرش مدیران و کارشناسان ادارات و بانک‌ها ایجاد نماید تا با دید علمی به درخواست‌ واحدهای تولیدی نگاه نموده و در راستای حمایت از آنها اقدام کنند.
وی در مورد موانع موجود گفت: کمبود منابع مالی، کمبود شدید و گران بودن مواد اولیه، بالا بودن نرخ تسهیلات و اخذ ناموجه مالیات بر ارزش افزوده مشکلات اصلی واحدهای تولیدی کردستان است که اگر سریعا حل نشود تمام واحدها ناچار به تعطیل نمودن کارخانجات خواهند شد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.