رفتن به بالا

روزنامه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی رۆژان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


 • شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
 • السبت ۱۲ جماد أول ۱۴۴۰
 • 2019 Saturday 19 January

 • روزنامه روژان

  صاحب امتیاز و مدیر مسوول: سلیمان الله‌مرادی

  ..............................................................

  نشانی: سنندج - میدان آزادی - انتهای کوچه سجادی (کوچه رزان) - پلاک ۱۱۵

  کد پستی: ۳۳۹۵۳-۶۶۱۳۷

  ..............................................................

  تلفن: ۳۳۲۳۸۵۴۵-۰۸۷

  ای‌میل: info@rojanpress.com

  کانال تلگرام: rojanpress@


اوقات شرعی

 • یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۸
 • کد خبر : 4302
 • هفته‌نامه روژان
 • چاپ خبر : توانمندی‌هایی که مغفول مانده است

آسیا بزرگترین قاره جهان است؛ در این قاره تنوع نژادی مذهبی فرهنگی و ادیان به عینه قابل ‌مشاهده می‌باشد و حجم کمی جمعیت و وجود کشورهای پرجمعیت جهان بر اهمیت آن دوچندان افزوده است. در غرب آسیا وجود منابع عظیم نفت و گاز که عمدتا از آن کشورهای مسلمان است جایگاه آن را برجسته نموده […]

آسیا بزرگترین قاره جهان است؛ در این قاره تنوع نژادی مذهبی فرهنگی و ادیان به عینه قابل ‌مشاهده می‌باشد و حجم کمی جمعیت و وجود کشورهای پرجمعیت جهان بر اهمیت آن دوچندان افزوده است. در غرب آسیا وجود منابع عظیم نفت و گاز که عمدتا از آن کشورهای مسلمان است جایگاه آن را برجسته نموده و همواره مورد توجه و طمع نظام سلطه بوده است. در شرق آسیا نیز پیروان دیگر ادیان و تعدادی از کشورهای مسلمان واقع شده‌اند کشورهای شرق آسیا به نسبت کشورهای غرب از منابع نفت و گاز آنچنان برخوردار نمی‌باشند. جغرافیای شرق از لحاظ تنوع آب و هوایی و برخوداری از نزولات آسمانی از وضعیت بسیار مناسبی بهره برده‌اند و از همه مهمتر گامهای بلند و اساسی در خصوص توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برداشته شد. تعداد زیادی از کشورهای شرق به لحاظ پیشرفتهای گوناگون در ابعاد مختلف از آنان تحت عنوان ببرهای آسیا نام برده می‌شود؛ کشورهایی همچون سنگاپور، تایلند مالزی و…
با درنظر گرفتن نقاط قوت و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل ایران و پشتوانه قوی ایرانی الگوی تعدادی از کشورهای شرق آسیا واقع گردید. برای نمونه بعد از استقلال کشور مالزی و گام برداشتن در اجرای برنامه‌های اصولی و مدرن و توسعه، پزشکی حاذق متعهد و وفادار به ملیت خود به نام ماهاتیر محمد به نخست وزیری مالزی انتخاب شد. جناب آقای ماهاتیر محمد با تکیه بر توانمندی‌های داخلی و باور و اعتقاد به منابع داخلی کشورش برنامه‌های توسعه‌ای خود را با همفکرانش طراحی و به مرحله اجرا در آورد. در اولین اقدام یاران و همفکرانش بر سردر مطب آقای دکتر که در شهر ساحلی محل سکونت واقع گردیده بود پلاکاردی نصب و در آن نوشته شد «این مطب تا اطلاع ثانوی تعطیل است، جناب آقای دکتر رفته‌اند بیماری مزمن اقتصاد کشور را درمان نمایند.»

از برنامه‌های علاج اقتصاد کشورش ایجاد زیرساخت‌های لازم مانند احداث جاده و گسیل امکانات در مناطق بندری و فرآوری محصولات کشاورزی و دامی به منظور جلوگیری از خام‌فروشی و جذب توریسم بود؛ به طوری که در نخستین گام، افراد اهل فن و علاقه‌مند به کارهای دستی را به شهرهای اصفهان، شیراز و همدان به منظور فراگیری هنر ایرانیان از جمله صنایع دستی اعزام کرد و میدان امام، سی و سه پل و سایر اماکن دینی، مذهبی و گردشگری ایران را به عنوان الگو در پایتخت و چندین شهر بزرگ کشور ایجاد نموده تاجایی که امروزه مالزی درآمدهایی معادل فروش نفت ایران از همین صنایع الگوبرداری شده از ایران کسب می‌نماید.
جناب آقای ماهاتیر چهار مرحله متوالی توسط نمایندگان ملتش به سمت نخست وزیری برگزیده شد. در پایان چهارمین دوره وقتی که قصد خود را مبنی بر کناره‌گیری از قدرت اعلام کرد، نمایندگان مجلس، بزرگان و نخبگان با گریه و التماس از وی خواستند در سمت خود باقی بماند و به کار ادامه دهد. آقای ماهاتیر ضمن قبول خواسته‌های آنان برنامه‌های توسعه خود را ادامه داد.
با این مقدمت تقریبا طولانی به وضعیت اقتصادی کشور می‌پردازیم؛ کشوری با تمدن کهن و استعدادهای فراوان که پس از سالها استبداد حکومت پادشاهی در سال ۱۳۵۷ به امید رهایی از یوغ استبداد و بازگردان مجد و عظمت به کشور سیستم سلطنتی به جمهوری تغییر یافت. باوقوع انقلاب اسلامی در سالهای ۵۸ و ۵۹ شاهد توسعه و رشد و عمران و آبادانی در مناطق محروم کشور بودیم و با شروع جنگ تحمیلی و استقرار دولت دفاع، کماکان وضعیت عمرانی و آبادانی هر چند باکندی اما پیش می‌رفت و ملت امیدوار به آینده خود و نظام بودند. در دهه ۶۰ که مصادف با دوران تثبیت حاکمیت و حکومت اسلامی بعد از شروع جنگ تحمیلی بود به وضوح شاهد کمرنگ شدن ارزشها بودیم و نیروهای فعال در عرصه انقلاب و اداره‌ی کشور وارد دستجات رایج و مرسوم سیاسی شدند؛ به طوری که در انتخابات دوره دوم مجلس شورای اسلامی دسته‌بندی‌ها و جناح بندی‌های سیاسی به صورت مرسوم رایج شد؛ کم کم برنامه‌های سیاسی- حزبی و گروهی جای خود را به خدمت و خدمات صادقانه داد؛ چرا که هدف آنان جذب رای مردم به‌منظور کسب قدرت در قوای حاکمیتی کشور بود در این میان نامزدهای انتخاباتی از نمایندگان جناح‌ها و احزاب، برای کسب قدرت خصوصا در منصب ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی که ارایه می‌دادند سعی داشتند از خود چهره‌ای خدمتگزار و دارای برنامه و حامی کوخ‌نشینان به نمایش بگذارند و به اقتضای شرایط و فضای حاکم بر جامعه در قالب مبارزه با گرانی و تورم و بیکاری جوانان و ازدواج آنان و غیره ارائه نمایند ولی در عمل دیدیم که توفیق چندانی نداشتند و در اقناع ملت کارنامه‌ای ناموفق از خود برجای گذاشتند؛ داستان بدینجا ختم نشد و هر حزب و گروه که سر کار می‌آمدند پس از چهار الی هشت سال زمامداری امور کشور ناکارآمدی خود را به دیگران نسبت می‌داد و این رویه غیر معقول متاسفانه  تابه امروز ادامه دارد.
وقتی که جناب آقای ماهاتیر محمد در مالزی که فاقد درآمدهای نفتی به مثابه ایران است اقتصاد کشورش را با الگوپذیری از زیرساخت‌های کشور ایران و نیروهای کارآمد در صنایع کوچک تبدیل می‌نماید و مالزی را به یکی از اقتصادهای پیشرفته و نوظهور در آسیا و جهان تبدیل می نماید آیا نمی‌توان با امکانات و منابع یاد شده که آقای ماهاتیرمحمد از آنها بهره گیری و الگوبرداری نمود و خود و کشورش را در جهان مطرح کرد کشور ایران را ساخت و ایران را به معنای واقعی آن به جهانیان معرفی کرد؛ نکته‌ای که آقای ماهاتیر به آن توجه و التفات ویژه داشت استفاده از امکانات کشور و تمرکز بر توان داخلی و امکانات در اختیار خود بود که با مدیریت درست و صحیح و پاکدستی آنرا به دست آورد.
در نظام‌های مردم‌سالار که مردم حاکمان خود را با رای مستقیم انتخاب می‌نمایند زمانی که مسولان انتخابی برابر خواسته‌های ملت و قول‌هایی که داده‌اند مطالبات قانونی و به حق آنان را برآورده ننمایند به عناوین مختلف همانند شرکت در سندیکا یا اتحادیه‌ها و تجمعات خیابانی و مطبوعات و فضای مجازی نارضایتی و اعتراض خود را به سمع و گوش مسئولین انتخابی خود اعلان و اعلام می نمایند؛ بعد از اینکه آمریکا با اقدامات تبلیغی چندین ماهه خود را از برجام خارج شد اقدامات تخریبی، مخرب آن کشور و با تزریق انواع و اقسام التهابات در بازار باعث جهش قیمت کالاهای اساسی و مصرفی بعضا به صورت ۱۰۰درصدی شد تا جایی که آب معدنی ۵۰۰ تومانی به ۱۲۰۰ تومان قیمت گذاری گردید. با وجود توصیه‌ها و تاکیدات رهبری نظام مبنی بر کنترل اوضاع نابسامان و سخن گفتن مسئولین و قوای سه‌گانه حاکمیتی با مردم و در جریان گذاشتن مردم از وقوع حوادث و برنامه‌ریزی کارآمد و موثر، اقدام قابل قبول و ملموسی از سوی مسئولین امر به عمل نیامد و ملت وقتی متوجه مدیریت تعدادی از مسئولین قوای حاکمیتی در مدیریت اوضاع گردیدند در قالب تجمعات در صدد اعلام نارضایتی از وضع موجود با وفاداری به آرمانهای انقلاب و امام به مسئولین مربوطه یادآور شدند. زمانی که به خیابان‌ها آمدند و نارضایتی خود را از عدم کنترل اوضاع
به مسئولین مربوطه اعلام داشتند، همان افرادی هستند که در ۴۰ سال عمر نظام اسلامی حامی و یاور انقلاب بوده و در راهپیمایی‌های سالگرد پیروزی انقلاب، تسخیر لانه جاسوسی، برخورد با کودتاچیان در دهه ۶۰، لایحه قصاص برخورد با اخلالالگران و برهم زنندگان نظم و امنیت تیرماه ،۱۳۷۸ ناآرامی‌های ۱۳۸۸ و زمستان ۱۳۹۶ در کارنامه خود در پیشانی از انقلاب دارند. تنها چیزی که ملت حامی و وفادار را به انقلاب بایستی به آن توجه و عنایت ویژه داشته باشند جلوگیری از ورود خاینین به انقلاب و نظام در جمع خود بوده و اجازه ندهند اخلال‌گران در قالب خواسته‌های به حق و مشروع آنان اقدامات نامشروع و ساختارشکنانه سلطنت طلبان و منافقین هدایت و راهبری تجمعات را در دست بگیرند.
با توجه به اینکه از وضعیت کنونی دشمن با ایجاد فضای روانی و التهابات در صدد ناکارآمد جلوه دادن و بن بست رسیدن در نظام هستند عمده وظایف مسئولین در قوای حاکمیتی جبران ضعف‌های مدیریتی و عدم امیدواری بیش از حد به مرزهای بیرون از کشور می باشد و با اقدامات اصلاحی و برنامه‌ریزی اصولی و مدون، ‌زمینه فرصت‌طلبی را از دشمن بگیرند و بر نخبگان سیاسی نیز لازم است در وضعیت کنونی هم و غم خود را رفع مشکلات اقتصادی افراد جامعه بخصوص ضعفا قرار دهند.
در شرایطی که ملت در تنگنای مشکلات اقتصادی گرفتار و مستاصل شده‌اند تعدادی از نمایندگان ملت در خانه ملت رفع حصر را به عنوان شوک جهت حل مسائل اقتصادی عنوان می‌نمایند! باید از آن دسته از نمایندگان آنان خصوصا لیدر آنان سوال نمود رفع حصر آقایان موسوی و کروبی چه مشکل با مشکلاتی از اوضاع نابسامان مردم در این گردنه سخت و دشوار حل می‌نماید جز اینکه در در صف وحدت آفرین مردم و مسئولین خلل وارد آورد و یا اینکه آقایان خود تاکنون طعم فقر بیکاری و تورم را نچشیده‌اند.
به نظر نگارنده اگر آن نماینده مجلس در این چند ساله یک چهارم دفاع از رفع حصر کسانی که امروزه دایه طرفداری از رفع حصر آنان به عمل می آید مسایل و مشکلات اقتصادی قرار می‌داد در سال ۸۸ ندا و پیغام شدید تحریم‌ها با واسطه و بدون واسطه توسط اعضای ستادهایشان به آمریکا گر نمی‌دادند امروز حال و روز ملت ایران خصوصا ضعفا اینگونه نبود.

اخبار مرتبط

نظرات

یادداشت روژان

به یاد کاک رحیم ذبیحی

هژیر الله‌مرادی انگار همین دیروز بود به دفتر روژان آمد، مانند همیشه با چهره‌ای خندان و چند ایده جدید که انجام هرکدام می‌توانست چراغی روشن فراروی نسل آینده باشد، کاک رحیم تنها یک کارگردان و فیلمساز عادی نبود. او غم مردم داشت و پشت هرکدام از آثارش می‌توان انبوهی از رنج و مرارت را دید. خود می‌گوید: غمی انسانی از من یک فیلمساز ساخت. در باره روژان نیز گفت: همان نشریه‌ای است که سالها انتظار بودنش را داشتیم. مرگ حق است اما افسوس که برای رحیم ذبیحی زود بود و طرحهایش ناتمام ماند. از تهیه فیلمی بنام «روزی، روزگاری شهرمان بانه» حرف می‌زد که نگاهی به وقایع تلخ روزهای جنگ و بمباران شهر داشت، وقایعی که بخشی از تاریخ فرهنگ پایداری کردستان را می‌توانست ثبت کند، فراخوان طرح را ما در روژان هم منتشر کردیم اما حیف که دست اجل مهلت نداد و خیلی زود روح بلندش به آسمان پرکشید و همه ما را در غم فقدان خود سوگوار کرد، روحش شاد و یادش گرامی.