رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
 • کد خبر : 4296
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حکایت خوش و ناخوش تولید در کردستان
به بهانه بازدید خبرنگاران از کارخانه بفرین

حکایت خوش و ناخوش تولید در کردستان

دامداری از ارکان اساسی اقتصاد کردستان و یکی از قطب‌های اصلی کشور در تامین فرآورده‌های شیری می‌باشد که سال‌هاست مورد کم توجهی نظام مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و استان قرار دارد تا جایی که شاهد کاهش مداوم نقش این حوزه در تولید مواد غذایی، اشتغال، افزایش ثروت و تامین مواد اولیه هستیم. پتانسیلی که ظرفیت […]

دامداری از ارکان اساسی اقتصاد کردستان و یکی از قطب‌های اصلی کشور در تامین فرآورده‌های شیری می‌باشد که سال‌هاست مورد کم توجهی نظام مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و استان قرار دارد تا جایی که شاهد کاهش مداوم نقش این حوزه در تولید مواد غذایی، اشتغال، افزایش ثروت و تامین مواد اولیه هستیم.
پتانسیلی که ظرفیت بزرگ رونق اقتصاد ملی و منطقه‌ای بوده و می‌تواند به عنوان یکی از عوامل کاهش ضریب آسیب پذیری توسعه در برابر عوامل تهدید کننده درونی و بیرونی باشد امروزه در مدار بی تدبیری تمام عوامل حاکمیتی گرفتار شده است.
کردستان تمام منابع مورد نیاز دامداری از قبیل مراتع غنی، نیروی انسانی کوشا، دانش چند هزار ساله و ذخایر ژنتیکی حیوانی خاص را دارد، تولیدات آن در بازار داخل و خارج از اعتبار کیفی بالا برخوردار بوده و بخش عظیمی از مواد اولیه مراکز تولید کشور را تامین می‌کند اما روند موجود نشان از این واقعیت تلخ و خطرناک دارد که این حوزه دارد به سوی نابودی می‌رود.
واقعا نمی‌توان باور کرد که در این شرایط سخت اقتصادی ایران دامداری کردستان که همواره تکیه‌گاه تغذیه مردم، منبع تامین مواد اولیه کارخانجات، رونق بخش بازار کسب و کار و رکن اساسی صادرات بوده اکنون خود گرفتار دست سوء مدیریت شده و از نبود برنامه‌ریزی برای رونق بخشی و خودداری نظام بانکی از تامین منابع مالی رنج می‌برد.
دامداری کردستان با مشکلاتی از قبیل سنتی بودن نظام تولید، نبود صنایع فرآوری کافی و بی بهره گی از منابع بانکی روبرو است تا جایی که جذابیت خود در زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را از دست داده و به علت وجود تجربه ورشکستگی تعداد زیادی از دامداری‌ها و مراکز فرآوری، دیگر کسی حاضر نیست در راستا سرمایه‌گذاری نماید.
دردناک است بیان کنیم کردستانی که تا چند سال گذشته قطب تولید و صادرات شیر و لبنیات بود امروزه خود برای تامین نیاز کارخانجات شیر استان و غذای مردم خویش از سایر استان‌ها شیر وارد می‌کند، دردناک است بنویسیم علوفه کردستان به علت نبود مصرف داخلی بیش از ۱۰ سال است به سایر استان‌ها رفته و در دامداری این مناطق مصرف می‌شود، دردناک است بنویسیم جوانانی که تا ۱۰ سال قبل در حوزه دامداری مشغول کار بودند امروز کار خود را رها کرده و در بازار کار سایر استان‌ها دارند کارگری ساختمانی، باربری و آشغال گردی می‌کنند.
کردستان جدای از بی‌تدبیری دست اندرکاران مدیریت ملی و استانی چه چیزی برای گسترش و نوسازی دامداری و صنعت لبنیات کم دارد؟ اوج فاجعه زمانی نمایان می‌شود که معدود کارخانجات تولید لبنیات کردستان شیر مورد نیاز را از استان‌های مجاور وارد می‌کنند که هزینه‌های زیادی را بر دست آنان می‌گذارد.
مدیریت امور شعب بانک کشاورزی به مناسبت روز خبرنگار تور خبری با هدف بازدید از کارخانجات مورد حمایت این بانک برگزار نمود که کارخانه شیر بفرین در زمره این مراکز تولیدی بود.
این بازدید دارای بار خوشایند و ناخوشایند بود به طوری که وقتی از زبان سرمایه‌گذار داستان حمایت بی دریغ بانک کشاورزی را می‌شنیدیم واقعا خوشحال می‌شدیم اما زمانی هم که از دست مشکلاتی مثل گران شدن بیش از حد مواد اولیه ساخت ظروف و وارد کردن شیر از استان‌های مجاور به علت کمبود شیر می‌نالید واقعا دل ما را نیز به درد آورد تا آنجا که به این باور رسیدیم که بخش بزرگی از این مشکلات ناشی از بی‌خیالی مسئولان است نه تحریم استکبار جهانی، توطئه عناصر کثیف صهیونیستی و دلالان حرام‌خور!؟!؟
گزارش این بازدید اینک پیش روی شماست.
مدیرعامل کارخانه لبنیات بفرین با اشاره به تاریخ و هدف از تاسیس این واحد گفت: علاقه به تولید و ایجاد اشتغال و وجود منابع مورد نیاز مثل شیر در استان سبب شد تا در سال ۱۳۸۱ کارخانه با کمک بانک کشاورزی و با ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سرمایه  ( که ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آن تسهیلات بانک کشاورزی بود ) و با ۲۵ هزار تن ظرفیت تولید سالانه در کمترین زمان ممکن به بهره برداری رسید که در این جا لازم است از حمایت‌های این بانک به ویژه در ۴ سال اخیر تقدیر و تشکر کنیم تا جایی که اگر این همت مدیریت و کارکنان بانک کشاورزی نبود شاید این واحد تعطیل می‌شد.
خسرو شجاعی افزود: این کارخانه تنها واحد تولید لبنیات کشور است که دارای تاییدیه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کردستان بوده و محصولات آن از تمام کیفیت‌های بهداشتی برخوردار می‌باشد و در شرایط حاضر ۲۳ محصول با کیفیت به ویژه لبنیات طبی و مخصوص بیمارانی است که در شرایط عادی نباید لبنیات مصرف کنند.
وی تصریح کرد: این کارخانه تنها واحد تولید لبنیات ایران است که اجازه تولید برخی از محصولات لبنی طبی مثل بستنی، شیر، ماست و دسر مورد استفاده بیماران فاقد توانایی هضم پروتئین دارد و هیچ کارخانه دیگری به علت نداشتن دانش و تکنولوژی اجازه تولید این محصولات را ندارد به طوری که نیاز سراسر کشور به این لبنیات خاص به وسیله این واحد تامین می‌گردد.
وی در خصوص بازار مصرف تولیدات بفرین اظهار کرد: ما در زمینه فروش تولیدات هیچ مشکلی نداریم زیرا هم مشتری‌های دایمی در بازار داخلی داریم و هم در بازار اقلیم کردستان عراق اعتبار ویژه داشته و تامین بخش عظیمی از نیاز این منطقه را بر عهده داریم.
شجاعی افزود: طرح گسترش کمی تولیدات به منظور تولید محصولات بیشتر را در دستور کار داریم و مقدمات شروع کار را نیز انجام داده‌ایم و اگر موانع موجود بر سر راه برداشته شود در آینده نزدیک این فاز را به بهره برداری رسانده و قادر به افزایش تنوع تولیدات و استخدام تعداد بیشتری جوان بیکار و فارغ التحصیلان دانشگاهی خواهیم بود.
مدیرعامل کارخانه لبنیات بفرین در مورد موانع گسترش کمی کارخانه و مشکلات موجود گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما که اخیرا رخ داد افزایش ناگهانی قیمت فرآورده‌های لبنی بود که بعد از چند سال ثابت بودن قیمت رخ داد و سبب وارد آمدن فشار مالی بر مصرف کنندگان و دامداران شده و تاثیر منفی بر فروش گذاشت، مشکل بعدی کمبود مواد اولیه و افزایش بیش از حد قیمت این مواد است که اکنون تاثیر منفی بر روند تولید گذاشته و حجم بزرگی از تولید به علت نبود مواد اولیه تولید ظرف تعطیل شده است که اگر ادامه یابد هم باعث وارد شدن زیان مالی به واحدهای تولیدی می‌گردد و هم سبب کاهش مواد لبنی در بازار خواهد شد، مشکل دیگر ما کمبود شیر می‌باشد که به علت شکل گیری مافیا بخش عظیمی از شیر استان به استان‌های دیگر می‌رود و ما ناچاریم تا نیاز خود را از کرمانشاه، همدان و قزوین تامین کنیم که موجب بروز مشکل بهداشتی و افزایش بار مالی ناشی از حمل می‌گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...