رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۵
 • کد خبر : 4296
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : حکایت خوش و ناخوش تولید در کردستان
به بهانه بازدید خبرنگاران از کارخانه بفرین

حکایت خوش و ناخوش تولید در کردستان

دامداری از ارکان اساسی اقتصاد کردستان و یکی از قطب‌های اصلی کشور در تامین فرآورده‌های شیری می‌باشد که سال‌هاست مورد کم توجهی نظام مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و استان قرار دارد تا جایی که شاهد کاهش مداوم نقش این حوزه در تولید مواد غذایی، اشتغال، افزایش ثروت و تامین مواد اولیه هستیم. پتانسیلی که ظرفیت […]

دامداری از ارکان اساسی اقتصاد کردستان و یکی از قطب‌های اصلی کشور در تامین فرآورده‌های شیری می‌باشد که سال‌هاست مورد کم توجهی نظام مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و استان قرار دارد تا جایی که شاهد کاهش مداوم نقش این حوزه در تولید مواد غذایی، اشتغال، افزایش ثروت و تامین مواد اولیه هستیم.
پتانسیلی که ظرفیت بزرگ رونق اقتصاد ملی و منطقه‌ای بوده و می‌تواند به عنوان یکی از عوامل کاهش ضریب آسیب پذیری توسعه در برابر عوامل تهدید کننده درونی و بیرونی باشد امروزه در مدار بی تدبیری تمام عوامل حاکمیتی گرفتار شده است.
کردستان تمام منابع مورد نیاز دامداری از قبیل مراتع غنی، نیروی انسانی کوشا، دانش چند هزار ساله و ذخایر ژنتیکی حیوانی خاص را دارد، تولیدات آن در بازار داخل و خارج از اعتبار کیفی بالا برخوردار بوده و بخش عظیمی از مواد اولیه مراکز تولید کشور را تامین می‌کند اما روند موجود نشان از این واقعیت تلخ و خطرناک دارد که این حوزه دارد به سوی نابودی می‌رود.
واقعا نمی‌توان باور کرد که در این شرایط سخت اقتصادی ایران دامداری کردستان که همواره تکیه‌گاه تغذیه مردم، منبع تامین مواد اولیه کارخانجات، رونق بخش بازار کسب و کار و رکن اساسی صادرات بوده اکنون خود گرفتار دست سوء مدیریت شده و از نبود برنامه‌ریزی برای رونق بخشی و خودداری نظام بانکی از تامین منابع مالی رنج می‌برد.
دامداری کردستان با مشکلاتی از قبیل سنتی بودن نظام تولید، نبود صنایع فرآوری کافی و بی بهره گی از منابع بانکی روبرو است تا جایی که جذابیت خود در زمینه سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را از دست داده و به علت وجود تجربه ورشکستگی تعداد زیادی از دامداری‌ها و مراکز فرآوری، دیگر کسی حاضر نیست در راستا سرمایه‌گذاری نماید.
دردناک است بیان کنیم کردستانی که تا چند سال گذشته قطب تولید و صادرات شیر و لبنیات بود امروزه خود برای تامین نیاز کارخانجات شیر استان و غذای مردم خویش از سایر استان‌ها شیر وارد می‌کند، دردناک است بنویسیم علوفه کردستان به علت نبود مصرف داخلی بیش از ۱۰ سال است به سایر استان‌ها رفته و در دامداری این مناطق مصرف می‌شود، دردناک است بنویسیم جوانانی که تا ۱۰ سال قبل در حوزه دامداری مشغول کار بودند امروز کار خود را رها کرده و در بازار کار سایر استان‌ها دارند کارگری ساختمانی، باربری و آشغال گردی می‌کنند.
کردستان جدای از بی‌تدبیری دست اندرکاران مدیریت ملی و استانی چه چیزی برای گسترش و نوسازی دامداری و صنعت لبنیات کم دارد؟ اوج فاجعه زمانی نمایان می‌شود که معدود کارخانجات تولید لبنیات کردستان شیر مورد نیاز را از استان‌های مجاور وارد می‌کنند که هزینه‌های زیادی را بر دست آنان می‌گذارد.
مدیریت امور شعب بانک کشاورزی به مناسبت روز خبرنگار تور خبری با هدف بازدید از کارخانجات مورد حمایت این بانک برگزار نمود که کارخانه شیر بفرین در زمره این مراکز تولیدی بود.
این بازدید دارای بار خوشایند و ناخوشایند بود به طوری که وقتی از زبان سرمایه‌گذار داستان حمایت بی دریغ بانک کشاورزی را می‌شنیدیم واقعا خوشحال می‌شدیم اما زمانی هم که از دست مشکلاتی مثل گران شدن بیش از حد مواد اولیه ساخت ظروف و وارد کردن شیر از استان‌های مجاور به علت کمبود شیر می‌نالید واقعا دل ما را نیز به درد آورد تا آنجا که به این باور رسیدیم که بخش بزرگی از این مشکلات ناشی از بی‌خیالی مسئولان است نه تحریم استکبار جهانی، توطئه عناصر کثیف صهیونیستی و دلالان حرام‌خور!؟!؟
گزارش این بازدید اینک پیش روی شماست.
مدیرعامل کارخانه لبنیات بفرین با اشاره به تاریخ و هدف از تاسیس این واحد گفت: علاقه به تولید و ایجاد اشتغال و وجود منابع مورد نیاز مثل شیر در استان سبب شد تا در سال ۱۳۸۱ کارخانه با کمک بانک کشاورزی و با ۵ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان سرمایه  ( که ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان آن تسهیلات بانک کشاورزی بود ) و با ۲۵ هزار تن ظرفیت تولید سالانه در کمترین زمان ممکن به بهره برداری رسید که در این جا لازم است از حمایت‌های این بانک به ویژه در ۴ سال اخیر تقدیر و تشکر کنیم تا جایی که اگر این همت مدیریت و کارکنان بانک کشاورزی نبود شاید این واحد تعطیل می‌شد.
خسرو شجاعی افزود: این کارخانه تنها واحد تولید لبنیات کشور است که دارای تاییدیه وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی کردستان بوده و محصولات آن از تمام کیفیت‌های بهداشتی برخوردار می‌باشد و در شرایط حاضر ۲۳ محصول با کیفیت به ویژه لبنیات طبی و مخصوص بیمارانی است که در شرایط عادی نباید لبنیات مصرف کنند.
وی تصریح کرد: این کارخانه تنها واحد تولید لبنیات ایران است که اجازه تولید برخی از محصولات لبنی طبی مثل بستنی، شیر، ماست و دسر مورد استفاده بیماران فاقد توانایی هضم پروتئین دارد و هیچ کارخانه دیگری به علت نداشتن دانش و تکنولوژی اجازه تولید این محصولات را ندارد به طوری که نیاز سراسر کشور به این لبنیات خاص به وسیله این واحد تامین می‌گردد.
وی در خصوص بازار مصرف تولیدات بفرین اظهار کرد: ما در زمینه فروش تولیدات هیچ مشکلی نداریم زیرا هم مشتری‌های دایمی در بازار داخلی داریم و هم در بازار اقلیم کردستان عراق اعتبار ویژه داشته و تامین بخش عظیمی از نیاز این منطقه را بر عهده داریم.
شجاعی افزود: طرح گسترش کمی تولیدات به منظور تولید محصولات بیشتر را در دستور کار داریم و مقدمات شروع کار را نیز انجام داده‌ایم و اگر موانع موجود بر سر راه برداشته شود در آینده نزدیک این فاز را به بهره برداری رسانده و قادر به افزایش تنوع تولیدات و استخدام تعداد بیشتری جوان بیکار و فارغ التحصیلان دانشگاهی خواهیم بود.
مدیرعامل کارخانه لبنیات بفرین در مورد موانع گسترش کمی کارخانه و مشکلات موجود گفت: یکی از مهمترین مشکلات ما که اخیرا رخ داد افزایش ناگهانی قیمت فرآورده‌های لبنی بود که بعد از چند سال ثابت بودن قیمت رخ داد و سبب وارد آمدن فشار مالی بر مصرف کنندگان و دامداران شده و تاثیر منفی بر فروش گذاشت، مشکل بعدی کمبود مواد اولیه و افزایش بیش از حد قیمت این مواد است که اکنون تاثیر منفی بر روند تولید گذاشته و حجم بزرگی از تولید به علت نبود مواد اولیه تولید ظرف تعطیل شده است که اگر ادامه یابد هم باعث وارد شدن زیان مالی به واحدهای تولیدی می‌گردد و هم سبب کاهش مواد لبنی در بازار خواهد شد، مشکل دیگر ما کمبود شیر می‌باشد که به علت شکل گیری مافیا بخش عظیمی از شیر استان به استان‌های دیگر می‌رود و ما ناچاریم تا نیاز خود را از کرمانشاه، همدان و قزوین تامین کنیم که موجب بروز مشکل بهداشتی و افزایش بار مالی ناشی از حمل می‌گردد.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.