رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷
 • الأحد ۱۰ صفر ۱۴۴۰
 • 2018 Sunday 21 October

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲
 • کد خبر : 4299
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : ستارگان دیار کردستان
این شماره؛ سیف‌الله جعفری

ستارگان دیار کردستان

در این دیار و خاک ستارگانی طلوع کرده‌اند که تابش نور آنان بسیاری از تاریکی‌ها را روشن نموده و راه را برای آیندگان هموار ساخته‌اند. سیف ا… جعفری یکی از این ستارگان است که بدون درس و مکتب ظاهری قله‌های عشق ومعرفت را از دیارخویش تلمذ کرده و با بهره‌گیری از ذوق و استعداد خدادای […]

در این دیار و خاک ستارگانی طلوع کرده‌اند که تابش نور آنان بسیاری از تاریکی‌ها را روشن نموده و راه را برای آیندگان هموار ساخته‌اند.
سیف ا… جعفری یکی از این ستارگان است که بدون درس و مکتب ظاهری قله‌های عشق ومعرفت را از دیارخویش تلمذ کرده و با بهره‌گیری از ذوق و استعداد خدادای زبانش چون نامش برا است و واژگان زبان مادری و فارسی را چون موم برایش نرم کرده وبا نظم و نثرتوانسته مکنونات درونی را بر زبان جاری نماید. وی بدرستی مصداق این کلام زیبا و نغز منجی عالم بشیریت حضرت محمد المصطفی (ص) است که فرمود: من اخلص لله اربعین صباحا ظهرت ینابیع الحکمه من قلبه علی لسانه: یعنی هرکس ۴۰ روز اعمالش خالص برای خدا باشد چشمه‌های معرفت از قلبش بر زبانش جاری می‌گردد.
او در عین صداقت و آراستگی ظاهر درونش لبریز از رشحات نور و معرفت آموخته از عشق و دلدادگی است که می‌تواند با زبان برایش آنرا بیان و شنوندگان را مسحور نماید. غنای فرهنگ کردی و ایرانی – اسلامی در او موج می زند و زینت بخش محافل ومجالس فرهنگی – ادبی و دینی است .
در سال ۱۳۶۴ برای اولین بار در دکان مرحوم حاجی میرزا بابااحمدی خیابان انقلاب فعلی (سیروس سابق) که بنده شاگرد ایشان بودم وی را دیدم . در دکان‌های آن موقع این خیابان بزرگانی کاسبی می‌کردند که هرکدام شخصیتی بودند که در عین ارائه خدمات به آحاد مردم، خود مرجع علم، ادب وتاریخ بودند که می‌توان به بزرگانی چون حاجی نصرا…محمدیان بزاز – حاج برهان فرزامی – حاج محی الدین جلالی بوربان- حاجی عبدالحسن نادری- برادران حاج سیدسعدالدین و حاج سید احمد ذلکه واستاد شکرا…خیاط و در پاساژ شهبازی برادران میرزا علی و میرزا عباس عبدی و همچنین حاج اقبال مازوجی و حاجی کالی و فرزندش علی کالی و… اشاره کرد. محل کسب و کار این بزرگان همواره مرکز تجمع ادبا وفصحا و علما بود و به شیوه‌های مختلف آنان را را مورد حمایت قرار می‌دادند و روزانه دهها نفر برای رفع حاجات خود به این بزرگان مراجعه می‌کردند و اینان نیز با نهایت دلسوزی و خیرخواهی مشاوره، نصیحت و صلح و سازش در بین آحاد مردم برقرار می‌کردند.در حقیقت بازارکلاس درس ایثار و ادب و مردم‌داری بودند. هیچ‌گاه ازیاد نمی‌برم که نهایت سوگند این بزرگان به میز جلو دستشان بود و می‌گفتند: به قداست این میز که بر روی آن لقمه نان حلالی برای خود و خانواده دست و پا می‌کنم.
به یاد دارم که تازه وارد دکان پارچه فروشی مرحوم حاج میرزا شده بودم، روزی بر روی میز نشستم. با عتاب مرا منع کرد که این میز وسیله رزق است چگونه برآن تکیه می‌دهی!؟ چنین کاری ناسپاسی است. باور کنید بدون وضو دست به نیم متر و قیچی متراژ پارچه نمی‌زدند و…
سیف ا… جعفری را در چنین مکانی دیدم و از همان ابتدا به عظمت روحی او پی بردم؛ بعدها همواره اورا می‌دیدم وگاهی هم از طریق رادیو و برنامه (نیمه‌روباش) صدا و شعرش را استماع می‌کردم. بعدها هم از طریق اخوی عزیزم؛شاعر خوش‌قریحه جمال گلباغی بیشتر ارتباط داشتم و اخیرا استاد علی اشرف زانیار که خود از ستارگان پرنور این دیار است با تهیه رایانه‌ای برای دختر بزرگوار استاد جعفری اشعار و مطالب این فرزانه در حال تدوین است که قرار است توسط مدیر دلسوز و فداکار انتشارات علمی کالج طبع و نشر گردد. .
سیف ا… جعفری فرزند صالح در سال ۱۳۱۷ ه.ش در روستای خروسه منطقه کلاترزان تولد یافت و اگرچه روزگار نامساعد او را ازدرس و مکتب بازداشت اما هوش سرشار و استعداد ذاتیش وی را در زمره بزرگان این دیار قرار داده است. در شماره‌های بعدی آثار و اشعار این شاعر دلسوز منتشر می‌شود.

کامل(خالد) گلباغی

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

نگاهی به سوانح دلخراش جاده‌ای در راه‌های استان کردستان

گوش‌هایی که نمی‌شنوند و چشم‌هایی که نمی‌بینند

بامداد سەشنبه ۲۰ تیر درحالیکه غالب مردم براساس نظم و گردش شبانەروز در بستر خواب بودند جمعیتی از شهر سنندج، به اقتضای نیاز و کار ضروری عزم سفر کردند تا در این گردش روزگار به نیازهای خود پاسخ دهند اما انگار مقدر چنین بود که به مقصد نرسند و در همان ابتدای سفر راهی دیار باقی شوند. حادثه دلخراشی که به سبب ارتباطات پیشرفته و شبکەهای اجتماعی خواب را در همان نیمەهای شب از چشم هموطنان ربود و به خبر اول خبرگزاری‌های ایران تبدیل شد، به گونەای که سه روز عزای عمومی اعلام شد و مقامات کشور از رئیس جمهور و رئیس مجلس گرفته تا بسیاری از وزرا و شخصیت‌های مطرح کشور با صدور پیامهایی به ابراز همدردی با مردم داغدار کردستان پرداختند و  روز پنجشنبه نیز خبر آن در صفحه اول همه روزنامەهای سراسری قرار گرفت. مرگ دست کم ۱۱ نفر که به سبب نوع حادثه قلب بسیاری‌ها را جریحەدار کرد. نکته حائز اهمیت در این رویداد تلخ ایجاد موجی از حزن و اندوه در عرصه استانی و ملی بود که اگر نبود این ابراز همدردی‌ها شاید تالم ناشی از آن برای  خانواده‌های داغدار قابل تحمل نبود. اما پیرامون این سانحه نکاتی قابل تامل است که بیان آن ضروری به نظر می‌رسد: ۱- تلنگری بود به مسوولان که هشدار رسانه‌ها و کارشناسان را جدی بگیرند. نقطه وقوع حادثه به عنوان مکانی حادثه خیز بارها مورد نقد قرار گرفته بود اما دریغ از یک پاسخ منطقی! ۲- بارها گفتیم و بار دیگر تکرار می‌کنیم، مردم کمبودها و ناملایمات را تحمل می‌کنند اما بی‌توجهی، اهمال، فخرفروشی و بی‌عدالتی ازسوی مسئولان را تحمل نمی‌کنند. شکی نداریم که با هزینه چندبرابرهم که شده این مسیر تحت فشار افکارعمومی در کوتاه‌ترین زمان اصلاح خواهد شد، همچنانکه قطعه‌ای از مسیر راه سنندج- حسین آباد، در سال 1382 پیش پس از واژگونی تانکر حامل مواد شیمیایی MTBE و سرازیر شدن مواد آن به داخل آب سد قشلاق بلافاصله اصلاح شد، آیا بهتر نیست قبل از وقوع حوادث تلخ و تحمیل هزینه‌های بسیار گوشها را بروی انتقادات بگشایند و اینقدر بیخیال نباشند. حتما باید جان چند نفر گرفته شود تا معبری حادثه خیز اصلاح شود؟ 3- بارها از تردد تانکر‌های نفتکش در جاده‌های کردستان به عنوان ارابەهای مرگ و کابوس نام برده شده است و سال‌هاست واژگونی تانکر‌ها که نفت و مشتقات نفتی عراق را از طریق جاده‌های باریک و ناامن کردستان به ویژه مریوان و سنندج به ایران می‌آورند یا محصولات نفتی فراوری شده مانند بنزین و گازوئیل را به آن کشور منتقل می‌کنند، همچون کابوسی مردم و محیط زیست منطقه کردستان را تهدید می‌کند. گفته می‌شود در سوآپ نفتی ایران و عراق روزانه ۳۰ تا ۶۰ هزار بشکه نفت خام از طریق مرز به پالایشگاه‌های کرمانشاه، شازند، تهران و تبریز انتقال داده می‌شود و ایران معادل آن را در بنادر صادراتی جنوب تحویل مشتریان عراق می‌دهد. آمار تردد روزانه از ۶۰ تا ۴۰۰ کامیون در محور مریوان – سنندج که یکی از باریک‌ترین و ...